Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt przedwzmacniacza mikrofonowego - problem

kebrzyk 28 Lut 2008 00:22 939 3
  • #1 28 Lut 2008 00:22
    kebrzyk
    Poziom 11  

witam

Zamierzam zrobić projekt przedwzmacniacza mikrofonowego (na zaliczenie przedmiotu na uczelni) i mam takie pytanko. Znalazłem schemat który jest w załączniku. Zrobiłem analizę stanów nieustalonych w PSpice i przebiegi również załączam. Do analizy zamiast mikrofonu włączyłem na wejście źródło napięcia sinusoidalnego, zaś na wyjściu dołączyłem kondensator szeregowo z rezystorem, na którym badam prąd wyjściowy. Wg mnie to na wyjściu powinien być taki sam przebieg jak na wejściu tyle że wzmocniony prawda? A na załączonym pdf widać że na wyjściu jest jakiś badziew.

Czy tak powinien wyglądać sygnał wyjściowy przedwzmacniacza mikrofonowego? Co zrobić żeby wyglądał tak jak ma wyglądać?

Z góry dziękuje za odpowiedź

0 3
  • #3 28 Lut 2008 02:23
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

kebrzyk napisał:
    witam

Zamierzam zrobić projekt przedwzmacniacza mikrofonowego (na zaliczenie przedmiotu na uczelni) i mam takie pytanko. Znalazłem schemat który jest w załączniku.

Znaczy skopiowałeś gotowca? Tyle tylko, że są, IMHO, źle dobrane punkty pracy tranzystorów w tej dwójce OE-OC o sprzężeniu bezpośrednim (dla prądu stałego), a dla składowej zmiennej nie ma ujemnego (lokalnego) sprzężenia zwrotnego w pierwszym stopniu, ponieważ rezystor emiterowy R2 w tym stopniu wzmocnienia jest zablokowany (dla składowej zmiennej) kondensatorem C2 ... :cry:
    Wartość rezystora R3 powinna być conajmniej o rząd większa, jak nie więcej, oraz powinno być również (słabe - globalne) ujemne sprzężenie zwrotne dla składowej zmiennej przez R3 a go nie ma, ponieważ C3 blokujący R5 na to nie pozwala => dodać należy jeszcze jeden rezystor pomiędzy R5 a R6 i R3 podłączyć "powyżej" do tego dodanego oraz do R6.
    Dalej, ponieważ drugi stopień (OC) nie wnosi wzmocnienia napięciowego więc rezystor kolektorowy R4 tranzystora Q1 należy powiększyć, a w szereg z C2 włączyć dodatkowy rezystor RE i wartość wzmocnienia napięciowego (bez uwzględnienia globalnego ujemnego sprzężenia zwrotnego) ustalić ilorazem R4/RE.
    Poza tym, to wartość rezystora R7 obciążającego wyjście tego wzmacniacza jest znacznie za mała (widzę; 8Ω - chyba?), również i wartość C6 powinna być conajmniej o rząd większa jeśli ma to być wzmacniacz dla pasma akustycznego.
    Po wstępnych przymiarkach do wartości wzmocnienia dla składowej zmiennej należy sprawdzić punkty pracy tranzystorów dla składowej stałej wykorzystując do tego analizę DC z programu PSpice.
    Jak ta będzie zadawalająca, to możesz sprawdzić co z tego wyjdzie wykorzystując analizę AC (a nie; analizę stanów nieustalonych ) z PSpice.

kebrzyk napisał:

[ ... ]
    Czy tak powinien wyglądać sygnał wyjściowy przedwzmacniacza mikrofonowego? Co zrobić żeby wyglądał tak jak ma wyglądać?
    Z góry dziękuje za odpowiedź
    Nie, przebieg wyjściowy również powinien być sinusoidalny, ale odwrócony o pół okresu (dwójka OE-OC jest wzmacniaczem odwracającym fazę).
    Co zrobić, to patrz wyżej... i nie dziękuj z góry... :D ponieważ poprawne policzenie tej dwójki wzmacniającej, by uzyskać zadane wzmocnienie napięciowe to wcale nie prosta sprawa... :cry: ... i pamiętaj, iż ujemne globalne sprzężenie zwrotne (dla składowej AC) ma być słabe, gdyż w przeciwnym przypadku odpowiedź impulsowa tego wzmacniacza będzie bardzo kiepska, mimo że odpowiedź ustalona - sinusoidalna - będzie bardzo dobra... :D

Pozdrawiam

0
  • #4 28 Lut 2008 17:35
    kebrzyk
    Poziom 11  

Dziękuję za wskazówki, będę próbował.
    Tak układ jest znaleziony gdzieś w internecie i skopiowany, ponieważ jestem początkującym elektronikiem.
    Pytanie jeszcze co do dodatkowych rezystorów:
    Jakiego rzędu powinien być RE oraz dodatkowy rezystor pomiędzy R5 a R6? Rezystor obciążający R7 to 8Ω, wstawiłem taki bo myślałem że taka rezystancja będzie odpowiadała rezystancji (impedancji) głośnika.

0
  Szukaj w 5mln produktów