Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa na 2 świetlówki - świeci tylko jedna

piropol 02 Mar 2008 20:00 2388 10
  • #1 02 Mar 2008 20:00
    piropol
    Poziom 12  

Witam . Znalazłem w piwnicy obudowę do świetlówek wraz z statecznikami i kondensatorem . Stateczniki mają 1x40W startery i same świetlówki zdemontowałem ze swojej lampy warsztatowej . I tu moje pytanie . Jak podłącze startery i lampy to działa tylko ta która jest podłączona do statecznika bez kondensatora . Dlaczego ta druga nie działa ?? Czekałem nawet parenaście minut z myślą że zapali się później ale nic . Proszę was doradźcie coś .

świetlówka : http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a6b738648168f597

Statecznik z kondem : http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fd35ada9173faf1a

Pozdr. Wojtek

0 10
  • #2 02 Mar 2008 21:19
    hos7433
    Poziom 22  

Sprawdź poprawność i ciągłość połączeń tej niedziałającej. w gałąż nieczynną nie montuj świetlówki ani startera. Schemat masz na stateczniku. Zamień miejscami tą niedziałająca w miejsce działającej w, potem podmień jej starter . Obserwuj czy zapali. Możesz też próbować odpalić bez kondensatora tą niedziałającą. Sprawdź czy starter dobrze styka w oprawce.

0
  • #3 02 Mar 2008 21:57
    piropol
    Poziom 12  

Startery podmieniałem , świetlówki też , instalacje sprawdzałem 3 razy , styki też , i dalej nie działa . Na stateczniku jest instrukcja ale jest podłączone trochę inaczej ale w drugim stateczniku jest tak samo i działa więc jest ok . Co robić ?? Wymienić całe kable i wejścia pod startery i świetlówki ?? Świetlówki które wkładałem są 100% sprawne tak samo startery .

Pozdr.

0
  • #4 03 Mar 2008 01:03
    Jarek68
    Poziom 20  

Zdejmij plastikowy kapturek z kondensatora. Kondensator to ta srebrna okrągła bańka koło dławika. Zewrzyj styki kawałkiem drutu. Albo zmostkój kawałkiem przewodu na kostce dławika. Tylko nie pomyl się bo spalisz świetlówkę. Powinno zadziałać. Jak zadziała to oznacza że kondensator jest uszkodzony. Zdarza się dość często. Możesz tak zostawić zakładając kapturek uważając żeby druz nie dotykał obudowy. W warunkach domowych może lampa działać bez kondensatora. Jeśli to nie zadziała to problem może być w połączeniach oprawkach lub uszkodzony dławik.

0
  • #5 03 Mar 2008 08:05
    piropol
    Poziom 12  

Czyli mam po prostu zmostkować wyjścia kondensatora ??? O co chodzi z tym że lampa w domowych warunkach może chodzić bez kondensatora ???

Pozdr.

0
  • #6 03 Mar 2008 08:21
    bslaw
    Poziom 17  

Jarek68 pisząc o warunkach domowych miał na myśli oświetlenie do czytania :). Kondensator w oprawie z 2 świetlówkami powoduje - poprzez przesunięcie fazy - zanik efektu stroboskopowego. Jest on niebezpieczny w wypadku obracających się przedmiotów, które mogą przy pewnych prędkościach wydawać się nieruchome.

0
  • #7 03 Mar 2008 11:14
    Jarek68
    Poziom 20  

Właśnie tak zmostkować kondensator. Kolega BSLAW wyjaśnił sprawę warunków przemysłowych. Mi się już nie chciało rozpisywać na ten temat. A nie każdy to zrozumie jak nie zobaczy na własne oczy :-)

0
  • #8 25 Mar 2008 12:27
    piropol
    Poziom 12  

Witam. Troche długo nie odpisywałem ale wiadomo nauka itd. po prostu brak czasu. Więc odłączyłem kondensator i wszystko działa jak należy. Bardzo dziękuje za pomoc. A teraz mam troche inne pytanie . Robimy z kolegami ziemiankę i jest problem z oświetleniem. Będzie to pomieszczenie o wys. 2m szer. 4 dł. 5m .Źródłem zasilania będzie prawdopodobnie akumulator samochodowy o pojemności ok 30Ah-60Ah. Według planu oświetlenie musiałoby starczyć przynajmiej na 48h. I tu pytanie co wybrać. Myślałem nad świetlówkami(8W) samochodowymi za 10zł w biedronce :D albo nad diodami led, świetlówki działałyby krócej ale lepiej by wszystko oświetlały a diody świeciłyby dłużej ale słabiej co wybrać ?? Może jest coś lepszego ?

:?:

0
  • #9 29 Mar 2008 10:27
    terek
    Poziom 11  

Witam
    1.uzupełnienie: kondensator służy także do kompensacji mocy biernej (na dławiku zazwyczaj pisze: cos fi =0,45 albo coś zbliżonego). W domu licznik mierzy tylko energię czynną , więc w domu kondensator można wywalić, co też zrobiono.
    2. Praw fizyki nie przeskoczysz. Albo większa moc = krócej działa, albo mniejsza moc=działa dłużej (przy zasilaniu z tego samego źródła). Wydajność świetlna [lm/W] świetlówki i LED jest zbliżona. LED nie jest z tego względu żadnym fajerwerkiem. Wszystko zależy co chcesz robić w tej ziemiance. Czy tylko się nie potknąć , czy zegarki naprawiać.

0
  • #10 29 Mar 2008 16:32
    piropol
    Poziom 12  

Ma to być coś pomiędzy . Mniej więcej ma to być oświetlenie takie jak w domu :D dlatego myślałem o świetlówkach . Ale ledy też są dobre tylko nie wiem jakie dokładnie wybrać i jak je zamontować żeby wszystko było równomiernie oświetlone :?:

0
  • #11 16 Kwi 2008 00:17
    Jarek68
    Poziom 20  

TEREK obejrzyj zdjęcia to zobaczysz że kondensator nie jest podłączony na kompensację mocy biernej. Tylko na przesunięcie fazowe :-) Jak to ma być w ziemiance to świetlówka odpada. W świetlówce zasilanej 12 V jest przetwornica podnosząca napięcie, tak żeby świetlówka prawidłowo działała :-) Te napięcie jest zbliżone do tego w gniazdku. Przy zawilgoceniu lub zalaniu może kogoś zdrowo popieścić :-( Wybierz diody :-) Poszukaj na allegro lub w sklepie tanich latarek z diodami LED i podłącz do akumulatora :-) Jest to spore pomieszczenie to kilka sztuk dobrze rozmieszczonych powinno dać radę lepiej niż jedna świetlówka :-)

0