Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa GU29 - dyskusja o wzmacniaczach w.cz.

Tomcio ze zBrus 25 Lut 2008 13:24 4852 10
  • #1 25 Lut 2008 13:24
    Tomcio ze zBrus
    Poziom 15  

Typowy diabelek, dwie chyba triody i anody wyprowadzane górą
    przypuszczm że w.cz. ale nota załatwiłaby wszystko.
    nie moge znaleść bo nawet nie wiem jak po rosyjsku szukać
    dziękuje z góry za pomoc i "postrafjam ze słonecznych brusów".

0 10
  • #3 25 Lut 2008 16:07
    Tomcio ze zBrus
    Poziom 15  

Dzięki wielkie, no to 80W z jednej to już fajny dopał można zrobić,
    jeszcze raz dziękuje.
    Jeszcze jedno pytanie - czy jest sens budowania takiego wmacniacza czy lepiej poszukać innych lamp w.cz?

Moderowany przez oldboy:

Regulamin p.10.9

0
  • #4 25 Lut 2008 17:02
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tomcio ze zBrus napisał:
    dzięki wielkie no to 80 w z jednej to już fajny dopał można zrobić

Co to jest "dopał"?

Tomcio ze zBrus napisał:
    i jeszcze jedno pytanie czy jest sens budowania takiego wmacniacza czy lepiej poszukać innych lamp w.cz.

Jakiego wzmacniacza? Lepiej użyć QQE06/40.

GM

0
  • #5 25 Lut 2008 17:44
    Radiowiec 2
    Poziom 30  

Witam!
    Mozna do pewnego przedziału napięć stosować zamiennie GU29 i QQE06/40. Różnica polega na tym, że ta ostatnia ma kondensator przeciwzakłóceniowy wewnątrz bańki. Jest to kondensator najczęściej nie oznaczony w katalogach i na schematach za to QQE 06/40 jest po prostu nowocześniejsza. Pinologia czyli układ nóżek jest taki sam. QQE 06/40 odpowiada rosyjskiej GU19.
    Typowy rozkład napięć dla tego typu wzmacniaczy to : anodowe 600V, napięcia S2 200 - 250V max, minus siatki pierwszej - 60 V regulowany zależnie od klasy, czyli jaki wzmacniacz chcesz robić w klasie C minus 60 do minus 70 V.
    Następnie w liniowej, czyli AB lub B2 stosujemy przekaźnik zwierający część minusa i obniżamy podczas nadawania. Po wyłaczeniu nadajnika przekaźnik znowu zatyka lampę pełnym minusem by prąd nie płynął na biegu jałowym. Zobacz "Informator Krótkofalowca " z roku 1973. Tam są dwa schematy dla KF i dla UKF.
    Powodzenia

0
  • #6 25 Lut 2008 18:51
    Tomcio ze zBrus
    Poziom 15  

...nie wyżej niż na 200MHz.
    Najpierw na 11m a potem na 101.00MHz.
    Nie potrzeba dużej mocy ale żeby było najefektywniej.
    Wysterowanie <4W (pospolite CB a 12W w SSB).
    Schematy mile widziane ale nie konieczne.

Temat "poszedł" w innym kierunku niż informuje o tym jego tytuł. Proszę go zmienić. (ob)

0
  • #7 25 Lut 2008 21:31
    Radiowiec 2
    Poziom 30  

Chłopie!
    Daj sobie spokój z takim kopem na CB ! Sąsiedzi Cię odstrzelą i będą mieli rację. Radio CB to urządzenie klasy B czyli z okrojonym układem filtrów przećiw zakłóceniowych. Zwiększając moc wyemitujesz takie spektrum, że nikt w koło nie wytrzyma.
    Ja pracuję w eterze już ponad 25 lat, naprawiałem różne cuda i wiem co mówię. GU 29 daje na dzień dobry 60 Wat! Przy SSB normą jest 150 i więcej. Jak chcesz to robić legalnie zdaj egzamin krótkofalarski ( bardzo łatwy !) i możesz nawet z klasą drugą bez telegrafii Morse'a pracować na falach krótkich. Za to jak Cie z tym namierzą na CB to jest "trzepanie futra " konkretne i nawet dwa lata w zawiasach jeśli nie byłeś karany.
    Ja znam temat, parę lat temu koło Poznania dwunastoletni chłopak zbudował sobie coś a'la Veroniqe na 88- 108. Miał pełny proces, nie pomogło nawet rozdmuchanie sprawy przez dziennikarzy lokalnej stacji. ( Bo On sie bawił z mocą 60mW w rozgłośnię radiową ). Przywalili aż miło . Dziwię się że Ty z twoją wiedzą, wciąż jesteś na CB i nie idziesz do przodu.
    Pozdrawiam!
    Jest taki link : www.pzk.org.pl..
    tam dowiesz sie jak zdać egzamin i gdzie.
    Powodzenia !

Moderowany przez oldboy:

Regulamin p.10.9

0
  • #8 25 Lut 2008 21:58
    Tomcio ze zBrus
    Poziom 15  

88-108 MHz dam sobie spokój chociaż nie byłem karany, ale na CB bez pogody do Słupska nie dolece a Słupsk do mnie dolatuje. Na jednej GU29 spróbuje na 11 metrach. Jestem w Brusach osamotniony ale na KF-ach chciałbym pracować.
    Postrafjam i dziękuje za mobilizacje.

0
  • #9 26 Lut 2008 01:48
    Driver-
    Poziom 38  

Zainwestuj w antenę kierunkową. Bezpieczniej i prościej, nawet zrobić samemu. Tylko 5dB zysku w antenie daje ponad 3 krotny przyrost mocy w kierunku nadawania, przy zysku 10dB moc rośnie 10 krotnie. Oczywiście masz jednocześnie o tyle samo lepszy odbiór.

0
  • #10 26 Lut 2008 10:09
    Tomcio ze zBrus
    Poziom 15  

Q-quad i yagi to fajna sprawa ale tylko kilka stopni, a jak konferencja w kilku różnych stronach to kierunkowa nie pomoże.
    nieodbiegając od tematu czy ktoś ma pod ręką jakieś sprawdzone schematy wzmacniaczy w.cz. sterowane z transivera nie mocniejszego niż 4W. Zostane przy jednej GU29

0
  • #11 29 Lut 2008 19:39
    Radiowiec 2
    Poziom 30  

Chłopie !
    Tobie nie jest potrzebny wzmacniacz tylko dipol pętlowy! Powiedział Ci driver zainwestuj w anteny. Proponuję Ci byś sobie taki zbudował ( informacje znajdziesz w literaturze krótkofalarskiej ). Tam też znajdziesz informację, że z mocą pięciu watów na pasmie 144 MHz można bez przeszkód rozmawiac na odległość do 20 km i to pełna kultura! Za to antena od CB stroi na tym paśmie ( 5-ta harmoniczna ) i można pracować na duże dystanse. Istnieje tam też coś takiego jak przemienniki, umożliwiające pięcioma watami pracę na ponad 200km.
    Stary - czy warto inwestować w pasmo CB które ma takie ograniczenia? Nie opłaca się skórka za wyprawkę. Weź skrzyknij to bractwo i idzcie na egzamin. Powodzenia !

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo