Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zakłócenia - przy odpalonym silniku

wachcio 01 Mar 2008 14:15 1427 11
  • #1 01 Mar 2008 14:15
    wachcio
    Poziom 24  

Witam

Pewnien kolega z forum zakładał mi audio w samochodzie. Od razu przy odbiorze słychać było lekkie gwizdy przy odpalonym silniku. Wzmacniacze mam zasilone prosto z akumulatora (zarówno plus i minus). Proponował zasilić radio również bezpośrednio z aku ale nie starczyło czasu - wyjazd za granicę. Po około 3 tygodniach od montażu mam wrażenie, że nieznacznie ale się nasiliły i co jest dla mnie dziwne są dużo większe na zimnym silniku. Co może być powodem takiego zachowania i jak można oprócz podanej przez niego propozycji spróbować wyeliminować problem? Oczywiście sygnał puszczony prawą stroną auta a zasilanie lewą. Sprzęt w topicu.

Drugie pytanie. Czy to normalne, że po włożeniu płyty, jeszcze przed jej uruchomieniem nieważne czy silnik pracuje słyszę wyraźne szumy z tweeterów zarówno z przodu jak i z tyłu?

0 11
  • Mitronik
  • #2 01 Mar 2008 15:26
    elmechrs
    Poziom 11  

Przyczyną gwizdów w radiu jest alternator. Wiem jednak z doświadczenia, że powodem zakłuceń jest żle wykonane zasilanie sprzętu audi. Podłączenie wszystkich użądzeń do akumulatora powinno załatwić problem. Jeżeli by to nie pomogło, to podepnij masę do metalowych obudów urządzeń audio ażeby je ekranować. A najlepiej jedno i drugie. Napewno nie zaszkodzi.

0
  • Mitronik
  • #3 01 Mar 2008 15:34
    wachcio
    Poziom 24  

elmechrs napisał:
    Przyczyną gwizdów w radiu jest alternator. Wiem jednak z doświadczenia, że powodem zakłuceń jest żle wykonane zasilanie sprzętu audi. Podłączenie wszystkich użądzeń do akumulatora powinno załatwić problem. Jeżeli by to nie pomogło, to podepnij masę do metalowych obudów urządzeń audio ażeby je ekranować. A najlepiej jedno i drugie. Napewno nie zaszkodzi.

To, że to alternator to wiem tylko czemu zimny chałasuje głośniej czyli w stopniu przeszkadzającym a ciepły cichnie.

0
  • #4 01 Mar 2008 15:46
    elmechrs
    Poziom 11  

Wiem że gdy szczotki w alternatorze są nadmiernie zużyte, to zanim się ułożą iskrzą. Być może to jest powodem cichnięcia po pewnym czasie.

0
  • #5 01 Mar 2008 19:59
    muminez
    Poziom 19  

Przewody Chinch musza byc jak najdalej polozone od kabli samochodowych. Nie zawsze sie da ten problem obejsc, z uwagi na coraz wieksza ilosc elektroniki w aucie. Rozwiazaniem sa filtry przeciwzakloceniowe, ew. w kombinacji ze wzmacniaczem - kondensator.

0
  • #6 02 Mar 2008 12:33
    wachcio
    Poziom 24  

muminez napisał:
    Przewody Chinch musza byc jak najdalej polozone od kabli samochodowych. Nie zawsze sie da ten problem obejsc, z uwagi na coraz wieksza ilosc elektroniki w aucie. Rozwiazaniem sa filtry przeciwzakloceniowe, ew. w kombinacji ze wzmacniaczem - kondensator.

Jak już mówiłem prąd jest lewym progiem pociągnięty a sygnał prawym więc daleko od siebie. Auto nie jest nowe i nie ma w nim specjalnie dużo elektroniki. Kondensator mam.

Dodano po 1 [minuty]:

elmechrs napisał:
    Wiem że gdy szczotki w alternatorze są nadmiernie zużyte, to zanim się ułożą iskrzą. Być może to jest powodem cichnięcia po pewnym czasie.

Czyli radził byś jednak dać alternator do sprawdzenia pod kątem zużytych szczotek, komutatora itp. Ładuje dobrze więc wydawaje się być sprawny.

0
  • #7 02 Mar 2008 12:44
    elmer2
    Poziom 28  

U siebie w VW masz alternator BOSCHa, który zbudowany jest jak klocki Lego Technic. Wystarczy zdiąć plastykową czarną tylną pokrywkę z alternaotra, nastepnie użyć wkrętaka (krzyżaka) i wykręcić regulator napięcia, który jesy zintegrowany ze szczotkotrzymaczem. Jeżeli szczotki w stanie niewciśnietym, czyli bez dotykania, bez wciskania mają długość poniżej 5mm to kwalifikują się do wymiany. Można wymienić same szczotki lub cały regulator. Szczotki trudno dostępne, ale kosztują ponizej 10zł. Zaś regulator napięcia to wydatek nawet 100zł za oryginał nowy. Po wymianie szczotek może się też okazać, że pierścienie ślizgowe mają już wyżlobienia i trzeba będzie je przetorzyć. Widze, że masz autko z 94roku, Czyli może to być prawdopodobne. zależy też od przebiegu jaki masz przejechany.
    Co do zakłoceń podczas zimnego silnika:
    Przyczyną mogą być drobne przebicia spowodowane wilgociąm która po rozgrzaniu komory silnika wyparowuję...
    W tym dziale masz na górze strony podwieszony temat o likwidacji zakłóceń. Poczytaj go !

0
  • #8 02 Mar 2008 14:35
    wachcio
    Poziom 24  

elmer2 napisał:
    U siebie w VW masz alternator BOSCHa, który zbudowany jest jak klocki Lego Technic. Wystarczy zdiąć plastykową czarną tylną pokrywkę z alternaotra, nastepnie użyć wkrętaka (krzyżaka) i wykręcić regulator napięcia, który jesy zintegrowany ze szczotkotrzymaczem. Jeżeli szczotki w stanie niewciśnietym, czyli bez dotykania, bez wciskania mają długość poniżej 5mm to kwalifikują się do wymiany. Można wymienić same szczotki lub cały regulator. Szczotki trudno dostępne, ale kosztują ponizej 10zł. Zaś regulator napięcia to wydatek nawet 100zł za oryginał nowy. Po wymianie szczotek może się też okazać, że pierścienie ślizgowe mają już wyżlobienia i trzeba będzie je przetorzyć. Widze, że masz autko z 94roku, Czyli może to być prawdopodobne. zależy też od przebiegu jaki masz przejechany.
    Co do zakłoceń podczas zimnego silnika:
    Przyczyną mogą być drobne przebicia spowodowane wilgociąm która po rozgrzaniu komory silnika wyparowuję...
    W tym dziale masz na górze strony podwieszony temat o likwidacji zakłóceń. Poczytaj go !

Alternator wymieniałem cały ok roku temu bo było taniej niż regeneracja. Dany był też nowy regulator. Autko ma teraz 305 000 km a od wymiany altka mogłem przejechać 30 000 - 35 000 km. Nie wiem za bardzo w którym miejscu wilgoć mogła by powodować te zakłócenia...
    Temat przyklejony czytałem

0
  • #9 02 Mar 2008 15:43
    greg-si
    Poziom 27  

muminez napisał:

Nie zawsze tak jest. U mnie kabel zasilający z RCA przecina się w dwóch miejscach i nic nie zakłóca.

Co do Twojego problemu to bym podłączył jakieś inne źródło dźwięku(mp3`kę) pod wzmacniacz od przednich głośników najlepiej wypiął kabel z radia i podłączył się tam. Wiadomo można tym wyeliminować przyczynę tej sytuacji czyli czy radio ma coś z tym wspólnego.
    Jeżeli nadal coś warczy to to piąć się od razu do wzmacniacza.
    Niestety tutaj może być wiele przyczyn. Może też być coś takiego że kabel znajduje się w złej odległości od karoserii. Był przypadek że jak kabel leżał bezpośrednio na karoserii w bagażniku były zakłócenia gdy się go trochę podniosło wszystko zanikało.
    Pozdrawiam

0
  • #10 02 Mar 2008 15:56
    wachcio
    Poziom 24  

greg-si napisał:
    Co do Twojego problemu to bym podłączył jakieś inne źródło dźwięku(mp3`kę) pod wzmacniacz od przednich głośników najlepiej wypiął kabel z radia i podłączył się tam. Wiadomo można tym wyeliminować przyczynę tej sytuacji czyli czy radio ma coś z tym wspólnego.
    Jeżeli nadal coś warczy to to piąć się od razu do wzmacniacza.
    Niestety tutaj może być wiele przyczyn. Może też być coś takiego że kabel znajduje się w złej odległości od karoserii. Był przypadek że jak kabel leżał bezpośrednio na karoserii w bagażniku były zakłócenia gdy się go trochę podniosło wszystko zanikało.
    Pozdrawiam

Wpiąć się przejściówką mini jack-chinch czy gniazdem mini jack (jest takie we wzmaku)?

0
  • #11 02 Mar 2008 16:01
    greg-si
    Poziom 27  

Ja bym na początku spróbował wpiąć się od razu za radiem tak aby sygnał mógł przelecieć sobie po Twojej instalce. W ten sposób będziesz wiedział czy to wina radia czy też czegoś innego. Jak nadal będą zakłócenia to wtedy wepnij się pod wzmacniacz. Możesz zrobić w innej kolejności. Ważne żeby sprawdzić czego to jest wina. Czy:
    1.Radia
    2.Kabelków sygnałowych
    3.Kabli zasilających
    4.Czegoś innego
    Wiem że tam jest jack we wzmacniaczu ale lepiej sprawdzić za pomocą jack-rca bo jednak RCA używasz podczas jazdy.
    Pozdrawiam

0
  • #12 02 Mar 2008 16:26
    wachcio
    Poziom 24  

greg-si napisał:
    Ja bym na początku spróbował wpiąć się od razu za radiem tak aby sygnał mógł przelecieć sobie po Twojej instalce. W ten sposób będziesz wiedział czy to wina radia czy też czegoś innego. Jak nadal będą zakłócenia to wtedy wepnij się pod wzmacniacz. Możesz zrobić w innej kolejności. Ważne żeby sprawdzić czego to jest wina. Czy:
    1.Radia
    2.Kabelków sygnałowych
    3.Kabli zasilających
    4.Czegoś innego
    Wiem że tam jest jack we wzmacniaczu ale lepiej sprawdzić za pomocą jack-rca bo jednak RCA używasz podczas jazdy.
    Pozdrawiam

Ok dzięki będę kombinował jak zjadę do Polski bo nie mam teraz przejściówek a mój angielski a tym bardziej norweski nie jest na tak wysokim poziomie, żeby kupić tutaj odpowiednie.

0