Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyna marki Cynel - tragiczna jakość?

28 Lut 2008 13:25 9915 14
  • Poziom 39  
    Witam,
    Mam podejrzenie, że zostałem "wyrolowany" przez nieuczciwego sprzedawcę, dlatego proszę Was o zerknięcie na poniższe zdjęcia przedstawiające 1kg rolkę cyny 1mm marki Cynel którą ostatnio kupiłem:

Cyna marki Cynel - tragiczna jakość? Cyna marki Cynel - tragiczna jakość? Cyna marki Cynel - tragiczna jakość?

Cyna jest niejednorodna, krucha (łatwo się łamie), a topnik dziwnie śmierdzi i dymi. Wcześniej miałem cynę na niemal identycznej rolce kupioną kilka lat temu, i takich "efektów" nie widziałem. Podejrzewam, że sprzedawca nawinął (niedbale jak widać) na tą szpulkę jakieś chińskie badziewie...

Co Panowie na to powiecie?

Moderowany przez oldboy:

Przeniesiono z działu Warsztat

• Poziom 28  
    Zadzwoń albo napisz do Cynela i podaj numer serii - może to coś wyjaśni. Cyna faktycznie jakoś podejrzanie wygląda. Sprawdź średnicę - Cynel rygorystycznie przestrzega wymiarów.
  • Poziom 14  
    Mam taką samą rolkę cyny tzn 1kg naklejka na sama tylko że u mnie ta cyna jest idealnie nawinięta a u ciebie coś krzywo.
  • Poziom 22  
    Z Cynelem ma wspólną tylko szpulkę. Jej zawartość na pewno nie jest produkcji Cynela - sam sposób nawinięcia na to wskazuje.
  • Użytkownik obserwowany
    Bo kupiłeś 60 tke ona zawsze jest krucha.
  • Moderator Samochody
    romoo napisał:
    Bo kupiłeś 60 tke ona zawsze jest krucha.

Nie prawda. Coś koledze się pomyliło. Krucha to jest 30 na przykład do lutowania rynien. A to wygląda na podróbę - etykieta wydrukowana na atramentówce i to popsutej w dodatku.
  • Użytkownik obserwowany
    Ja mam 99' 60' cynel i china' i laski trójkątne (rynny) ' i są różnice duże.
    Do elektroniki 99%.
    Ale widać że była nawijana z innej szpulki po przeplocie na zwojach :( .
  • Użytkownik obserwowany
    Wait.
    Od 10 lat używam 99 tki bo jest ciągliwa błyszcząca :) i nie trzeba grzać elementów, bo niższą temperaturę topienia.
    Teraz to wszędzie widze te RoHS na każdym szicie.
    A tak ogólnie to każdy lubi to co ma.
  • Moderator Samochody
    Coś kolega konfabuluje. Cyna o zawartości cyny w stopie 99% jest lepsza i ma niższą temperaturę topnienia niż np. "60" ?. Zawsze mi sie zdawało że czysty metal ma wyższą temp. topnienia niż stop, ponadto czysta cyna jest raczej problematyczna w użyciu - gdzieś na forum jest nawet wątek na ten temat
  • Użytkownik obserwowany
    To mi się zawsze trafiała cyna 60 tka i nie nawidzę tej kaszki w niej.
    :)
    Cyna jak cyna.
  • Poziom 42  
    Najniższą temperaturę topnienia i jednorodną postać lutu ma stop zawierający 64% cyny i 36% ołowiu. Temperatura topnienia wynosi ok. 182 stopnie Celsjusza i jest to topnienie bez fazy przejściowej "kaszki".
  • Poziom 43  
    romoo napisał:
    Wait.
    Od 10 lat używam 99 tki bo jest ciągliwa błyszcząca :) i nie trzeba grzać elementów, bo niższą temperaturę topienia.
    Teraz to wszędzie widze te RoHS na każdym szicie.
    A tak ogólnie to każdy lubi to co ma.
    To są jakiejś niedorzeczności... :D
    Czysta technicznie cyna (99%) tak nadaje się do lutowania elementów elektronicznych, jak [ehh..., musiałbym złamać wielokrotnie Regulamin].
    Przede wszystkim, to jest ona krucha i ma na pewno wyższą temperaturę topnienia (krzepnięcia) od stopu z ołowiem, czy srebrem.
    Pomijam już fakt tzw. zarazy cynowej w niższych od 13,2°C temperaturach, ZOBACZ... :cry:
  • Moderator Samochody
    Hmmm, elementy duże, takie jak np końcówki na kablach 75 mm2 lutuję cyną "40", jest sporo tańsza niż "60", i do takich rzeczy wyśmienicie sie nadaje. "60" Cynela raczej nie ma fazy " kaszki", przynajmniej ja nie zauważyłem. Sąsiad ostatnio przyleciał kalafonii pożyczyć, kupił szpulkę cyny z jakimiś niemieckimi napisami i kupa. Cyna miała być z topnikiem, a okazało się że topnik, śmierdzący przypalanym cukrem trafia sie co kilka cm, drut matowy, raczej niejednorodnej średnicy.
  • Poziom 20  
    Panowie
    - szpulka jest uszkodzona i to może być przyczyna niejednorodnego nawinięcia
    - etykieta była dodrukowana na drukarce termotransferowej z brudną lub uszkodzona głowicą. Kolor pomarańczowy jest za jednorodny na atramentówkę. Etykieta za dokładnie wycięta na domowe sposoby.
    Podsumowując
    Sprawdzić u producenta serie i gdzie była sprzedana.