Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do komputera PC na 12v...

pidpawel 29 Feb 2008 18:46 13337 20
    pidpawel
    Level 26  
    Witam!
    Poszukuję zasilacza do płyty głównej, ale z drobną przeróbką - nie na prąd z gniazdka, a z akumulatora. Nigdzie w Polsce nie mogę dostać Pico PSU atx. A coś w tym stylu mi potrzeba. Najtańsza i jedyna Polska oferta to ok 500 zł. Za dużo. Nie zależy mi na dużej mocy, ale stabilności, czyli sam nie mam zamiaru robić. Proszę o namiary na takie coś ;)
    Pozdrawiam
    Paweł
    HarryH
    Level 2  
    na alegro sa picoPSU atx od 230zł
  • Helpful post
    kondensator
    Level 36  
    Na all*** kilka rodzajów zasilaczy DC-ATX (01 marzec 2008r)
    1. "dagonet_pl"
    "Zasilacz PICO PSU DC/DC 6-26V 60W Mini ITX/CAR PC 235zł"
    "Zasilacz DC/DC 12V 60W Mini ITX 130zł"
    "Profesjonalny zasilacz CARPC M2-ATX !!! FV GW 315zł (6...24V)"
    2. "CARTFT_PL"="vf_mcn" - podobnie, jeszcze więcej rodzajów
    3. http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.php?gr=5&kat=34&idx=680 (12V)
    http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.php?gr=5&kat=34&idx=681 (19V)
    -RoMan-
    Level 42  
    18 MB i nic odkrywczego :(
    pidpawel
    Level 26  
    Dzięki za odpowiedzi - chyba najodpowiedniej będzie w wirelesslan.com.pl. Tanio i miejmy nadzieję dobrej jakości. Przy okazji mogę adapter do kart CF i już komputer od autka gotowy ;)
    Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli macie jeszcze coś ciekawego to proszę bardzo. Temat zamknę za jakiś czas ;)
    lechoo
    Level 39  
    Jeśli ten zasilacz nie będzie miał masy wyjściowej odseparowanej od wejściowej, to będziesz miał problem z zakłóceniami dźwięku z karty dźwiękowej.
    -RoMan-
    Level 42  
    Sam komputer też nieźle zakłóci działanie np. radia czy CB...
    misiupan
    Level 35  
    Witam najbezpieczniej zastosować przetwornicę z 12v na 220v i do tego podłączyć klasyczny zasilacz ATX , w aucie jest sporo miejsca i można taki układ spokojnie zastosować ,a sama przetwornica przyda się i do innych rzeczy . Przetwornica 220v jest tańsza niż ,,zasilacz'' atx na 12v .
    Patryk
    Level 12  
    pidpawel wrote:
    http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.php?gr=5&kat=34&idx=680
    Znalazłem coś takiego i chyba jednak to kupię. Niestety projekt umarł ostatnio więc nie podzielę się wynikami, ale może kiedyś ;)

Odświeżę temat zasilania, ja kupiłem tak coś: Link
    tatanka
    Level 20  
    czy mozna przerobic zasilacz ATX aby byl zasilany z instalacji samochodowej ?
    Qwet
    Level 33  
    Można, ale wymagałoby to wymiany większości elementów zasilacza. Taniej wyjdzie zrobienie nowego zasilacza, wykorzystując jedynie elementy części wtórnej zasilacza takie jak diody, dławik wyjściowy, kondensatory...
    lechoo
    Level 39  
    Taniej i przede wszystkim prościej będzie przerobić jakiś tani zasilacz atx na 12v niż budować swój od podstaw. Przeróbka będzie bardzo łatwa jeśli masy wejściowa i wyjściowa będą ze sobą połączone, jeśli zależy nam na separacji to trzeba będzie bardziej się nagimnastykować.
    Natomiast najbezpieczniej dla komputera będzie kupić gotowy fabryczny zasilacz lub przetwornicę 12/230V.

Przykład takiej przeróbki: http://www.freewebs.com/acselectronics/atxps.html
    Patrz 2 część zaczynająca się od nagłówka "A better way . . ."
    tatanka
    Level 20  
    a wyszarpac to z czegos ?
    np z laptopa albo z jakiejs plyty glownej ( HIP6521 maxim 1632)

za zasilacz 120W na alledrogo trzeba dac 220zl

mam uszkodzonego della sx260
    ma on wejscie na 12V ale brak jako takiego bloku zasialnia ( nie widze )
    sa jakies uklady geste 16pin ( wielkosci pamieci smd8 pin) chyba fairchilda ( F jako symbol producenta )
    V38AF 1szt, P37AB 5szt, P39AB 1szt i nie moge nigdzie znalezc do tego opisu

ADP3168
    HIP6521
    Qwet
    Level 33  
    lechoo wrote:

To jest właśnie wykorzystanie diód, dławik wyjściowego, kondensatorów wyjściowych i części sterownika. Większość elementów jest wywalona, a na ich miejsce wykonana jest całkowicie od podstaw część pierwotna.

Jedyna różnica między twoją przeróbką zasilacza, a moim wykorzystaniem elementów części wtórnej zasilacza to dodatkowy kawałek płytki PCB i fragment części sterującej. Wszystko zależy od tego co traktujemy jeszcze jako "przeróbkę", a co już jest "budową nowego na podstawie" :) Ale zgodzę się z tobą, wykorzystując więcej starych elementów zmniejszamy ilość nowych, czyli ostatecznie koszt wykonania jest mniejszy ;)
    Patryk
    Level 12  
    lechoo wrote:
    Przeróbka będzie bardzo łatwa jeśli masy wejściowa i wyjściowa będą ze sobą połączone, jeśli zależy nam na separacji to trzeba będzie bardziej się nagimnastykować.

Nie wiem od czego trzeba tą masę separować, od akumulatora? On będzie zakłócał. Przecież jest pytanie o zasilanie 12V. Jeśli taki zasilacz podłączyć do sieci 230V przez przetwornicę 230/12 to napięcie wyjściowe w przetwornicy jest separowane od sieciowego.
    Qwet
    Level 33  
    Chodzi o to żebyś mógł łączyć równie dobrze masę strony pierwotnej do wtónej, jak plus strony wtórnej do masy strony pierowotnej, bez konsekwencji w stylu sypiących się iskier z zasilacza. Żeby nie było tak, że samochód i komputer mają wspólną masę. Sam musisz określić czy oddzielenie tych mas od siebie jest ci potrzebne. Taka separacja byłaby potrzebna gdyby istniało np. ryzyko zwarcia szyny +5V zasilacza do karoserii samochodu, ale jeśli komputer będzie zamknięty w obudowie, takie ryzyko raczej nie istnieje...
    lechoo
    Level 39  
    Tu chodzi o problem pętli masy i zakłóceń które mogą się pojawić w samochodowym sprzęcie audio, do którego na pewno będzie podłączony ten komputer. Z tego względu zasilacz z pełną separacją wejścia i wyjścia będzie lepszym rozwiązaniem.
    dipol
    Level 34  
    Zasilałem takie rozwiązanie przez UPS wyjdzie najtaniej i prosto.Mam awaryjne zasilanie zrobione do pieca gazowego UPS i akumulator samochodowy.Jeżeli w zasilaczu impulsowym są wlutowane wszystkie elementy odkłócające nie ma problemu.
    Mam radiostację sprzęgnięta z komputerem do pracy emisjami cyfrowymi i zero zakłóceń.
    Zasilacz od komputera musi mieć wlutowane wszystkie brakujące elementy nie polecam Cotegena bo to jest szajs który nowy należy przerobić żeby płyty nie ubić po dwu latach lub wcześniej.Masy wejścia i wyjścia spinamy kondensatorami ok 10nf/1kv .
    73!!