Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametr wzm antenowego, itp

04 Sty 2004 16:33 1247 8
  • Poziom 16  
    Witam

Mam kilka pytan odnosnie instalacji antenowych , wzmacniaczy , itp. Jestem poczatkujacym w tej sprawie wiec wybaczcie za pytania jesli ktos stwoerdzi ze sa glupie, ale prosilbym o odpowiedzenie mi na nie.

1) Chcialbym sie dowiedziec co oznacza nastepujacy paramter " Maksymalny poziom wyjściowy 112dBuV" - czy oznacza to ze wzmacniacz ten max moze dac sygnal rowny 112dB ? czyli jak poda mu sie np na wejscie sygnal 105dB i ustawi wmocnienie na 17dB to na wyjsciu powinno otrzymac sie 122dB ale ze max poziom wynosi tylko 112dB to wzmacniacz moze sie przesterowac lub cos w tym rodzaju ?

2) Inna sprawa jest inny fakt - zalozmy ze stosuje wzmacniacz antenowy szerokopasmowy dwowyjsciowy o wzmocnieniu 2x20dB, na wejscie jego wchodzi sygnal z kablowki o 70dB - jaki w takim razie bedzie sygnal na wyjsciu wzmacniacza ?

3) Jaki jest max natezenie sygnalu dB jakie jest wstanie wytrzymac TV (
    glowica w TV) ?

4) Czy jak zastosuje sumator na wyjsciu wzmacniacza( z dwoma wyjsciami) i polacze dwa wyjscia jego w jedno ( za pomoca sumatora) to wyjsciowe wzmocnienie bedzie w granicach 30dB ( oczywiscie dochodzi tutaj tlumienie sumatora) ? czy moze jest to tak w tych wzmacniaczach ze jak wykorzystuje sie tylko jedno wyjscie to cala moc wychodzi na niego czyli (2x15dB=30dB) i nie trzeba stosowac sumatora?

Prawie wszytskie pytania dotycza tego wzmacniacza -
    http://www.dipol.com.pl/sklep/b11688.htm
  • Poziom 17  
    Odpowiedzi na Twoje pytania zajełyby zbyt dużo miejsca. To podstawowa wiedza dotycząca tego co to jest dB i wzmocnienie, a czym dBuV czyli poziom sygnału. Podobne ale 2 różne rzeczy itd
    Więc odsyłam się właśnie tam gdzie znalazłeś wzmacniacz <http://www.dipol.com.pl/bib09.htm>
  • Poziom 16  
    no tak - teria robi swoje, poczytalem i zawrot glowy mam:(
    A moze ktos w skrocie i na "chlopski rozum" odpowie na moje pytania , tak abym zrozumial
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    112 dBuV oznacza wzmocnienie napięciowe 112 dB w odniesieniu do 1uV.Resztę już trzeba sobie policzyć, oczywiście poznając wcześniej definicje dB i wzmocnienia napięciowego. A to temat rzeka jak i cały post. A dB to jedna z podstawowych jednostek w elektronice, szczególnie, gdy mamy do czynienia ze wzmocnieniem sygnału.
  • Poziom 14  
    1)Maksymalny poziom wyjściowy ze wzmacniacza jest to parametr który mówi z jakim maksymalnym poziomem może pracować wzmacniacz.112udB to poziom sygnału urzytecznego bez zniekształceń(wzbudzenia),znając ten parametr oraz wzmocnienie wzmacniacza możesz określić też maksymalny poziom wejściowy tj: poziom max wyjścia - wzmocnienie = daje maksymalny poziom sygnału wejściowego ( warto też dać kilka dB zapasu)
    2) Oznaczenie 2x20dB dla wzmacniacza dwuwyjściowego oznacza to, że wzmacniacz posiada dwa niezależne tory każdy o wzmocnieniu 20dB.
    Gdy podasz na wejście wzmacniacza poziom 70 to na wyjściu uzyskasz 90
    (poziomy dodajesz liniowo czyst matematycznie lecz musisz pamiętać, że wzmocnienie jest skalą logarytmiczną)
    3)To zależy od kilku cznników, ale bezpiecznie jest przyjąć 60-80dB
    4)To pytanie tak zamotałeś, że im bardziej staram się je zrozumieć........ :?:

hefid[B] zastanów się co piszesz o wzmocnieniu napięciowym 112dB
  • Poziom 16  
    Radier napisał:
    1)Maksymalny poziom wyjściowy ze wzmacniacza jest to parametr który mówi z jakim maksymalnym poziomem może pracować wzmacniacz.112udB to poziom sygnału urzytecznego bez zniekształceń(wzbudzenia),znając ten parametr oraz wzmocnienie wzmacniacza możesz określić też maksymalny poziom wejściowy tj: poziom max wyjścia - wzmocnienie = daje maksymalny poziom sygnału wejściowego ( warto też dać kilka dB zapasu)
    2) Oznaczenie 2x20dB dla wzmacniacza dwuwyjściowego oznacza to, że wzmacniacz posiada dwa niezależne tory każdy o wzmocnieniu 20dB.
    Gdy podasz na wejście wzmacniacza poziom 70 to na wyjściu uzyskasz 90
    (poziomy dodajesz liniowo czyst matematycznie lecz musisz pamiętać, że wzmocnienie jest skalą logarytmiczną)
    3)To zależy od kilku cznników, ale bezpiecznie jest przyjąć 60-80dB
    4)To pytanie tak zamotałeś, że im bardziej staram się je zrozumieć........ :?

hefid[B] zastanów się co piszesz o wzmocnieniu napięciowym 112dB

Wielkie dzieki za odpowiedz - dzieki niej juz duzo wiecej wiem a przede wszytskim zaczynam rozumiec.
    Co do 4 pytania to chodzilo mi oto ze jak mam wzmacniacz 2x20dB ( dwa wyjscia) to czy jak jego wyjscia polacze sumatorem to czy bede mial jedno wyjscie 40dB ?
  • Poziom 14  
    Muszę Cię zasmucić ale nie, jeżeli już potrzebujesz tak dużego wzmocnienia to pomyśl o kazkadzie wzmacniaczy (połącz jeden za drugim lub lepiej pomyśl o innym wzmacniaczu realne wzmocnienia wzmacniaczy szerokopasmowych sięgają 38-40dB)
  • Poziom 16  
    Radier napisał:
    Muszę Cię zasmucić ale nie, jeżeli już potrzebujesz tak dużego wzmocnienia to pomyśl o kazkadzie wzmacniaczy (połącz jeden za drugim lub lepiej pomyśl o innym wzmacniaczu realne wzmocnienia wzmacniaczy szerokopasmowych sięgają 38-40dB)

Aha , rozumiem - mam jeszcze jedno pytanie - gdy mam wzmacniacz dwuwyjsciowy i korzystam tylko z jednego wyjscia to czy drugie nalezy zewrzec rezystorem 75om do masy( sa takie specjalne koncowki F 75om) ? czy moze poprostu zostawic bez ingerencji

Takze czy jak stosuje sie rozgalezniki i jedno z wyjsc zostaje niewykorzystane to czy zostawiac je wolne czy moze podlaczac pod te wejscie tez rezystor 75om ?

A propo wzmacniaczy o tak duzym wzmocnieniu - to jakiej firmy sa najlepsze? bo wiadomo ze w dzisiejszych czasach wiele firm zawyza swoje parametry i okazuje sie potem ze zamiast tych np 30dB jes tylko niecale 20dB
  • Poziom 16  
    Co do oznaczenia 2x20db- poprostu jest to podwójny wzmacniacz o 10-krotnym wzmocnieniu sygnału( 20db=10).