Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka

elektronikopo 28 Feb 2008 17:19 12103 14
Przewód Toplex
 • #1
  elektronikopo
  Level 20  
  1. Opisz zasadę działania momentu obrotowego w silniku krokowym o wirniku czynnym
  2 opisz czujnik cisninia z wyjsciowym sygnałem elektrycznym
  3 opisz zasade działania silnika pradu przemiennego
  4 pirometr radiacyjny
  5 Charakterystyka mechaniczna dwufazowego silnika pradu przemiennego
  6 Właczanie terystora t1 do impulsatora
  7 sposoby regulacji obrotowej silnika pradu przemiennego
  8 Napisz transmitancje i odpowiedz silnikapradu przemiennego gdy wielkoscia wyjsciowa jest predkosc katowa

  Prosze o pomoc może ktos mi odpowiedzieć na pytania mam jutro z tego sprawdzian a nie umiem odpoiwedzieć na te pytanie
 • Przewód Toplex
 • Helpful post
  #2
  ma3-4ysz
  Level 24  
  Ad 5
  Quote:
  5 Charakterystyka mechaniczna dwufazowego silnika pradu przemiennego

  Rozumiem, że chodzi o silnik indukcyjny (asynchroniczny)
  Charakterystyka takiego silnika będzie miała taki sam kształt jak dla silnika 3-fazowego tego typu. To zależność wartości momentu obrotowego w funkcji prędkości obrotowej lub poślizgu s (s=0 dla prędkości idealnego biegu jałowego n(0), s=1 dla prędkości obrotowej równej zero)
  http://silnikielektryczne.prv.pl/assets/images/autogen/a_charMech.gif
  To jest charakterystyka w zakresie pracy silnikowej.
  Więcej info np tu http://silnikielektryczne.prv.pl/html/asynchroniczne.html
 • Przewód Toplex
 • #3
  elektronikopo
  Level 20  
  Prosze wytłumaczyć mi tą charakterystyke i odpowiedzieć na iinne pytania
 • Helpful post
  #4
  sadamb
  Level 21  
  Ad.2
  Ogolnie to moga byc piezorezystancyjne lub pojemnoscowe.
  Ja opisze piezorezytsancyjny bo z takim mialem do czynienia.
  Na krzemie wytrawiona jest membrana o grubosci zaleznej od zakresu mierzonych cisnien. Na membanie metoda dyfuzji wytwarza sie 4-ry piezorezystory polaczone w mostek. Dziala to jak tensometryczny mostek. Pod wplywem roznicy cisnien odksztalaca sie membrana wraz z piezorezystorami. Dwa przeciwlegle piezorezystory np. rozciagaja a dwa pozostale sa sciskane. 4-ry czynne piezorezystor wystepuja, przez to osiaga sie njwieksza czulosc mostka. Mostej jak to mostek zasilany jest napieciem stabilizowanym, a otrzymujesie na wyjsciu napiecie.
  Oprocz tego w mostku sa rezysty do kompensacji temp. bledu zera, temp. bledu zakresu, niezrownowazenia itp.
  W zaleznosci od sposobu wykonania czujnika mozesz mierzyc cisnienie roznicowe, nadcisnienie, cisnienie bezwzgledne.
  Pozdro
 • #5
  elektronikopo
  Level 20  
  dziękuje za pomoc prosze o odpoiwedz na inne pytania
 • Helpful post
  #6
  ma3-4ysz
  Level 24  
  Powiedzmy, że mamy silnik 1 - fazowy ( zasadzie to jest właśnie silnik 2 -fazowy gdyż jedna faza idzie bezpośrednio z sieci a druga jest "robiona" np. przez kondensator - kondensator wprowadza przesunięcie fazowe i już mamy 2 fazy) lub 3 - fazowy indukcyjny, z grubsza nie ważne.
  Silnik ten ma powiedzmy moc P= 1.1kW
  i prędkość obrotową 1440 obr/min. Jest to prędkość, którą rozwijabędąc obciążonym właśnie mocą P=1,1kW na wale (czyli oddając taką moc).
  Idealną prędkość biegu jałowego - kiedy silnik nie jest niczym obciążony (żadnym momentem, nawet nie ma tarcia w łożyskach) to rozwija prędkość obrotową n(0)=(60*f)/p gdzie f=50Hz, p to liczba par biegunów, która może wynosić p= 1, 2, 3, ...
  Dla tych wartości p odpowiadające n(0) to 3000, 1500, 750, ... obr/min.
  Teraz widząc tą charakterystykę widać z niej że dla zerowego obciążenia silnika czyli gdy moment obciążenia M=0 to prędkość jest właśnie równa prędkości biegu jałowego n=n(0) i to jest stan kiedy silnik nie jest obciążony, śmiga na luzie, idealny bieg jałowy.
  Teraz obciążając silnik - czyli zwiększając M prędkość n nieco maleje i dzieje się tak do punktu w którym moment obciążenia osiągnie tzw moment krytyczny Mm. Przekroczenie tego Mm spowoduje wejście na niestabilną część charakterystyki (prędkość spada i moment spada) co zpowoduje zatrzymanie silnika.
  Teraz idzie z tego wydedukować liczbę par biegunów p. Skoro silnik przy mocy 1.1kW (czyli przy jakimś obciążeniu większym niż M=0 a mniejszym niż Mm) osiąga prędkość 1440 obr/min to najbliższa większa wartość n(0) wynosi 1500 obr/min to p=2 czyli dwie pary biegunów.
  Albo jeszcze inaczej. Powiedzmy, że mały silnik trzymasz za wał i włączyłeś go do zasilania. nie kręci się czyli n=0, s=1 w tym stanie pracy nazywanym stanem zwarcia silnik rozwija niewielki moment M, większy od zera, to moment rozruchowy. Teraz pomału mu luzujesz i prędkość obrotowa n rośnie a wraz z nią rośnie wytwarzany moment M aż osiągnie maksymalny moment jaki może wytworzyć czyli Mm. Gdybyś mu jeszcze troszeczkę odpuścił to prędkość nieco wzrośnie ale wytwarzany moment M będzie malał. Gdybyś mu całkiem odpuścił to silnik osiągnie prędkość biegu jałowego n(0) i przestanie wytwarzać moment obrotowy - bo po co, skoro jest nie obciążony. Zresztą to wdać z wykresu tylko trzeba go przemedytować.
  Acha to jest tylko fragment charakterystyki w zakresie pracy silnikowej - silnik pracuje jako silnik. Silnik ten może też w pewnych warunkach pracować jako hamulec.
  Inne pytania może kto inny :)
 • #7
  elektronikopo
  Level 20  
  Proszę bardzo może ktoś odpowiedzieć na wszystkie pytania mam jutro z tego sprawdzian pomocy


  [Proszę nie przesadzać. Tolerancja też ma swoje granice. Zaprezentuj nam jakie odpowiedzi znalazłeś na postawione pytania. Mariusz Ch.]
 • #9
  elektronikopo
  Level 20  
  Ad 1 W silniku tym wirnikiem jest magnes trwały. Działa on tak, że w wyniku odpychania lub przyciągania 1 + biegunów magnesu z uzwojeniami, które mają biegu wirnik się obraca. Uzwojenia mają N S lub S N w zależności przez które uzwojenie przepływa prąd. Wirnik obraca się w kierunek, który ustawimy na programatorze.
  Ad 2 Czujnikiem ciśnienia z wyjściowym sygnałem elektrycznym jest czujnik piezoelektryczny. Czujnik ten zawiera mostek , którego gałęzie powstały drogą dyfuzji domieszek w krysztale krzemu. Przy braku ciśnienia rezystancje wszystkich gałęzi mostka są jednakowe i sygnał wyjściowy jest równy zero. Pod działaniem ciśnienia wartości rezystancji rezystorów ulegają zmianie : jedne z nich zwiększają się, inne zmniejszają . Pod działaniem ciśnienia następuje, więc rozstrojenie mostka, sygnał wyjściowy jest miarą działającego ciśnienia.
  Automatyka
  Ad 3 Silnik prądu przemiennego działa tak , że wypadkowe pole magnetyczne wytwarzane przez uzwojenia stojana jest polem wirującym . Wzajemne oddziaływanie pól magnetycznych stojana i wirnika powoduje powstanie momentu obracającego wirnik zgodnie z kierunkiem wirowania stojana. Gdy wirnik się obraca jego prędkość wirowania odejmuje się od prędkości pola wirującego. W zależności od momentu obciążenia wirnik będzie się obracał z mniejszym lub większym poślizgiem.
  Ad 4 W pirometrach radiacyjnych temperatura obiektu badanego jest określana na podstawie pomiaru mocy promieniowania w całym paśmie od podczerwieni do nadfioletu. Zależnie od użytego przetwornika promieniowania rozróżniamy termoelektryczne i fotoelektryczne. W pirometrach radiacyjnych promieniowanie od obiektu badanego przez układ optyczny natrafia na termostos ( przetwornik) , który zamienia energie promieniowania na energie cieplną.
  Służą do pomiaru temperatury wewnątrz pieców przemysłowych oraz temperatury powierzchni ciał w zakresie 400 – 2500 °C. Dokładność pomiaru takich pirometrów wynosi ok. 2%.
  Automatyka
  Ad 5 Charakterystyka mechaniczna M = f (ω) jest nieliniowa i jej kształt zależy silnie od rezygnacji wirnika. Silniki z wirnikiem o małej rezystancji mają charakterystyki z odcinkami na których moment napędowy wzrasta wraz ze zwiększeniem prędkości wirowania. Praca na tej części charakterystyki jest niestabilna i silniki takie nie nadają się do sterowania. Przy dostatecznie dużej rezystancji cała charakterystyka ma nachylenie umożliwiające sterowanie silnika. Sterowanie prędkości wirowania odbywa się najczęściej drogą zmiany jednego z napięć zasilających . Zmniejszenie powoduje , że pole wirujące ma kształt elipsy i poślizg wzrasta. Zmniejszając wartość napięcia uzyskamy ciągła regulacje prędkości kątowej wirnika.
  Automatyka
  Ad 6 Tyrystor T1 trzeba włączyć do impulsatora w stanie przewodzenia. Gdy podamy impuls na bramkę tyrystora T1 zacznie on wtedy przewodzić i popłynie prąd. Równocześnie będzie rozładowywał kondensator , który wcześniej został naładowany w wyniku podania impulsy na bramkę tyrystora T2 oczywiście teraz kondensator jest odwrotnie spolaryzowany .Gdy kondensator się rozładuje prąd przestanie teoretycznie płynąć prąd, ale cewka wymusi przypływ prądu, ale prąd za cewką nie popłynie, bo nie przepłynie przez diodę w stanie zaporowym. Prąd też będzie płynął przez obciążenie czynne. Stan ten będzie trwał dopóki nie podamy impulsu na T2.
  Automatyka
  Ad 7 Zmiana liczby par biegunów – osiąga się przez zmianę liczby par biegunów w stojanie. Realizuje się to zwykle umieszczając w stojanie kilka niezależnych uzwojeń o różnych liczbach par biegunów (z reguły nie więcej niż dwa) lub jedno uzwojenie o przełączalnej liczbie par biegunów Przełączając zasilanie pomiędzy uzwojeniami, otrzyma się pola wirujące z różnymi prędkościami.
  Zmiana częstotliwości napięcia zasilania –częstotliwość zasilania wpływa na prędkość wirowania pola magnetycznego wytwarzanego w stojanie, czyli na prędkość synchroniczną silnika. Zmieniając jej wartość możemy płynnie zmieniać prędkość silnika w zakresie od postoju do prędkości nawet przekraczającej prędkość znamionową.(przekraczając prędkość znamionową trzeba wziąć pod uwagę wytrzymałość mechaniczną silnika i wytrzymałość elektryczną izolacji).
  Układy kaskadowe na stały moment - wprowadzenie dodatkowego źródła napięcia sinusoidalnego do obwodu wirnika . Źródło dodatkowego napięcia trójfazowego stwarza możliwości regulacji wartości amplitudy , częstotliwości oraz fazy w stosunku do napięcia wirnika Prostszym sposobem jest zastosowanie prostownika niesterowanego w obwodzie wirnika i wprowadzenie do obwodu pośredniego prądu stałego dodatkowego regulowanego źródła napięcia stałego.

  Układy kaskadowe na stałą moc – wprowadzenie do obwodu Ed powoduje wzory wypadkowej Ew .Przy stałej impedancji wirnika ze wzrostem Ew zwiększy się prąd wirnika .spowoduje to wzrost prędkości obrotowej .Przy małych kątach równowaga momenty elektromagnetycznego i oporowego nastąpi przy ujemny poślizgu. Jeśli kąt będzie mniejszy od 90 to wypadkowa Ew zmniejszy się , prąd i moment zmaleją spowoduje to zmniejszenie prędkości kątowej silnika .Przy odpowiednio dobranych wartościach Ew i kąta można układ zatrzymać i przeprowadzić jego nawrót.
  Ad 8 Element inercyjny pierwszego rzędu transmitancja : G(s)= k / (1+sT)
  Automatyka

  Proszę sprawdzić moje odpowiedzi na pytania w razie błędów proszę poprawić w razie gdyby czegoś brakowało proszę dopisać. Jak byście jeszcze cos dopisali do pytań proszę dopisać. Możecie rozszerzyć odpowiedzi na pytania. Z góry dziękuję za pomoc
 • Helpful post
  #10
  skuras
  Level 16  
  Ad8. Jak masz wyjście prędkośc kątowa to raczej nie będzie to ukłąd całkujący. Ukłąd całkujący byłby gdyby wyjściem był kąt. tak to jak mi sie kojarzy to będzie obiekt inercyjny
 • #11
  elektronikopo
  Level 20  
  Zmieniłem troche moje odpowiedzi prosze o sprawdzenie :

  1. Opisz zasadę działania momentu obrotowego w silniku krokowym o wirniku czynnym
  2 opisz czujnik cisninia z wyjsciowym sygnałem elektrycznym
  3 opisz zasade działania silnika pradu przemiennego
  4 pirometr radiacyjny
  5 Charakterystyka mechaniczna dwufazowego silnika pradu przemiennego
  6 Właczanie terystora t1 do impulsatora
  7 sposoby regulacji obrotowej silnika pradu przemiennego
  8 Napisz transmitancje i odpowiedz silnikapradu przemiennego gdy wielkoscia wyjsciowa jest predkosc katowa
  Ad 1 W silniku tym wirnikiem jest magnes trwały . Działa on tak , że w wyniku odpychania lub przyciągania biegunów magnesu z uzwojeniami , które mają bieguny wirnik się obraca.
  Na tym właśnie polega zasada działania momentu obrotowego w tym silniku.
  Uzwojenia mają N S lub S N w zależności przez które uzwojenie przepływa prąd. Wirnik obraca się w kierunku , który ustawimy na programatorze.

  Ad 2 Czujnikiem ciśnienia z wyjściowym sygnałem elektrycznym jest czujnik piezoelektryczny. Czujnik ten zawiera motek , którego gałęzie powstały drogą dyfuzji domieszek w krysztale krzemu. Przy braku ciśnienia rezystancje wszystkich gałęzi mostka są jednakowe i sygnał wyjściowy jest równy zero. Pod działaniem ciśnienia wartości rezystancji rezystorów ulegają zmianie : jedne z nich zwiększają się , inne zmniejszają . Pod działaniem ciśnienia następuje więc rozstrojenie mostka , sygnał wyjściowy jest miarą działającego ciśnienia.
  Automatyka
  Ad 3 Silnik prądu przemiennego działa tak , że wypadkowe pole magnetyczne wytwarzane przez uzwojenia stojana jest polem wirującym, które przecina uzwojenia stojana . Wzajemne oddziaływanie pól magnetycznych stojana i wirnika powoduje powstanie momentu obracającego wirnik zgodnie z kierunkiem wirowania stojana. Gdy wirnik się obraca jego prędkość wirowania odejmuje się od prędkości pola wirującego. W zależności od momentu obciążenia wirnik będzie się obracał z mniejszym lub większym poślizgiem.

  Ad 4 W pirometrach radiacyjnych temperatura obiektu badanego jest określana na podstawie pomiaru mocy promieniowania w całym paśmie od poczerwieni do nadfioletu. Zależnie od użytego przetwornika promieniowania rozróżniamy termoelektryczne i fotoelektryczne. W pirometrach radiacyjnych promieniowanie od obiektu badanego przechodzi przez układ optyczny i natrafia na przetwornik , który zamienia energie promieniowania na energie cieplną. W przetworniku energia promieniowania odbierana jest przez płytkę absorpcyjną powodując jej ogrzewanie . Temperatura płytki ustali się na takiej wartości , przy której nastąpi równowaga między mocą absorbowaną a chłodzeniem i stratami energetycznymi płytki. Przyrost temperatury płytki jest mierzony termostosami.
  Służą do pomiaru temperatury wewnątrz pieców przemysłowych oraz temperatury powierzchni ciał w zakresie 400 – 2500 °C. Dokładność pomiaru takich pirometrów wynosi ok. 2%.
  Automatyka
  Ad 5 Charakterystyka mechaniczna M = f (ω) jest nieliniowa i jej kształt zależy silnie od rezygnacji wirnika. Silniki z wirnikiem o małej rezystancji mają charakterystyki z odcinkami na których moment napędowy wzrasta wraz ze zwiększeniem prędkości wirowania. Praca na tej części charakterystyki jest niestabilna i silniki takie nie nadają się do sterowania. Przy dostatecznie dużej rezystancji cała charakterystyka ma nachylenie umożliwiające sterowanie silnika. Sterowanie prędkości wirowania odbywa się najczęściej drogą zmiany jednego z napięć zasilających . Zmniejszenie powoduje , że pole wirujące ma kształt elipsy i poślizg wzrasta. Zmniejszając wartość napięcia uzyskamy ciągła regulacje prędkości kątowej wirnika. Charakterystyka jest wykreślona przy stałych wartościach napięć sterujących.
  Automatyka
  Ad 6 Tyrystor T1 trzeba włączyć do impulsatora w stanie przewodzenia. Gdy podamy impuls na bramkę tyrystora T1 zacznie on wtedy przewodzić i popłynie prąd. Równocześnie będzie rozładowywał kondensator , który wcześniej został naładowany w wyniku podania impulsy na bramkę tyrystora T2 oczywiście teraz kondensator jest odwrotnie spolaryzowany .Gdy kondensator się rozładuje prąd przestanie teoretycznie płynąć prąd ale cewka wymusi przypływ prądu ale prąd za cewką nie popłynie bo nie przepłynie przez diodę w stanie zaporowym. Prąd też będzie płynął przez obciążenie czynne. Stan ten będzie trwał dopóki nie podamy impulsu na T2. Tyrystor T1 trzeba włączyć do impulsatora w stanie przewodzenia --------->>>>>>>>> w czasie przewodzenia T2, bo włączenie T2 powoduje wyłączenia T1 . Występuje przeładowanie miedzy L i C.
  img]https://obrazki.elektroda.pl/12_1204393403.jpg[/img]
  Ad 7 Zmiana liczby par biegunów – osiąga się przez zmianę liczby par biegunów w stojanie. Realizuje się to zwykle umieszczając w stojanie kilka niezależnych uzwojeń o różnych liczbach par biegunów (z reguły nie więcej niż dwa) lub jedno uzwojenie o przełączalnej liczbie par biegunów Przełączając zasilanie pomiędzy uzwojeniami, otrzyma się pola wirujące z różnymi prędkościami.
  Zmiana częstotliwości napięcia zasilania –częstotliwość zasilania wpływa na prędkość wirowania pola magnetycznego wytwarzanego w stojanie, czyli na prędkość synchroniczną silnika. Zmieniając jej wartość możemy płynnie zmieniać prędkość silnika w zakresie od postoju do prędkości nawet przekraczającej prędkość znamionową.(przekraczając prędkość znamionową trzeba wziąć pod uwagę wytrzymałość mechaniczną silnika i wytrzymałość elektryczną izolacji).
  Układy kaskadowe na stały moment - wprowadzenie dodatkowego źródła napięcia sinusoidalnego do obwodu wirnika . Źródło dodatkowego napięcia trójfazowego stwarza możliwości regulacji wartości amplitudy , częstotliwości oraz fazy w stosunku do napięcia wirnika Prostszym sposobem jest zastosowanie prostownika niesterowalnego w obwodzie wirnika i wprowadzenie do obwodu pośredniego prądu stałego dodatkowego regulowanego źródła napięcia stałego.

  Układy kaskadowe na stałą moc – wprowadzenie do obwodu Ed powoduje wzrost wypadkowej Ew .Przy stałej impedancji wirnika ze wzrostem Ew zwiększy się prąd wirnika .spowoduje to wzrost prędkości obrotowej .Przy małych kątach równowaga momenty elektromagnetycznego i oporowego nastąpi przy ujemny poślizgu. Jeśli kat będzie mniejszy od 90 to wypadkowa Ew zmniejszy się , prąd i moment zmaleją spowoduje to zmniejszenie prędkości kątowej silnika .Przy odpowiednio dobranych wartościach Ew i kąta można układ zatrzymać i przeprowadzić jego nawrót.
  Ad 8 Element inercyjny pierwszego rzędu transmitancja : G(s)= K / (1+sT)

  Automatyka

  Prosze sprwdzić i poprawić moje poprawione przezemnie odpoiwedzi na pytania. Prosze jeszcze dodać jeszcze coś do moich odpowiedzy jak by można było cos dodać
 • Helpful post
  #12
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Ad 1. Tu: http://www-users.mat.uni.torun.pl/~bala/sem_mgr_2000/silnik_krok/Silnik_krokowy.html
  i tu: http://www.automatykaonline.pl/poradnik/artykuly.php?id=45
  i ogólnie tu:
  http://www.google.pl/search?hl=pl&q=silnik+krokowy+z+wirnikiem+czynnym&lr=
  ad.4
  http://home.agh.edu.pl/~kcs/materialy/przyrz_do_pomiaru_temp_z.pdf
  http://www.el.pcz.czest.pl/~za/stud/term/pirometry.pdf
  http://www.imiue.polsl.pl/~wwwzmiape/laboratoria/M/M03-11.pdf

  inna nazwa "ardometr"
  ad.5 -> Latek
  ad.6 -> Tunia, Winiarski " Podstawy energo-elektroniki" lub Barlik, Nowak "Technika tyrystorowa".
  ad.7 -> zależy od rodzaju silnika.

  ad.2 i 3 Brak konkretnych danych. Czujniki ciśnienia mogą być tensometryczne, pojemnościowe lub indukcyjne -> szukaj takich mostków. Silników prądu przemiennego jest wiele rodzajów: szeregowy, indukcyjne jednofazowe lub trójfazowe. Literatura -> Latek "Zarys maszyn elektrycznych".

  Pzdr.
 • #13
  elektronikopo
  Level 20  
  Witam!!

  Dziękuje za pomoc. Fajnie , że podałeś mi strony gdzie jest opisana zasada działania silinika o wirniku czynnym i biernym. A moja odpowiedz na to pytanie jest prawidłowa? W pytaniu drugim chodzi o czujnik pizorezystancyjne krzemowy bo taki przerabiałem na lekcji. Chodzi o taki co jest na rysunku wczęsniej , który zamieściłem wcześniej. Jeśli chodzi o pytanie trzecie to chodzi o silniki indukcyjne dwufazowe prądu przemiennego kubkowe i klatkowe.Dziekuje za stronki do zadania 4 myśle , że się przydadzą . A moja odpoiwedz to tego pytania jest dobra? Co to jest latek? Moja odpoiwedz do zadania 5 jest dobra? Co jeszcze można dodać ? Mozesz mi podać jakieś materiały do zadania 6 , bo nie posiadam tej ksiażki. A moja odpoiwedz do tego pytania jest prawidłowa? W pytaniu 7 chodzi o taki sam silinik jak w pytaniu 3. A co pan powie na temat zadania 8 moim zdaniem na osi y powinna być prędkość obrotu bo w pytaniu jest napisane że wielkością wyjsciową jest prędkość obrotu. Ale zawsze jak rysowalismy na lekcji odpoiwedz to na osi y było napiecie wyjsciowe w sumie prędkość obrotu jest należna od napiecia wyjsciowego , więc mógłbym na osi y zaznaczyć napiecie. Wtedy bym znał wartosci jakei przyjmuje napiecie max 1 do którego asymptotycznie dąży a dla okresy T przyjmuje wartość 0,63. A jak bym na osi y zaznaczył prędkość obrotu nie wiedziałbym jakie przyjmuje wartości.

  Ma ktoś może książki , ktore zostały podane post wcześniej w wersji elektronicznej albo posiada te książki i mógłby mi zeskanować strony gdzie są opisane rzeczy , które ja potrzebuje.

  Pzdr


  Zna ktoś jakieś materiały o impulsatorze ?
 • Helpful post
  #14
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  ad.2
  http://www.wemif.pwr.wroc.pl/agd/etd7052/etd7052.pdf

  http://layer.uci.agh.edu.pl/pl/dydaktyka/lab-sens/cw7.html

  i ogólnie tu:

  http://www.google.pl/search?q=czujniki+piezorezystancyjne&hl=pl&lr=&start=0&sa=N

  ad.6 -> szukaj pod hasłem "Łączniki tyrystorowe prądu stałego" lub " Układy tyrystorowe o komutacji wymuszonej" lub "Przerywacze prądu stałego".

  Pzdr.

  p.s. W. Latek jest autorem książki "Zarys maszyn elektrycznych".
 • #15
  elektronikopo
  Level 20  
  Witam !!

  Dziękuję za pomoc. Na pewno materiały do pytania 2 przydadzą mi się. A co powie pan na temat pytania 3 , 5 , 7 i 8? Szukałem coś o stabilizatorach impulsowych pod hasłami które podałeś. Znalazłem kilka stronek, ale ogólnie nie ma nic konkretnego jak by udało ci się znaleźć jakaś dobrą stronkę podaj link To moje :

  http://www.zsee.bytom.pl/energo/dane/kl3inst004.html
  http://www.emag.katowice.pl/produkt.aspx?idu=4&idkat=2&podz=1
  http://www.zsee.bytom.pl/energo/dane/kl4energo005.html
  http://www.kaniup.agh.edu.pl/ftp/E3_Energoelka/DCDC_1.pdf
  http://64.233.183.104/search?q=cache:awbtOrqy...%C5%82ego&hl=pl&ct=clnk&cd=3&gl=pl&lr=lang_pl

  A posiada pan książki, które podał pan w tym temacie, bo ja nie mam do nich dostępu? Możesz mi zeskanować potrzebne fragmenty książek i wysłać na emaila?

  Tutaj zamieszczam nowe pytania i odpowiedzi proszę o sprawdzenie i poprawienie ich oraz podanie przydatnych jak to zostało zrobione wcześniej :

  1. Opisz zasadę działania momentu obrotowego w silniku krokowym o wirniku biernym
  2 opisz czujnik ciśnienia z elementami sprężystymi
  3 opisz zasadę działania silnika prądu stałego
  4 pirometr monochromatyczny
  5 Charakterystyka sterowania dwufazowego silnika prądu przemiennego
  6 Włączanie tyrystora t2 do impulsatora
  7 sposoby regulacji obrotowej silnika prądu stałego
  8 Napisz transmitancje i odpowiedz silnika prądu przemiennego, gdy wielkością wyjściową jest kąt obrotu

  Ad 1 Silnik krokowy o wirniku biernym ma uzębiony wirnik z miękkiej magnetycznie stali oraz stojan z trzema pasmami uzwojenia, zasilanymi z układu elektronicznego zgodnie z cyklogramem impulsów. Linie pola magnetycznego zamykają się w obwodzie dążąc do tego, aby reluktancja (opór magnetyczny) była jak najmniejsza. W ten sposób powstaje moment obrotowy, zwany reluktancyjnym, który dąży do ustawienia wirnika w położeniu, w którym linie sił pola magnetycznego mają ten sam kierunek z osią wirnika.

  Ad 2 Indukcyjny czujnik zbliżeniowy działa na zasadzie zmiany swojego pola elektromagnetycznego wskutek przemieszczania przewodnika metalicznego. W przewodniku indukowane są prądy wirowe, które pobierają energię z pola, zmniejszając w ten sposób wysokość amplitudy drgań. Zmiana ta oceniana jest przez czujnik indukcyjny.
  Odkształcenia elementów sprężystych mierzone są czujnikami przesunięcia, najczęściej indukcyjnymi lub pojemnościowymi. Do pomiaru małych różnic ciśnienia stosowane są manometry membranowe z pojemnościowymi czujnikami przesunięcia. W urządzeniach takich membrana stanowi jedną z okładzin kondensatora, pomiar jej położenia jest wiec całko wicie bezstykowy. Membrana nie jest połączona z żadnym elementem zewnętrznym. Manometry membranowe z pojemnościowym czujnikiem położenia stosowane są także do pomiaru szybko zmieniającego się ciśnienia. Granica częstotliwości mierzonego ciśnienia zależy tylko od właściwości membrany - można osiągnąć wartość kilkunastu kilo herców.
  Ten odpowiedzi nie jestem pewny proszę o poprawienie jej albo podanie jakiś stron gdzie są opisane czujniki indukcyjne do pomiaru ciśnienia bo nie mogłem znaleźć
  Ad 3 Moment napędowy w silnikach prądu stałego powstaje na skutek oddziaływania między zewnętrznym polem magnetycznym , które wytwarzają uzwojenia stojana , a polem magnetycznym powstającym wokół przewodnika , przez który płynie prąd elektryczny .Oddziaływanie to zależy od wartości strumienia magnetycznego , którym umieszczony jest przewód , wartości prądu i usytuowania przewodu względem linii sił pola magnetycznego. Zewnętrzne pole magnetyczny wywarzane jest magnezy trwałe albo uzwojenia umieszczone w stojanie. Znajdujący się w obudowie stojana wirnik zawiera uzwojenia składające się z wielu przewodów.
  Ad 4 W Pirometrach monochromatyczny promieniowanie od obiektu badanego przechodzi przez filtr tak , że do przetwornika dociera strumień monochromatyczny .Budowane są jako odchyłowe lub autokompensacyjne stosowane w hutach , walcowniach itp. w zakresie temperatury 450 °C - 3500°C Odchyłowe pirometry monochromatyczne różnią się od radiacyjnych obecnością filtru na drodze promieniowania. W pirometrach monochromatycznych autokompensacyjnych promieniowanie od obiektu badanego pana na umieszczony za filtrem jednobarwnym przetwornik fotoelektryczny na zmianę z promieniowaniem żarówki Elementem przełączającym jest wirujący krążek na którym umieszczone są wycinki przeźroczyste i zwierciadlane. Jeśli strumień promieniowania żarówki różni się od strumienia pochodzącego z obiektu badanego to powstaje składowa zmienna oświetlenia , a więc składowa zmienna sygnały wyjściowego fotoelementu. Ta składowa po wzmocnieniu po wzmocnieniu steruje prądem żarówki aby wyrównać strumienie obu źródeł promieniowania. Sygnałem wyjściowym jest prąd żarówki. Dokładność takich pirometrów wynosi ok. 1% , odległość pirometru od obiektu badanego może wynosić 0,5 – 10m.
  Automatyka
  Ad 5

  Automatyka

  Możecie podać jakieś informacje o tej charakterystyce bo ja nic nie mogę znaleźć w internecie


  Ad 6 Tyrystor T2 trzeba włączyć do impulsatora w stanie przewodzenia. Po podaniu impulsu na bramkę tyrystora T2 zacznie płynąć prąd jednocześnie będzie się ładował kondensator . Prąd nie będzie płynął przez tyrystor T2 gdy kondensator zostanie naładowany. Wtedy prąd będzie płynął przez T1 po podaniu impulsu na T1 i nastąpi rozładowywanie kondensatora oczywiście na przeciwnej polaryzacji. Po rozładowaniu prąd będzie płynął bo cewka będzie go wymuszała ale nie popłynie przed diodę w stanie zaporowym. Stan ten będzie trwał dopóki nie podamy impulsu na T1 i będzie to się odbywało cyklicznie. Tyrystor T2 trzeba włączyć do impulsatora w stanie przewodzenia - w czasie przewodzenia T1 , bo włączenie T1 powoduje wyłączenie T2. Występuje przeładowanie miedzy C i L.
  Automatyka
  Ad 7 Zmiana napięcia zasilania –Regulację prędkości obrotowej przez zmianę napięcia twornika można uzyskać przez zastosowanie tyrystorowych regulatorów napięcia.
  Zmieniając napięcie zasilające twornik, można przy znamionowym obciążeniu regulować prędkość od zera do wartości większej od prędkości znamionowej. W całym zakresie regulacji prąd twornika nie ulega zmianie i zależy tylko od obciążenia. Przy regulacji prędkości przez zmianę napięcia twornika (przy stałym strumieniu) charakterystyka regulacyjna jest liniowa. Jest to metoda wygodna i praktycznie bez strat.

  Automatyka

  Zmiana strumienia wzbudzenia –Regulacja bocznikowa sprowadza się do osłabienia strumienia. W silnikach bocznikowych i obcowzbudnych rezystancję regulacyjną Rfr (w celu regulacji prądu wzbudzenia) włączamy w szereg z obwodem wzbudzenia, a w silniku szeregowym bocznikujemy obwód wzbudzenia. Jak wynika z równania włączenie dodatkowej rezystancji w obwód wzbudzenia powoduje zmniejszenie strumienia i przy określonym prądzie powoduje wzrost prędkości. Zwiększa się przy tym prędkość biegu jałowego n0 oraz nachylenie charakterystyki mechanicznej. Regulacja bocznikowa jest regulacją w górę od wartości nN do ok. 3nN, a przy tym jest regulacją ekonomiczną. Straty powstałe w rezystancji Rfr są pomijalnie małe w bilansie energetycznym maszyny .Prowadząc regulację prędkości przez zmianę strumienia, należy mieć świadomość, jakie skutki może wywołać nadmierne osłabienie pola lub zanik prądu w obwodzie wzbudzenia silnika. Jeżeli przy biegu jałowym strumień zmaleje do wartości strumienia szczątkowego, a silnik nie zatrzyma się, to prędkość obrotowa wielokrotnie wzrośnie (silnik rozbiega się). Z tego względu obwodu wzbudzenia silnika bocznikowego i obcowzbudnego nie wolno rozwierać (w silniku szeregowym nie wolno zwierać obwodu wzbudzenia). Regulator wzbudzenia powinien być tak wykonany, aby
  jego rozwarcie było niemożliwe.
  Automatyka
  Zamiana rezystancji -Regulacja szeregowa polega na włączeniu rezystancji regulacyjnej Rar w szereg z obwodem twornika. Sposób ten stosuje się zarówno w silnikach bocznikowych, jak i szeregowych. Włączając dodatkową rezystancję w obwód twornika, możemy regulować prędkość obrotową w dół, a więc poniżej prędkości odpowiadającej pracy na charakterystyce naturalnej. Zakres regulacji zawiera się więc w granicach od prędkości znamionowej do zera.
  Regulacja szeregowa jest nieekonomiczna. Przy zmniejszeniu prędkości obrotowej do połowy, w oporniku regulacyjnym jest tracone dodatkowo 50% mocy pobieranej z sieci. Z tego względu regulacji szeregowej nie stosuje się w silnikach dużej mocy i w silnikach średniej mocy, jeżeli układ napędowy pracuje ze zmniejszoną prędkością przez dłuższy czas.
  Regulator prędkości musi być tak wykonany pod względem cieplnym, aby wytrzymywał pracę ciągłą. Z tego względu do regulacji prędkości nie można wykorzystywać rozruszników
  Automatyka
  Ad 8 Element całkujący rzeczywisty G(s) = K/ s(1+sT)


  Automatyka

  Może ktos mi wysłac skanówki tych książek co zostaly podane wtemacie