Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar wilgotności betonu.

Bartasek 26 Feb 2008 15:20 5711 7
 • #1
  Bartasek
  Level 10  
  Witam wszystkich.

  Chciałbym zmierzyć wilgotność betonu w mieszalniku i na tej podstawie dozować wodę. Jak mogę coś takiego zrobić. Chciałbym do tego wykorzystać sterownik PLC. Macie jakieś pomysły?

  Pozdrawiam.
 • #2
  Fyszo
  Level 37  
  Albo pomiar masy (de facto gęstości) albo pomiar przewodnictwa.
 • #4
  OldSkull
  Level 28  
  można sprawdzić poprzez suszenie i ważenie (czasochłonne), zmierzyć przewodnictwo (co podał Fyszo) albo pojemności (to już musisz dokładnie poszukać co i jak to się robi, np zapytaj się wyszukiwarki o "czujnik wilgotności pojemnościowy")
 • #5
  falowniki.com
  Power inverters specialist
  Witam,
  proponuję pomiar prądu silnika przy założeniu dobrej klasy przekładników i przetworników bardzo dobra klasa dokładności (oczywiście obróbka przez PLC)
  pozdrawiam
 • #6
  Fyszo
  Level 37  
  Pomiar prądu silnika w sumie może byc dobrym pomysłem. Znając prąd który po odpowiednim skalibrowaniu przekłada się niejako na masę całości, oraz znając objętość mieszalnika wyliczymy sobie średnią gęstość (jakąś wartość względną do niej). Wykonamy sobie odpowiedni beton, zmierzymy gęstość naszym pomiarem i potem kolejne będą do tej wartośći dążyć (automat będzie to nadzorował). Tylko wtedy trzeba pilnować równej objętości betonu w mieszalniku.
 • #7
  Bartasek
  Level 10  
  Bardzo ciekawy pomysł z tym pomiarem prądu, muszę to przemyśleć.
 • #8
  Aki
  Level 12  
  Pomiar prądu to powszechnie stosowana praktyka. Natomiast dotyczy jedynie betonów tzw. mokrych. Przy produkcji betonu suchego ta metoda jest mało precyzyjna. Tutaj stosuje się pomiar przewodności lub w ostatnich latach wprowadzony pomiar mikrofalowy.
  Pomiar wilgotności betonu.