Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka inwerterowa dedra

assan 21 Maj 2008 21:06 372613 368
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    elektromechanik
    Poziom 27  
    jozek_d napisał:
    Nie twierdzę że notorycznie wybuchają, tylko że elektronika w nich jest najprostsza jak tylko można sobie wyobrazić. A to jak z ich niezawodności a to się okaże w praktyce. Wiele zależy od tego w jakich warunkach będą eksploatowane.

Nie zmam tej spawarki, ale co do prostoty to stara zasada się zawsze sprawdza ( z nielicznymi wyjątkami które to ponoć potwierdzają regułę)że im konstrukcja prostsza tym bardziej niezawodna :idea:
    assan
    Poziom 12  
    A z tego co ja wiem to spelnia normy europejskie,patrz oznaczenia, a stawianie spawarki w wilgotnej trawie to lekka patologia
    jozek_d
    Poziom 17  
    Oznaczenia oznaczeniami, a rzeczywistość ?
    Nie chodzi tylko o stawianie na trawie.

Dodano po 6 [minuty]:

Owszem normy które są podane spełnia, ale czy powinna spełniać właśnie te normy czy inne ?
    assan
    Poziom 12  
    obudowa jest polaczona z PE mierzylem ,czego wiecej wymagac?
    jozek_d
    Poziom 17  
    Przewód PE jest przykręcony do punktu PE którym jest śruba, ale ta śruba jest przykręcona do pomalowanej obudowy przez farbę.
    W jednych ma przejście do obudowy a w innych może być gorzej.
    Radzę więc wszystkim użytkownikom tej spawarki poprawienie tego połączenia.
  • Relpol przekaźniki
    ndi
    Poziom 9  
    witam
    Moja dedra do tej pory działała bez zarzutu, ale ostatnio wentylator przestał działać i nie można było dalej pracować. oddałem ją wiec na gwarancje. po ponad 2 tygodniach dostałem wiadomość, że spawarki nie naprawili a pan z castoramy nie może mi powiedzieć czemu, bo sam nie dostał żadnej informacji z serwisu. Zaproponowali mi nową albo zwrot pieniędzy. no i mam problem, bo nie wiem czy brać jeszcze jedną i liczyć, że wszystko będzie ok, czy sobie już darować. ciekawi mnie tylko, co to mogła być za usterka, że nie opłacało sie jej naprawiać.
    pabloides
    Poziom 10  
    Ja swoją dedrą zrobiłem całe ogrodzenie. Wyspawałem przy tym paczkę elektrod 3,25 dł. 450mm. Absolutnie żadnego sladu zużycia:)

Dodano po 7 [minuty]:

Acha jeszcze jedno:) dokupiłem kabel dł. 4m do uchwytu elektrody a z oryginalnych zrobiłem jeden- masowy. Oryginalnymi to nie wiem co można spawać długościowo- oszczędnościowy koszmar!
    klapelek
    Poziom 10  
    W Castoramie jest do kupienia Dedra 160A czy ktoś może ją opisać czy warto dać za nią 600zł
    lechoo
    Poziom 39  
    Dedra 200A była w Castoramie za 548zł, więc sam oceń czy warto...
    prysia3500
    Poziom 10  
    Mam Dedre 200 od chyba pól roku i sobie ja chwale.Wyspawalem ze trzy paczki elektrod i spawa fajnie.Nawet wypalałem otwór w blasze .Moze trochę klei ale za taka cenę się opłacało.Przewody to porażka ,musiałem kupić inne.
    Ikis_70
    Poziom 11  
    ... nie wiem dlaczego ale o wiele lepiej spawa mi się elektrodami OK 48.00 niż rutylowymi OK46.00 na innym inwerterze nie ma takiej różnicy
    chrobok
    Poziom 2  
    Witam włąśnie wracam z garazu i spawarka naprawde ładnie spawa spoiny są gładkie a łatwość z jaką zajaża łuk to poprostu bajka ;p
    polecam te spawareczke
    mareckii
    Poziom 13  
    ... więc tak, spawareczka spawa fajnie tzn. łatwe zajarzenie, miękki i stabilny łuk, używałem elektrod ER146 2,5mm; 3,25mm oraz 2mm najprawdopodobniej do nierdzewki. Jedynie trzeba bedzie przedłużyć przewody. Możę z biegiem czasu ktoś się podejmie jakiegoś "tuningu".
    sirius98
    Poziom 15  
    Mam pytanko do właścicieli DESi200 i DESi160.
    Mając na działce zabezpieczenie B16 czy jezeli nie przekroczę 160A i nie będą spawał grubymi elektrodami (w tym momencie słupki ogrodzeniowe - ścianka 3mm) to czy te 16A wytrzyma?
    Oczywiście mógłbym kupić DESi 160 ale będzie to pewnie zakup mniej przyszłościowy. Używana była by do spawania kilka razy w roku.
    Będąc w Castoramie w Łodzi polecami mi:
    Miejsce 1: Bester 140 - 978zl (ale nie widze na foum zbyt pozytywnych opinii)
    Miejsce 2: RockWorth ARIW160 - 698zl
    Miejsce 3: Dedra 160A - 598zl
    Nie szukałem zbyt długo ale może i będzie DESi200 jak podobo się pojawiły.
    Aha nigdy nie spawałem więc nawet nie mam zielonego pojęcie czego oczekiwać:-)
    prysia3500
    Poziom 10  
    Mam dedrę 200 i spawa fajnie.Mam tez zabezpieczenie na działce 16 i chociaż spawałem bardzo dużo to nigdy zabezpieczenia nie wybiło.Ja kupiłem w Castoramie za chyba 550 i jestem zadowolony.Tylko raz wyłączyła sie od przegrzania.Byla to moja wina,gdyż spawałem elektrodami zasadowymi i jakoś mi nimi nie idzie spawanie,gdyż klei i po godzinie takiego spawania elektrodami 3,25 się wyłączyła.Fajnie spawa elektrodami ER146.Mam ja możne od pol roku i jestem z niej zadowolony.Co do przewodów to trzeba wymienić lub masowy skręcić ze spawalniczym aby był dłuższy a drugi kupić nowy .
    sirius98
    Poziom 15  
    A jak Waszym zdaniem wpłynie na pracę Dedry DESi200 przedłużacz 1,5mm2 50-100m?
    Ricorro
    Poziom 14  
    A ja właśnie kupiłem w Castoramie Dedrę i chociaż juz spawałem na wielu spawarkach nawet sam zrobiłem jedną (troszke nieudana chociaz spawała powiedziałbym znośnie) KOPARA MI OPADŁA jak to spawa. JEST SUPER musze powiedzieć że jestem wybredny co do wykonania jakości i wogóle ale miło sie zaskoczyłem. I POLECAM KUPNO ZA KE KWOTĘ

1. bardzo dobre parametry do ceny 200A / 548 zł

2. spawa pięknie 3,25 juz od 2/3 skali potencjometru na 1/2 skali idzie pieknie tylko syczy. (4mm kroszkę słabiej ale bez problemów) wyspawałem 3 elektrody jedna za drugą nawet sie nie nagrzała (wiem że spawali nią po 20 minut non stop)

3. MAŁE GABARYTY lekka, i duży plus jak to mówią kobiety na małe gniazdko co to jest w każdym domu (1-fazowa).

4. łatwo zajarza łuk nie trzeba bić jak młotkiem o ścianę ale na małym prądzie (precyzuje za małym do danego przekroju elektrody lubi złapać materiał przy normalnym doborze amperarzu do elektrody już się problem nie pojawia - dla wtajemniczonych spawaczy to norma)

JESTEM WNIEBOWZIĘTY ZACHĘCAM DO KUPNA

Dodano po 2 [minuty]:

DODAJE SPAWAŁEM TRZY 3,25mm jedna za druga na zabezpieczneiu 16B bez problemów i przez pewien czas 4mm na maksa 200A też bez problemów światł nie miga tylko delikatnie sie ściemnia nie tak jak przy transformatorowych
    sirius98
    Poziom 15  
    Ricorro a wymienialeś kable? Jak tak to jakie to są koszty?
    sirius98
    Poziom 15  
    No i ja jestem szczęśliwym posiadaczem Dedry Desi200.
    Przy okazji okazało się że bezpiecznik od mojego gniazdka 220V to B16 a przed nim jest C10 od siły i 220V razem (moc zamówiona na działke to 6kW). Spawarka bez problemu spawa na przedłużaczu 50m elektrodzie 2,5mm i prądze do 120A (więcej nie próbowałem). Nie wiecie czym się różnią elektrody ER od EB jedne mają oznaczenie 140 a drugie 150? Jutro musze kupić większą ilość do zwykłego spawania metalu i nie wiem które wybrać. Poza tym ponieważ do testowania zabrałem się jak tylko szybko się dało i przewód masowy niezbyt dobrze stykał ze słupkiem ogrodzeniowym to lekko przytopiła się miedziana wiązka/warkocz łączący szczęki klem. Wygląda to tak
    https://obrazki.elektroda.pl/22_1218049674.jpg
    Nie wiecie gdzie można coś takiego dokupić?
    pabloides
    Poziom 10  
    ja wymieniłem kable. A zrobiłem to tak. Z oryginalnych zrobiłem jeden- połączyłem je lutując cyną taką jak lutuje się instalacje z miedzi, kable do połączenia zestawiłęm tak, że splot przenika się wzajemnie (wsadziłem jedem w drugi tak jak szczotki do ubrania złącza sie jedną z drugą:)) i potem zlutowałem. Przewodu do elektrody kupiłem 5m 25mm2 14zł za metr. i jest super. wtyczki, uchwyty: masowy i elektrodowy dałem te co były, z tym że zamontowałem lutując, a nie na śruby...no jakoś nie ufam w takie połączenia. I tyle:)
    adas-na
    Poziom 1  
    spawarke kupiłem kilka dni temu , zabezpieszenie mam 16 A , spawalem elektroda 3,2 , wyspawalem jednego dnia 5 drugiego 7 chyba... , z drobnymi przerwami na zmiane pozcji i miejsca , nie zwiesila sie , nawet ciepla sie nie zrobila w sumie. bardzo dobrze sie nią spawa .. nie klei . dla poczatkujacych w sam raz . jak na moje potrzeby ok , narazie oceniam na 5.
    prez8s
    Poziom 33  
    Dzisiaj moja dedra dostala troche w d..pe, kilka godzin non stop ją katowalem, tak zeby nabrac troche wprawy w spawaniu. Zuzylem łącznie pół paczki elektrod rutylowych 3,2 i 2,5 oraz 8 sztuk specjalnych elektrod 5mm do zeliwa, ktore nie zostawiają szlaki (dodam że ze zwyklymi elektrodami 5mm rutylowmi nie da sie spawac dedrą), dedra podczas tego katowania nie wylaczyla sie ani razu, ponizej fotki z moimi próbami, to gdzie jest tak duzo i brzydko naglutowane to przetop ktory zrobilem na zakonczenie z ogryzkow i kawałków elektrod, wrzucilem je wszystkie do kupy i przetopilem je elektrodą 5mm do zeliwa na max pradzie. Oczywiscie wszystkie spawy zrobione w pozycji poziomej, pionowe spawanie jeszcze mi nie wychodzi.

spawarka inwerterowa dedraspawarka inwerterowa dedraspawarka inwerterowa dedraspawarka inwerterowa dedra
    spawarka inwerterowa dedraspawarka inwerterowa dedraspawarka inwerterowa dedra
    spawarka inwerterowa dedraspawarka inwerterowa dedraspawarka inwerterowa dedra
    MIRASKI
    Poziom 10  
    Zgodnie z obietnicą po wykonaniu kilkunastu testów spawania dokładam swoją cegiełkę do licznych pozytywnych opinii na temat spawarki Dedra-200. Spawaniem zajmuję się amatorsko więc i cały test jest na takim poziomie. Do pomiaru parametrów spawarki użyłem woltomierza cyfrowego i analogowego, cęgowego miernika prądu. Podane wartości napięć i prądów są wartościami średnimi gdyż w trakcie spawania ulegały znacznym wahaniom. I co wyszło ……..

Bieg jałowy : napięcie sieci ( U 1 ) - 218 V , pobierany prąd z sieci ( I 1 ) – 0,34 A , napięcie na zaciskach spawalniczych ( U 2 ) - 78 V . Wartości I 1 oraz U 2 nie zmieniają się podczas zmiany nastawy prądu spawania od 30 A do 200 A

Metoda MMA :
    elektroda 2,5 , nastawa 60 A , I 1 – ok. 5 A , U 2 – ok. 29 V, blachy nierdzewne 3 mm , przetop b.dobry
    elektroda 2,5 , nastawa 80 A , I 1 – ok. 8 A , U 2 – ok. 29 V, blachy nierdzewne 3 mm , przetop - dziura
    elektroda 2,5 , nastawa 100 A , I 1 – ok. 13 A , U 2 – ok. 29 V, blachy 4 mm , przetop b.dobry
    elektroda 2,5 , nastawa 125 A , I 1 – ok. 18 A , U 2 – ok. 24 V , blachy 4 mm, przetop - dziura
    elektroda 3,25 , nastawa 125 A , I 1 – ok. 20 A , U 2 – ok. 20 V , blachy 6 mm, przetop b.dobry
    elektroda 3,25 , nastawa 170 A , I 1 – ok. 23 A , U 2 – ok. 20 V , blachy 6 mm, przetop b.dobry,
    dziura
    elektroda 4 , nastawa 170 A , I 1 – ok. 25 A , U 2 – ok. 20 V , blachy 6 mm, przetop b.dobry,
    dziura
    elektroda 4 , nastawa 200 A , I 1 – ok. 30 A , U 2 – ok. 20 V , blachy 6 mm, przetop b.dobry,
    dziura
    Zajarzenie łuku b.dobre, trzymanie łuku b.dobre, przy sklejeniu elektrody I 1 – ok. 5 A

Metoda TIG : uchwyt od spawarki Kempi, elektroda nietopliwa 1,6 , czysty argon
    nastawa 30 A , I 1 – ok. 4 A , U 2 – ok. 14 V, blachy nierdzewne 1 mm , przetop b.dobry, dziura
    nastawa 50 A , I 1 – ok. 5 A , U 2 – ok. 10 V, blachy nierdzewne 3 mm , przetop b.dobry,
    nastawa 50 A , I 1 – ok. 4 A , U 2 – ok. 10 V, blacha nierdzewna 3 mm ze zwykłą 3 mm ,
    przetop b.dobry,
    nastawa 50 A , I 1 – ok. 4 A , U 2 – ok. 11 V, blachy zwykłe 3 mm , przetop b.dobry,
    nastawa 80 A , I 1 – ok. 6 A , U 2 – ok. 11 V, żeliwo 4 mm , przetop b.dobry
    nastawa 60 A , I 1 – ok. 4 A , U 2 – ok. 11 V, brąz 3 mm , przetop b.dobry
    Zajarzenie łuku dobre, trzymanie łuku b.dobre, przy sklejeniu elektrody I 1 – ok. 3 A
    Koszt doposażenia jako TIG a to : uchwyt od 205 do 480 , maska samościemniająca ( rewelacja )
    od 150 – 450 , butla argonu 5 kg na wejściu 280,- potem wymiana 60,-

Testu wytrzymałościowego nie przeprowadzałem gdyż mam na to …… 3 lata .
    Jako amator oceniam ją bardzo wysoko. Dotychczas spawałem transformatorem własnej konstrukcji a porównanie tych spawarek to przepaść.

Dodano po 22 [minuty]:

Ricorro jeżeli to prawda że spawałeś 4mm na 200 A na zabezpieczeniu S 16B to radzę Ci wymień je natychmiast, przewodzi ale jest martwe.
    prez8s
    Poziom 33  
    B16 to za malo, mi wyrzuca B20 (po chwili na max prądzie spawania)
    do kolegi miraski: a mierzyles cęgami prąd na wyjsciu?
    MIRASKI
    Poziom 10  
    Producent zaleca bezpiecznik 25 A , podał tylko wartość nie rodzaj a to różnica.
    Dla wyłączników instalacyjnych, popularnych S-ek wartość prądu przeciążenia która wyłącza, bo ta nas interesuje wynosi 1,4 x prąd znamionowy zabezpieczenia
    ( np. B16 to 1,4 x 16A = 22,4 A ), często jest to wartość poniżej 1,4 .
    Bezpieczniki topikowe ( wkręcane) mają odpowiednio 1,8 x prąd znamionowy zabezpieczenia ( Wt 16 to 1,8 x 16A = 28,8 A )
    Oczywiście bardzo ważny jest czas w jakim płyną takie prądy.
    Podana w moich testach orientacyjna wartość prądu I1 da się przyrównać do wyliczeń j.w.
    a to w przybliżeniu pozwoli określić na co możemy sobie pozwolić.
    Zasadą nadrzędną jest to żeby bezpiecznik był najsłabszym elementem instalacji elektrycznej
    i dobiera się go do instalacji a nie do spawarki !
    Moja Dedra uwaliła B16 –tke po 10 s na elektrodzie 2,5 i nastawie 125 A

Prądu na wyjściu nie mierzyłem gdyż ze względu na rodzaj ( stały pulsujący, chyba ? ) nie mam czym.
    kalasz20
    Poziom 26  
    Witam
    Czy mierzyłeś te prądy , podaj typ miernika , ma True RMS? Rozumiem że te I1 to prąd pobierany z sieci. Jak sądzisz jaki jest kształt prądu pobieranego przez tę spawarkę (tego co mierzyłeś)? Jeśli podajesz prądy przy jakich ma zadziałać eS podaj też po jakim czasie ono nastąpi. Prąd na wyjściu jest jednokierunkowy tętniący , do zmierzenia średniej wartości z powodzeniem można użyć zwykłego amperomerza z bocznikiem.
    Pozdr
    prez8s
    Poziom 33  
    Co by nie pisac to ta spawarka co najmniej 160A napewno ma, czy 200? w to wątpie...
    lechoo
    Poziom 39  
    Jeden z kolegów mierzył i wyszło max. 170A przy jarzącym się łuku i 220A po przyklejeniu elektrody.
    MIRASKI
    Poziom 10  
    Dlaczego większości kolegom zależy na elektrodach 4-kach i 200A nastawy, czy robicie usługi dla stoczni na domowych instalacjach ? to Dedra nie dla Was.
    odp.kol kalsz20 - do pomiarów użyłem jako woltomierza Sonel CMP-1 a jako amperomierza czeskie cęgi PK 210
    Co do czasów wyłączania to odsyłam do charakterystyk czasowo-prądowych bezpieczników i tematów związanych z doborem zabezpieczeń,obciążalnością przewodów itp. mnóstwo tego na elektrodzie i forach elektro-pochodnych.

Moim zdaniem do spawania potrzebne jest jakieś doświadczenie i wyczucie narzędzia, czyli dużo ćwiczeń, więc do elektrod koledzy !