Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simson S-51- modyfikacja instalacji elektrycznej

01 Mar 2008 14:18 7718 10
 • Poziom 22  
  Witam! Od pewnego czasu myśle o modyfikacji instalacji elektrycznej w miom simku. Napięcie instalacji wynosi u mnie 12V. Główny cel jaki mi przyświeca w tejże przeróbce to zastosowanie mocniejszej żarówki przedniego reflektora dla polepszenia komfortu jazdy nocą, zamiast standardowej 12V 35/35W chciałem założyc żarówke H4 12V 60/55W. Oryginalna cewka świetlna raczej słabo ciągnie tą H4 więc pomyślałem żeby z 2 cewek zrobic ładowanie akumulatora i światła podłączyc pod akumulator. Przypomne tylko że fabrycznie światła zasilane są prądem przemiennym z cewki świetlnej o mocy 42W.

  Oryginalnie ładowanie w tymże motorowerze wygląda jak na poniższym schemacie
  Simson S-51- modyfikacja instalacji elektrycznej

  Jednak myślałem żeby zrobić ładowanie akumulatora z 2 cewek 42W przez diodę prostowniczą tak jak na poniższym schemacie

  Simson S-51- modyfikacja instalacji elektrycznej


  Jednak nie wiem czy będzie to wystarczające aby naładować akumulator 12V 5Ah przy ciągle włączonych światłach,które pobierać będą 65 lub 60
  W mocy zależnie od tego, czy będą włączone światła mijania czy drogowe.
  Docelowo chciałbym osiągnąć ładowanie akumulatora z 2 cewek dostarczających 42W mocy i żeby światła mogły być podłączone pod akumulator, jednak mam wątpliwości czy 5Ah to wystarczająca pojemność akumulatora aby zasilać takie światła np kiedy silnik będzie chodził na biegu jałowym i cewki ładowania nie będą dostarczać pełnej mocy. Kolejna kwestia to to że z akumulatora byłyby jeszcze zasilane kierunkowskazy i światło stopu i nasuwa mi się taki pytanie czy kiedy włączyłbym kierunkowskazy, które pobierają 42W mocy czy światła nie przygasałyby za bardzo?
  Docelowo chciałbym osiągnąć coś takiego:

  Simson S-51- modyfikacja instalacji elektrycznej


  Proszę o rozwianie moich wątpliwości, ewentualne rady. pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Witam. A gdyby dowinąć pare zwoi do tej cewki z świateł.
 • Poziom 22  
  Dowinięcie zwoi nie wchodzi w grę. Nie ma tam miejsca na dodatkowe zwoje- przeszkodą jest koło magnesowe wirujące wokół cewek praktycznie na styk. Interesuje mnie raczej czy rozwiązanie, które przedstawiłem na załączonych schematach w pierwszym poście ma jakąkolwiek rację bytu.
 • Poziom 22  
  No i jak koniec pomysłów??
 • Poziom 22  
  A skąd wezme prąd do ładowania akumulatora?
 • Poziom 22  
  Może jednak ktoś zechce odpowiedzieć jeżeli ma na myśli coś sensownego ?? :)
 • Poziom 27  
  Witam. Witam. Podłącz te cewki razem przed diodami i do istalacji światła. [W] powinny się podnieść ok. x2 i potem dioda i do akumulatora. Może starczy jeszcze by doładować aku. Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  W sumie to musiałbym zamawiać jeszcze jedną cewke 42W. Jak radzisz rema zamawiać bo jeżeli mam wywalić 40zł w błoto czytaj niewypał :) to zadowole się taką instalacją jak mam. Jak ty byś zrobił?
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam. Sam nie wiem co doradzić. Jak uważasz. Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Ok rema dzięki za pomoc. Temat zamykam.