Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne działanie komparatora

02 Mar 2008 19:34 2230 4
 • Poziom 9  
  Witam szanownych specjalistów,
  mam problem z taką zapewne banalną dla niektórych konstrukcją jaką jest komparator.
  Komparator zbudowany jest w oparciu o wzmacniacz TL082, na wejscie nieodwracajace podano napiecie referencyjne Vref=0.5V na wejscie odwracajace przychodzi sygnal właściwy.
  I zasada działania jeżeli poziom sygnalu na wej. odwracajacym przekroczy Vref to stan na wyjściu zmieni się z 1 na 0. I teraz właściwy problem:

  To co napisalem powyżej działa idealnie gdy mam do tych wejść podłączony oscyloskop, wszystko fajnie działa, łapie charakterystykę sygnału pojawiajacego sie na wejsciu odwr. idealnie w tym miejscu w ktorym chce, gdy odłącze oscyloskop, komparator juz nie działa. Podobnie dzieje sie gdy zamiast oscyloskopu podłacze zwykły miernik. Tak sie składa ze Vref reguluje potencjometrem, i po odłączeniu
  oscyloskopu badź miernika musze podnieść Vref z 0,5 na ok 1,4V aby komparator działał, niemniej jednak w innym miejscu łapie te charakterystyke syg z wej. odwr. i komparator reaguje w innych momentach.

  Dodam ze nie ma tam jakis niełaczacych lutow, i zamiast TL082 probowalem jeszcze LM358N.

  Czy ktos wie o co chodzi z tym działaniem? Dlaczego jak dotykam nożek układu oscyloskopem badz miernikiem komparator działa a jak odlacze to nie dziala i trzeba podnosic Vref znacznie aby działał? Dziekuje z góry za jakies konstruktywne uwagi.

  Tutaj zamieszczam zdjecie pogladowe:
  Vcc +9V Ra 1M Rb pot250k C 0.1µ

  Dziwne działanie komparatora
 • Specjalista elektronik
  Układ TL082 w ogóle sie do tego nie nadaje.
  Producent podaje ze układ pracuje poprawnie dla stałych napiec wejściowych większych o 3V od Vee.
  Więc zastosuj układ LM358, no i pamiętaj z układ niema histerezy.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Masz błędnie podłączony rezystor z wyjścia wzmacniacza. Zamiast na Vcc powinien być połączony z punktem V ref. Pracuje on w sprzężeniu zwrotnym i zapewnia histerezę.

  Pzdr.
 • Poziom 39  
  Czemu zamiast wzmacniacza TL082 nie użyjesz po prostu komparatora, np. LM311?
 • Poziom 9  
  Witam Panowie,
  wielkie dzięki za sugestie, wypróbowałem wszystko, LM358 i komparator LM311 i nic, dalej działa tak samo. Po dotknięciu miernikiem nóżki komparatora "-" czyli tej na którą wchodzi porównywany sygnał komparator działa, gdy odłączę miernik nie działa. Czyli jakby sygnał który wytwarza miernik aby mogł zmierzyć napięcie pozwala komparatorowi działać? Tak z tego wnioskuje, czy to może być spowodowane brakiem tej histerezy, czy ona właściwie coś pomoże? Proszę o wskazówkę. Pozdrawiam