Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świetlówka jak narysowac wykres wektorowy U i J +pytanie

25 Lut 2008 19:55 4128 3
  • Poziom 14  
    witam

mam za zadanie narysowac wykres wektorowy prodów i napięć swietkówki, i nie do końca wiem jak zaczac i jak go narysować

w zalaczniku zamiescilem obwód z podanymi wartosciami napięć(na poszczegolnych elementach) i pradu

(przepraszam za wyglad schematu ale jak widac rysowany od reki)

i mam dodatkowe pytanie dlaczego świetlówki "brzecza" ?

[Post raportowany. Proszę poprawić pisownię i przedstawić własny wkład pracy. Regulamin, punkt 16. Mariusz Ch.]
  • Poziom 14  
    mój wkład
    jeśli dobrze myślę to wykres wektorowy powinien wygladać jak to co narysowałem w załączniku, prosiłbym o potwierdzenie i ewentualne poprawki
    (to jest tylko przykład bez uwzględnienia skali)

i pozostaje pytanie o brzęczenie świetkówek?

z gory dziekuje
  • Poziom 43  
    _POCk_ee napisał:
    mój wkład
    jeśli dobrze myślę to wykres wektorowy powinien wygladać jak to co narysowałem w załączniku, prosiłbym o potwierdzenie i ewentualne poprawki
    (to jest tylko przykład bez uwzględnienia skali)
    Niestety, ale tak prosto to nie jest... :cry: ... ponieważ charakterystyka prądowa - napięciowa samej świetlówki jest jest nieliniowa i wykazuje w pewnym swym przedziale ujemną rezystancję różniczkową - rośnie napięcie, a maleje prąd.
    Dlatego też niezbędny jest ów dławik - statecznik - połączony z nią w szereg by nie "zgasła", a induktor w obwodzie szeregowym ma immanentną własność, że przeciwstawia się chwilowym zmianom (Prawo Lenza) prądu w obwodzie .
    Co najwyżej, można tu mówić o schemacie zastępczym - szeregowym - połączenia szeregowego; rura świetlówki - dławik, ale dławik ma również swą rezystancję uzwojenia, i nie tylko, więc owo połączenie szeregowe rezystora i induktora może reprezentować tylko parametry zastępcze dla podstawowej (pierwszej) harmonicznej prądu, ponieważ szeregowo włączony w obwodzie induktor (dławik) jest dolnoprzepustowym filtrem prądowym.

_POCk_ee napisał:
    ... i pozostaje pytanie o brzęczenie świetkówek?
    To nie świetlówka "brzęczy" tylko źle ścisnięte blachy rdzenia dławika i przyciągające się w takt zmian przepływu prądu.

Do kompletu powinieneś uzwzględnić na wykresie wskazowym (a nie wektorowym, ponieważ napięcie i prąd są skalarami) jeszcze prąd płynący przez kondensator dołączony równolegle do szeregowego połączenia; rura świetlówki - dławik.

_POCk_ee napisał:
    z gory dziekuje
    Nie dziękuj z góry... bo Cię "dół" zaskoczy... :D