Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ładowarka aku. Pb - palą się LM350 :-(

Trabi 02 Mar 2008 01:48 12237 12
  • #1
    Trabi
    Level 36  
    Cześć.

    Zrobiłem układ wg. tego opisu ( http://www.elektroda.net/inne/ladowarka_olowiowych.html ), działa(ła) fajnie :( .

    ładowarka aku. Pb - palą się LM350 :-(

    Abstrachując od tego, że przy podanych wartościach na wyjściu nie ma (jak wg. opisu) 13,5...14,5V, tylko 16,3...17,2V, to po dobraniu R4 udało się ten zakres uzyskać. Kłopot jest w "siadaniu" LM350 :/ . Ustawiłem nap. na 14V, podłączyłem akumulator (45Ah, sprawny), zaczął się ładować i prąd dość szybko schodził w dół jednocześnie U na klemach rosło. Gdy prąd ładowania spadł do ~1A wyąłczyłem ładowarkę (musiałem wyjść z pokoju) i po minucie wróciłem. Właczam ją a tu... .5A! Wyłączyłem, sprawdzam napięcie... 23V! Czyli tyle ile wchodzi na LM'a. Sprawdzam stabilizator - zwarcie miedzy wejściem a wyjściem :/ . Dziwne...
    Wsadziłem drugi egzemplarz LM350, włączam - działa. Po jakimś czasie znów próba: wyąłczam na minutę, właczam - zonk - padł LM - to samo, 23V na wyjściu i zwarcie we-wy na LM.

    Co jest nie tak z tym schematem? Jaką mam pewność, że jak nie będe wyłączał i włączał, to akumulator nie dostanie na klemy 23V? I dlaczego LM'y padają jak muchy przy wyąłczeniu i włączeniu?
  • #2
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Witam!
    Akumulator 45Ah ma "nominalny" prąd ładowania 4,5A, co jest więcej, niż dopuszczalny prąd dla LM350. Sugerował bym układ z tranzystorem wykonawczym, a nawet kilkoma połączonymi równolegle.
    Następna sprawa: chłodzenie! Ten aspekt jest bardzo czesto ignorowany w konstrukcjach amatorskich, tymczasem np. taki popularny 2N3055 (katalogowo: 115W) tyle dopuszcza dopiero z intensywnym chłodzeniem wodnym, podczas gdy z radiatorem np. 100cm2 AL o grubości 2mm można w nim bezpiecznie wydzielić tylko 10 - 12W. Ta sama sprawa z LM350!
    Sugerował bym rozwiązanie w/g poniższego schematu:
    ładowarka aku. Pb - palą się LM350 :-(
    albo inny układ, z tyrystorem jako elementem wykonawczym i zarówką ze świateł głównych (z 1 włóknem spalonym) jako ogranicznikiem prądu, bezpiecznikiem i sygmalizacja ładowania, schemat też jest na Elektrodzie (chyba rok temu).
  • #3
    Trabi
    Level 36  
    Dzięki za odpowiedź. Czy to znaczy, że akumulator 4,5Ah po podłączeniu "ssie" z ładowarki więcej niż ona może dostarczyć? Bo LM siada mi gdy prąd już jest w granicach 1A, a przeciez do 3A jeszcze daleko.
    Nie chciał bym budowac nowego układu; czy można 2N3055 bezpośrednio podpiąć tak jak po lewej czy prawej stronie?

    ładowarka aku. Pb - palą się LM350 :-( ładowarka aku. Pb - palą się LM350 :-(
  • Helpful post
    #4
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    ładowarka aku. Pb - palą się LM350 :-(
    tak mniej więcej to powinno wyglądać rezystor koło 15 ohmów
  • Helpful post
    #5
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

    Trabi wrote:
    Co jest nie tak z tym schematem? Jaką mam pewność, że jak nie będe wyłączał i włączał, to akumulator nie dostanie na klemy 23V? I dlaczego LM'y padają jak muchy przy wyąłczeniu i włączeniu?


    Powodem uszkodzenia jest wsteczna polaryzacja stabilizatora. Przed wyłączeniem zasilania należy odłączyć akumulator.

    Pzdr.
  • Helpful post
    #6
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Trabi !
    Dla układu LM350 tranzystor wykonawczy MUSI być PNP. Ponieważ LM337 to wydatek groszowy (no, może 1,50) więc nie ma co forsować pomysłu z wtórnikiem na tranzystorach NPN, bo to działa gorzej i są większe spadki napięcia..
    Sprawa wstecznej polaryzacji: w układzie, który Ci proponowałem jest taka diodka, 1N4002, właśnie po to, żeby układ LM nie uległ uszkodzeniu przy polaryzacji "od wyjścia".
  • #7
    Trabi
    Level 36  
    Piękne dzięki; spróbuję coś z tyym zrobić.
  • #8
    OldSkull
    Level 28  
    @Trabi: połącz to co podał michal.rogaczewski z ograniczeniem prądowym z ładowarki lionchg: shdesigns.org/lionchg.html
    tylko wyreguluj na interesujące Ciebie napięcie i prąd. Ja zrobiłem w ten sposób ładowarkę na 4.5A do akumulatora litowo jonowego i działa cudownie.
    Nie zapomnij o chłodzeniu tranzystora wykonawczego! Ja u siebie zamontowałem go na radiatorze komputerowym z wiatrakiem (kupionym za 9zł :) ). Tych ponad 20W strat prawie nie odczuwam (znaczy się: gorący, ale da się dotknąć i nie zdobyć pęcherzy).
  • #9
    Trabi
    Level 36  
    Założyłem MJ2955 z diodką do tego LM350 i śmiga na cacy :) . trochę sie grzeje, ale nie parzy, więc wentylatorek też nie będzie potrzebny. Ciągnie akumulator 45Ah że aż miło patrzeć.

    ładowarka aku. Pb - palą się LM350 :-(
  • #10
    pier
    Level 24  
    Trabi daj schemat ładowarki po zmianach.
  • #11
    Trabi
    Level 36  
    MJ2955 i LM350 siedzą na wspólnym radiatorze, ale nie muszą być odizolowane elektrycznie od siebie na nim, bo 'C' tranzystora i 'Wyj' stabilizatora to obudowy, więc i tak są ze soba połączone. Ale trzeba pamiętać, że wówczas cały radiator jest pod "plusem" wyjścia (!). Na wyjściu jest amperomierz (był już w tej ładowarce, ja tylko zmieniłem elektronikę, bo poprzedni właściciel zrobił tam takie ustrojstwo, że za ChRL nie chciało działać :) ).

    ładowarka aku. Pb - palą się LM350 :-(


    --- EDIT ---

    Acha pier, przy podanuch wartościach R3-R4-P1 na wyjściu wyłazi 16,3...17,2V (trafo daje 23V). Zamiast R4 wstaw ~26k to zakres zejdzie do 13,5...14,4V. Po prostu do tego R4 33k dolutuj równolegle 120k i gotowe (~25,9k).
  • #12
    OldSkull
    Level 28  
    że się tak spytam: co tutaj dają te tranzystory PNP i NPN? Dioda mi sugeruje, że dla pewnych przedziałów napięcia jest ona kontrolką, ale mogę się mylić.