Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sposoby tłumienia, materiały tłumiące i konstrukcyjne

03 Sty 2004 16:51 9276 26
  • Poziom 12  
    Witam kolegów! Przeglądając forum Elektrody zauważyłem, że jest wiele rozbieżności co do sposobów tłumienia kolumn i przydatności do tego celu różnych materiałów. Chciałbym, aby powstało tu niewielkie kompendium dotyczące sposobów tłumienia. Liczę szczególnie na bardziej zaawansowanych kolegów. A więc: jak tłumić obudowę B-R, jak zamkniętą, jak band pass itd? Które ścianki wytłumiać mocniej, które słabiej, a które wcale? Jaka jest przydatność do tłumienia następujących materiałów:
    -wata
    -wełna naturalna
    -wełna mineralna
    -miękki styropian
    -gąbka tapczanowa
    -pianka do uszczelniania okien
    -ścinki miękkich tkanin (mam dojście do zakładu krawieckiego:)
    -trociny (?!)
    -puch ze starej kurtki/kołdry
    -może jakieś kosmiczne wynalazki, jakiś żel?
    Czy obicie kolumny wykładziną dywanową ma jakiś wpływ na dźwięk? Jak najlepiej dobrać twardość i rodzaj materiału, z którego budujemy kolumnę - czy lepszy MDF (jakiej twardości?), wiórówka, drewno (i tu znów pytanie - jakie drewno?)? Mam nadzieję, że osoby o większej wiedzy niż moja napiszą tu dość sporo i post ten będzie służył dobrze początkującym konstruktorom.
  • Computer Controls
  • Poziom 21  
    Praktycznie wszystkie opisane przez Ciebie materiały mozna użyć do tłumienia kolumny, a najlepiej wszystkie naraz. Każdy tłumi inaczej i inne częstotliwości. Najmniej się chyba przyda pianka poliuretanowa - z tych wypisanych
  • Poziom 12  
    Thank Sauron:) Domyślam się, że pianka poliuretanowa jest za twarda i zmniejsza tylko pojemność obudowy, o to chodzi? A co z twardością materiałów konstrukcyjnych? Lepsze drewno lipowe (miękkie) czy np dębowe (twarde)?
  • Poziom 21  
    Szczerze Ci powiem, że nie próbowałem nigdy nic robić z drewna. Ale z tego co zauważyłem, większość wypowiada się na ten temat sceptycznie. Ponoć MDF jest lepszy, chodzi o rezonanse i przenoszenie drgań... Ale jak jest w praktyce nigdy nie sprawdzałem

pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Hoho, ciekawy temat.
    sauron9, mówisz, że MDF jest lepszy niż drewno. Czyli MDF to nie jest drewno ? :P
    Ja mam kolumny z litego drewna i nie narzekam. Wytłumione gąbką tapczanową :D Ale nie mam świetnego słuchu.
    Styropian, nawet miękki, moim zdaniem odpada... ale nie wiem.
    Trociny to ciekawy (tani) pomysł. ale musiałyby być w coś zawinięte, bo sie dostaną do głośnika albo wylecą bass-refleksem :D
    Pierwsze 3 się nadają (lepiej lub gorzej).
    Pianka do uszczelniania okien nadaje się najwyżej do uszczelniania obudowy.
    W starych kolumnach Tonsila spotkałem się z wytłumieniem w postaci gąbki zamkniętej w szczelnej folii. Jest to wytłumienie oryginalne. Zastanawiam się nad skutecznością takiego tłumienia i czy nie lepiej włożyć czegoś innego ? Ale grają bardzo ładnie.
  • Poziom 12  
    Drewno chyba też jest niezłym materiałem na obudowy. Widziałem w gazecie kolumny Tannoy za 40 tys zł/komplet (dla audiofilów) i one były z wiśniowego drewna... Trociny lub kuleczki styropianu można zamknąć w folię/tkaninę, to ich nie wydmucha przez BR :) Tylko trzebaby to jakoś luźno rozłożyć... no cóż, czekam na Wasze opinie i propozycje
  • Poziom 18  
    ja mam takie pytanko: piszecie czym wypełniać, a nigdzie nie ma informacji jak czy jeśli wypełniam gąbką tapczanową napchać jej tyle ile wlezie czy tylko po kilka centymetrów, w moich tonsilach na bazie starych zg25c z 1977 gąbki było tyle że głośniki weszły prawie na styk, na przedniej ściance z kolei nic nie było po wymianie głośników brzmi wyśmienicie, ale czy tej gąbki musi być aż tyle?
  • Computer Controls
  • Poziom 21  
    mkul --> im mocniej wypełnisz, tym bardziej zmniejszy Ci się Qts. poza tym im większe Qtc, tym mocniej tłumić

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    A co powiecie na maty korkowe? Sa roznej grubosci, stosuja je na wyciszenia obudow komputerowych.
  • Poziom 21  
    Możliwe, że są za twarde, ale zeby się upewnić trzeba by wypróbować...
    Tylko wyciszanie kompa to trochę cos innego niz tłumienie kolumny
  • Poziom 1  
    Witam jestem tu po raz pierwszy i nawet podoba mi sie ten temat.

Ja znowu słyszałem o takim czyms jak wygłuszanie kolumn wrzucając do środka zamiast gąbki paletyt od jaj podobno nieźle to wychodzilo. Sam jeszcze tego nie sprawdzilem co o tym sądzicie???
    :wink:

Do zobaczenia:)
  • Poziom 12  
    Palety od jaj... znaczy się wytłaczanki :) Wiesza się toto na ścianach, żeby zmniejszyć odbicia fal dźwiękowych - tak robią audiofile. Pierwszy raz słyszę, żeby to wsadzać do kolumn... ale może to ciekawy pomysł?
  • Poziom 15  
    palety od jaj to bardzo ciekawy pomysl:) do bassrefleksu dosc dobrze sie nadaje. sam mam takie na tylnych sciankach kolumienek, jednak kolumienki te to straszna lipa wiec nic o dzwieku nie powiem. pisalem o tym w innym poscie. w moim przypadku doskonale zlikwidowaly dudnienie. w nadmiarze zabijaja bas, dlatego tylko na tylnej sciance.
    pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Nadaje się do tłumienia kolumn i subwooferów, tylko jest trochę gruba - 6cm to sporo (zawsze można uciąć żeby była cieńsza).
    Raczej do obudów zamkniętych, które trzeba tłumić raczej mocniej niz bassreflex
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Które ściany wytłumić najwięcej w obudowie Bass - Reflex?
    A ścinkę przednią z otworami też wytłumiać i ominąć otwory czy wogóle jej nie wytłumiać?
  • Poziom 10  
    hmm z tego co tam widzialem w poczatkowych postach w tym topicu wspominacie cos o piance poliuretanowej (taka jak sie kladzie pod panele)- nie polecam jej stosowania bo ona nie wytlumia tylko odbija fale wiec wg mnie wogole sie nie nadaje do wytlumiania ;)

a jak jest z tlumieniem tuby z br ? jest jakis z gory ustalony % wytlumiania tuby ?
  • Poziom 12  
    Przemski - a czy taka masa nie jest nieco za twarda? Jak wpływa ona na dźwięk i ile mniej więcej kosztuje? Zgadzam się co do tego, że wymiana cieniutkich fabrycznych kabelków poprawia brzmienie, zwłaszcza w zakresie basu.
    Generalnie do wytłumienia obudowy najbardziej odpowiednie wydają mi się materiały zawierające powietrze (wszelkie gąbki, watoliny itd). Teraz mniej więcej rozumiem czym tłumić. Ale drugie pytanie - jak tłumić? Czy w obudowach B-R wystarczy wytłumić jedynie nieco tylną ściankę? I co z obudowami zamkniętymi? W starych unitrowskich kolumienkach jest wsadzony luzem płat gąbki, w innych widziałem, że cała objętość była luźno zapełniona watoliną.
    Interesuje mnie jeszcze kwestia obudowy. Drewno, MDF i płyta wiórowa wydają mi się najlepsze, choć widziałem już u kumpla malutką kolumienkę z aluminium... Trochę hałasu robiła, ale jakoś nieszczególnie przypadł mi do gustu jej dźwięk. Czytałem też na forum Elektrody o obudowie z... betonu! Co sądzicie o takich eksperymentach? Ja osobiście wolałbym pozostać przy naturalnych materiałach:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    zgadzam sie z Przemski , tluminie najlepiej dobirac na drodze doswiadczen, sprobowac z roznymi materialami i w roznych miejscach
  • Poziom 12  
    No to już wiem, co to masa bitumiczna:) Próbowałem czymś takim wyciszyć obudowę kompa, ale miałem tylko resztki i dałem na łączeniach. Wiem, że to nie w temacie, ale czym wytłumić obudowę od komputera? Mój strasznie drży i hałasuje tak, że w całym domu słychać "brum brum"...
  • Poziom 12  
    czy karimata nadaje sie do tłumienia kolumny? czy będzie lepsza od tego co jest w starych altusach ?
  • Poziom 21  
    Karimata wydaje mi się, że jest za gęsta, ale mogę się mylić. Najlepiej jest sprawdziś samemu:)
  • Poziom 12  
    -wata -tak
    -wełna naturalna - tak
    -wełna mineralna - tak
    -miękki styropian - nie
    -gąbka tapczanowa - tak
    -pianka do uszczelniania okien - nie
    -ścinki miękkich tkani - pod warunkiem że są grube
    -trociny - nie
    -puch ze starej kurtki/kołdry - wata czy pióra?
    -może jakieś kosmiczne wynalazki, jakiś żel? żel też raczej nie
  • Poziom 43  
    livi90 napisał:
    -wata -tak
    -wełna naturalna - tak
    -wełna mineralna - tak
    -miękki styropian - nie
    -gąbka tapczanowa - tak
    -pianka do uszczelniania okien - nie
    -ścinki miękkich tkani - pod warunkiem że są grube
    -trociny - nie
    -puch ze starej kurtki/kołdry - wata czy pióra?
    -może jakieś kosmiczne wynalazki, jakiś żel? żel też raczej nie

Ho,ho. Archeolog z Ciebie! :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Czemu archeolog? Po prostu napisałem z jakimi się spotkałem metodami wytłumiania. Wata to był fabryczny materiał do wytłumiania piecyków organowych z jakiejś gdańskiej wytwórni.