Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koc Elektryczny - bezpiecznik do wymiany

03 Mar 2008 09:29 1572 2
 • Poziom 14  
  Witam!!!
  Ostatnio zepsuł mi się koc elektryczny sprawdziłem układ i wyszło że przepalił się bezpiecznik topikowy. Chce kupić zastępczy ale mam problem z znalezieniem drugiego takiego. Oznaczenie tego bezpiecznika jest na dole. Proszę o jakieś rady w dobraniu bezpiecznika.


  Oznaczenie bezpiecznika:

  SET 115°C H2
  (Green)
 • Poziom 10  
  Wymiana bezpiecznika może nic nie dać. Bezpiecznik jest zapewne elementem zabezpieczenia w przypadku przegrzania koca i uszkodzenia przewodu grzewczego. Układ zabezpieczenia zwykle składa się z dwóch diod podłączonych do przewodu grzewczego, a dokładniej do dodatkowego przewodu owiniętego wokół właściwej grzałki, oraz zwykle z dwóch oporników (grzałek) powodujących zadziałanie bezpiecznika termicznego w przypadku przegrzania koca. Bezpiecznik odcina napięcie zasilające. Zazwyczaj w sterowniku jest też drugi zwykły bezpiecznik topikowy.
  Przepalenie się bezpiecznika termicznego jest sygnałem uszkodzenia samego koca. Naprawa jest możliwa, ale wymaga znalezienia miejsca uszkodzenia. Może to być w praktyce bardzo trudne i w sumie nieopłacalne bo trzeba pruć koc. No i trzeba mieć na względzie bezpieczeństwo użytkownika na takim naprawianym kocu. Przyczyną przegrzania koca jest zwykle nadmierne korzystanie z koca na jego maksymalnych możliwościach. Taki przegrzany koc poddany punktowemu naciskowi, np. łokciem, ulega uszkodzeniu.
  Na Allegro jest wysyp takich koców już od 1 zł. Bo praktycznie są nienaprawialne za rozsądne pieniądze.