Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sieć lan przy wykorzystaniu kabla telefon.

matat 28 Lut 2008 22:05 4610 5
 • #1 28 Lut 2008 22:05
  matat
  Poziom 9  

  Witam! Chciałbym uzyskać wskazówkę od bardziej kompetentnych mi osób w sprawie dokończenia budowy 4-komputerowej sieci w domu. Zastosowanie sieci to przede wszystkim internet, w sumie nie interesuje mnie reszta udogodnień :)

  Otóż budowa mojej sieci ma się na ukończeniu. W celu ograniczenia kosztów budowy wpadłem na pewien pomysł. Mógłbym go oczywiście spróbować zrealizować i sprawdzić w praktyce czy działa, ale chciałbym poznać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.

  Zacznę od tego, jak zbudowałem moją sieć do tej pory. Standardowo z gniazka sieciowego (kablówka) podłączony jest kabel do routera. No i ten router wysyła sygnał do laptopa drogą wifi, no i ma jeszcze wolne 3 wyjścia lan. Jedno wyjście normalnie podpięte dalej kablem do

  innego komputera a dwa pozostałe do wykorzystania. I te dwa pozostałe chce wykorzystać by się połączyć z komputerami w innym pokoju oddalonym kilkanaście metrów. Mógłbym oczywiście

  poprowadzić normalnie kable do tych dwóch komputerowych, ale zakombinowałem że wykorzystam istniejącą,a nie uzywaną sieć z kablem telefonicznym. No i udało mi się to zrobić. Podpinam więc jedno wyjście RJ-45 do routera, drugie wyjście RJ-11 do gniazka telefonicznego. Potem w tym pokoju odbieram sobie RJ-11 z gniazka i przekazuję RJ-45 do komputera. Wszystko byłoby w porządku, tylko mam teraz w tym pokoju dwa komputery i chcę jakoś rozdzielić sygnał. Istnieje takie coś jak rozdzielacz lan - spliter, tylko czy kabel telefoniczny poradzi sobie z dwoma sygnałami naraz? Czy odmówi posłuszeństwa? Jeśli mógłby czterożyłowy kabel telefon puszczać dwa sygnały, to byłbym bardzo happy.

  Tak więc, moje pytanie brzmi: czy kabel telefoniczny poradzi sobie z dwoma sygnałami naraz (przy użyciu rozdzielacza, splitera)? Przy jednym sygnale radzi sobie bardzo dobrze, jest mała odległość, więc i strat nie ma dużych, a i oporność w gniazdku telefonicznym trochę zmniejszyłem, żeby nie było większych strat :)

  0 5
 • Pomocny post
  #2 28 Lut 2008 22:21
  miwi
  Poziom 27  

  Po pierwsze łączenie komputerów kablem telefonicznym to marny pomysł, no ale nich ci już będzie. Co do dwóch komputerów i splitera to jeszcze gorszy pomysł. no ale jeśli chcesz korzystać z tego układu to aby podłączyć dwa komputery musisz mieć switch'a. A tak na marginesie nie lepiej było wszytkie komputery wyposarzyć w karty WIFI ??

  0
 • #3 28 Lut 2008 23:17
  matat
  Poziom 9  

  miwi napisał:
  Po pierwsze łączenie komputerów kablem telefonicznym to marny pomysł, no ale nich ci już będzie. Co do dwóch komputerów i splitera to jeszcze gorszy pomysł. no ale jeśli chcesz korzystać z tego układu to aby podłączyć dwa komputery musisz mieć switch'a. A tak na marginesie nie lepiej było wszytkie komputery wyposarzyć w karty WIFI ??


  Wiem, że ten pomysł nie jest najlepszy, ale to tylko taka próba :) czyli spliter nie będzie działał na routerze, tylko na hubie albo na switchu tak? to raczej mój pomysł na sieć upadł. Oczywiście mam kilka opcji do wyboru, to raczej było pytanie takie teoretyczne.

  0
 • Pomocny post
  #4 29 Lut 2008 07:45
  pazde
  Poziom 15  

  Do tego kabla 4 pinowego w drugim pokoju podłącz switch i pod switch możesz podpiąć znowu kilka kompów. Inaczej nie da rady. A tak wogóle to niezły fajans z tym kablem telefonicznym zrobiłeś... ;) Nie zdziw się jak będzie ci szwankować sieć... Koszt switcha pewnie przewyższy koszt położenia dwóch kabli...

  0
 • Pomocny post
  #5 29 Lut 2008 07:53
  irekr
  Moderator

  Wszystko zależy jakie to są kable. Wiele przewodów telefonicznych produkowanych w ostatnich latach w FK Ożarów przed bandyckim wykupieniem przez Telefonikę miało naprawdę znakomite parametry i przy odrobinie umiejętności kablowych można było wykorzystywać dla celów informatycznych. Robiłem z takimi kablami sporo doświadczeń i byłem bardzo mile zaskoczony.
  Jeżeli kabel telefoniczny ma dobry skręt i dobra izolacje to nawet kilkudziesięciometrowe odcinki będą całkiem stabilnie funkcjonować. W końcu skrętka komputerowa różni sie o kabla telefonicznego tylko skokiem skrętu i rodzajem materiału na izolacje przewodów.
  Nie tak dawno miałem w ręku odcinek nowej generacji kabla telefonicznego do instalacji zwykłych telefonów, ale produkcji amerykański i spełniający ostatnie wymagania FCC w zakresie parametrów sieci kablowych. Niczym sie on konstrukcyjnie nie różnił od kabla UTP poza ilością par w kabli (128) Przypominam że od 2005 roku obowiązuje w USA federalny przepis, mówiący że nowo uruchamiane sieci telefoniczne muszą mieć możliwość transmisji danych do 54 Mbs na odcinku od zakończenia centralowego do abonenta, czyli maksymalnie 1 mila.

  0
 • #6 20 Sie 2009 10:44
  matat
  Poziom 9  

  Mija już półtora roku jak sieć oparta na kablu telefonicznym bangla jak należy, więc operacja zakończyła się powodzeniem. Dzięki. Zamykam temat

  0