Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zegarek + notatnik

rumsztyk 01 Mar 2008 18:59 15635 25
  • zegarek + notatnik

Witam,

Urządzenie jest kolejną z wielu już adaptacji wyświetlacza od telefonu Nokia 3310. Ogólnie pełni ono funkcję zegarka i stwarza możliwość zapisania do pamięci kilkudziesięciu stron tekstu własnych notatek. W zasadzie składa się z 3 podstawowych elementów: uC AT89c4051, pamięci szeregowej AT25F2048, wyświetlacza graficznego z telefonu nokia 3310. Zasilane jest 1 baterią CR2032 wystarczającą na kilka dni pracy. Program na uC napisany w assemblerze. Obsługa za pomocą tylko 2 przycisków. Pierwsze płytki robiłem metodą żelazkową, następne zleciłem firmie... ale nie obyło sie bez problemów, w związku z czym nie jestem bardzo zadowolony. Nie napiszę też jaka to firma bo zakładam, że była to jednorazowa wpadka;P

zegarek:
    Zegarek jest realizowany programowo. Dokładność odmierzania czasu wynosi około +/- 1sek/24h. Sekundnik w postaci bar-grafu. Do wyboru dwa rodzaje wyglądu cyfr zegarka.

programowanie:
    Ze względu na nieskomplikowany algorytm przesyłania danych do urządzenia, programować można na wiele sposobów. Najwygodniejsze było napisanie aplikacji wysyłającej dane z pliku txt bezpośrednio do urządzenia. Do połączenia z komputerem (portem LPT) służy wtyczka widoczna na fotach, która spełnia rolę adaptera napięć.

wygląd:
    Jak już wcześniej wspomniałem, można wybrać pomiędzy 2 krojami cyfr zegarka, można włączyć lub wyłączyć sekundnik, można włączyć lub wyłączyć tryb negatywu.

czytanie notatek:
    Urządzonko samo tworzy spis treści. Po wybraniu odpowiedniej pozycji ze spisu, tekst zostaje wyświetlony strona po stronie (automatycznie lub ręcznie). Oprócz standardowych znaków, są do dyspozycji polskie znaki i znaki graficzne np alfa, beta itd.

Poniżej kilka zdjęć i filmiki z działania:

od przodu:
    zegarek + notatnik

z tyłu:
    zegarek + notatnik

wytczka:
    zegarek + notatnik

prymitywna obudowa - w tym przypadku na rękę ale można zastosować inne, zdecydowanie ładniejsze wg uznania i zastosowania:
    zegarek + notatnik

dostosowanie wyglądu zegara:

Link

programowanie i odczyt:

Link

Urządzenie można zastosować do przechowywania przepisów z książki kucharskiej, spisu telefonów, słownika wyrazów, przechowywania fragmentów książek podzielonych na rozdziały itp itd... wg uznania:) ...może ktoś dostanie natchnienie do stworzenia czegoś podobnego;)
    Pozdrawiam:)

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 01 Mar 2008 20:42
    oj
    Poziom 42  

razor2007 napisał:

jaki koszt?

95zł

• #3 01 Mar 2008 21:16
    dex
    Poziom 27  

Fajnie skąd obudowa?
    Mam pomysł jeśli to jest pomoc naukowa o jakiej myśle, mozna by wykorzystać akcelerometr by lekko ruszając ręką skrolowac tekst , by nie używać drugiej reki do naciskania guzika a np dwa ruchy włącz wyłącz notatnik.

• Arrow Multisolution Day
  • #4 01 Mar 2008 21:36
    Dj_sisior
    Poziom 10  

A myślał ktoś żeby zrobić to na wyświetlaczu o d nokii 6610i albo na jakimś innym kolorowym wyświetlaczu od telefonu i dodać dodatkową kość pamięci aby można bylo wrzucać pliki graficzne

• #5 01 Mar 2008 21:53
    Duch__
    Poziom 31  

Sprawdzian: "Panie profesorze.... zegarek se złożyłem" :!:

Orginalnie. Przydało by się tylko tą obudowę wymienić i będzie super. Funkcja zegarka to w tym wypadku moim zdaniem ma być ściema żeby ukryć to co kryje "wnętrze" :D:

• #6 01 Mar 2008 22:57
    mlody91
    Poziom 20  

Jak dla mnie to projekt jest bardzo ciekawy, taki mały i sprytny, dobry na przechowywanie i odczytywanie ściąg w szkole =)

• #7 01 Mar 2008 23:37
    TheWiktus
    Poziom 18  

Cytat:
    Zasilane jest 1 baterią CR2032 wystarczającą na kilka dni pracy

Nie za długo niestety ,reszta projektu bardzo ciekawa ,można by dodać zegarek teleexpresu :D

• #8 02 Mar 2008 00:26
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Projekt super :)
    tylko dodać np. IRDE do wgrywania notatek i pilot na podczerwień ;) i w piórnik wpakować :D było coś podobnego tylko na lcd 2x16 chyba...
    ale ten od nokii to super sprawa ;)
    pozdrawiam

• #9 02 Mar 2008 07:17
    rumsztyk
    Poziom 10  

Witam,

dzięki, fajnie że się podoba:) Już odpowiadam na pytania.
    Jak kolega [oj] słusznie zauważył, z pewnych względów kodu narazie nie udostępniam;) ale chętnie odpowiem na pytania jeśli ktoś będzie miał ochotę coś podobnego tworzyć.
    Jeśli chodzi o naukę programowania (8051), to pierwszą książką z której korzystałem była: A. Rydzewski "Mikrokomputery jednoukładowe rodziny MCS-51" ale to już historia i mozna traktować jako ciekawostkę. Polecałbym natomiast kurs "Też to potrafisz" z EdW publikowany na przełomie lat 97/98 oraz książkę "Mikrokontrolery 8051" T. Stareckiego. Są napisane bardzo przystępnie, czyli nie ma wymądrzania się wiedzą autora jak to niektórzy niestety stosują. Pozatym 8051 jest bardzo prostym i przyjaznym uC choć już powoli odchodzi w zapomnienie:) Programuję tylko w asemblerze, ale uważam, że połączenie języka wyższego poziomu z asm jest idealnym wyjściem.
    Jeśli chodzi o ilość znaków, które można zapisać to wiąże się to bezpośrednio z pojemnością pamięci. Na początku projektowania była opcja drobnej "kompresji" zapisanych danych, ale okazało się zbędne. Na dzień dzisiejszy pojemność pamięci to 2Mbit, czyli 256.000 znaków - około 60 stron A4 tekstu, wystarczy;)
    Jeśli chodzi o lutowanie, to jest przeciętne a używam zwykłej transformatorówki;) Denerwują mnie oporowe lutownice, jednak z czasem będę musiał zacząć ich używać. Kwestia przyzwyczajenia.
    ...i co tam jeszcze było... a obudowa:P - prymitywna, zrobiona z tego co pod ręką było, czyli: kawałek blachy z obudowy starego CD-ROMu, paski parciane, rzepy, kawałek opakowania z płyty CD, czarny spray i superglu:))
    Pozdrawiam

• #10 02 Mar 2008 08:56
    Mariusz25183
    Poziom 12  

Jak dla mnie bardzo udany projekt. Ciekawe możliwości zabawki sprawiają, że może stać się pomocą w niektórych przypadkach. Na pewno znajda się osoby, które będą chciały powielić projekt kolegi.

• #11 03 Mar 2008 02:17
    Damian_Max
    Poziom 14  

Witam,

bardzo mnie zaciekawił ten projekt, powoli sam już zacząłem przygotowania do takiego cuda. Interesowało by mnie w jaki sposób połączyłeś płytkę z wyświetlaczem LCD, jakaś guma przewodząca? Skąd zaczerpnąłeś informacji na temat sterowania LCD? Projekt niczego sobie :), jeszcze raz gratuluje wykonania, nawet obudowa czarna jest ok :)

Pozdrawiam.

• #12 03 Mar 2008 13:15
    hdx
    Poziom 9  

Jest to lakier zabezpieczający miedź. Zwie się to fachowo soldermaską. Poszukaj w sklepach elektronicznych.

• #13 03 Mar 2008 18:22
    rumsztyk
    Poziom 10  

witam,

- Komputerek samochodowy to może w przyszłości i raczej na innym wyświetlaczu:)
    - Wykresy dałoby się wrzucać. Jest jeszcze odrobina miejsca w pamięci programu, więc dałoby się upchnąć krótki algorytm ale raczej już tego nie bedę rozwijał... chyba, że w wolnej chwili a to mało prawdopodobne:P. Jeden wykres zajmowałby 504 Bajty pamięci a rozdzielczość 84x48px.
    - Wyświetlacz połączony jest przez standardowe seryjne blaszki, a blaszki z jednej strony dolutowane do płytki cienkimi drucikami miedzianymi. Całość dociśnięta kawałekiem laminatu bez miedzi przyklejonym klejem epoksydowym.
    - Wszelkie informacje na temat LCD od nokii 3310 (a w zasadzie sterownika) znajdują się w specyfikacji sterownika "PCD8544 48x84 pixels matrix LCD" - polecam przestudiowanie, a jeśli chodzi o opis wyprowadzeń, to dużo jest tego w internecie i na elektrodzie. Pozdrawiam

• #14 04 Mar 2008 10:36
    turbus_amator
    Poziom 13  

czy wyswietlacz od nokii 3210 jest taki sam?? tak samo sie steruje? bo mam kilka ;]

• #15 06 Mar 2008 15:13
    max1996
    Poziom 10  

fajniusie 10/10 :) Jeszcze obudowa, żeby wyświetlacz się nie rysował i będzie GIT!

• #16 06 Mar 2008 22:35
    rafels
    Poziom 22  

Fajny projekt, podoba się :) Miał bym prośbę, mógłbyś opublikować kod programu, albo choć procedury obsługi wyświetlacza? Jeśli to tajemnica, to trudno, szanuje takie zdanie.
    Osobiście też bawię się asemblerem 51 i ciekawią mnie rożne programy w celach edukacyjnych.
    Jeśli nie opublikujesz kodu, to odpowiedz mi na pytania.
    Czy komunikujesz się z wyświetlaczem z pomocą hardwarowego łącza szeregowego 8051, czy może trzeba napisać softwarową procedurę transmisji?
    Czy wyświetlacz oferuje jedynie tryb graficzny, czy może jest tryb alfanumeryczny, jakaś wbudowana tablicza znaków ASCII

Pozdrawiam i życzę dalszych udanych projektów

• #17 07 Mar 2008 07:50
    pt_pawel
    Poziom 11  

Witam! Czy jest możliwość abyś opisał jak zrobić to cudo? Tzn zamieścił płytkę i instrukcję jak co i jak. Jestem trochę laikiem, ale strasznie mi się to podoba zwłaszcza, że już niedługo matura i coś takiego było by przydatne.

• #18 07 Mar 2008 17:07
    oj
    Poziom 42  

Materiał na maturę to ma się w głowie.

Autor nie udostępnia oprogramowania; tylko całe urządzenie (kit) odpłatnie

• #19 07 Mar 2008 22:11
    rumsztyk
    Poziom 10  

turbus_amator napisał:
    czy wyswietlacz od nokii 3210 jest taki sam?? tak samo sie steruje? bo mam kilka ;]

Wydaje mi się, że różnią się tylko softem, ale musisz to sprawdzić.
    rafels napisał:
    Czy komunikujesz się z wyświetlaczem z pomocą hardwarowego łącza szeregowego 8051, czy może trzeba napisać softwarową procedurę transmisji?
    Czy wyświetlacz oferuje jedynie tryb graficzny, czy może jest tryb alfanumeryczny, jakaś wbudowana tablicza znaków ASCII

Z tego co mi wiadomo 89c4051 nie ma wbudowanego SPI:) a tego akurat wymaga LCD, więc całość obsługi wyświetlacza jest zrobiona programowo.
    Wyświetlacz jest graficzny. Nie ma trybu alfanumerycznego. Znaczki tworzysz w programie na uC.
    pt_pawel napisał:
    Witam! Czy jest możliwość abyś opisał jak zrobić to cudo? Tzn zamieścił płytkę i instrukcję jak co i jak. Jestem trochę laikiem, ale strasznie mi się to podoba zwłaszcza, że już niedługo matura i coś takiego było by przydatne.

oj napisał:
    Materiał na maturę to ma się w głowie.

Trafiony zatopiony;) Na chwilę obecną nie udostępniam kodu. Mogę pomóc przy rozwiązywaniu pewnych problemów, jeśli ktoś będzie się podejmował skonstruowania czegoś podobnego.

Pozdrawiam

• #20 08 Mar 2008 13:52
    kleszcz10
    Poziom 11  

czy mógłbyś podać zbiór potrzebnych części

• #21 24 Mar 2008 16:27
    pipinet
    Poziom 18  

Troszkę za dóży jak na zegarek ale czasami może się przydać ;)

• #22 26 Mar 2008 23:44
    rumsztyk
    Poziom 10  

Cytat:
    czy mógłbyś podać zbiór potrzebnych części

tak jak pisałem wcześniej, zegarek składa się z 3 głównych podzespołów:
    - mikrokontroler AT89c4051 smd - 1 szt.
    - pamięć flash AT25f2048 smd - 1 szt.
    - wyświetlacz od telefonu nokia 3310 - 1 szt.
    pozostałe części:
    - kwarc 12MHz smd - 1 szt.
    - kondensatory 33pF smd - 2 szt.
    - kondensatroy 10 uF tantalowe smd - 2 szt.
    - rezystory 10k smd - 5 szt.
    - goldpiny - 6 szt.
    - goldpiny 2-rzędowe (6 pinów) z mniejszym rastrem - 1 szt.
    - płytka drukowana 2-stronna
    i to wszystko.
    gdyby ktoś chciał zostać posiadaczem takowej płytki, to zapraszam na prv.
    Jako załączniki dodaję specyfikacje użytych elementów. Obsługa LCD jest już na elektrodzie, więc się nie załadowała - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=84319#84319
    Jeśli załączone pliki są zbędne, to proszę admina o usunięcie co by nie zaśmiecać.

Moderowany przez McRancor:

Załączniki skasowałem dokumentacje są tu:
    AT89C4051: http://www.atmel.com/atmel/acrobat/doc1001.pdf
    AT25F2048: http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2455.pdf

Pozdrawiam

• #24 31 Maj 2008 14:50
    prybka4
    Poziom 9  

Może jakiś schemat jak to zbudować ?

• #25 31 Maj 2008 15:52
    oj
    Poziom 42  

oj napisał:

• #26 26 Cze 2008 14:38
    wader_669
    Poziom 28  

nie wiem czy "oj" to mialo byc do mnie. Jak tak to wiem ze nie udostepnia orporamowanie tez nie o to mi chodzi pytalem z czystej ciekawosci ile programu mu zajmuje.
    Jeszcze ciekawi mnie jak zamontowales tak super wyswietlacz do plytki mozesz dac jakies zdjecia ?