Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robocik

tomekw19_1985 23 Wrz 2008 15:06 23109 209
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    McRancor w myszce mam podwójny fototranzystor ELPT5529 o ile dobrze znalazłem w katalogu. Moje pytanie jeśli jest podwójny może mierzyć kierunek obrotów? Jeśli tak to czy zasada podłączenia jest taka sama jak na rys tyle, że z dwoma tranzystorami?
  • PCBway
    MirekCz
    Poziom 35  
    Zasada podłączenia jest taka sama.
    Dwa fototranzystory mogą mierzyć kierunek, tylko musisz zachować odpowiednie wymiary tarczy obrotowej.
    Najłatwiej użyć tej oryginalnej, przynajmniej do początkowych testów.
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Coś tam namalowałem na schemacie i teraz niech mi ktoś powie czy jest wszystko ok.Jeszcze jedno nie wiem jak zrobić sprawdzanie stanu baterii li-pol wiem tyle, że można podłączyć pod AIN1 iAIN0. Chciałbym by poniżej wartości 5,7V zapalała się dioda. Na wej ADC będzie szło napięcie od sharpów 0-5V. Prosiłbym o podpowiedz z tym pomiarem nap i sprawdzenie schematu. I proszę także o wyrozumiałość to mój pierwszy schemat i projekt.
    MirekCz
    Poziom 35  
    Dzielnik rezystorowy z baterii.

Powiedzmy, że jako Vref masz 2,5V.

Skoro mówisz 5,7V to pewnie masz 2 lipole, więc naprawdę zakres napięć pomiędzy 5,4(3*2,7V) a 8,4(2*4,2V)
    Żeby 8,4V zmieścic w 2,5V to najprościej podzielić przez 4

Robisz dzielnik rezystorowy z wykorzystaniem rezystorów rzędu 10k i 30k + jakiś mały kondensator (np.100nF) i po sprawie.
    Jak nie wiesz co to dzielnik rezystorowy to doczytaj.. naprawdę podstawowa rzecz w elektronice.
    W ten sposób możesz mierzyć napięcie na ADC i po przemnożeniu przez 4 masz prawdziwe napięcie na baterii.

Masz coś namieszane przy zasilaniu procka (dlaczego piny 21 i 54 łączysz kondensatorem 100nF skoro oba to VCC?
    Kondensator 100nF powinien być pomiędzy 52 i 53 oraz 21 i 22 (VCC i GND)
    Dodaj też 100nF pomiędzy VCC i GND obu L298

Nie wiem czy tego chcesz, ale tak jak ty podłączyłeś kwarc to będzie to zegarek RTC (do real-time clock) a nie kwarc do procesora. Kwarc łączysz pomiędzy XTAL1 i XTAL2.

PS.Schemat generalnie wygląda nieźle.
  • PCBway
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Dzięki Mirek a jak zrobic pomiar napięcia na komparatorze w taki sposób, że powyżej 8,4V zapala się dioda czerwona. Pomiędzy nap 5,4-8,4 pali się zielona a powyżej 8,5 też czerwona. Skończyły mi się wej adc więc wolałbym wykorzystać komparator. Czytałem o tym komparatorze, ale skapować tego nie mogę trochę zamotane.Co do dzielnika to tak jak pisałeś 30k i 10k fajnie dzieli na odpowiednie nap 1,35-2,1V.
    MirekCz
    Poziom 35  
    A po co serwa trzymasz na porcie PF? Przenieś je na inny port, masz jeszcze sporo pinów wolnych.

Z komparatorem to dodatkowe problemy. Na jednym tego nie zbudujesz.
    Łatwo mógłbyś zbudować, że poniżej 5,4 pali się czerwona. Wystarczy odpowiedni dzielnik + świadomość, że tranzystor załącza się przy napięciu rzędu 0,7V... nie jest to genialne rozwiązanie, ale będzie działać :)
    Minner
    Poziom 19  
    a może zastosować diody zenera do zapalania odpowiednich diód?
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Minner gdzieś mi się przewinął przez oczy twój schemat. Jak się nie mylę to był zener 2,5V+rezystor na jednym wej komparatora dla nap odniesienia a drugie wej komparatora przez dzielnik. Chyba to twoje rozwiązanie?
    Minner
    Poziom 19  
    tomekw19_1985 napisał:
    Minner gdzieś mi się przewinął przez oczy twój schemat. Jak się nie mylę to był zener 2,5V+rezystor na jednym wej komparatora dla nap odniesienia a drugie wej komparatora przez dzielnik. Chyba to twoje rozwiązanie?

Raczej nie, jedyna moja próba wykorzystania komparatora to była jakiś rok temu gdzie do komparatora podawałem sygnał bodajże sinusoidalny, pozatym niebardzo chciało to działać ;)
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    A jak zastosować tą zenerkę poza tym dobrze by było załatwić jednak te nap przez µC. Jeśli ktoś będzie bawił się tą pracą i będzie świeciła dioda to czasami może bawić się dalej i bateria padnie. Jeszcze mam problem z ładowarką czy zrobić na czymś takim o ile dostanę układ http://beta.octopart.com/Microchip__MCP73842-820I!UN.pdf czy zakupić gotową ładowarkę EK2-0851 na allegro za 35 zł i do tego 2 li-pol 7,4 900mAh 15C. Poza tym nie wiem jaki programator zintegrować z płytką? Szukałem na forum i jest ich tak dużo, że nie wiem który będzie dobry. Chciałbym by dobrze współpracować z bascomem bo w c jestem cienki. Może znajdzie się taki programator co i w i w bascomie da radę.
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Witam ponownie W załączniku jest ostateczny schemat robota i prosiłbym kogoś doświadczonego o sprawdzenie jeśli można i o ewentualną podpowiedz zmian. Kilka spraw które nie wiem czy dobrze zrobiłem. Więc adc będzie pracowało w zakresie 0-5V więc jako AREF podłączyłem do +5. Układ pomiary napięcia rozwiązałem zenerką jako nap odniesienia 1,5V podczas spadku poniżej wartości 1,5V na dzielniku nap co odpowiada 6V na bat będzie zapalana dioda sygnalizująca wyczerpanie bat. Ostatnia sprawą okazuję sie złącze ISP nie wiem czy tak może być czy musi być podpięte pod MOSI SCK itd tak jak jest na atmedze. Proszę bardzo o poprawne sprawdzenie kogoś kto się na tym dobrze zna ponieważ chciałbym zacząć kupować części i po mału realizować plan. Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzieloną pomoc.
    MirekCz
    Poziom 35  
    1.AREF łączysz do VCC a nie AVCC... więc łączysz go do zaśmieconego VCC.

2.AREF ogólnie w ogóle powinien być tylko przez kondensator do AGND (albo GND jak nie masz analogowej masy), bo wewnętrznie możesz podłączyć ADC do AVCC jako napięcie referencyjne

3.Złącze ISP musi być pod podane piny podpięte.. nie będzie działać na innych pinach. Pamiętaj przy tym, że w ATMEGA64/128 dla ISP pinami MOSI/MISO są piny PE0/PE1 (a nie te normalnie nazwane mosi/miso - patrz datasheet)

Reszta wygląda ok
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Czyli zrobiłem małą poprawkę wywaliłem VCC z AREF i podłączyłem SPI według dataschetu. Mam nadzieje, że teraz wszystko wygląda poprawnie i powinno działać. MirekCz mówisz, że będzie możliwy pomiar nap na ADC z zakresu 0-5V? A wyczytałem, że nap referencyjne wynosi 2,56V.
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    tomekw19_1985 napisał:
    A wyczytałem, że nap referencyjne wynosi 2,56V.

bo tyle wynosi napięcie referencyjne, ale nie jest podłączone na stałe, możesz wybierać spośród AVCC, AREF i 2.56V
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Dziękuję za sprostowanie. Powoli powoli rozjaśnia mi się jakoś z ta atmegą, ale fakt faktem trzeba się naszukać i książek przewertować. To teraz mam pytanie kto ma eagla full bo walczyłem z wykonaniem płytki i nie mogę się połapać. Płytka dwustronna a resztę napiszę jeśli ktoś się pokusi o wykonanie i prześlę plik z eagla.
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Mam jeszcze pytanie co do programatora. Myślę o STK500. Obiło mi się kiedyś o uszy, że aby dwa µC się komunikowały muszą mieć takie same kwarce. Z tego co widze stk500 ma 11MHz a mój ma 16MHz. Dogadają się ? Oczywiście programował będę w bascomie.
    MirekCz
    Poziom 35  
    To nie ma nic do rzeczy i wcale nie muszą być takie same kwarce.
    Wszystko zależy od prędkości i rodzaju transmisji...

Przy programatorze kwarce nie mają żadnego znaczenia ponieważ impuls sygnałowy tak czy tak podaje programator i to z częstotliwością narzuconą przez niego odbywa się programowanie.
    shadoweyes
    Poziom 20  
    Witam
    Myślałeś może o zastosowaniu czujników pojemnościowych mogą one wykrywać elementy znajdujące się obok robota w zasięgu do np. 20 mm (są dostępne o różnym zasięgu), odpowiednie ich umieszczenie umożliwi określenie położenia robota względem ścian labiryntu i znalezienie przejścia.
    Co do mikroprocesora to może być to np. ATmega128, ale można też podzielić tak zadania i zrobić coś w rodzaju sieci mikroprocesorów odpowiedzialnych za konkretne zadania i przekazujące wyniki do tzw. muzgu(centralnego uP).

Dodano po 32 [minuty]:

Schemat twój jest mało czytelny jak na przyszłego inż. i brakuje mi schematu blokowego, który by rozjaśnił nieco całą tą sprawę. Robisz coś czego do końca nie przemyślałeś sam, każdy coś doradza ale pamiętaj że to twoja praca i powinieneś wiedzieć co robisz. Mam nadzieje że nie spałeś na wykładach z automatyki(teorii sterowania) czy mikroprocesorów. Jeśli masz schemat blokowy układu i wiesz za co odpowiadają kolejne jego bloki to gotowy schemat możesz złożyć tak jak klocki Lego z gotowych już istniejących bloków które już ktoś zrobił i sprawdził. Pewnie masz materiały i rozwiązania innych co się tym wcześniej zajmowali. Swoje bloki możesz sprawdzić na symulacji np. w Orcadzie (PSpice) i dobrać odpowiednio elementy lub korzystając z danych katalogowych firm. Najlepsze zawsze są proste rozwiązania gdzie się nie zgubisz, bo czytając to sam się zgubiłem co gdzie jak i po co? Jeśli czegoś nie wiesz zapytaj promotora lub kogoś innego z uczelni który się zna bo w internecie znajdziesz wiele błędów bo nikt nie jest nieomylny.
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Wiadomo, że w internecie jest wszystko i nic oraz wiele błędów. Człowiek głupim się rodzi i głupim umiera. Po to mam szkołę by się uczyć a przyznam ta cała elektronika w tym robocie to mój pierwszy projekt więc wiele osób jest na tyle wyrozumiałych że mi pomaga. Projekt robota w sumie mi się spodobał i dlatego wybrałem taki temat. Wolę zrobić coś praktycznego niż gdybać teorię co by było gdyby. Coraz mniej jest prac praktycznych a więcej teoretycznych. Poza tym jak sama robotyka to skupisko wielu dziedzin nauki tak mój robot to skupisko wielu zdolności manualnych iid. Sam robot nie opiera się tylko na elektronice choć z tym mam największy problem.
    shadoweyes
    Poziom 20  
    Ja też uważam, że dziś jest mało praktyki w szkołach dlatego też dużo osób kończąc szkoły dopiero w pracy zaczyna się uczyć na swoich błędach jak ma okazję. Ale warto samemu już w trakcie nauki coś robić praktycznego bo to wiele uczy i powoduje że zaczyna się "czuć te sprawy".
    Pisząc jakikolwiek projekt elektroniczny zaczynasz od założeń, a potem zazwyczaj buduje się schemat blokowy tak samo jest z programowaniem, pozwala to nam na lepsze zrozumienie tego co robimy. Jeśli masz możliwość poszukaj na emule lub google są tam gotowe projekty. Wiem też że na uczelniach można przeglądać prace poprzedników a na pewno ktoś już robił coś podobnego.
    Jeśli masz założenia, schemat blokowy i ideowy. I możesz sie nimi podzielić to można będzie coś doradzić więcej.

zobacz na http://www.mobot.pl/
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Witam Chciałbym zlecić zrobienie płytki jakiejś firmie lecz nie wiem jak dobrać grubości ścieżek. Sharpy pobierają 33mA ,silniki podczas rozruchu 1,5A jeden ,serwa nie wiem jaki mają pobór prądu oraz atmega z tyloma portami pracującymi jako wyjścia. Jak to to wyliczyć?
    MirekCz
    Poziom 35  
    Generalnie można przyjąć, że ścieżka o szerokości 1mm (czyli ok. 40milsów szer.) może przenosić prąd ciągły 1A.
    Skoro na silniki masz 1,5A to ścieżkę najlepiej 60+milsów. Podobnie bym przyjął do serw. Oczywiście silniki mają taki wysoki prąd raczej tylko chwilowy, więc nawet jak zrobisz kawałek węższej ścieżki to nic się nie stanie.
    Do sharpów możesz zrobić małą ścieżkę 16milsów.
    ATMega nie powinna mieć prądu średniego powyżej bodajże 300mA (patrz datasheet), więc tutaj też się zbytnio nie musisz przejmować - 16milsów wystarczy.
    Z zejściem w dół to zależy od firmy. Większość robi przynajmniej do 8milsów, ale nie ma sensu takich ścieżek używać bez jakiegoś powodu (minimalizacja rozmiarów płytki).
    W twoim wypadku raczej nie jest to krytyczne, więc nie używaj ścieżek <12milsów. No i jeżeli potrzebujesz tylko kawałek ścieżki bardzo wąskiej, to tam zrób zwężenie, a resztę ścieżki ciągnij szeroką.
    Oczywiście na resztę płytki rozlej masę. (w eagle funkcja polygon, jak nie umiesz używać to w dziale EDA wyszukaj - jest opisana).

Co do szerokości ścieżek to są programy (i skrypty na stronach) obliczające takie rzeczy, ale w twoim wypadku nie ma się tym co zbytnio zajmować - wzór 1mm/1A w zupełności wystarczy.
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    A czy jest jakaś funkcja w eagle by sam ustawiał elementy i wyliczył sobie grubości ścieżek podając mu wartości prądów? Jeśli sam poustawiam elementy a eagl ścieżki to robi tyle przelotek z jednej warstwy na drugą, że aż grubo.
    MirekCz
    Poziom 35  
    W ealge nie ma automatycznego ustawiania elementów, a autorouter jest lekko mówiąc denny.
    Najlepiej zrobić krytyczne ścieżki ręcznie (zasilanie układów cyfrowych, zasilanie silników, część analogową, kwarc), a resztę możesz już puścić autorouterem (o ile masz płytkę z metalizacją, bo wtedy kilka przelotek więcej/mniej nie robi różnicy).
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    Czy jest może jakaś atmega128 która da się włożyć w podstawkę? Zaraz drugie pytanie czy jest biblioteka do tej podstawki w eaglu?
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma. W eaglu nie daje się podstawek, tylko od razu docelowe scalaki.
    tomekw19_1985
    Poziom 18  
    To jak mogę to zrobić? A jak nazywają się złącza męskie i żeńskie w eaglu takie jak się montuje isp. Może by tak zrobić podstawkę pod atmegę?
    marcelix007
    Poziom 14  
    biblioteka con-ml element ML10