Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simson S-51- modyfikacja instalacji elektrycznej

01 Mar 2008 14:18 7418 10
  • Poziom 22  
    Witam! Od pewnego czasu myśle o modyfikacji instalacji elektrycznej w miom simku. Napięcie instalacji wynosi u mnie 12V. Główny cel jaki mi przyświeca w tejże przeróbce to zastosowanie mocniejszej żarówki przedniego reflektora dla polepszenia komfortu jazdy nocą, zamiast standardowej 12V 35/35W chciałem założyc żarówke H4 12V 60/55W. Oryginalna cewka świetlna raczej słabo ciągnie tą H4 więc pomyślałem żeby z 2 cewek zrobic ładowanie akumulatora i światła podłączyc pod akumulator. Przypomne tylko że fabrycznie światła zasilane są prądem przemiennym z cewki świetlnej o mocy 42W.

Oryginalnie ładowanie w tymże motorowerze wygląda jak na poniższym schemacie

Jednak myślałem żeby zrobić ładowanie akumulatora z 2 cewek 42W przez diodę prostowniczą tak jak na poniższym schemacie

Jednak nie wiem czy będzie to wystarczające aby naładować akumulator 12V 5Ah przy ciągle włączonych światłach,które pobierać będą 65 lub 60
    W mocy zależnie od tego, czy będą włączone światła mijania czy drogowe.
    Docelowo chciałbym osiągnąć ładowanie akumulatora z 2 cewek dostarczających 42W mocy i żeby światła mogły być podłączone pod akumulator, jednak mam wątpliwości czy 5Ah to wystarczająca pojemność akumulatora aby zasilać takie światła np kiedy silnik będzie chodził na biegu jałowym i cewki ładowania nie będą dostarczać pełnej mocy. Kolejna kwestia to to że z akumulatora byłyby jeszcze zasilane kierunkowskazy i światło stopu i nasuwa mi się taki pytanie czy kiedy włączyłbym kierunkowskazy, które pobierają 42W mocy czy światła nie przygasałyby za bardzo?
    Docelowo chciałbym osiągnąć coś takiego:

Proszę o rozwianie moich wątpliwości, ewentualne rady. pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Witam. A gdyby dowinąć pare zwoi do tej cewki z świateł.
  • Poziom 22  
    Dowinięcie zwoi nie wchodzi w grę. Nie ma tam miejsca na dodatkowe zwoje- przeszkodą jest koło magnesowe wirujące wokół cewek praktycznie na styk. Interesuje mnie raczej czy rozwiązanie, które przedstawiłem na załączonych schematach w pierwszym poście ma jakąkolwiek rację bytu.
  • Poziom 22  
    No i jak koniec pomysłów??
  • Poziom 22  
    A skąd wezme prąd do ładowania akumulatora?
  • Poziom 22  
    Może jednak ktoś zechce odpowiedzieć jeżeli ma na myśli coś sensownego ?? :)
  • Poziom 27  
    Witam. Witam. Podłącz te cewki razem przed diodami i do istalacji światła. [W] powinny się podnieść ok. x2 i potem dioda i do akumulatora. Może starczy jeszcze by doładować aku. Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    W sumie to musiałbym zamawiać jeszcze jedną cewke 42W. Jak radzisz rema zamawiać bo jeżeli mam wywalić 40zł w błoto czytaj niewypał :) to zadowole się taką instalacją jak mam. Jak ty byś zrobił?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam. Sam nie wiem co doradzić. Jak uważasz. Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Ok rema dzięki za pomoc. Temat zamykam.