Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klasa A na KD502 Dual Mono, 2x8W

Mietek Woźniak 12 May 2008 16:33 35272 46
    Mietek Woźniak
    Level 17  
    Fakt, można było tak zrobić... byłby jednak problem z tym przekręceniem tranzystorów 0 90 st, płytka byłaby szersza i nie zmieściłoby sie to wszystko.
  • Computer ControlsComputer Controls
    TReneR666
    Level 12  
    Piekna konstrukcja!
    Co do elektroniki; klasa A - pieknie, prostota i brak sprzezenia zwrotnego = pasmo i dynamika ... ale zastosowanie niesymetrycznego zasilania i elektrolitycznego kondensatora separujacego na wyjsciu niweczy caly wysilek (moim skromnym zdaniem).
    Nie lepiej bylo by zastosowac zasilacz symetryczny + stabilizacja punktu pracy wzmacniacza (sprzezenie zwrotne DC)?
    Mietek Woźniak
    Level 17  
    TReneR666, faktycznie tak byłoby lepiej i tak będzie następnym razem :)
  • Computer ControlsComputer Controls
    jamesjamesbond
    Level 10  
    Tak jest to ładne, klasa A TYLKO BRUMI.. To po co ta klasa A? Czy zamiast stabilizatora nie lepiej by było dać większe trafo i kondensatory? Stabilizator do tak prądożernej końcówki.

Skąd te oceny za projekt? Sam wzmacniacz bez stabilizatora i układu czasowego jest tak prosty, że w zasadzie wystarczyłby montaż na pająka- tak bym wolał, nawet w obudowie "szuflada", byleby cicho był- nie brumił.

No ale fakt via net nie da się posłuchać. Za to popatrzeć można, więc oceny to chyba są jednak za urodę- którą doceniam.
    TReneR666
    Level 12  
    Brumi powiadasz ... muszę sprawdzić w słowniku 8-O

Jeżeli jeszcze mogę coś zasugerować, to kaskodę na źródle prądowym - zmniejszy zniekształcenia nielinowe No i dodatkowo dobry filtr / osobny stabilizator na zasilaniu stopnia wejściowego - zmniejszy znacznie zakłócenia z zasilania (a przy okazji pomoże na Brumienie!! ;-) ).

Pisownię poprawiłem, nie chciałbym poprawiać następnych postów Kolegi.
    Regulamin p.15
    [Art]

Jezeli chodzi o polskie znaki, to nie mam zainstalowanych i nie mam mozliwosci ich instalacji i uzywania... niestety.
    Mietek Woźniak
    Level 17  
    Jak własnie patrzę na układ kaskody to wygląda to ciekawie... Trzeba będzie spróbować :)
    Dzięki za sugestie!
    fenders
    Level 15  
    Witam
    Mam pytanko do Szanownego Pana Konstruktora . Czy te 2 końcówki zasilane trafem 2 x 22v i 90W uzyskają te 8 W w tej klasie ?

Pozdrawiam
    losti17
    Level 13  
    mogę użyć kondensatorów poliestrowych?
    przy okazji gdzie zamawiałeś elementy do płytki?
    nie mogę znaleźć wszystkich w jednym serwisie...

edit: mam problem z elementami
    RL1 RELPOL 5V
    P1 500R HELL. LE¯¥CY
    P2 2K HELL. LE¯ACY
    D8 DZ18V

gdyby ktoś mi mógł przybliżyć jakie są dokładne oznaczenia
    anonimowybartek
    Level 19  
    Zrobił już ktoś do tego płytkę?
    Bardzo proszę o udostępnienie ;)
    kamil_cb
    Level 17  
    Witam. Konstrukcja dobrze wykonana, solidnie... Tylko zawsze mnie zastanawiało, czy oby ta lepsza jakoś A klasy nie wynika bardziej z autosugestii? Według mnie tak, zwłaszcza przy wzmacniaczach gdzie śmiertelnik nie pozna czy zniekształcenia są 0.1% czy 0.001% ;)

Obudowa wygląda naprawdę pięknie, zwłaszcza ten górny blat z polerowana szkła, za to wielki plus;)
    User removed account
    User removed account  
    anonimowybartek
    Level 19  
    Jakich innych tranzystorów można użyć? 2N3055? jakieś BD?
    BigPablo
    Level 21  
    Witam.
    Przepraszam za odświeżanie tematu ale nie chciałem zakładać nowego. Czy w tym wzmacniaczu można zastosować transformator z tylko jednym uzwojeniem- 24V 3,12A. Jeśli zmniejszy się moc to trudno, nie zależy mi na mocy a raczej na jakości dźwięku.
    Pozdrawiam.
    madelektronik
    Level 12  
    Witam jakie są dokładne rozmiary płytek?? Chciałbym wygenerować pdfa do termotransferu.
    Boski696
    Level 5  
    Możesz podać parametry podzespołów?
    AdamC
    Level 26  
    Boski696 wrote:
    Możesz podać parametry podzespołów?

Jakich parametrów szukasz ?
    Podstawowe parametry podzespołów elektronicznych są w spisie, tranzystorów dostępne w necie.
    romarcin
    Level 15  
    Mietek Woźniak wrote:
    ak własnie patrzę na układ kaskody to wygląda to ciekawie... Trzeba będzie spróbować
    Podobają mi się takie mnimalistyczne konstrukcje jak ta Twoja (komercyjnie przoduje w tym Nelson Pass), ale jeżeli wreszcie się zmobilizuję, to jednak wykonam klasykę gatunku, sprawdzoną i pomierzoną, czyli końcówkę mocy John'a Linsey'a Hood'a (JLH) z 1969 roku https://www.angelfire.com/sd/paulkemble/sound3b.html . Tutaj ciekawy wątek: https://www.audiostereo.pl/topic/154102-wzmacniacz-jlh-1969-na-tranzystorach-cemi/