Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana kondensatora (temperatura pracy).

czucz23 25 Feb 2008 18:16 3413 4
    czucz23
    Level 9  
    Witam

Czy jeżeli kondensator miał temp na 105C a ja podmienie go na 85C to coś się stanie. Rozchodzi się o kondensatory do wzmacniacza(koncówka mocy estradowa). Orginalnie siedziały tam 8200uF 100V 105C a ja je podmieniam na 10000uF 100v 85C. Czy mogę takie coś zrobić i czy ta różnica 20C bedzie bardzo przeszkadzać

Moderated By dj-MatyAS:

Zmieniłem tytuł postu. Regulamin p.11.2

plahenryk
    Level 16  
    Nie powinno się nic stać. Rozumiem że są one na wyjściu wzmacniacza. Te na 105C są ważne przy przetwornicach, chociaż też będą działać ale na pewno krócej. Jeżeli są one w zasilaczu to pojemność sugeruje że to jest zasilacz z transformatorem i tez spokojnie można je zastosować.
    User removed account
    User removed account  
    czucz23
    Level 9  
    Reloop RPA 2000. Mam jeszcze jedno pytanie czy kondesatory pracuja pełna mocą odrazu jak się włącza wzmacniacz, czy jest to uzaleznione od poziomu mocy jaką pracuje wzmacniacz
    kortyleski
    Level 43  
    Kondensator nie pracuje ani pełną mocą ani żadną inną. Nie rozumiem trści pytania - Jeśli chodzi o kondensatory w zasilaczu niestabilizowanym wzmacniacza mocy - ładują i rozładowują się one 100 razy na sekundę, prąd ładowania/rozładowania jest uzależniony od mocy wyjściowej z jaką pracuje wzmacniacz. Poza temperaturą otoczenia kondensatora wpływ na jego temperaturę pracy ma również prąd jego ładowania/rozładowania. Jeśli producent zastosował droższe kondensatory na wyższe napięcie to zapewne miał ku temu powody, wymiana na słabsze termicznie może się kończyć nawet uszkodzeniem sprzętu - wzmacniacz nie lubi zasilania bez filtracji, o możliwym "wybuchu" kondów i zalaniu wszystkiego wokół elektrolitem nie wspomnę