Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

panaphone kx-t803r- blokuje linie

01 Mar 2008 10:53 1167 11
  • Poziom 21  
    Witam. Dostałem telefon który niby przerywał gdy sie się rozmawiało. Po podpięciu go doszedłem do wniosku że nic nie przerywa tylko telefon całkowicie blokuje linie (jak dzwonię do domu z kom to włącza sie poczta głosowa (słuchawka odłożona)). Jak słuchawka jest odłożona to nic nie słychać, czyli przycisk jest sprawny, mostki sprawdziłem też niby są sprawne.
    Czego dalej szukać, ze schematem będzie problem bo to praktycznie noname chociaż można byłoby podpasować jakiś schemat panasonica jakiegoś...
  • Poziom 31  
    Witaj!
    Rozumiem, że napięcia za mostkami sprawdziłeś i są? Jeśli ich nie ma to pewno przed mostkami lub za nimi jest warystor, który może zwierać. Sprawdź też tranzystory, zwłaszcza w pobliżu gniazda sieci telefonicznej. Dla celów sprawdzających zamiast linii telefonicznej możesz podłączyć napięcie stałe od ok. 20V do nawet 48V. Natomiast dla sprawdzenia dzwonka (tylko przy słuchawce na widełkach) nap. przemienne ok. 20V (np. z jakiegoś niewielkiego trafa sieciowego).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    na jednym mostku jest 12V natomiast na drugim jest 2V.
  • Poziom 31  
    Jeśli mostki te są zasilane równolegle to za tym drugim musi być coś przywarte. Weź pod uwagę, że w liniach telefonicznych bardzo często bywają przepięcia i półprzewodniki narażone na to uszkadzają się ale nie zawsze całkowicie (czytaj na zwarcie). Czasami półprzewodnik na mierniku wygląda na dobry a pod wyższym napięcie niestety już nie.
  • Pomocny dla użytkowników
    Sprawdź tranzystor blisko wejścia liniowego, zaraz za mostkiem. Będzie to MPSA92 lub 2N5401.
  • Poziom 21  
    doszedłem i wiem że mostek na którym jest około 2V to mostek odpowiedzialny za dzwonek (sygnał idzie do niego przez kondensator), natomiast jeśli chodzi o tranzystory to był 1 taki 2N5401 sprawdzony omomierzem wydaje się być w porządku (jakoś on za blisko mostka to nie był).
    Mam kilka schematów Panaphone, ale nie o takim numerze. Podaj na czym jest dzwonek, to może któryś podpasuje. Jak możesz to też odczytaj nazwę głównego układu scalonego.
    Być może zrobiłeś błąd w nazwie aparatu, bo nie mogę takiego znaleźć w internecie, choćby po to aby zobaczyć jak wygląda.
  • Poziom 21  
    Układ od dzwonka to KA2411

Dodano po 3 [minuty]:

Więcej scalaków nie ma chyba że na płycie wyświetlacza.
    Ja obstawiam ciągle ten tranzystor. Jest on zawsze blisko mostka zasilającego elektronikę, ale niekoniecznie "fizycznie". Trzeba prześledzić ścieżki począwszy od plusa mostka. W sumie to gdy ja naprawiam, to jako pierwszy sprawdzam ten tranzystor lub nawet więcej takich, bo często aparaty maja jeszcze dodatkowe funkcje jak głośnomówiącą i ewentualnie tzw. hold. Najczęściej są to tranzystory A92 (czyli MPSA92) lun KSP92 (inny producent). Jednak w chińskich wyrobach spotyka się tranzystory 2N5401, które to są praktycznie jednorazowe, bo często psują się przy pierwszym uruchomieniu aparatu lub nieco później. Zawsze jak taki znajdę (uszkodzony) to wstawiam wspomniany "92". Chodzi o to, ze ten drugi jest na znacznie wyższe napięcie pracy.
  • Poziom 21  
    Mam tu takie tranzystorki: 1x S8550, 1x s8050, 4x s9014, 2x 2n5551 i 1x 2n5401 (ten był sprawdzany)
    Najczęściej lecą oprócz tego co wymieniłem te 8050 i 8550 (te są prądowe). 2N5551 z kolei są na podobne (duże) napięcie jak ten 2N5401. Posprawdzaj je wszystkie w układzie, bo przecież nie masz ich tak wiele. Podejrzane wylutuj i zmierz dokładnie. Nie wiem czym je mierzysz, ale czasem można się pomylić i dopiero podmiana na inny daje oczekiwany rezultat.
  • Poziom 35  
    Przy takich objawach uszkodzenia to od razu wyrzucaj - i to do śmieci - ten 5401 i podstawiaj A92. On jest sprawny - ale tylko na standardowym mierniku. Reszta powinna być sprawna; uszkodzenia "idą wgłąb" z reguły po trwałym zwarciu tranzystora kluczującego.