Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka inwerterowa dedra

assan 10 Paź 2008 21:05 375136 368
    Mario70
    Poziom 13  
    frenius 150 fajna spawarka ale jak wyczytałem to ma tylko 140A dla elektrody to 4mm elektroda odpada.
  • Computer ControlsComputer Controls
    michukosz
    Poziom 2  
    Fronius to jedna z nielicznych firm która nie ma podzespołów chińskich- ma fabryki w czechach, słowacji i w austrii

Dodano po 8 [minuty]:

elektrdy 4mm jeszcze nie próbowałe- ale to by była lekka przesada. spawałem 3,25 eb - b dobry spaw. nawiazując do elektrod -elektrodą ER nawet te stare spawarki b dobrze spawaja - elekt ER są raczej do amatorskiego spawu
    lechoo
    Poziom 39  
    Jakość wykonania tej DEDRY 200 to porażka niestety, współczuję serwisantowi który w przyszłości będzie musiał ją naprawiać pogwarancyjnie... Jej rozebranie tak aby dostać się do płyt bez pourywania wkrętów graniczy z cudem.
  • Computer ControlsComputer Controls
    prez8s
    Poziom 33  
    Rzeczywiscie, rozkręcac ją to chyba najlepiej młotkiem i przeicnakiem, no ale co sie spodziewać za te pieniądze, spawać spawa bardzo ładnie i to kupujesz za 550zł, a jak chcesz kupić jeszcze porządne wykonanie to trzeba juz dopłacic co najmniej kilka razy tyle.
    michukosz
    Poziom 2  
    określonej grubości elektroda potrzebuje xA - jest jakiś przelicznik. ale ogólnie przyjmuje sie że 3 mm elekt potrzebuje 100 A . fronius ma 140 A na elektrodze i 150 na TIG-u
    ral356
    Poziom 13  
    Jak chcecie się czegoś dowiedzieć o DEDRZE-200A to polecam Castoramę w Rzeszowie. Właśnie wczoraj tam byłem i jeszcze jestem pod wrażeniem. Cena to 548PLN. Dowiedziałem się, że sprowadzili ich cały kontener i dlatego taka cena. Jest dzięki temu tańsza od DEDRA-160A.

Poza tym, stojąc przed DEDRĄ ze zdjętą obudową, dowiedziałem się od prezentera że:

1. W tej spawarce nie ma transformatora tylko są diody (pokazał palcem elementy przykręcone do radiatora), bo to nowa technologia (tu nie wytrzymałem i się z nim posprzeczałem. trwało do kilka minut, wszystkiego nie będę streszczał), panu się pomyliły spawarki - pouczył mnie podniesionym tonem!
    2. Jej prąd zwarcia to (uwaga! jak ktoś nie siedzi radzę usiąść) 400A (nie dyskutowałem),
    3. krótkie przewody spawalnicze to zaleta, bo spawarkę nosi się na ramieniu (sic!)
    4. Na pytanie ile elektrod 3,25 trzeba wyspawać zanim się wyłączy - odpowiedź: "na pewno wcześniej rozboli pana ręka"

Zacżąłem rozmawiać z innymi klientami i nie zauważyłem jak faciorek znikł. Po chwili się pojawił i zaczepił mnie: "z tym transformatorem co pan mówił to tak..., ale widzi pan tu na górze są takie elementy co to są też transformatorki (pokazał palcem jakiś mały transformatorek czy przekładnik), no i jeśli będziemy o nich mówić, no to transformatory są. (brak słów, opuściłem towarzycho)

Rozmowie przysłuchiwało się kilka osób, kompromitacja totalna. Za tzw komuny sprzedawca nie był od ściemniania, to był ktoś.
    mczapski
    Poziom 39  
    Nie czepiaj się sprzedawcy lub prezentera. On pełni funkcje marketingowe a nie inżynierskie. A marketing to cos takiego co umożliwia "złapanie" klienta. Jesteś na każdym kroku oszukiwany przy pomocy reklam i nie chyba nie oburzasz się. A co do spawarki to chyba jest tak, że owa 200 ma bardzo krótkie przewody i uchwyt lub nawet nie ma. Natomiast droższa (bodajże 598 PLN) 160 posiada z pewnością przewody oraz osprzęt TIG.
    Kolego kalasz. Wygląda na to, że także zostałem oszukany przez marketing Castoramy. Moje informacje oparte są o przywieszkę do produktu bowiem zainteresowała mnie ta różnica ceny. Spawarki nie kupiłem więc brak doświadczeń osobistych.
    prez8s
    Poziom 33  
    mczapski napisał:
    ...Natomiast droższa (bodajże 598 PLN) 160 posiada z pewnością przewody oraz osprzęt TIG.

nie posiada osprzetu TIG i kable sa takie same
    michukosz
    Poziom 2  
    nie tylko w rzeszowie doradcy sa tak zorientowanii. w bydgoszczy rozmawiałem z doradcą to tez mnie przekonywał że spawarka jest super i oczywiście 200 a tańsza bo wzieli wieksza ilość- bajka, sa mozliwie jak najtaniej robione. po tym zachwalaniu dedry spytałem się co sądzi o sprzecie einhella- powiedział że też b dobra firma. po tym stwierdzeniu skończyłem rozmowe:) co za baran. pewnie mają prowizję d sprzedazy
    kalasz20
    Poziom 25  
    Witam
    Jeśli ten doradca czytał tę instrukcje co jest w zestawie to nic dziwnego ze takie głupoty opowiada , bo tam jest napisane właśnie beztransformatorowa :!: Jeśli była tam spawarka bez obudowy to nawet ślepy zauważy transformatory które są w tunelu zrobionym z radiatorów , można było mu pokazać palcem i spytać : a co to? Prąd zwarcia o ile dobrze pamiętam wynosi coś kolo 220A. :arrow: mczapski jak nie jesteś pewien to nie pisz , bo 160 nie ma w zestawie osprzętu TIG tylko te same kable jak w 200. Co do tanich masek samościemniajacych to ich wadą jest słabe zaciemnienie , nie są takie same jak w przypadku zastosowania standarowych szkieł spawalniczych , porównajcie sobie stopień zaciemnienia szkła 13 z ta maska nastawiona na tyle samo , nadają się jedynie do spawania małymi prądami , dla większych amperaży są za jasne, należy uważać też na szybkość ściemniania bo nimi też sobie można oczy naświetlić , nie bez powodu profesjonalne maski kosztuja ponad 1000zł a i na te czasami zawodowi spawacze narzekają.
    Pozdr
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Piszą MMA iTIG dla reklamy. No i jak się ktoś uprze to może wytłumaczyć że nie kłamie no bo jak dokupi sobie osprzęt TIG to będzie tym spawał metodą TIG.

Co do transformatora to każdy choćby najlepszy inwerter ma transformator. Fakt że duuużo mniejszy ale ma. Niema trafa w rozumieniu trafa podłączonego bezpośrednio do sieci i o dużych z racji częstotliwości gabarytach i ciężarze.

Co do tanich masek to oczywiście że nie są super, ale jeśli ktoś kupuje z tych tańszych to jak pisałem wcześniej czy 300 cz 150 ta sama chińszczyzna.
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    Ja mam znajomka który jest zawodowym spawaczem i ją testował.
    Stwierdził, że bardzo fajnie się tym spawa. Stabilny łuk, dobra głębokość wtopienia i w ogóle był pod wrażeniem.
    Jednakże stwierdził że konstrukcja za słaba do jego pracy ale do warunków domowych rewelacyjna.
    Ale jestem ciekaw opinii twojego spawacza. Daj znać
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Mario70
    Poziom 13  
    No właśnie co do przedłużenia przewodów ktoś wie? czy końcówki, które są wkręcane do spawarki można jakoś rozebrać bez zniszczenia bo rączkę pewnie da się rozkręcić bez problemu
    elektromechanik
    Poziom 27  
    Nie widziałem z bliska DEDRY. Jeśli jednak są to gniazda i wtyki standardowe ( jak w większości sprzętu spawalniczego ) to sie rozbierają bez problemu.
    prysia3500
    Poziom 10  
    Witam!!! Można zdjąć wtyk na końcu przewodu.W tym celu należy ściągnąć gumowa osłonę i odkręcić śrubkę kluczem imbusem.
    prez8s
    Poziom 33  
    Czy spawał, spawa ktoś z was tą Dedrą uchwytem TIG?
    Kupuje sobie własnie cały ten osprzęt (uchwyt, reduktor, butla), zeby troche pocwiczyc, bo spawanie elektrodami otulonymi to już mało przydatna umiejętność i praktycznie obecnie nie stosowane, przynajmniej w moich zastosowaniach zbyt rzadko wykorzystuje, mam migomat, ale chciałbym spawać tigiem, bo widziałem że spawa po prostu lepiej, co prawda znacznie wolniej, ale ładniej, dokładniej i świetnie na szczelność.
    I mam pytania:
    1. Jakiej srednicy druty spawalnicze mogą być używane do spawania elektrodą wolframową 1,6mm?
    2. Czy mogą być takie jak do spawania stali gazowo (argon+tlen)?
    3. Na jak długo starczają elektrody wolframowe?
    4. Jakie elektrody nalezy uzywac do spawania cienkich blach karoserii samochodowych?
    5. Czy nie zbyt dokładnie wyczyszczony materiał (troche rdzy, farby, itd..), ma duże znaczenie przy spawaniu stali TIG-iem? Jak to sie ma w porównaniu do spawania gazowego?
    6. Czy jako materiał wypełniający moge użyć drutu z migomatu 0,8mm?
    7. Na ile godzin spawania wystarczy 8L butla Argonu? Ponoć idzie go więcej niż CO2 w migomacie.
    8. Czy tigiem można tak samo fajnie rozlewać kierunkowo materiał jak przy spawaniu gazowym?
    9. Czy próbował już ktoś z was spawać TIG-iem DC aluminium za pomocą tego spoiwa do lutowania aluminium z allegro, dodając go jako materiał wypełniający? Poprostu wykorzystac tig-a w roli precyzyjnego palnika. Te spoiwa do lutowania aluminium swietnie usuwają tlenki, więc może sie nadadzą?
    10. Czy są gdzieś dostępne w rozsądnych pieniądzach małe butle z argonem? Widziałem takie 2L ale koszt 350zł to juz przesada. Lub czy może da rady przebić gaz z dużej butli do małej, tylko jak?
    Mariuszczs
    Poziom 19  
    butle z argonemn 8l na allegro - chyba 180 zł płaciłem z gazem + wysyłka oczywiście
    tig musi miec materiał wyczyszczony super w porównaniu np z migomatem - przynajmniej ja tak zaobserwowałem
    prez8s
    Poziom 33  
    A troche rdzy albo cienka warstewka farby mocno przeszkadza? TIG tego nie wypali? ponoc osiaga wyzsze temperatury? spawalem troche acetylenem i tam czy material czysty czy nie to nie mialo praktycznie zadnego znaczenia.

Butle 8l juz mam, ale chce co najmniej o polowe mniejsza, znalazlem na allegro takie male szpitalne dla chorych z tlenem 2L z próbą do 300bar, czy mozna do takiej przebic argon z tej 8L? Jesli tak to jak?

Czy brak HF w Dedrze mocno przeszkadza?

Co najmniejszego mozna pospawac Dedrą z tigiem? tam najmniejszy prąd jest od 30A.
    Mariuszczs
    Poziom 19  
    butlę jak chcesz mniejszą to poszukaj na złomie małej gaśnicy - musisz zawór wykręcic i wyjąc rurkę syfonową, jesli jest to zawór na oringu to jest dobry a jak na papierowej uszczelce to kup nowy. tym sposobem masz butlę a przetaczac gaz możesz dorabiajac przetoczkę - butla mała gaśnicowa ma odpowiednią nakrętkę i kawałek rurki.
    jeśli nie możesz u siebie znaleźc to daj na wysyłkę i z 10 zł na butlę to ci wyślę ale zawór sobie dokupisz - ok 35zł.napisz na pw jak coś, nakrętek też poszukam do przetaczania.

wracając do zanieczyszczeń to pewno że tig je przepali ale ideą spawania tig jest najlepsza spoina - zanieczyszczenia biorą udział w tworzeniu spoiny ( po to jest gaz osłonowy żeby nawet powietrze nie dochodziło )

Ta tlenowwa butla też będzie wymagała wymiany zaworu to ci się nie opłaca tego kupowac.
    prez8s
    Poziom 33  
    No wlasnie z tymi zanieczyszczeniami to jest tak ze niekiedy trzeba pospawac pomalowana pordzewialą cienkoscienną rurke od wody i nie zawsze da rady to porzadnie obczyscic. Spawalem troche gazowo i tam roznicy nie ma czy czyste czy brudne, wszystko przepali, swietnie sie spawa acetylenem ale gdy nie ma dostepu do butli to pozostaje mi tylko spawarka, ale elektrodowo takie rurki to tylko smarkanie z tego wychodzi, bo wiekszego prądu jak 70A nie mozna dac, bo zaraz wypala dziury, więc chcialem sie troche tigiem pobawic.

A z małymi butlami na razie sobie daje spokuj, zobacze na ile ta 8 litorwa starcza, bo ponoc bardzo duzo idzie tego argonu i z małą butlą to nie wiele sie pospawa. Jednakże fajny przenosny zestaw by to był, mała spawareczka, mała butla z reduktorem, uchwyt, kabelki i ewentualnie przedłużacz. Na siedzenie do auta wrzucić i można jechać w teren jakieś rurki pospawać.

Mam pytanie do fachowcow spawaczy, czemu gdy spawam wiekszymi elektrodami np. 4mm złącza pachwinowe, to po kilku centymetrach spoiny na srodku zaczyna robic sie rowek z żużlem i już dalej nie wypełnia prawidłowo, tylko prsyka kropelkami na boczne scianki, zamiast do srodka, kropelki nie zespajają się. Zuważyłem że z elektrodami 3,2 nie ma tego problemu, spaw leci pięknie, problem pojawia sie jak dam większe elektrody, po kilku centymetrach zaczyna robic sie taki rowek i zaszlakowuje go i dalej już sie nie da spawać prawidłowo. Zauważyłem że regulacje natężenia prądu, kąt trzymania elektrody, odleglosc, szybkość jej ciągnięcia, nie mają na to żadnego wpływu. Jaki błąd robie?

spawarka inwerterowa dedra

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
    pejotpc
    Poziom 11  
    a i sie skusilem na ta Dedre. Nie narzekam, spawa sie fajnie, nie przegrzewa sie. Nie ma porownania z moja stara transformatorowka. Za ta cene nowy sprzet z gwarancja mysle ze do sporadycznego spawania napewno wystarczy.
    prez8s
    Poziom 33  
    KRS1972 napisał:
    przy pachwinowym większy prąd i patrz jak się układa spaw łuk centralnie w środek wolniej ciągnij elektrode utrzymaj równe kąty do materiałów prawdopodobnie brak przetopu...

Większego prądu przy elektrodzie 4mm juz nie moge ustawic, bo żłobi mocno materiał i brzydko to potem wygląda, ale wlasnie wyczytalem w literaturze ze pierwsze sciegi w pachwinach powinno sie wykonywac elektrodami o srednicy max 3,2mm, a dopiero nastepne sciegi 4mm i większymi i tak tez wychodzi mi dobrze. Myslalem zeby leciec wszystko czwórkami bo mam ich duzo, ale jednak nie wychodzi.
    Zauwazylem tez ze super spawa sie elektrodami cienko otulonymi, nie ma tyle problemow z zuzlem, nie zaszlakowuje spoiny, zuzel sam odpada, bardzo fajnie i prosto sie spawa, elegancko widac jeziorko, z grubo otulonymi jest duzo ciężej, to wyzsza szkoła jazdy.
    Jakie są przeciwskazania do uzywania elektrod cienko otulonych?
    KRS1972
    Poziom 1  
    sprawdzałem na innym palniku nie na sr 17 to elektroda się lepi przy potarciu i wtedy się najwięcej zużywa normalnie sie ję ostrzy a tu niema sensu bo przy potarciu robi siękulista przy spawaniu ciągłym sie nie zużywa zużycie jestspowodowane brakiem anty stika i HF (bez dotykowego zajarzania łuku )po zajarzeniu łuku jakoś to idzie spawarka raczej do MMA

Dodano po 20 [minuty]:

POSKŁADANIE PALNIKA SR-17 NIE PRZEKROCZY 100 ZŁ ---NIEDOSTEMPNY TYLKO PRZEWÓD GAZOWO PRĄDOWY---ZASTĄPIĆ DWOMA OSOBNYMI Z METRA SPRAWDZAŁEM DZIAŁA CZĘSCI ALLEGRO GG-536-11-33
    lechoo
    Poziom 39  
    Jeśli spawarka nie posiada HF to do współpracy z palnikiem TIG powinna mieć funkcję TIG LIFT, czyli zajarzanie łuku przy minimalnym prądzie (5..10A) i płynne jego zwiększenie do wartości roboczej. Przy braku ten funkcji najbezpieczniejsze dla elektrody jest zajarzanie łuku na płytce grafitowej.
    prez8s
    Poziom 33  
    a skąd taką płytke można wziąć? i jeszcze jedno pytanie jak dedra z tigiem sprawuje sie przy najmniejszym prądzie 30A?
    lechoo
    Poziom 39  
    Kupić taką płytkę jest raczej trudno, można sobie zrobić z grubej elektrody grafitowej, używanej do cięcia łukowego.
    prez8s
    Poziom 33  
    Jestem po pierwszych testach spawania Tigiem. Co moge powiedziec, spawa sie swietnie jesli chodzi o samą technologie spawania, to jest to co mi pasuje, wszystko pięknie widać jak na dłoni, żadnej szlaki, no i nie trzeba sie spieszyc przy tym spawaniu. Natomiast jeśli chodzi o DEDRE w roli TIG-a, to sprawdza sie raczej miernie, mocno daje sie we znaki brak bezdotykowego zajarzania, przez co bardzo szybko spala sie elektroda, wręcz jedna 2,4 starcza na co najwyżej 3 godziny spawania. W dodatku przy kazdym zajarzeniu elektroda robi sie coraz bardziej zniszczona i łuk zaczyna błądzić, przez co nie można go opanować, da sie spawać ale to nie jest to. Przy małych prądach rzędu 30-50A i elektordzie 1,6 zniszczenie elektrody jest na tyle małe że można przymknąć oko, ale przy większych szkoda po prostu marnować kasy. Łuk jest bardzo stabilny i nie gaśnie sam, można unieść palnik nawet na wysokosc 5cm i dalej sie pali :) Zużycie gazu jest dosc duże, założyłem mniejszą dysze, ustawiłem na mniej wiecej 5L-6L, bo na 12L to wskazowka na butli opada w oczach i teraz troche wolniej sie zuzywa, ale jednak idzie sporo szybciej niż przy migomacie, może dlatego że to spawanie idzie dłużej i takie złudzenie jest, w każdym razie gaz dość szybko ucieka przy takiej 8L butli. A ja chciałem sie bawić w małe butle po 2L ;).
    W każdym razie gdy ktoś od czasu do czasu chce pospawać coś precyzyjnego dedrą z tigiem to polecam, ale na dłuższą mete lepiej kupic spawarke z HF. Spawałem twardą stal z łożyska i idzie pięknie. Spawalem troche kwasiaka, co moge powiedziec - rewelacja, przepieknie wychodzą spawy. Jeśli chodzi o zwykłe rury stalowe zardzewiałe i pomalowane, nie ma z tym większego problemu, przepala bez zająknięcia. Natomiast jest jeden problem, na zakonczenie spawu, gdy oddale palnik by zgasic łuk, natychmiast powstaje w spoinie krater na wylot. Doszedłem że jest to spowodowane tym że spaw traci ochrone argonu, ale to jest nieuniknione w przypadku uchwytu z zaworkiem, zawsze można na taki krater nalać trchoe materiału i problem sie rozwiązuje, ale to znowu kolejne zajarzenie i kolejne skrócenie elektrody. Dedra + Tig - do ćwiczeń rozwiązanie wystarczające, ale do poważnego spawania nie.
    A i jeśli chodzi o zajarzanie na graficie ta jakas bzdura musi byc, elektroda bardzo strzela i sie mocno niszczy jeszcze szybciej niż normalnie, w kazdym razie tak jest na szczotkach od rozrusznika z malucha.
    prez8s
    Poziom 33  
    Spawanie aluminium plusem na elektrodzie nie wychodzi, coś tam topi, ale to nie jest to, w dodatku przy pradzie 100A zespawało mi elektorde wolframową 2,4 z porcelanką.

Ma ktoś może pomysł na jakąś rozbudowe Dedry? Jest dość prosta az za bardzo i przydałoby sie jakieś urozmaicenie, tyle ludzi majstruje swoje wlasne konstrukcje, a może by tak sie pobawić w modyfikacje już gotowej? ;) Przydałby by sie np. Antistick albo TIG Lift, ewentualnie PULS :) Nikt sie nie skusi na przeróbke?

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
    danthe
    Poziom 30  
    Witam !

Właśnie nabyłem tą spawareczkę i zamierzam ją rozbudować o układ bezdotykowego zajarzania (EP z tego miesiąca - schemat), oraz w niedługim czasie zrobić przystawkę DC/AC. Gaszenie łuku też przydało by się przez wyłączenie inwertera a nie przez odciąganie elektrody od materiału.

Pozdr. Daniel