Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję przekaźnika - sterowanie syreną alarmową

Elektro123 29 Lut 2008 13:53 2823 17
  • #1 29 Lut 2008 13:53
    Elektro123
    Poziom 9  

Witam

Z uwagi na brak wiedzy na temat przekaźników potrzebuję porady. Tak jak widać na rysunku chcę zrobić sterowanie syreną alarmową. Impuls 12V z K1-K4 ma załączać przekaźnik do chwili gdy nie zostanie podany sygnał z kontaktronu K5. Proszę o info na temat konkretnego typu przekaźnika.

Z góry dzięki

0 17
  • Relpol
  • #2 29 Lut 2008 14:01
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Sam przekaźnik to za mało. Tobie potrzebny jest układ z przekaźnikiem, który to zadziała po podaniu krótkiego impulsu z jednego z czterech (lub więcej) czujników i podtrzyma się we własnym obwodzie. Dopiero zadziałanie kontaktronu spowoduje jego reset (wyłączenie) i przejście w stan czuwania.
    Oczywiście, że na upartego można coś wykombinować, jeżeli ma być to bardzo proste. Zadziałanie przekaźnika z podtrzymaniem to da się zrobić, tylko w takim przypadku rozłączenie obwodu powinno nastąpić w chwili powstania przerwy na K5, a to już nie taki oczywiste. Można zatem użyć kontaktronu przełączającego i wykorzystać styk rozwierny, albo użyć przekaźnika pomocniczego do tego celu i wykorzystać normalny kontaktron ze stykami zwiernymi.

0
  • #3 29 Lut 2008 15:05
    Elektro123
    Poziom 9  

Znalazłem jeszcze coś takiego - może lepiej kupić gotowe rozwiązanie. Tylko chciałbym podpiąć pod to syrenę SPW100 Satela a to już nie takie oczywiste.
    http://www.telmatik.pl/oferta4.html

0
  • #4 29 Lut 2008 16:32
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Przecież podpięcie syreny Satela jest proste. Wymaga ona zasilania 12V a w tym alarmie jest właśnie takie wyjście i mało tego jest mowa o możliwości podpięcia dodatkowej syreny (równolegle).

0
  • #5 29 Lut 2008 18:12
    tomaszgab
    Poziom 27  

Srawa jest prosta ,na dwóch przekaźnikach można ten problem zrealizwać.

0
  • Relpol
  • #6 01 Mar 2008 11:08
    Elektro123
    Poziom 9  

Na dwóch przekaźnikach - może jakiś schemat - nie jestem w temacia stąd jeżeli ktoś ma schemat + typ przekaźników to będę wdzięczny

Z góry dzięki
    GM

0
  • #7 01 Mar 2008 12:35
    OldSkull
    Poziom 27  

ja mam trochę inny pomysł:

na 90% będzie działać.

0
  • #8 01 Mar 2008 21:39
    tomaszgab
    Poziom 27  

OldSkull,K1-K4 ma załączać syrenę a K5 wyłączać /resetować/.Pozatym to ma być impuls.Elektro123 w poniedziałęk dam schemat i typy polskich przekaźników.

0
  • #9 02 Mar 2008 01:52
    OldSkull
    Poziom 27  

no i K1-4 załącza - trnzystor domyślnie przewodzi, jedynie jeśli się zamknie K5 to przestaje przewodzić. aczkolwiek rzeczywiście nie wziąłem pod uwagę, że k1-4 mają być impulsami.

0
  • #10 03 Mar 2008 18:13
    tomaszgab
    Poziom 27  

Elektro123 upewniam się K1-4 to krótki chilowy impuls.Podobnie z K5.Jutro wysyłam schemat i nazwy przekaźników.

0
  • #12 04 Mar 2008 20:51
    tomaszgab
    Poziom 27  

Samuraj ,K1 ma załączać IMPULSOWO syrenę.A u ciebie jest coś nie tak.K2 ma impulsowo resetować.

0
  • #13 04 Mar 2008 20:54
    Samuraj
    Poziom 35  

Jeśli zewrzesz K1 to na syrenie będzie cały czas napięcie podtrzymywane poprzez przekaźnik. Jeśli zewrzesz na chwilę k2 to drugi przekaźnik się załączy i tym samym wyłączy pierwszy.
    U mnie K2 to Twoje K5
    Na upartego można wykorzystać tylko jedne styki przekaźnika podpinając syrenę równolegle pod cewkę przekaźnika. Oba zasilane są tym samym napięciem i nie ma sensu rozgraniczać tych obwodów.

0
  • #14 04 Mar 2008 21:28
    eu43
    Poziom 16  

Jeżeli nie masz kontaktronu rozwieranego, to wymyśliłem przed chwilą schemat, który może Ci się przydać. Prostszy już być nie może. :)

Zasada działanie jest banalna... Impuls na K1-K4 da napięcie do przekaźnika, który zamknie obwód i będzie sam siebie podtrzymywał. Jeżeli zamkniesz RESET, wtedy drugi przekaźnik odłączy pierwszy od masy i podtrzymywanie padnie.
    Zastosuj zwykłe przekaźniki na 12V, mogą być z jedną parą styków.

Myślę że będzie działać :D
    Pozdrawiam.

1
  • #15 04 Mar 2008 21:41
    Samuraj
    Poziom 35  

To jest ten sam schemat tylko ładniej narysowany. Subtelna różnica a jak wiele daje, całkiem czytelny w porównaniu do mojego.

1
  • #16 04 Mar 2008 22:04
    tomaszgab
    Poziom 27  

Samuraj zwracam honor ,miałem idenycznie na kartce narysowane.eu43,pokłony dla ciebie,banalnie i genialnie proste.

0
  • #17 05 Mar 2008 00:08
    Leser1
    Poziom 11  

Jeśli jako RESET użyje się przełącznika normalnie zwartego to można zrezygnować z jednego przekaźnika. Przełącznik RESET można włączyć szeregowo z cewką przekaźnika załączającego.

1
  • #18 05 Mar 2008 14:16
    eu43
    Poziom 16  

Leser1 napisał:
    Jeśli jako RESET użyje się przełącznika normalnie zwartego to można zrezygnować z jednego przekaźnika. Przełącznik RESET można włączyć szeregowo z cewką przekaźnika załączającego.

Zgadzam się :) Gdyby kolega miał kontaktron rozwierany (czyli normalnie styki są złączone), wtedy nie jest konieczne stosowanie drugiego przekaźnika. Ale jeżeli ma same zwierane, to powyższy schemat się przyda.

0
  Szukaj w 5mln produktów