Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiery X3e (cf 2001) Jak ustawić skanowanie?

copyman 28 Feb 2008 10:43 5788 30
 • #1
  copyman
  Photocopiers specialist
  Witam!

  Mam problem z tą kopiarką i serwerem X3e. Po pierwsze display po niemiecku :-( nie lubię i nie rozumiem tego języka za bardzo. Drukarka opanowana! Nie ma z tym problemów. Gorzej ze skanerem. Jak zainstalowałem FieryScan i skonfigurowałem i działa , ale skanuje kolor biały na... żółto! Poza tym dostępna rozdzielczość to jedyne 150 Dpi.
  Pytanie - jak go poprawnie zainstalować i skonfigurować na skanowanie do wewnętrznego serwera i po TWAIN-ie oraz do maila.
  Gdzie znaleźć domyślne ustawienia rozdzielczośći ?
  Dlaczego niektóre bitmapy wstawione do dokumentów - pomimo że bez tła wychodzą z kolorowym tłem?
  Ma ktoś rozpiskę menu fierki w jezyku angielskim? Bo cała dokumentacja książkowa jest po niemiecku... :-(

  C.
 • Helpful post
  #2
  kyh
  Level 11  
  Nie da się przestawić języka z pozycji Fiery?

  Rozdzielczość zmieniasz z panela kasując pierwotną klawiszem "c", a potem wpisujesz odpowiednią dla siebie wartość. (największa 600dpi?)

  Rozpiskę w języku ang. mogę przesłać np faksem, bo akurat ze skanerem problem ;)

  Czy wstawiając bitmapę do dokumentu chodzi ci o tło lekko żółtawe, które powinno być białe?

  pozdr.
 • #3
  copyman
  Photocopiers specialist
  Zdobyłem "kawałek" (started) z dokumentacjii w j. angielskim. Rozdzielczości nie zmienisz w opisywany sposób z panela :-( a co do języka , to z tego co wiem to Fiery (EFI) ma swój system operacyjny i nie zmienisz go inaczej niż instalując oprogramowanie w języku np. angielskim (tak jak np. Windows - nie zmienisz jednym kliknięciem języka na inny , chyba że Vista gdzie możesz pobrać pakiety językowe).
  Tło faktycznie tak jak opisujesz. Na ekranie nie widać, na druku jest!

  C.
 • Helpful post
  #4
  habelj
  Level 16  
  Witam

  Spróbuj odłączyć kabel sygnałowy skanera. Następnie włączyć drukarkę i poczekać na uruchomienie fierki. Powinna się uruchomić w trybie setup. Pierwsze co wtedy robisz zmieniasz język na english. Zapisujesz wszystkie ustawienia. Wyłączasz drukarkę podpinasz skaner i uruchamiasz ponownie. Znów powinien pokazć sie setup na fiery. Zapisujesz wszystko i powinno być po angielsku.
  Jakby co na prv podsyłam Ci numer tel.
 • #5
  kyh
  Level 11  
  Wiem, że kiedyś już język zmieniałem na fierze i nie poprzez wgranie nowego softu. Hebjl dobrze chyba radzi ;)

  Co do rozdzielczości, to jestem przekonany, że właśnie w taki się zmienia, tylko dlaczego tobie nie działa? Postaram się jutro coś podpiąć i sprawdzić jak dokładnie się to robi.

  Odnośnie tego tła. Spotkałem się z dwoma przypadkami. Pierwszy, to ten w którym obraz bodajże był zapisywany w rgb (24bity) a powinien być w cmyk (32bity), albo na odwrót.
  Drugi, to tło naprawdę było po prostu takie lekko żółtawe (może przez kompresje?), ale bardzo słabo widoczne na monitorze. Wykluczałem to przez obróbkę obrazu w prog. graficznym dając tło białe.
  Ogólnie próby i błędy. Grafikiem nie jestem, nie wnikałem w szczególności w ten temat. W praktyce tak to wychodziło ;)

  Co rozumiesz przez "wewnętrzny serwer"?
 • #6
  copyman
  Photocopiers specialist
  wewnętrzny - czyli fizyczny dysk serwera fiery :-) Ciekawostka bo mam u siebie Afico Color 6010 z fierką zewnętrzną E800A i ustawienie parametrów skanu (po TWAIN-ie) i druku zajęło mi łącznie 30 minut bez zaglądania do dokumentacjii. Tu jest jakoś inaczej :-( tylko aż tak "inaczej" ?

  A co do języka - spróbuję jutro odłączyć skaner. Wtedy działa sama drukarka. Fakt że w 800-tce zgłasza się SETUP na początku. Narazie pochłaniam literature (STARTING FIERY X3e) w języku obcym. Słaba lektura :-).

  C.
 • #7
  kyh
  Level 11  
  To może w czasie przerwy mój problem? ;)
  Maszyna wyjechała do klienta ze skanerem. Klient informuje nas po kilku miesiącach, że skanera już nie ma. Na panelu nie da się przełączyć na skaner. Wchodząc siecią również nie ma zakładki do skanera. Wgranie nowego softu nie pomogło. Co może być przyczyną?
 • #8
  copyman
  Photocopiers specialist
  A jaka jest odpowiedź na włączenie przycisku SCAN ? Może sam skaner jest uszkodzony. Masz na podmianę inny?

  C.
 • #9
  kyh
  Level 11  
  Po naciśnięciu SKAN jest tylko odzew dźwiękowy. Nic się nie przełącza. Żaden błąd, ani komunikat.

  Skaner uszkodzony? Chodzi o jakąś płytkę rozumiem?
  Czy do skanera jest potrzebna jakaś dodatkowa kość pamięci? Wrażenie mieliśmy, że brakowało właśnie kości, ale nie mieliśmy żadnej akurat innej maszyny na stanie by to sprawdzić.
 • #11
  copyman
  Photocopiers specialist
  habelj wrote:
  Copyman
  Setup pojawia się zawsze na fiery przy uruchomieniu zawsze gdy nie wejdziesz w każde menu tej fiery i nie zapiszesz ustawien. Po zapisaniu wszystkich ustawien fierka uruchamia się normalnie.


  Ale masz na myśli inny setup niz ten dostępny z menu po uruchomieniu systemu?


  C.

  p.s. więc po włączeniu pojawia się po wstępnym rozruchu komunikat "press any key to setup" ale w momencie wciśnięcia dowolnego klawisza , setup jest tylko 10 sek. Nic się nie da tam ustawić bo natychmiast przewija się kilka testów sysytemu i komunikat "diagnostic passed" i "system booting" po czym już tylko "bitte warten" :-( :-( :-( - reszta już po niemiecku!
 • #12
  kyh
  Level 11  
  Sprawdzałem w firmie.
  Na panelu naciskasz przycisk od skanera, aby zmienić rozdzielczość wystarczy nacisnąć "c" i można wprowadzić liczbę.
 • #13
  copyman
  Photocopiers specialist
  kyh wrote:
  Sprawdzałem w firmie.
  Na panelu naciskasz przycisk od skanera, aby zmienić rozdzielczość wystarczy nacisnąć "c" i można wprowadzić liczbę.


  Tak... pod warunkiem że to okno jest "aktywne"... :-( Sprawdziłem Twój patent na KONICA 7920 i tak jest, ale nie tej 2001 co mam u klienta :-( Jakieś cudo normalnie :-( :-( :-( !!! Wiwat indywidualny import cudaczków!

  C. :-(

  p.s. Jest! Po powrociee w ustawieniach użytkownika do FACTORY. Ale co z tego jak dalej biały jest żółty na skanach... Tylko czemu kopie wychodzą perfekcyjne?
 • #14
  copyman
  Photocopiers specialist
  No więc sytuacja ze zmianą jezyka wygląda prawie jak opisuje kolega Habelj. Tylko żeby dostać się do tego menu, trzeba "spuścić" fierkę w dół. Jak znacie niemiecki- kaine problem :-) ! Po odłączeniu skanera (chyba nie jest to potrzebne) i po załadowaniu systemu, uruchamiamy setup dostępny z menu. Wybieramy opcję "shut down" (oczywiście tak już jest w wersjii angielskiej) i zatwierdzamy. System dochodzi do stanu zamknięcia i wyłączamy fierkę. Przy ponownym rozruchu na komunikacie "press any key to setup" wciskamy dowolny klawisz i menu pojawia się na kilka sekund poczym następuje dalsze ładowanie systemu , tyle że nie do końca bo system zgłasza się już SETUP-em! No i na pierwszym miejscu mamy JĘZYK ! Tyle, że musimy wszystko skonfigurować od nowa , bo tak długo nie zadziała EXIT SETUP ,aż wszystko nie zostanie powtórnie ustawione. O kolejności ustawień też będziemy informowani , ponieważ nie da się ustawić np PS-setup bez ustawienia najpierw PRINTER-setup :-) ! Ogólnie fierka gada ze mną po angielsku i konfigurację już mam za sobą. Teraz faza testów i poprawek. Fakt że sam sobie jestem winien, bo przez nieuwagę zrobiłem FACTORY DEFAULT i teraz trochę zabawy mnie czeka, ale już z górki ! Dam znać jak poszło!

  C.

  Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

  Przyczyna zółtego iniebieskiego tła przy skanowaniu znaleziona! Przerwany jeden przewód w kablu łączącym skaner z drukarką - coś mnie tknęło i prześwietliłem. Wymiana kabla rozwiązała sprawę ! Co do ustawień skanera, po zapoznaniu się z dokumentacją do X3e wszystko ustawione jak trzeba. Kolegom Kyh i Habelj dziękuję za zainteresowanie tematem i naprowadzenie na właściwy tor :-) Cóż cały życie człowiek się uczy !

  Temat zamykam!

  C.
 • #15
  aras123
  Level 20  
  nawiązując do tematu skanera to mam właśnie takowy zainstalować i nie bardzo wiem z której strony go ugryźć, jak to wogóle działa email, jakiś royter , ftp czy jeszcze inaczej ustawiłem kilka kont w miejscu adres wpisywałem różne bzdury a to adres email ato ip i niby skanował ale wszystko poleciało na dysk twardy jak to z tamtąd wydostać i co to jest za oprogramowanie o którym pisaliście wcześniej fieryscan i skąd to można wziąć
 • #16
  copyman
  Photocopiers specialist
  Fieryscan pobierasz ze strony K-M , tak jak sterowniki. Poza tym sterowniki są na dysku Fiery - do pobrania po wejściu przeglądarką na IP urządzenia. Po zainstalowaniu całego opogramowania (sterowników) masz do wyboru 2 rodzaje skanowania. Po TWAIN-ie i na dysk serwera Fiery. Przy twainie musisz wypełnić okienko konfiguracji w następujący sposób:

  Nick name: - wpisz nazwę pod jaką zainstalowałeś urządzenie
  Protocol : - oczywiście TCP/IP :D (chyba że masz innego typu sieć)
  Server name : - tu wpisz adres IP kopiarki
  Devices : - 20C-M

  i gotowe!

  Teraz możesz wstawiać obrazy do dokumentów , lub skanować za pomocą programów zarządzających (np. Paper Port) do dowolnego formatu.

  Druga opcja polega na wejściu na stronę maszyny przez IP i wybraniu opcjii WebTools i narzędzia WebScan. Tam po podaniu konta (nr mailbox-a) możesz pobrać wcześniej zeskanowany na wewnętrzny dysk obraz. Jeżeli nic nie było kofigurowane wcześniej, to po wpisaniu 0 lub 1 (nie pamiętam dokładnie) można ściągać wszystko, bo to konto admina :D.

  To chyba na tyle...

  C.
 • #17
  aras123
  Level 20  
  super dzięki tylko że to nie do końca działa (druga wersja , bo raczej to by mnie interesowało), tzn wpisywałem 0, 1, 0000, 1111, oraz 0001 i jeszcze kilka innych kombinacji i nic , nie widzi żadnego pliku a na dysku są na pewno , nic wcześniej raczej nie było konfigurowane bo załadowałem nowy firmware, no chyba że to nie ruszyło ustawień skanera, ewentualnie jak mogę zdefaultować takie ustawienia ?
  no i co to jest to konto mailbox na stronie oczywiście jest ale gdzie je ustawiam w urządzeniu? tam w utility mogę tylko ustawić nazwę konta i adres

  aaaa, no i albo jastem jakiś przyćmiony już o tej porze albo tego nie ma na stronie k-m , no chyba że to się jakoś inaczej nazywa , driverów milion ale nic co by sie tak nazywało
 • #18
  copyman
  Photocopiers specialist
  A co masz w ustawieniach skanera (w kopiarce) ?

  C.
 • #19
  aras123
  Level 20  
  czyli konkretnie gdzie? z panelu czy przez stronę www, a jesli tak to w której zakładce
  masz może gg ? byłoby chyba troszkę łatwiej

  Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

  dzięki za plik po twainie ruszyło ale tak jak u Ciebie z żółtym tłem , piszesz , że kabel ale przecież kopia jest idealna, jesteś pewien że to kabel??
  no i twein nie do końca mi odpowiada , chciałbym uruchomić jednak ten serwer, w zasadzie to skanuje na hdd tylko nie mogę tego holerstwa odczytać :(
  podpowiedz o jakie ustawienia skanera ci chodzi , gdzie jeszcze coś mogę ustawić bo z panela jedynie adres, zresztą co to ma być za adres co tam wpisać
 • #20
  copyman
  Photocopiers specialist
  Co do tła to na 99,99% kabel. Kopia też wychodziła "igła" a skan już nie. Sprawdzę ustawienia skanera przy okazjii i dam Ci znać.

  C.
 • #21
  aras123
  Level 20  
  hmm dobra to podmienie kabel i zobaczymy , a może przy okazji kabla coś jeszcze zrobiłeś?
 • #22
  marcin4
  Level 19  
  nietyle wymień kabel, tylko sprawdź piny na zlączach czy się nie pogięły!!!
  uwalony kabel to rzadkość
 • #23
  aras123
  Level 20  
  ale jaja faktycznie był jeden pin podgięty i jest ok , dzięki , ale jeszcze byłoby miło uruchomić ten nieszczęsny serwer
 • #24
  aras123
  Level 20  
  ratunku pomocy zaczyna mi się palić koło tyłka jak postawić ten nieszczęsny serwer skanów
 • #25
  aras123
  Level 20  
  czy naprawdę nie ma tu nikogo kto wie jak zciągnąć skany w tej maszynce z hdd
 • #26
  gltom
  Level 18  
  Skany z HDD sciagasz za pomoga programu Fiery Remote Scan ( dostepny na stronie KM) w polu mailbox wpisujesz nazwe operatora ktory skanował czyli domyślnie admin lub operator ( lub inne jeżeli ktoś wcześniej wprowadził) :)
 • #27
  evikzegar
  Level 10  
  Witam też mam taką kopiarkę i nie mogę w zaden sposób uzyskać dostępu do dysku twardego w użądzeniu. Na panelu kontrolnym skaner sie włącza i skanuje dokument na dysk ale nie mogę uzyskać połaczenia z dyskiem przez komputer. Nie da rady ani przez serwer ftp ani przez program fiery remote scan. Jak ktoś będzie w stanie mi coś pomóc to będe wdzięczny. Pozdrawiam
 • #28
  aras123
  Level 20  
  no u mnie działa bez problemu, i przez fiery remote scan i przez www, jeśli przez www, to musisz wpisać w okienku 0 lub 1 i kliknąć na okno gdzie powinny być pliki i dopiero wtedy sie pojawią , długo trwało zanim przypadkiem na to wpadłem :)
  a tak przy okazji czy ktoś wie czy ona może sortować elektronicznie bez dodatkowego sortera ?
 • #29
  copyman
  Photocopiers specialist
  W 1501 i 2001 nie nada... Miałem wszystkie sloty pamięci pełne, a sortowanie nie aktywne. W 2002/3102 bez problemu !

  C.
 • #30
  jaromisz
  Level 18  
  to ja z innej beczki...
  czy probował ktos ta drukarkę (drukowanie, bo o innej funkcji nawet nie marzę...) podłączyć do Visty?

  nawet pod linucha mi sie udało, i w sambie udostępniłem... a vista nadal twardo twierdzi że drivera potrzebuje