Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz stereo TDA2050

elvis1990 25 Lut 2008 22:42 13449 54
  • Wzmacniacz stereo TDA2050

Witam

Chciałbym przedstawić Wam mój wzmacniacz stereo na 2 kościach TDA2050. Oczywiście dodałem do tego przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu (bas, tony średnie i sopran) na 4 układach tl071. Trafo ma 100W 2x17V, ale daje jakieś 2x18,6, stąd te diody obniżające napięcie (1N5408). Kondensatory filtrujące to po 2x4700uF na kanał. Do tego wskaźnik wysterowania na KA2281. Gałki do potencjometrów toczone na tokarce. Wzmacniacz służy do nagłaśniania małego pokoju 12m2. Gra bardzo ładnie i ogólnie jestem z niego zadowolony. Co do kosztów to wyniosły ok. 100zł, ponieważ trochę części miałem z odzysku. Teraz parę fotek:
    Pozdrawiam :D

Fajne!
  • #2 25 Lut 2008 22:56
    jajek92
    Poziom 23  

Witam, Koszty nie duże. Hmm brakuje mi jeszcze jednej gałki BALANCE

• #3 26 Lut 2008 00:51
    KJ
    Poziom 31  

Wykonanie bardzo ładne - czysto porządek wszystko poukładane no i obudowa porządna a nie jakiś plastik uniwersalny. Mam pytanie czy te nieekranowane przewody do regulatora barwy nie zbierają zakłóceń i drugie czy można prosić o schemat tego regulatora ?

• #4 26 Lut 2008 06:27
    macio8888
    Poziom 22  

Pierwsza klasa. Oby więcej takich konstrukcji na forum.
    Ja też przyłączam się do prośby o schemack przedwzmacniacza.
    pozdrawiam, macio8888

• #5 26 Lut 2008 07:08
    grumar1
    Poziom 12  

Proponuje dokleić z przodu po bokach pionowo kątowniki aluminowe tak aby zakryć te główki śrub.

• #6 26 Lut 2008 07:44
    kortyleski
    Poziom 41  

Jedyne zastrzerzenie mam do wentylatora - nie widzę otworów zapewniających obieg powietrza.
    Natomiast wśród natłoku potworków w obudowach po zasilaczach komputerowych i tego typu konstrukcji poczułem się mile zaskoczony że ktoś jeszcze potrafi coś technicznie i wizualnie estetycznego złożyć - bardzo ładna konstrukcja!

• #7 26 Lut 2008 08:04
    turek86
    Poziom 14  

No bardzo ładny wzmacniacz ... a co nim napędzasz?

• #8 26 Lut 2008 08:08
    Maciek4141
    Poziom 22  

Bardzo ładny wzmacniacz, wszystko pięknie i na zewnątrz i wewnątrz.
    Mam wielką prośbę, czy mógłbyś zamieścić schemat korektora barwy tonu.
    Bardzo Cię o to proszę.

Jeszcze raz gratuluję i oby więcej tak efektownych projektów.

Pozdrawiam Maciek4141

• #9 26 Lut 2008 08:23
    nerevarine
    Poziom 21  

Bardzo fajna konstrukcja :) Porządek w środku, co jest przecież ważne :)
    Przyczepiłbym się jednak do dwóch rzeczy:
    1. kabel zasilający - nie lepszy byłby taki odłączany?
    2. grill od wentylatora, a w zasadzie "frez" pod grill - przydałoby się tam troszkę zaszpachlować ;)

Oczywiście są to moje subiektywne spostrzeżenia, które koledze nie muszą w niczym przeszkadzać :)

Jeszcze raz gratuluję fajnej konstrukcji :)

Pozdrawiam

• #10 26 Lut 2008 08:24
    gruby1
    Poziom 29  

Tak, jak koledzy wyżej, wszystko ładnie pięknie, ale mam zastrzeżenie co do tda 2050... Jest wiele kostek o lepszych parametrach. Ale Twój wybór, i Twoje uszy :D Pozdrawiam i życzę kolejnych takich ładnych kontrukcji :-)

PS. Kabelki do potencjometrów powinny być ekranowane, skrętka raczej się nie nadaje.

• #11 26 Lut 2008 09:03
    piorun7890
    Poziom 18  

Podoba mi się Twój wzmacniacz . Super wykonanie , ale jedna jeszcze uwaga wstaw po stronie pierwotnej toroida odpowiednio dobrany bezpiecznik i będzie ok.

• #12 26 Lut 2008 10:07
    MinisterQ
    Poziom 18  

gruby1 napisał:
    Tak, jak koledzy wyżej, wszystko ładnie pięknie, ale mam zastrzeżenie co do tda 2050... Jest wiele kostek o lepszych parametrach. Ale Twój wybór, i Twoje uszy :D Pozdrawiam i życzę kolejnych takich ładnych kontrukcji :-)

Oprócz powyższego - te kości potrafią efektownie wybuchać - dlatego moim skromnym zdaniem przydało by się tam jeszcze jakieś zabezpieczenie w postaci wykrywania napięcia stałego na wyjściu wzmacniaczy, coby głośniki ochronić przed takim wypadkiem...

• #13 26 Lut 2008 10:10
    poeta5
    Poziom 23  

no kabelki zmien na ekranowane użyłes diód prostowniczych żeby uzyskac spadek napiecia?

• #14 26 Lut 2008 10:26
    madelektronik
    Poziom 12  

Witam bardzo porządnie wykonany wzmacniacz. Dołączam sie do pytania o co chodzi z tymi diodami obniżającymi napięcie

• #15 26 Lut 2008 11:46
    manekinen
    Poziom 29  

Gratuluje, pięknie koledze to wyszło. Porządnie wykonane płytki, wszystko równo, czysto, przewody poukładane i pospinane, no i ładny przedni panel. Najważniejsze że całość wygląda estetycznie. Osobiście wolał bym postawić takie coś w pokoju na gorszych kościach, niż nawet gainclone'a w obudowie po ATX :)
    No i niech koniecznie kolega nawierci kilka dodatkowych otworów żeby powietrze mogło przepływać, i da jakiś bezpiecznik przy uzwojeniu pierwotnym.
    Płytki sam kolega projektował?

• #16 26 Lut 2008 12:00
    lord_blaha
    Poziom 33  

A mnie interesują skąd są gałki? Kupione oddzielnie czy zabrane z jakiejś fabrycznej konstrukcji?

Oj, przepraszam, nie doczytałem...

• #17 26 Lut 2008 12:39
    augustinho
    Poziom 11  

Gratuluję udanej i schludnej konstrukcji. Przedni panel prawie jak fabryczny:D

• #18 26 Lut 2008 13:43
    Maciek4141
    Poziom 22  

Lord-blach autor postu napisał że były toczone na tokarce.
    Również proszę cię o powiedzenie coś na temat tych diod.

Pozdrawiam maciek4141

• #19 26 Lut 2008 13:57
    elvis1990
    Poziom 14  

Witam

Co do schematu to już daje:
    Jest on mono, dlatego trzeba zrobić dwa.

Co do diód: jak wiadomo na diodach półprzewodnikowych występuje spadek napięcia. Tą właściwość zastosowałem u siebie by zmniejszyć napięcie zasilania. Płytki projektowałem i trawiłem sam metodą "markerową" :D, ponieważ nie próbowałem jeszcze termo transferu, oczywiście sam je polutowałem. Kable do potencjometrów nie zbierają zakłóceń, wszystko gra bardzo ładnie.
    Co do BALLANCE to mógł być, ale nie jest mi potrzebny :D

Pozdrawiam :D

• #21 26 Lut 2008 14:14
    zapek42
    Poziom 27  

Bardzo ładny wzmacniacz,w środku wszystko ładnie po ukladane ogólnie bardzo dobrze Ci to wyszło.Jedynie czego brakuje to balans...
    Ogólnie 9/10 ;-)
    Pozdrawiam ;-)

• #22 26 Lut 2008 14:29
    TheWiktus
    Poziom 18  

Przerost formy nad treścią ,to już można by się przynajmniej pokusić o zastosowanie TDA7294.

• #23 26 Lut 2008 14:42
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 26 Lut 2008 15:20
    Krzysiek16
    Poziom 24  

No, wygląda jak rasowa Unitra - piękne wykonanie. Ale mając takie umiejętności, lepiej byłoby wykonać coś na elementach dykretnych - nie sądzisz?
    Powodzenia przy następnych konstrukcjach

• #25 26 Lut 2008 15:36
    elvis1990
    Poziom 14  

TheWiktus - tylko dlatego, że TDA2050 ma gorsze parametry od TDA7294 mam wsadzić go w obudowę po zasilaczu komputerowym, postawić na biurku i patrzeć sie na "takie coś" ?? Bez sensu...

• #26 26 Lut 2008 16:30
    maly_elektronik
    Poziom 23  

Fajny wzmacniacz ale obudowa zancznie lepsza. Na twoim miejscu wywierciłbym kilka dziór w celu zapewnienia większej cyrkulacji powietrza. I małe pytanie czy jest możliwość zamówienia u ciebie takich gałek do potencjomertów??????????

• #27 26 Lut 2008 17:12
    raczek3
    Poziom 22  

Gratulacje, świetne wykonanie i porządek w środku tylko jak był by balans, też planuje coś takiego zrobić tylko dam końcówkę mocy lepszą Pozdrawiam

• #29 26 Lut 2008 18:53
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Gałkę tonów średnich zastąpiłbym balansem, chyba bardziej przydatny.
    Nie widzę bezpiecznika od strony sieci.
    Napisy na panelu przednim były by bardzo wskazane, z tym że na takim profilu to raczej będą trudne do wykonania, chyba że jako tabliczki, nawet całkiem estetycznie takowe dało by się zrobić.

Co do wentylatora, to pomysł nienajlepszy, a w zasadzie najgorszy z możliwych chyba.
    Zaraz po włączeniu wentylator troszkę podniesie ciśnienie wewnątrz. Potem będzie już tylko mieszał powietrze w swojej okolicy (nawet nie w pobliżu radiatorów(!)).
    Lepszy efekt uzyskałbyś, gdyby wentylator znajdował się wewnątrz obudowy, a ta nie musiała by wcale posiadać otworów wentylacyjnych. Mieszane wewnątrz powietrze rozprowadzało by ciepło po całej obudowie, a za radiator oddający ciepło na zewnątrz służyła by górna metalowa pokrywa, przy tej mocy myślę że wystarczy.
    Oczywiście jeszcze nic straconego, bo można zostawić wentylator tam gdzie jest, a w górnej pokrywie wyciąć otwory.
    Można by też zrobić tak, jak to często bywa w sprzęcie z radiatorami wewnątrz - podziurawić obudowę od góry i od dołu, tak że chłodzenie będzie zapewnione przez konwekcję (oraz dodatkowe przez wentylator w razie nadmiernego wzrostu temperatury radiatorów). Wtedy jednak przydały by się wyższe nóżki, żeby od spodu był większy prześwit. No i oczywiście w żadnym z zaproponowanych przeze mnie wariantów nie można zakrywać wzmacniacza od góry.

Swoją drogą, coś ostatnio sporo konstrukcji widuję z radiatorami zamontowanymi wewnątrz. Zadziwiła mnie zwłaszcza jedna z ostatnich, gdzie radiator zamknięty był w niewentylowanej obudowie.

Wielki plus należy Ci się za "wystrój wnętrza".

• #30 26 Lut 2008 19:21
    kris6661991
    Poziom 25  

Bardzo ładnie Ci wyszedł :) tylko wejście mogłeś zrobić na chinch-ach a wyjścia na sprężynkowych gniazdach lub na bananach... ale to pozostawiam do życzenia konstruktora... nie tak dawno zbudowałem taki wzmacniacz (jeden z wielu) lecz przyznam że kość 2050 przypadła mi do gustu :) "czysto" (czyli bez eqalizera ani preampa) gra po prostu świetnie :) ma ładny bass... wysokie, tylko środeczek miałem troszke za niski... ale nie ma sie do czego przyczepiać :) za takie pieniądze opłaca się kupić tą kosteczkę :)