Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co ze starym cd-rom

Maślakmj 03 Jan 2004 13:04 3487 21
    Maślakmj
    Level 13  
    mam starego cd-rom'a jurz go rozebrałem na części i mam pytanie czy ktoś ma jakiś pomysł co moge z niego zrobić, a ja mam pytanie czy taki laser z cd-rom'a działa tak jak taki laserek z targu a jerzeli tak to czy ktoś wie jak mam go podłączyć aby świeciał, jaki prąd mam mu podać, czy jest bardzo szkodliwy dla oczu
    z gury dzięki i sorki za błędy
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Nemo
    Level 31  
    Laser z CD pracuje na niewidzialnej dla oka podczerwieni. Niewiele z nim zrobisz, chociaż... Możesz zrobić niewidzialny celownik do wiatrówki z noktowizorem... Poza tym bardziej rozsądnie jest zrobić ze starego CD odtwarzacz płyt AudioCD. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy.
    Pozdrawiam.
    DJ Max
    Level 30  
    Moja kozacka mikrowieża nie czyta CD-RW, więc kupiłem od kolesia stary, czteroletni CD-ROM i zrobiłem z tego odtwarzacz. Nie działa najgorzej, prócz tego że jest głośny i nie ma przewijania piosenek (jest tylko Odtwarzaj/Następna piosenka i Zatrzymaj/Wysuń tackę).
    zyraf
    Level 26  
    Nemo - jest to na granicy widzialnosci, ja np widze (leciutko ale jednak) z niektorych pilotow, laserki w CD nawet dosyc wyraznie...
    z celownikiem moglby byc problem zeby to byl promien jaki powinien byc.. mozna by sie soczewka ze wskaznika pobawic czy cos.
    Nemo
    Level 31  
    Oczywiście, trzeba dobrać soczewki. Te oryginalne są dostosowane do odczytu płyty CD w odelgłości kilku mm od soczewki. Do celownika musiałaby być inna soczewka. To oczywiście tylko pomysł.
    Pozdrawiam.
    zyraf
    Level 26  
    no ja sie troche bawilem, bylo to widac w niezbyt jasnym pokoju na bialej kartce:D soczewka ze wskaznika laserowego (takie jak od ruskich, nie przetrwal proby demontarzu) przyklejona do potencjometru od programatora z jakiegos starszego TV, to zaczepione razem z dioda na dreswnianej desce, dalo sie wyregulowac zeby bylo tak sobie na rozne odleglosci, ale nie bylo zbyt widoczne.
    Nemo
    Level 31  
    Jeśli chodzi o celownik, to najlepszy jest zwyczajny wskaźnik laserowy czerwony podłączony do zasilacza. Delikatna regulacja soczewki i widać kropkę nawet 300 m dalej na ścianie. Oczywiście przez lunetę, albo lornetkę. Trudno jednak na taką odległość ustawić dokładnie celownik. Małe drgnięcie i już jest w innym miejscu.
    Pozdrawiam.
    Maślakmj
    Level 13  
    dzięki ale naprzykład moge coś zrobić aby był widoczny zmienić coś w środku :? morze zmienić diode jerzeli owaka jest w środku
    jakieś propozycje co do tego celownika to nie mam wiatruwki a i tak śrut nie poleciał by na 300m hyba by z jakiejś tiungowanej gładkolufowej :twisted:
    zyraf
    Level 26  
    no zmienic tego sie nieda, mozesz wziac noktowizor i zobaczysz nawet prawdopodobnie jasno (pilot od TV SWIECIL, wszelkie diody IR tez).
    mozesz wykozystac mechanizm wysuwania tacki prawdopodobnie jako jakis zamek w jakiejs skrzynce sterowany elektrycznie, ja musialem "dorobic" kawalek "rozlozonej zembatki" zeby sie zamykalo... gdzies jeszcze chyba jest tu temat o wykozystaniu napedu
    Zbynia
    Level 31  
    panowie akurat światełko lasera czy dvd widać bez problemowo bo to jeszcze nie podczerwień.........
    a piloty(niektóre) działają na granicy podczerwieni i też widać ale słabo (zdażało mi się w kilku sony)
    ten laser jest już i tak zbyt słaby by go do czegokolwiek innego wykorzystać niż do odtwarzania płyt i tylko o tym powinieneś myśleć......
    nic innego z niego nie zrobisz..........
    z silnika za to może być niezły wiatrak (jesli to od szybkiego cdromu)
    silvvester
    Level 24  
    joł men bawilem sie tym ale promień jest tak wąski że tylko w ciemności coś widać jak dam 2,8V. co innego promyk od nagrywarki na moich łapkach zostały cienkie linnie , i lekki smrodek :? a wiązkę widać ładnie
    ale żeby cos z tego wykombinować to też jestem ciekaw propozycji.

sorki nie 2.8 tylko 1.8V bezpośrednio na końcówki ale dla pewności daj rezystorka.
    rumi
    Level 15  
    UWAGA!

Zabawy z laserem nie należą do bezpiecznych dla oczu - nie bez powodu na każdym produkcie jest żółta naklejka. Tak więc wszelkie próby i doświadczenia z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Powodzenia.
    Zbynia
    Level 31  
    eeee nie przesadzaj - tym od cdromu czy zwykłego cd krzywdy sobie nie zrobisz - gorzej z tym od nagrywarki - brawo silvvester dobrze że se po gałach nie strzeliłeś bo normalnie operację byś se przeprowadził.........a to już nie żarty.........
    Maślakmj
    Level 13  
    nie wiem czy sie opłaca ale sprubje jest tylko jeden problem na wejściu do tego czegoś co świeci jest 10 elektrod 8O i co ja mam gdzie podłączyć a jest to cd-rom 8x z ABM'a
    czekam na dalsze propozycje a promień hyba moge tohe rozszerzyć oddalając soczewke co wy na to :twisted:
    zyraf
    Level 26  
    jesli masz tam takiego plaskiego scalaka w przezroczystej obudowie z wieloma nogami to nie dioda tylko cos do czego trafia laser po odbiciu od CD.
    powinno tam gdzies byc cos np z 3 nuzkami, taki walec przyczepiony jakos, ja mialem przykrecone taka blaszka i dalo sie to potem zamontowac spowrotem...
    takie pytanko - jaka moc ma laserek od nagrywarki? moze by to wykozystac do CNC i wycinania w czyms? :wink:
    Maślakmj
    Level 13  
    gdybym miał aparat to bym zdjęcie zrobił a że nie mam to postaram wa to sie opisać, po jednej stronie soczewki właśnie jest ten scalak zszklaną obudową z z drugiej steony idą 4 przewodziki kture tworzą coś w rodzaju
    cewki przy soczewce a moim zdaniem to jedno urzą dzonko wysyła i odbiera promyczki, a tak wogule to czy ktoś zrozumiał muj opis 8)
    i sorki za błędy
    dzięki i narazie
    lra399c
    Level 2  
    Laser z cd ma kilka miliwatow nocy i na pewno nic nim nie da sie wyciać. Dokładnie jest to dioda laserowa.Dodatkowo jest on zgrzany z soczewką ogniskującą (plastikową) która pozwala skupic promień lasera na płycie CD. Wraz z odległością promień wiązki silnie rośnie więc zastosowanie jego do czegoś pożytecznego zejst znikome.
    Zbynia
    Level 31  
    co jest zgrzane z soczewką - laser????
    nie ośmieszaj się - soczewka wisi na drutach bo musi być ruchoma i nie ma prawa być z niczym zgrzana - laser jest z jednej mańki później zazwyczaj pryzmat ,po przeciwnej stronie odbiornik promieni odbitych a między nimi od góry ruchoma soczewka (tak mam w lg)
    w sharpie laser jest okragłym walcem z 12 nóżkami i jest zintegrowany z odbiornikiem - siedzi w pionie a nad nim ruchoma soczewka........
    laser w cd ma kilka miliwatów ,w dvd nieco więcej ale w nagrywarce już sporo (kilkukrotnie więcej) i da się nim popalić skórę...........
    zyraf
    Level 26  
    soczewka jest zamontowana na takim czyms z 2 cewkami porusza to soczewke w 2 plaszczyznach... mozna wykozystac po zamontowaniu jakiegos pogietego lusterka (nie takiego plaskiego zwyklego) z wskaznikiem laserowym do jakis efektow swietlnych...
    dioda laserowa jest umieszczona gdzies z boku prawdopodobnie jest to taki walec z 3 koncowkami.

dioda od nagrywarki musi miec wieksza moc zeby mogla plytki nagrywac... wiec moze do czegos by sie nadawala??

laser mozna zogniskowac np soczewka ze wskaznika i bedzie nawet nawet.
    Maślakmj
    Level 13  
    u mnie jest promież załamywany przed soczewką w szybce(lub coś w tym rodzaju) mam tylko jedno takie coś co by wysyłało i odbierało ale czy ja moge sie dowiedzieć czy mogbym sie jakoś skapnąć gdzie ja mam podłączyć prąd aby zaświeciało(czy coś) nobo nie wiem czy w końcu świeci czy nie przynajmiej słabo to terz sprubuje
    zyraf
    Level 26  
    no naprzeciw soczewki moze byc taki przezroczysty scalak z kilkunastoma nuzkami, miedzy tym a soczewka taka szybka/pryzmat, na to prawdopodobnie jest skierowany laser.
    Nemo
    Level 31  
    He, do CNC potrzebujesz większych mocy, niż kilkadziesiąt mW z nagrywarki. Lasery do obróbki mają moce rzędu 10 - 200W, w zależności od obrabianego materiału. Lasery do cięcia metali mają jeszcze większe moce. W sumie to logiczne, metale szybciej przewodzą ciepło, zatem aby je stopić, trzeba dostarczyć więcej mocy w krótkim czasie.
    Pozdrawiam.