Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłaczyc dwie kolumny do jednego wyjscia we wzmacniaczu

saik 25 Feb 2008 14:16 6087 14
Testo
    saik
    Level 10  
    Witam. Mam problem ponieważ chce podłączyc dwie kolumny samoróbki do jednego wyjscia we wzmacniaczu unitra fonica PW901. Czy jest jakiś niezbyt kosztowny sposób aby to grało w takim układzie i wydawało z siebie przyzwoity dzwięk? Pozdrawiam.
    Ps. Jestem początkujacy więc proszą o szczegółowe opisy.
  • Testo
    arti13
    Level 32  
    Witam
    Wszystko zalezy od impedancji kolumn i wzmacniacza, podaj impedancje kolumn oraz minimalna wzmacniacza to cos pomyslimy :D
  • Testo
    saik
    Level 10  
    Impedancja wzmacniacza to 8ohm a głosników to: bas 8ohm i wysoko tonowy równiez 8ohm
    oj
    Level 42  
    Chyba chodzi o wzmacniacz PW9010

Przecież ma 2 wyjścia po 35W/8Ω, więc nie rozumie po co do jednego wyjścia.

Tam jeszcze zwrotnica dla głośnika wysokotonowego jest potrzebna
    saik
    Level 10  
    tak to ten model. Tak jestem swiadomy ze jest potrzebna, chodzi o to ze chce podłaczyc 4 kolumny do tego jednego wzmacniacza. czce w ten spoub uzyskac fajniejszy efekt.
    oj
    Level 42  
    Można podłączyć po dwie kolumny szeregowo do każdego z wyjść (wzmacniacz jest już przystosowany do takiego podłączenia - ma cztery gniazda głośnikowe; tzn. pod wyście A - jedną parę, pod wyjście B - drugą parę; przełącznik głośników na A+B.

Moc spadnie o połowę
    saik
    Level 10  
    Aha.nie wiedziałem ze wzmacniacz ten posiada cos takiego... No to kłopot z głowy... tylko jeszcze jedno pytanko... wiesz może czy bedzie to grało "w miare,w miare...", cicho, czy bardzo cicho...? do tych kolumn chce dać głosniki basowe o minimalnej mocy 25W i maksymalnej 50W. Czy jezeli podłacze takie 4 głosniki to wszystko będzie wpożądku...?
    Pablo1964
    Moderator
    saik wrote:
    Czy jezeli podłacze takie 4 głosniki to wszystko będzie wpożądku...?

Nie. Ale będzie w porządku.
    oj
    Level 42  
    Dla głośników niskotonowych (kolumn) moc 25W jest za niska, chyba że zawsze będą grały wszystkie 4 szt.

Wzmacniacz tez ma możliwość włączenia także tylko wyjścia A lub tylko wyjścia B - w takim wypadku moc głośników jest za mała.
    Micharlito
    Level 35  
    Zależy co to za głośniki jak jakieś chińskie zabawki za 10zł to możesz je spalić bardzo szybko. Jak porządniejsze głośniki to mogą wytrzymać ale też niebardzo je katować.
    saik
    Level 10  
    Małe sprostowanie... dzis dostałem wzmacniacz o którym jest mowa. Okazało sie ze jest to model PW9014 Dodam że to ten, ktory posiada korektor. Sprzedający nie podał ostatniej cyfry w nazwie modelu no i nie mogłem nic znalesc na jego temat wiec uznałem ze jest to model PW9010. Przepraszam za zamieszamie... Reszta parametrów jest taka jak pisałem powyżej. Co do głośników... Są firmy "Dibeisi". O sobiście uważam że nie są złe...
    . Jeden bas ma moc od 25W do 50W. Czy głosnik ten, ze swoim przedziałem mocy nie "odnajdzie" sie przy tym wzmacniaczu? Podkreslam że chciałbym podłączyć po dwa głośniki do jednego gniazda bo innej opcji nie mam i raczej głośniki te bedą grały wszystkie cztery(o ile to możliwe oczywiście). Ps. Jeszcze raz przepraszam za zamęt ale cuż... dla nowicjusza czasem najmniejsza błachostka potrafi być nielada problemem... ;)

Na forum nie podajemy linków do aukcji internetowych.
    Regulamin p.10.11
    Link usunąłem.
    [Art]
    oj
    Level 42  
    Dwa można, (pod gniazda) przełącznik na A+B - jeden głośnik = duża szansa, że odleci
    saik
    Level 10  
    Tylko to nie jest ten sam model o którym teraz mówisz... Mowisz cały czas o PW 9010 a ja mam PW 9014 a one sie różnią i to sporo. Troche namieszałem... Podaje teraz parametry z opisem i zdjęcie sprzetu który mam i który dotyczy mojego problemu.
    Wzmacniacz Unitra Fonica PW-9014, był produkowany przez koncern Unitra Fonica. Po rozpadzie koncernu produkowany pod szyldem Fonica. Urządzenie pod względem technicznym bliźniaczo przypomina wzmacniacz PW 9013. Umożliwia dołączenie:
    gramofonu,
    tunera,
    dwóch magnetofonów,
    odtwarzacza płyt kompaktowych.

“Cyfrowy Gramofon”, od strony wyjścia umożliwia podłączenie jednego zestawu kolumn. Wzmacniacz był produkowany w kolorze czarnym.

Dane techniczne:
    Moc wyjściowa (sinusoidalna) przy Robc = 2×8 Ω: 2×35 W.
    Czułość wzmacniacza:
    - wejście dla wkładki magnetycznej 3,7 &plusmin; 0,4 mV,
    - wejścia liniowe 300 &plusmin; 30 mV.
    Napięcie wyjściowe dla magnetofonu /zapis/: 1,5 &plusmin; 0,5 mV/kΩ.
    Pasmo przenoszenia: 30÷30000 Hz.
    Współczynnik zawartości harmonicznych: ≤ 0,15 %.
    Współczynnik zniekształceń intermodulacyjnych: ≤ 0,25 %.
    Stosunek sygnał/zakłócenia: ≥ 70 dB.
    Zakres regulacji barwy dźwięku dla 100 Hz i 10000 Hz: &plusmin; 13 dB.
    Filtr dolnoprzepustowy:
    - tłumienie sygnału w pasmie 6÷10 kHz: -3 dB,
    - tłumienie sygnału w oktawie 10÷20 kHz: -6 dB.
    Filtr górnoprzepustowy:
    - tłumienie sygnału w pasmie 55÷85 Hz: -3 dB,
    - tłumienie sygnału w oktawie 20÷40 Hz: -6 dB.
    Filtry: “kontur” /f = 100 Hz i 10000 Hz/: +8 dB.
    Zasilanie: sieć 220 V; 50 Hz.
    Pobór mocy z sieci: 190 VA.
    Wymiary: 440x62x260 mm.
    Masa: ok. 6,5 kg.

Posiada wbudowany korektor graficzny, oraz wskaźnik poziomu natężenia głosu L/P wskażnik diodowy z diod typu LED.

Posiada wyjścia na:
    Tuner (DIN),
    Phono (DIN),
    Tape 1 (DIN),
    Tape 2 (DIN), oraz zdublowane (RCA),
    CD (DIN), oraz zdublowane (RCA).

Wyjścia głośnikowe na jedną parę kolumn na zaciski. Dodatkowo (jak w PW-9013), posiada 3 gniazda sieciowe do podłączenia innych sprzętów, dwa po 80 W i jedno 100 W.
    Mam nadzieje że to pomoże w rozwiązaniu tego zgadnienia.

Dodano po 13 [minuty]:

Żeby nie było plątaniny znów powtóże pytanie: czy jest jakis niezbyt kosztówny sposób żeby do tego wzmacniacza podłaczyć 4 kolumny z głośnikami basowymi o impedancji 8ohm i minimalnej mocy 25W, maksymalnej 50W(+ oczywiście zwrotnica i głośniki sopranowe 8ohm) tak zeby to w miare ładnie grało i nic się nie stało?
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Połączyć głośniki (kolumny) szeregowo - nic się nie stanie
    saik
    Level 10  
    Ok. Rozumiem. Dzieki wielkie za pomoc :) Pozdrawiam