Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak przestroić fonię 4,5Mhz

03 Sty 2004 15:47 2764 14
  • Poziom 14  
    Mały,12v telewizorek prod. Chiny na ukł. CD5151CP ma filtr sfe4,5Mhz. Jak przestroić na nasz standard? Nie wiem jaka w tym standardzie jest modulacja:am czy fm? W ostateczności zamontuję moduł fonji od Heliosa ale może ktoś ma lepszy pomysł.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 31  
    Można by spróbować w fonii równoległej zmienić częstotliwość generatora na 2MHz i filtr 4.5 zamontowac do niej
    Spróbuj - może się uda
  • Poziom 14  
    witaj
    wymień filtr 4,5 na 5,5 dostrój fonie i podepnij równoległą - a najlepiej konwerter RYMI
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Trzeba wziąć schemat jakiegoś nowego telewizora i porównać układy wzmacniaczy pcz i detektory fonii. Najprawdopodobniej wystarczy wymienić filtr ceramiczny oraz jeden lub dwa filtry /7x7/. Najlepiej to widać na starych Velach, gdzie fonia była dwusystemowa 6,5 i 5,5 MHz.
    Może wystarczy te filtry tylko przestroić.
  • Poziom 14  
    witam -ponoenie
    HEFILD-z całym szacunkiem ,ale wela i 12v chińczyk to dwie różne epokii ,
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Ale zasada detekcjii i wzmocnienia fonii jest taka sama i nie zmienna od 30 lat, chociaż układy scalone mogą być różne.
  • Poziom 31  
    :arrow: hefid
    :arrow: maros

A co w przypadku kiedy fala nie przeniesie tego co potrzeba.Troche bedzie warczało :lol:
  • Poziom 14  
    Wymieniłem filtr na 5,5 i po dostrojeniu " pułapki" nie byłem zadowolony z jakości /brzęczy/ więc nie spodziewałem się lepszej jakości po założeniu równoległej 6,5. Wymieniłem więc falę na F1339L, filtr na 6,5 i źle działający przy tej częstotjiwości filtr indukcyjny na stosowany w naszych tv filtr 423+ 1n2 . Działa idealnie! Dzięki za wszystkie sugestie!
  • Poziom 14  
    Prawdopodobnie telewizorek robiony na normę amerykańską. Wtedy w p.cz. nośna wizji na 45,75 MHz a fonia na 41,25 MHz (czyli różnicowa 4,5 MHz).
    Nikt w Polsce nie produkuje (na razie) fonii do takich telewizorków. Wszystkie fonie są przeznaczone do nośnej wizji p.cz. 38,9 (lub 38). (tutaj ma być trzydzieści osiem ale osiem i nawias zamykający daje takie coś)
    Przeróbka fonii >RYMI< na normę amerykańską:
    zamontować zamiast istniejących kondensatorów
    przy cewkach 20 i 511 C=24pF, 27 i 26 C=56pF, 28 C=24pF
  • Poziom 11  
    Które dokładnie mają być wymienione kondensatory, bo na płytce nie jest nic napisane.
  • Poziom 14  
    A którą masz fonię RYMI ? Tą starą, już nie produkowaną- karkasy cewek czarne, czy nową - karkasy białe ?
  • Poziom 19  
    Sprawdź ofertę MJM czy przypadkiem nie dostaniesz u nich konwertera.
  • Poziom 12  
    może wystarczy podpiąć generatorek 1MHz...
  • Poziom 11  
    mam tą nową fonie z białymi karkasami
  • Poziom 14  
    W tej nowej wartości kondensatorów w obwodach rezonansowych są takie same jak w tej starej. Cewki nie mają oznaczeń. Idąc od wejścia płytki, przy obwodach rezonansowych (w karkasach) masz kolejno 39pF, 82pF,39pF,82pF. Oscylator ma 100pF też w karkasie. Kondensatory 39pF zmieniasz na 24pF, a 82pF na 56pF. W oscylatorze 100pF na 24pF. Te wielkości można wyliczyć. Filtry wejściowe na 39,25 MHz (bo różnicowa wejściowa 6,5), a filtry wyjściowe na 41,25 MHz (bo różnicowa wyjściowa 4,5). Oscylator zamiast 1 MHz to 2 MHz. Liczysz to wszystko ze wzoru f=1/2xPixpierwiastek z LxC