Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie transformatora toroidalnego

01 Mar 2008 12:24 2235 5
  • Poziom 9  
    Proszę o pomoc...W jaki sposób zbudowć układ zasilania np. toroida, który będzie NA WYJŚCIU miał napięcie sieci przechodzące przez max.(około) a prąd przez zero.Nie interesują mnie tzw. softstarty :cry:
  • Poziom 43  
    Takie przesunięcie może dać cewka/dławik. Co do zasilania to prąd dopasuje się do napięcia w zależności od charakteru obciążenia. Softstart tylko ogranicza impuls prądu. Jak chcesz załączać układ w zerze to możesz do tego wykorzystać optotriak i triak.
  • Poziom 42  
    Załączanie w zerze transformatora toroidalnego daje najwyższy możliwy prąd udarowy. Nie dość, że kondensatory się ładują, to jeszcze indukcyjność uzwojeń nie ma szans złagodzić udaru.

Samo pytanie jest z gruntu błędne, bo nie da się wymusić na transformatorze obciążonym zerowego prądu startowego. Łagodny start można zapewnić tylko i wyłącznie poprzez układu soft-start z elementami rezystancyjnymi (niekoniecznie liniowymi). Można też kombinować ze sterowaniem fazowym rozpoczynając start pod koniec opadającego zbocza abs(sin(omega*t)) i "cofającego" punkt wyzwalania aż do pełnego otwarcia. Ale to dość niewdzięczny obiekt realizacji w technice dyskretnej.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, ale chodzi mi o proces magnesowania rdzenia w transf.a jest to praca dyplomowa i promotor uparł sie na układ,który bedzie brał z sieci max.(około)wartość napięcia właśnie ze względu na mały prąd udarowy.softstart mimo chęci odpada;).Z tym prądem to faktycznie przegiąłem pisząc ze przez zero ma przechodzić... układ ma zabezpieczyc przed wywaleniem bezpiecznika podczas załączania więc to co softstart.Nie jestem orłem z elektroniki.Mogę prościc o propozycje gotowego schematu połączen bo za dużo mi wasze fachowe posty nie mowią niestety.Cewka lub dławik szeregowo z uzwojeniem pierwotnym rozwiązuje sprawę???Będe BARDZO wdzięczny za pomoc!!!pozdr.
  • Poziom 42  
    Włączenie w maximum zapewnia łagodny start _nieobciążonego_ transformatora.

Prośby o gotowca możesz sobie darować - to ma być Twoja a nie nasza praca.
  • Poziom 43  
    -RoMan- napisał:
    Włączenie w maximum zapewnia łagodny start _nieobciążonego_ transformatora.
    Prawda, ale by to zrealizować potrzeba dwukierunkowego, i synchronizowanego z przebiegiem napięcia sieciowego, łącznika sterowanego - triaka. Zobacz TAM.