Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronarzędzia i uziemienie

26 Lut 2008 14:53 2474 10
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Zerowanie lub uziemianie stosuje się tam, gdzie metalowe elementy silnika mają metaliczny kontakt z pozostałymi elementami /głowica, tarcza i inne/.może nastąpić przebicie i ewentualne porażenie.
    Narcyz2

[Mariusz Ch.]
  • Poziom 25  
    Zastosowanie zerowania do ręcznych elektronarzędzi jest bardzo niebezpieczne. Nie wiem nawet czy kiedykolwiek było stosowane,może dawniej. Dlatego powstało pojęcie izolacja ochronna. Za granicą szeroko oprócz kasy ll stosowana jest separacja.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Takie urządzenia z częściami dostępnymi przewodzącymi nie są już produkowane. Jedyną ochroną przeciwporażeniową jest dla nich separacja
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Telewizor ma też z plastiku a bolca nie ma. Ogólnie czy monitor czy komp to bolec istnieje. I nie chodzi tu o uziemienie ale raczej ekranowanie ,ochronę przeciwzakluceniową lub czymś co jest z tym tematem związane.
    Wracając do tematu wcześniej poruszanego.
    Zagadnienia jakie poruszył tridio są tak na prawdę podstawą podstaw ochrony przeciwporażeniowej.Bez zrozumienia ich trudno o zrozumienie innych tematów związanych.Nie są to jakieś bardzo trudne zagadnienia.
    Mam takie urządzenia o jakie chodzi trido.Czyli obudowa ręcznego elektronarzędzia całkowicie metalowa. Przewód zasilający trzy żyłowy!!! Wydawało by się ,że urządzenie takie nie powinno być używane a jednak zapewnia wszelkie zasady bezpieczeństwa.Kto wie czemu tak jest stawiam PIWO :D:D:.Trzeci przewód oznakowany jest standardowo,czyli żółto-zielono.Dla ułatwienia dodam ,że nie łączy się go z PEN ani z PE.
  • Poziom 35  
    Witam .
    Może dlatego że w tych monitorach stosowane są przetwornice impulsowe i one mogą potrzebować " zera " sieci? - do filtracji , albo dlatego że występują tam napięcia rzędu kV ? , albo dlatego że monitory są połączone z komputerem i po " masie " coś tam może przelecieć ?
    Można zadać pytanie - nie gniewaj się - proszę :D - taka np. koparka jest wykonana z metalu a nie ma uziemienia - dlaczego ? :D .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 25  
    Nie uważam ,że wiem wszystko.Bo tak nie jest.Kosiarka może nie być narzędziem ręcznym.Nie wiem czy produkuje się jeszcze kosiarki elektryczne z metalową obudową.Ja widziałem w przeważającej ilości plastikowe.Na metalowe po prostu nie zwróciłem uwagi.
    Producent zanim wypości produkt do sprzedaży zdobyć musi zaświadczenia i certyfikaty. W dokumentacji tej ujęte są te zagadnienia.Tematem tym się nie zajmowałem się szczegółowo i jestem bardzo ciekaw.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    tridio napisał:
    Aha, ostatnie pytanie: obudowa monitora crt jest zbudowana z plastiku, a mimo to ma przewód uziemiający. Dlaczego?
    A ma z tej prostej przyczyny, że wychodzi z niego przewód sygnałowy (VGA, lub DVI) do złącza karty graficznej która jest w komputerze a ten, jak powszechnie wiadomo, ma przewód ochronny.
    Poza tym, to w monitorze (typu CRT - z kineskopem) jest na wejściu przewodów z sieci energetycznej symetryczny filtr podobny do tego jaki jest w komputerowym zasilaczu.
    I aby nie płynęły prądy z kondensatorów owego filtru przez przewód wspólny (GND) do masy (przewód PE) komputera należy połączyć przewód ochronny (wtyczka z gniazdkiem na kołek) monitora do tego samego przewodu ochronnego sieci (PE) do którego dołączony jest przewód ochronny od komputera.
    W praktyce wygląda to tak, że przewody zasilające od komputera i od monitora włącza się do wspólnej listwy zasilającej z kołkiem ochronnym, a tą dołącza się do gniazda sieciowego z przewodem ochronnym (PE, lub PEN).