Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk zewn. - Zniknelo wszystko, ale..

25 Lut 2008 01:40 2762 28
  • Poziom 10  
    Witam.

Posiadam dysk zewn. (USB) Bufallo 2x500GB w Raid'zie.
    Wszystko cacy.. az do dnia dzisiejszego.
    Po podlaczeniu, do kompa okazuje sie, ze na dysku znajduje sie tylko plik BOOTLOG.txt
    Jeszcze dziwniejsze bylo to, ze przy restarcie kompa i przy podlaczonym dysku.. system odpalil sie jak z dyskietki startowej.. ;)) .. Win98 - wiersz polecen.. itd.
    Pod Total Commanderem widac 4 pliki:

COMMAND.COM
    AUTOEXEC.BAT
    MSDOS.SYS
    IO.SYS

..oraz katalog:
    System Volume Information - z zawartoscia:
    _restore{B6B4856B-1239-4C62-8F6E-6C45B3AACCAA}
    - RP161
    - change.log
    ktorego zawartosc wyglada nastepujaco:
     ďÍ« ě  \ D e v i c e \ H a r d d i s k V o l u m e 6 \ S y s t e m V o l u m e I n f o r m a t i o n \ _ r e s t o r e { B 6 B 4 8 5 6 B - 1 2 3 9 - 4 C 6 2 - 8 F 6 E - 6 C 4 5 B 3 A A C C A A } \ R P 1 6 1 \ c h a n g e . l o g  \  ďÍ« ˙˙˙˙1    \ I O . S Y S \ b  ďÍ« ˙˙˙˙2    \ M S D O S . S Y S b f  ďÍ« ˙˙˙˙3  "  \ C O M M A N D . C O M f

Obecnie traktuje go programem GetDataBack, ale to trwa masakrycznie dlugo..
    Moze ktos ma pomysl co sie moglo stac..i jak przywrocic go do stanu pierwotnego, bo szkoda by bylo 200GB danych.
    Jedyne co przychodzi mi do glowy, to to, ze mogl cos namieszac program do zmiany ID dysku, ktugego uzylem. Ale nawet jesli, to nie rozumiem w jaki sposob, bo zmienialem ID tylko dysku "C".

Pozdro..
  • Moderator Samochody
    Swojej partycji C szukaj... pod inną literą lub bez przypisanej litery. Poza kilkoma szczególnymi przypadkami zmiana ID dysku C nie ma najmniejszego sensu i prowadzi do unieruchomienia systemu, jeśli znajdował się na tej partycji.
  • Poziom 10  
    ..no ale dysk lokalny jest ok. po tej zmianie. Zarowno partycja "C" i "D" jest nienaruszona. Cos sie stalo tylko z tym przenosnym. Nie wiem czy to zbieg okolicznosci, czy jednak ta zmiana cos namieszala..
  • Moderator Samochody
    W/g mnie przez pomyłkę zmieniłeś ID nie tego dysku co trzeba... jest też pytanie jakiego programu do tego użyłeś? Co robiłeś na komputerze przed wystąpieniem problemu?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    tzok napisał:
    W/g mnie przez pomyłkę zmieniłeś ID nie tego dysku co trzeba... jest też pytanie jakiego programu do tego użyłeś? Co robiłeś na komputerze przed wystąpieniem problemu?

Zmienilem ID dysku "C" na 100%. Jakim programem to zrobilem, nie ma chyba wiekszego znaczenia.. Byl to ID-CHANGER zalaczony do pewnej aplikacji jako pomoc przy obejsciu licencji.. Niestety zycie czasami zmusza do takich posuniec, wiec prosze bez wywodow moralnych..

Nirvanowiec napisał:
    Prosze podac 0-350 LBA z MHDD komenda ATOF

Dane o ktorych wspominasz, podam jutro jesli bedzie trzeba, bo nie chce przerywac dzialania GetDataBack.

A tak na marginesie, to macie jakis pomysl, skad i dlaczego wziely sie wczesniej wspomniane przeze mnie pliki na tym dysku..??
  • Moderator Samochody
    W tym świetle, "program do obejścia licencji" zapewne okazał się być nie tym czym miał być...
  • Poziom 10  
    ..no wlasnie, tylko ze wszystko jest ok. z systemem, z dyskiem lokalnym.. wspomniane ID zostalo zmienione.. i nic wiecej nie zauwazylem, zeby bylo nie tak. Niepotrzebnie chyba wspomnialem o tym, bo to moze przyslonic inne przyczyny..
  • Poziom 10  
    Przypomnialo mi sie cos. Cos chyba waznego.
    Otwierajac "Moj Komputer" dalej klikajac na dysk, nie szlo go otworzyc. Wyskakiwal jakis blad i tylko przez funkcje "Eksploruj" dalo sie wejsc. Nie pamietam jaki. Za to pod Total Commanderem bylo ok. Teraz sprawdzajac to, jest ok.
    Moze to Wam cos podpowie.

Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

Dodam jeszcze info dot pojemnosci dysku.
    System: FAT32
    Zajete: 750 GB
    Wolne: 180 GB
    Pojemnosc: 931 GB

W rzeczywistosci, zajete bylo jakies 250GB.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Czy system rozpoznawał wcześniej ten dysk jako całość w RAID , czy poprostu widział jeden duży dysk , a obsługę RAID-u przejmuje ta obudowa i jej kontroler wewnętrzny ? Ma to ustrojstwo jakieś sterowniki do jego obsługi ? Może trzeba je przeinstalować od nowa w systemie ? Zmieniając ID dysku systemowego mogłeś uniemozliwić dostęp do tego dysku i jego sterowników dla systemu . Dla sporej ilości oprogramowania sprzętowego i nie tylko , ID dysku to bardzo istotny parametr .

Pozdrawiam .
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.

Mam niezla nauczke jesli chodzi o zmienianie ID dysku. Wlasnie dzisiaj zaczal swirowac system. Czesc programow dziala niestabilnie. Przywrocanie systemu do stanu na dzien przed zmiana ID wiele nie pomoglo. Mniejsza o to..
    Wiekszy problem mam z ugryzieniem MHDD.
    Jak mam podlaczyc dysk zeby widzial go program?
    To jest dysk zewn. (USB+FireWire 2x500GB na RAID'ie).
    Widzicie jakies rozwiazanie?

Dodano po 18 [minuty]:

BIGOLSEN napisał:
    Czy system rozpoznawał wcześniej ten dysk jako całość w RAID , czy poprostu widział jeden duży dysk , a obsługę RAID-u przejmuje ta obudowa i jej kontroler wewnętrzny ? Ma to ustrojstwo jakieś sterowniki do jego obsługi ? Może trzeba je przeinstalować od nowa w systemie ? Zmieniając ID dysku systemowego mogłeś uniemozliwić dostęp do tego dysku i jego sterowników dla systemu . Dla sporej ilości oprogramowania sprzętowego i nie tylko , ID dysku to bardzo istotny parametr .

Pozdrawiam .

System widzial i widzi dysk jako jeden (931GB). System nie potrzebuje zadnych sterownikow, a obsluge RAID'u przejmuje kontroler w obudwie.

Podaje linka do tego produktu, tak dla jasnosci..
    http://www.buffalo-technology.com/products/external-drives/drivestation/drivestation-duo/ - model 1.0 TB HD-W1.0TIU2/R1
  • Poziom 10  
    Nirvanowiec napisał:
    Witam prosze o podanie obszaru 0-350 lba r-studio demo funkcja region i kopia do obrazku potrzebnego obszaru

Moze glupie pytanie, ale nie wiem zbytnio jak sie zabrac do tego..
    Program zainstalowany, wykrywa dysk, mozna utworzyc "Region", ale nie wiem co i jak dalej.. Poza tym, to przy tworzeniu tego "Regionu" zostawic domyslne ustawienia, czy cos pozmieniac.. Co i jak z tym LBA?
    Nie chce spierdzielic niczego bardziej, jesli sie jeszcze da.. wiec badzcie wyrozumiali..
  • Poziom 10  
    ...co jest Panowie? Zniecheciliscie sie??
    Tak na marginesie, to przy okazji szperania po dysku, znalazlem plik kopii tablicy partycji zrobiony jakies 3mc temu. Niestety nie pamietam jakim programem. Czy w tym przypadku ten plik moze cos dac..??
  • Specjalista HDD Recovery
    spaceone napisał:
    Nirvanowiec napisał:
    Witam prosze o podanie obszaru 0-350 lba r-studio demo funkcja region i kopia do obrazku potrzebnego obszaru

Moze glupie pytanie, ale nie wiem zbytnio jak sie zabrac do tego..
    Program zainstalowany, wykrywa dysk, mozna utworzyc "Region", ale nie wiem co i jak dalej.. Poza tym, to przy tworzeniu tego "Regionu" zostawic domyslne ustawienia, czy cos pozmieniac.. Co i jak z tym LBA?
    Nie chce spierdzielic niczego bardziej, jesli sie jeszcze da.. wiec badzcie wyrozumiali..

Tu poczytaj :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html

Jest też opisane na forum pozwoliłem sobie skopiować interesujący fragment jak to zrobić

Cytat:
    7) Jak wykonać obraz dysku?

Aby wykonać obraz dysku powiedzmy obszaru od 312580807-312581808 LBA należy wydać komendę ATOF i postępować zgodnie z screenami:
    Wydajemy komende ATOF:
    Wpisujemy nazwę pliku obrazu w naszym przypadku 1 (po zgraniu przez Mhdd do nazwy automatycznie zostaną do dane 0000 –cztery zera i w naszym przypadku nazwa będzie miała postać 1000)
    Wpisujemy początek obszaru który chcemy zgrać w LBA 312580807
    Wpisujemy koniec obszaru który chcemy zgrać w LBA 312581808
    I wciskamy ENTER

Po zgraniu wpisujemy EXIT i wychodzimy z MHDD.
    Plik obrazu znajduje się w x:\MHDD\
    Gdzie x to litera dysku "ram drive" zrobionego przez MHDD.
    By skopiować plik obrazu należy zastosować dosową komendę COPY
    Oczywiscie partycja na ktora kopiujemy musi byc sformatowana w FAT
  • Poziom 10  
    okzo tak na marginesie, to chyba logiczne, ze gdybym wiedzial jak to wszystko zrobic, to pewnie nie prosilbym o pomoc. Jesli sie pomylilem, to tylko i dlatego, ze moja wiedza na ten temat jest znikoma. (tak jak napisalem Ci na PW). Jesli znasz sie na tym i wiesz jak pomoc, to moze zrob to, a nie insynuj jakies glupoty.. , ze nieby kpie z forum.

Pozdrawiam i licze na to, iz ktos w koncu pomoze mi rozwiazac moj problem.
  • Poziom 10  
    Witam po dluzszej przerwie.

Niestety dysk nadal pozostaje w stanie opisanym na poczatku tematu.

Nie mialem mozliwosc zajzec do niego przez miniony miesiac i stad ponownie prosze o pomoc w uzyskaniu prawidlowych zakresow LBA potrzebnych dla szanownego "okzo"!!!

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Nirvanowiec napisał:
    Wiesz kolego system plików sam z siebie sie nie zmienia.
    W połączeniu zdalnym okazało sie ze dawny system plików był NTFS oczywiście kolega nie wie co zmieniło format plików na FAT32...
    Co ciekawsze boot NTFS COPY tez został zniszczony jak by celowo.
    Szczerze nie wieże w to ze był to zwykły przypadek utraty danych i nie chce mi sie myśleć co to było tak naprawdę wiem jedno to było zdecydowanie zrobione celowo.
    Doprowadziłem do możliwości skopiowania plików na inny dysk i tu sie moja rola kończy.

Wykonales dobra robote i naprawde jestem bardzo wdzieczny za to, ze moge odzyskac praktycznie cala zawartosc dysku!
    Co do tego, co napisales w swojej ostatniej wypowiedzi.., to jak od poczatku mowilem, nie pamietam jaki byl system plikow. Powtarzalem kilka razy, ze nie chce wprowadzac w blad. Co do tego, ze Twoim zdaniem celowo zostal doprowadzony do tego stanu, to naprawde jest to niedorzeczne. Jesli nawet tak sie stalo, to tylko i wylacznie za pomoca osob trzecich i to tez napewno umyslnie, bo nikt z osob majacych dostep do dysku nie zna sie na tym wogole! (kobiety!)
    Reasumujac, dziekuje wszyskim za dobre checi, a Tobie Nirvanowiec szczegolnie!
    Pozdrawiam!
  • Poziom 13  
    Witam.

A jak byscie wytlumaczyli calkowite znikniecie systemu plikow? Poprzednio NTFS a teraz oznaczony jako NONE a do tego FS: None Partition: 0x7 (NTFS, HPFS)??? Czy to tez moze miec zwizek ze zmiana ID czy tez raczej z translatorem. lub byc moze zadne z powyzszych? https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5080301
  • Poziom 13  
    Tak czytalem. I na tyle na ile zrozumialem tamten post to go wypelnilem. Wrzucilem plik fls na na forum i dalej nie wiem co naprawde dzieje sie z dyskiem i w jakim kierunku isc z poszukiwaniami rozwiazania. Narazie jedynie przypuszczenia. Jak rowniez nie udalo mi sie ustalic w jaki sposob odzyskac dane. Jezeli cos przeoczylem to prosze o uswiadomienie. Przepraszam ale moge nie lapac wszystkiego tak dobrze jak wy ktorzy siedzicie w tym temacie. Pozdrwiam