Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa by Duch

Duch__ 26 Lut 2008 17:02 11750 35
  • Lampa plazmowa by Duch
    Witam. Dzisiaj chciałbym przedstawić moją nową konstrukcję - Lampę plazmową - z którą zabawa zaczęła się w sobotę 23 lutego. Otóż wtedy dostałem od kumpla trafo WN z telewizora Unitra - nie wiem jaki model. Odrazu zabrałem się do przeglądania neta czy się nada. Trafiłem na stronkę http://mylab.pwii.pl/ gdzie było pokazanych wiele transformatorów które mogą się nadać, oraz schemat.
    W niedzielę poskładałem układ prowizorycznie na uniwersalce, jako MOSFET-a użyłem IRF830 bo taki akurat znalazłem, całość zasilałem z zasilacza komputerowego. Efekty jakie na początku uzyskałem (na zdjęciach żarówka 100W):

Lampa plazmowa by Duch

Lampa plazmowa by Duch

Lampa plazmowa by Duch

Lampa plazmowa by Duch

Link

Szczerze powiem że mnie nie zadowalały.

W poniedziałek wybrałem się do elektronicznego po transformator sieciowy 12V/4A, IRF540 i obudowe.
    Płytkę wykonałem metodą termotransferu.

Jak to zmontowałem do kupy ponownie otrzymałem już takie efekty (na zdjęciach żarówka 150W):

Lampa plazmowa by Duch

Lampa plazmowa by Duch

Lampa plazmowa by Duch

Lampa plazmowa by Duch

Link

Po wsadzeniu tego wszystkiego w obudowę powstało takie zgrabne urządzonko:

Lampa plazmowa by Duch

Lampa plazmowa by Duch

Lampa plazmowa by Duch

Wnętrzności:

Lampa plazmowa by Duch

Panel przedni wykonałem w Corelu, a wydrukowany jest na papierze samoprzylepnym.

Kosztorys:
    Transformator 12V/4A - 40zł
    Obudowa - 9zł
    IRF540 - 2zł
    Reszte miałem.
    Ogólnie 51 zł

Na koniec podziękowania za transformator WN Michałowi, oraz za pomoc Rafałowi.

Pozdrawiam Duch__

Fajne!
  • #2 26 Lut 2008 19:18
    _Karek_
    Poziom 15  

Bardzo ładne wykonanie Duch rano gadaliśmy o panelu przednim a ty juz pięknie wykończony ocena 6/6
    i tak żeby było smiesznie mam dokładnie takie samo trafo w mojej lampie.
    Może niedługo swoją skończę. Oby więcej takich projektów!

• #3 26 Lut 2008 19:21
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

To już czwarta konstrukcja z źle zaprojektowanym systemem chłodzenia w ciągu ostatnich czterech dni. ;]

Stopień końcowy w tym układzie ma z zasady złą konstrukcję. Nie można nawet postawić pytania, czy tranzystor się spali?, można jedynie zapytać, kiedy?

Poza tym nic odkrywczego. Było już, i to nie jeden raz.

• #4 26 Lut 2008 19:37
    Matasio
    Poziom 11  

Też sie zamierzam do zrobienia takiej lampy i to już od połowy stycznia praktycznie mam już zrobioną płytkę ale mam problem z tafem nie wiem które to jest uzwojenie wtórne a które pierwotne i mam pytanie czy tą lampę można zasilać z zasilacza 20V?

• #5 26 Lut 2008 19:56
    _Karek_
    Poziom 15  

jeśli zasilisz z 20volt wtedy 7812 bedzie sie ostro grzac ale dasz radiator i spoko bo wytrzymuje do 22volt wtórne to jest to zalane a pierwotne musisz nawinąc ;]

• #6 26 Lut 2008 20:19
    maziu
    Poziom 18  

do 22 V co to za herezja ;] ?? wyobraź sobie ze przy 31 też się nieźle trzyma . Zresztą 7805 także przy 31 V z małą pomocą radiatora
    a specjalista techniki cyfrowej niech sie zajmie cyfrówką ;] a nie prawi morały o tym ze nie jeden raz ;] i co z tego ?? do tego służy dział Konstrukcje DIY a w takowym właśnie jesteśmy tu się nie wymaga jakiś pionierskich wymysłów tylko samodzielnych projektów .

PS. przyzwoicie to wygląda :D swojego czasu podobny efekt miałem na żarówce 500W (może nawet lepszy bo wyjarało mi dziurkę w bańce :P i mocno kopało jak sie ręką trafiło w to miejsce)

• #7 26 Lut 2008 20:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 26 Lut 2008 21:09
    markovip
    Poziom 34  

Duch jaki jest tytul utworu na podkladzie pierwszego filmu?

Ps. Bardzo ladne wykonczenie :) , a co chlodzenia to odwroc wentylator i radiator uluz prostopadle do niego ;).

• #9 26 Lut 2008 22:16
    krystian.w
    Poziom 12  

Czy taka konstrukcja jest bezpieczna? To zależy od prądu płynącego przez organizm czy od częstotliwości tego prądu?
    Kiedyś również zbudowałem taki układ ale niestety palił tranzystory a na końcu padł transformator HV wymontowany z kolorowego telewizora

• #10 27 Lut 2008 00:02
    hokuspokus
    Poziom 10  

Ładnie :). Tylko dwie małe uwagi.
    1 - Wentylatorek wcisnąłbym do środka.
    2 - Nie widzę na zdjęciach otworów w obudowie. Jeśli zamkniesz wszystko w obudowie to powietrze nie będzie cyrkulować. Zrób kilka otworów w obudowie (np. pod wejściem kabla zasilającego).

Pozdro! :)

• #11 27 Lut 2008 01:46
    Duch__
    Poziom 31  

Dziekuję ja za wszystkie pozytywne i negatywne komentarze.

shg napisał:
    ...nic odkrywczego. Było już, i to nie jeden raz.

Chciałem wykonać coś nowego dla mnie, a projekt powstał tylko dzięki temu że zdobyłem trafo WN. Gdybym go nie dostał to bym się nawet za to nie zabierał. Dodam jeszcze że pierwszy raz robiłem układ na pare kiloVolt.

James695 napisał:
    Dlaczego panel przedni jest opisany po angielsku?

Dostrzegłem na tym forum już wiele krytycznych opinii na temat robienia przedniego panelu w 2 językach językach. Postanowiłem że zrobię po angielsku, bo jakoś bardziej mi tak pasuje.

markovip napisał:
    Duch jaki jest tytuł utworu na podkładzie pierwszego filmu?

1 film: Cosmic Gate, Dennis & DJ Isaac - Beam vs Cyrus - Livestyle
    2 film: JOY KITIKONTI - Dirty Summer

hokuspokus napisał:

Wentylatorek wcisnąłbym do środka.

W tej materii nie będę nic zmieniał, gdyż spowoduje to przesunięcie tranzystora bliżej trafa WN, a już raz mi poszedł dymek ze środka, bo nastąpiło przebicie między WN a masą (duża różnica potencjałów), ale szybko to zauważyłem i oprócz kabla nic nie ucierpiało.

hokuspokus napisał:

Nie widzę na zdjęciach otworów w obudowie.

W obudowie zrobiłem troszkę za duży otwór na wentylator (bicie otwornicy) i są tam pół centymetrowe szpary. Pozatym układ nie robiłem z myślą by chodził włączony cały czas - będę go włączał tylko na "pokaz" na pare minut, z tego powodu też nie ma tam żadnego włącznika.

• #12 27 Lut 2008 04:02
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

maziu napisał:
    a specjalista techniki cyfrowej niech sie zajmie cyfrówką ;] a nie prawi morały o tym ze nie jeden raz ;]

Wobec tego niech konstrukcjami DIY zajmą się specjaliści od nich...
    maziu napisał:
    i co z tego ?? do tego służy dział Konstrukcje DIY a w takowym właśnie jesteśmy tu się nie wymaga jakiś pionierskich wymysłów tylko samodzielnych projektów .

Na ile ten projekt jest samodzielny? To tylko odwzorowanie konstrukcji, od innych różni się w zasadzie tylko obudową.

Duch__, wstaw tam jakiś transil równolegle do uzwojenia. Układ z transilem zabezpieczy tranzystor, ale powstaną szpilki napięcia wystarczające do zapalenia łuku z większej odległości. Kosztuje to grosze, można też czasem pozyskać je z zasilaczy komputerowych i innego sprzętu. Zamiast transila można też od biedy dać warystor (źródło j.w.), z tym że warystory ulegaja stopniowej degradacji podczas pracy, są raczej przeznaczone do tłumienia przypadkowych przepięć na przykład w sieci ~230V.
    Można by też poprawić sterowanie bramki MOSFETa. Ten rezystor szeregowy znakomicie wydłuża czas przeładowania pojemności, przez co w tranzystorze wydziela się więcej ciepła. najprościej chyba zastosować układ przeciwsobny z dwóch małych tranzystorów bipolarnych.
    Najgorszym wrogiem są jednak przepięcia. W momenci przebicia ilość ciepła wydzielonego w tranzystorze rośnie niesamowicie szybko. Dlatego właśnie zdecydowanie poalcełbym użycie jakiegoś transila. Nawet niekoniecznie równolegle do uzwojenia pierwotnego, może być też równolegle do tranzystora, zależy jak Ci wygodniej, tylko o kierunku trzeba pamiętać, chyba że transil dwukierunkowy.
    Lampa z takim zabezpieczeniem będzie mogła pracować dużo dłużej.

• #13 27 Lut 2008 07:08
    olinek2
    Poziom 23  

Dwukierunkowy można zrobić z 2 jednokierunkowych :)
    Ja jednak bardziej polecam zwieraki niż transile. Jak przebije transil to też nie będzie za fajnie :) a o to nie trudno.
    Swoją drogą , to ja nie rozumiem, czemu nikt nie stosuje tutaj np. IGBT, albo chociaż MOSów w obudowie TO-247, wtedy powiększyłaby się powierzchnia oddawania ciepła i całość żyłaby dłużej.

• #14 27 Lut 2008 16:30
    rafixs
    Poziom 24  

Witam. Duch mam pytanie : ile nawinołeś kabla na rdzeń od cewki WN . pozdro

Lampa plazmowa by Duch

• #16 27 Lut 2008 19:13
    Stan Borys
    Poziom 10  

Ja mam pytanie: czy dodanie kondensatora równolegle do uzwojenia pierwotnego o takiej wartości, by impuls generowany przez 555 dawał na nim rezonans, spowoduje zmniejszenia prądu płynącego przez tranzystor? Teoretycznie równoległy obwód LC w rezonansie ma opór nieskończony. Tym samym wzrosłoby napięcie na uzwojeniu pierwotnym, jeśliby się udało wstrzelić w rezonans, więc i napięcie na uzwojeniu wtórnym by wzrosło. Czy taki upgrate jest możliwy (wiem, trzeba pamiętać a napięciu przebicia tranzystora, ale to jakoś można zabezpieczyć)?

• #17 27 Lut 2008 20:49
    MichałKob
    Poziom 20  

...Niby, teoretycznie, można. Jednak w praktyce ciężko przewidzieć, jak ten układ by się zachował. Obwód rezonansowy wysokiej dobroci, pompowany potężnymi impulsami prądu nieobciążonej lampy może podtrzymywać oscylacje na poziomie wieluset woltów (heh, kto nie wierzy, niech zmierzy :P) Z kolei na uzwojeniu wtórnym pojemności międzyzwojowe, montażowe itp. tworzą wraz z indukcyjnością uzwojenia inne obwody rezonansowe, sprzężone z tym pierwszym i to w dodatku tłumione ze zmienną intensywnością upływami prądu z lampy. Słowem istny Sajgon :/
    Taki układ jest stosowany w inwerterach lamp CCFL, jednak tu bym go nie stosował ze zwykłęgo lenistwa :) Jednak odważni niech próbują :D

• #18 27 Lut 2008 21:36
    marius.aesir
    Poziom 17  

Dlaczego Wy się męczycie z tym mosfetem na wyjsciu? Nie łatwiej (i często taniej- posiadane z rozbiórki) wrzucic tam tranzystor bipolarny? Ja mam jako wykonawczy KSE13007 z zasilacza komputerowego. Trzeba mu tylko zapewnic odpowiedni prąd bazy(schemat- para komplementarna) Tranzystor nie grzeje sie prawie wcale a efekty takie same jak w powyższym.

Komplementarne dobrze jakby były te podane na schemacie, miałem BC550 i BC560 ale grzały się dosc i jednego zabiło to wstawiłem mocniejsze;)

Tranzystor mocy(w tym wypadku KSE13007) wypada zabezpieczyc szybką diodą(ja mam jedynie 1N4007-standardową prostowniczą, ale tez daje rade:) zapiętą między kolektor a emiter w kierunku zaporowym.

Pierwotne trafa wn można zabezpieczyc wpinając równolegle np. neonówke.

schemat samego wyjscia załączam poniżej.

Pozdrawiam, Mariusz.

• #19 01 Mar 2008 09:34
    _Karek_
    Poziom 15  

a maziu zapomniaem tobie odpisac może i się trzyma do 31 ale bez obciążenia mój pod obciążeniem przy 22 szedł dymek bez radiatora!
    marius.aesir a może zarzucisz czały schemat?

• #20 01 Mar 2008 19:48
    marius.aesir
    Poziom 17  

Przecież reszte układu masz dokładnie taką samą jak w oryginale, zmieniłem tylko wyjście.

pozdrawiam, Mariusz.

• #21 02 Mar 2008 12:32
    mosfet
    Poziom 25  

Mnie zastanawia, czemu nikt nie pokusił się jeszcze o dozwojenie pierwotnego i puszczenia odwodu mocy z wyprostowanej sieci. Odpada wtedy ten budlęcy trafor zasilający,a przy większej indukcyjności pierwotnego nie trzeba używać dużych prądów...No i moc ograniczają już wtedy w zasadzie parametry rdzenia.

POdejrzewam, że rozwiązania z mosfetem też by wiele skorzystały gdyby zastosować sterowanie komplementarne. NE555 może sobie nie radzić z wypompowaniem ładunku bramki w rozsądnym czasie. Zastąpienie bipolarnego stopnia komplemenetarnego 6-cioma inwerterami CMOS połączonymi równolegle też powinno dać niezłe efekty. Teoretycznie mosfet nie powinien się grzać za bardzo, jeśli jego bramka będzie sterowana odpowiednio dużymi prądami.

• #22 02 Mar 2008 21:35
    Tomek921023
    Poziom 15  

Czy ten przewód wychodzący z panelu przedniego to uziemienie, i do czego się to podłącza ?
    konstrukcja Ok .

• #23 02 Mar 2008 22:24
    Duch__
    Poziom 31  

Tak to gniazdo na przednim panelu to uziemienie. Ono jest połączone z uziemieniem w kablu zasilającym. W momencie kiedy chce podłączyć lampę do gniazdka gdzie nie ma bolca uziemiającego, to wpinam w to gniazdo kabel i "podłączam się" do kaloryfera który robi za uziemienie. Bez tego uziemienia można bardzo szybko załatwić transformator WN.

• #24 04 Mar 2008 14:33
    _Karek_
    Poziom 15  

Hej Tomek921023
    NIE MOżESZ PODłACZYC DO KALORYFERA jeśli mieszkasz w domk w którym masz własny piec np na olej bo wtedy moze się to zle skonczyc a jak w bloku mieszkasz albo wiesz że rury od kalorfery wchodzą w ziemie to ok | ja podłączam do rury od wody w warsztacie mam ich pełno.

• #26 10 Mar 2008 23:35
    ptych86
    Poziom 12  

Mam pytanie do marius.aesir
    Dlaczego tranzystor KSE13007 jest sterowany z drivera BD139/140. Czy nie wystarczy sam BD139 ?
    BD140 na pewno byłby potrzebny do rozładowania bramki mosfeta, ale KSE13007 jest przecież bipolarny.

• #27 11 Mar 2008 08:34
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

W powyższym układzie potrzebny jest jeszcze kondensator przy bazie tranzystora mocy.

W fabrycznych układach impulsowych do sterowania tranzystora bipolarnego używa się stopni transformatorowych, a w bazę sterowanego tranzystora włącza się kondensator i dławik w celu odpowiedniego ukształtowania impulsu zapewniającego zmniejszenie strat mocy. Proponuję zajrzyć do schematów tranzystorowych układów odchylania poziomego odbiorników telewizyjnych.

• #28 12 Mar 2008 21:55
    adinoekrak
    Poziom 11  

Piękny projekt. Nie mogłem się powstrzymać żeby sobie takiego nie zrobić :]. Zrobiłem sobie układ z tym tranzystorem bipolarnym z zasilacza z kompa, tylko mam zastrzeżenie do rezystora 10 om strasznie się grzeje, musiałem dać 2W. Uzwojenie pierwotne nawinąłem 18 zwojami i podłączyłem na napięcie 24V. Osiągnąłem iskrę ok 13mm w powietrzu. Może ma ktoś jakiś pomysł żeby osiągnąć ok 30cm? Nic tylko więcej takich projektów:] Pozdrawiam.

• #29 13 Mar 2008 09:46
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Nie można osiągnąć iskry o długości 30cm, czyli 300mm na tym generatorze wysokiego napięcia. Do tego celu trzeba innych rodzajów generatora wysokiego napięcia.