Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Daewoo DMQ-2595TXT zwarcie w gnieździe antenowym?

Mery84 26 Feb 2008 16:55 1467 5
 • #1
  Mery84
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam
  Problem dotyczy mojego leciwego TV jak w temacie. Problem objawia się bardzo kiepskiej jakości odbiorem z klasycznej anteny siatkowej na dachu. Problem pojawił się dopiero kilka dni temu i nie jest to winą anteny bo sprawdzona na innym TV działa ok. Sprawdzałem podstawy bo na TV się absolutnie nie znam i z tego co zauważyłem to gniazdo antenowe na miernik wykazuje zwarcie do masy. Zajrzałem do środka TV i gniazdo jest na pionowej płytce (głowica?). Nie znalazłem zwarcia czy zimnych lutów na tej płytce jak również żadnego nic podejrzanego w jej okolicach, a jednak na miernik nadal mam zwarcie w gnieździe. Proszę o jakieś sugestie jak podejść do problemu. Lutownica nie jest mi obca więc problemów nie powinno być ;).
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  wiesiek
  Level 19  
  Zwarcie do masy ma być ! Jeśli obraz jest zły , to albo zimne luty , albo uszkodzona jest sama głowica !
 • #3
  Mery84
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie znam się na naprawach TV jedynie z własnej praktyki naprawa wzmacniaczy.
  Z reguły zwarcie nie jest niczym dobrym dlatego myślałem, że w gnieździe antenowym również. Widać myliłem się.
  Zimnych lutów jak pisałem wcześniej nie znalazłem w okolicy głowicy czy samych lutach głowicy. Jest jakaś prosta metoda diagnozy uszkodzenia głowicy?
 • Helpful post
  #4
  Mirek Z.
  Moderator
  Możesz ściągnąć schemat chassis CP-760, jeżeli warto.
  W każdym razie na głowicy chyba są opisy wyprowadzeń.
  Trzeba sprawdzić kilka napięć. Na B+ (lub MB) czyli jej głównym zasilaniu - ok. 11.5-12V. Na końcówkach BL, BH, BU - zależnie które pasmo jest włączone - podobne napięcia jak B+, tylko nieco niższe.
  Istotne jest sprawdzenie napięcia AGC (automatyczna regulacja wzmocnienia) - przy słabym odbiorze powinno być napięcie maksymalne - ok. 8V. Przy dobrym - niższe, np. 4-6V.
  Można sprawdzić, czy to napięcie będzie się zmieniać przy regulacji pr-kiem VR117 (w okolicy głowicy i scalaka TDA8362).
  Jeżeli napięcia będą w normie - pozostaje wymiana głowicy jako najbardziej podejrzanego elementu. Nie jest droga - ok. 25-30 zł.

  Przeniosłem z TV.
 • Helpful post
  #5
  LeDy
  Level 43  
  Jedyne co mogę ci jeszcze podpowiedzieć to , że to zwarcie jest tam dlatego , bo na wejściu głowicy jest cewka do masy i że nie wszystkie głowice mają zwarcie. Niektóre mają wejście przez kondensator.
  Prosta i najbardziej pewna to podstawienie drugiej.
  Pomiary jednak trzeba zrobić.
 • #6
  Mery84
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wielkie dzięki dla kolegów za pomoc. Problem został rozwiązany wylutowaniem i ponownym wlutowaniem całej głowicy. Wniosek z tego, że jednak pojawił się wadliwy lut, który nie był widoczny na oko.