Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ryglwanie z pilota i domykanie szyb Astra F

28 Lut 2008 14:03 2561 3
  • Poziom 2  
    Witam.
    Od jakiegoś czasu kombinuję sobie układzik który ma współpracować z alarmem i domykać szyby oraz ryglować zamki z pilota (blokada antywłamaniowa) schemat już skleciłem i nawet poszczególne sekcje działają tak jak powinny. Robiłem wszystko na papierze ale teraz skleciłem schemat w EAGLE i zastanawiam się czy dałoby radę to gdzieś zasymulować czy działa. wprowadziłem parę poprawek i nie jestem pewny czy dobrze będzie a wyprodukowanie płytki jest dosyć pracochłonne i chciałbym to najpierw jakoś sprawdzić. Ten układzik ponadto ma wyłączać radio po zamknięciu centralnego i wyłączać oświetlenie w kabinie. Schemat wygląda tak:

http://kamilk.neostrada.pl/astra/ryg.jpg

To są moje początki więc okazale to nie wygląda ale powinno działać.
    Alarm to Boxer WRC i ma dwa przyciski o tej samej funkcji czyli obydwoma się otwiera i zamyka z tym że jednym z sygnałem dźwiękowym a drugim bez. Więc ten układzik ma działać tak że zamykając bez sygnału tylko zamknie zamki a zamykając z sygnałem zamknie i zarygluje. Przy każdym zamykaniu domyka szyby ale jeśli zamykam z sygnałem domykanie jest opóźnione po to aby jeżeli się pojawi kolejny sygnał to nie domknie szyb. Ma tak robić bo można wyłączyć z pilota czujki ruchu (sygnalizowane pisknięciem syreny) i wtedy szybka nie musi się domknąć żeby auto się wietrzyło, a skoro się pojawi sygnał dźwiękowy to zarygluje zamki. Wiem że można by to zrobić np. na NE555 ale jak popatrzyłem na te stałe czasowe itp to dałem spokój. Poza tym domykanie działa w ten sposób, że jeżeli zadziała zabezpieczenie przeciążeniowe szyby i ona się opuści to dostanie drugi sygnał na ponowne domknięcie. jakby ktoś miał chęci to przeanalizować bądź zasymulować to byłbym bardzo wdzięczny.
  • OptexOptex
  • Poziom 28  
    Są gotowe urządzenia (i nie takie drogie), które realizują większość funkcji, które chcesz mieć. Poza tym, nie trzeba testować, symulować, tracić czasu na kombinacje i pieniędzy na części. Poczytaj posty w dziale Zabezpieczenia i Alarmy.
  • OptexOptex
  • Poziom 2  
    Wiem że są ale jakoś jak się wziąłem to chę skończyć. Robie to już z rok z baaardzo długimi przerwami, spaliłem jeden sterownik centralnego zamka (moja wina nie układu zachciało mi się na skróty zwierać) teraz znowu mnie chęci odchodzą i wpadłem na pomysł aby to przetestować na kompie ale programów brak. Najwyżej znowu poleży troszkę ale zrobię. A najfajniejsze jest co pewnie sie wyda śmieszne, że już wiem jak się tranzystorami posługiwać i stabilizatorem napięcia :D więc jakby ktoś mógł podpowiedzieć jakim programem bym mógł z tym powalczyć aby za symulować to byłbym wdzięczny. Bawiłem się Simetrixem ale tam tylko układy cyfrowe znalazłem, żadnego zwykłego przekaźnika i dałem sobie spokój.
  • Poziom 28  
    A jest też taki dział na Elce:
    Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy
    i jeszcze specjalny dla początkujących.