Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezkontaktowy przetwornik pomiarowy prądu do +/- 150 A

michal2666 03 Mar 2008 13:44 8405 15
  • Bezkontaktowy przetwornik pomiarowy prądu do +/- 150 A
    Witam Elektrodowiczów !
    Właśnie ukończyłem projekt nagrzewnicy indukcyjnej o mocy ponad 1 kW, który niedługo opublikuję na elektrodzie i w moim Portalu, na razie opracowuję wszystkie opisy.
    Nagrzewnica oparta jest o układ rezonansu prądowego LC i potrzebowałem jakiegoś miernika do pomiaru wartości prądów w tym obwodzie. Tak trafiłem na znakomite przetworniki prądu firmy LEM, które dzięki zastosowaniu czujników halla mogą mierzyć prądy nawet do kilku kA i o częstotliwościach do nawet 500 kHz.
    Mały pokaz ich możliwości opublikowałem w moim portalu: www.portalnaukowy.edu.pl w dziale warsztat elektroniki/Przetworniki. Zapraszam do obejrzenia a już niedługo jeden z moich najlepszych projektów: Nagrzewnica indukcujna 1 kW.

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

A tutaj malutki pokaz możliwości mojej nagrzewnicy, w roli głównej śruba M10 po ok 8 sekundach od włączenia generatora :D, Właśnie dzięki przedstawionemu przetwornikowi LEM mogłem dowiedzieć się, że w zwojach cewki popłynął prąd 100 A p-p :D Kompletny opis przedstawię ok. środy.

Fajne!
  • #2 03 Mar 2008 16:10
    Snikers
    Poziom 24  

w sumie to jest piec indukcyjny, ale kij tam z nazewnictwem.

zastanawiam sie, czy tloczysz jakies chlodziwo przez miedziana cewke (domyslam sie ze jest to miedziana rurka)

• #3 03 Mar 2008 17:24
    michal2666
    Poziom 20  

Witam ponownie, co do samej nagrzewnicy lub jak kto woli pieca indukcyjnego: projekt ze schematami, wzorami płytek i wieeeloma zdjęciami znajdzie się na mojej www w tym tygodniu, wrzucę też info na Elkę. Siedze właśnie i wszystko dokładnie opisuję.

• #4 03 Mar 2008 18:40
    woytekp
    Poziom 25  

Jaki jest koszt takiego przetwornika?

• #5 03 Mar 2008 18:55
    michal2666
    Poziom 20  

Koszt takiego przetwornika w firmie Dacpol to 55 zł, ale na allegro widziałem je po 12 zł/szt.

• #6 03 Mar 2008 22:23
    wojtekkk09
    Poziom 15  

Super pomysł
    jaka jest dokładność takiego przetwornika? [%]
    i czy jest on liniowy w szerokim zakresie (mA? - A)

Pozdrawiam

• #7 03 Mar 2008 22:58
    c4r0
    Poziom 36  

Ładnie! :D A prądy stałe mierzy? Ja do wyższych częstotliwości używam toroida ferrytowego z nawiniętymi 50 zwojami podłączonymi do rezystora 50Ω (co daje 1V/A) - działa całkiem nieźle ;) Masz bajer oscyloskopik :D

• #8 04 Mar 2008 09:29
    michal2666
    Poziom 20  

Oczywiście mierzy prądy stałe, co do liniowości w zakresie mA to nie do końca. Jest to czujnik do 150 A więc pewnie w małych zakresach trochę fałszuje, ale jak chcemy mierzyć małe prądy wybieramy mniejszy przetwirnik. Firma LEM produkuje ich wieeele.

Dodano po 1 [minuty]:

Oscyloskopik - fakt niezły, ale kredyt jeszcze będę trochę spłacał :cry:

• #9 04 Mar 2008 11:29
    patryk-84a
    Poziom 28  

W sumie pomiar prądu jak pomiar, też ciekawe tym bardziej że coś podobnego robiłem ale do prądu stałego i na zwykłym boczniku. Ale konstrukcja pieca jest bardziej interesująca. Zawsze na szybkiego można coś podhartować małego itp. Czekamy za kompletnymi schematami piecyka!

• #10 04 Mar 2008 12:02
    michal2666
    Poziom 20  

Teraz to już się zastanawiam czy publikować cokolwiek jeszcze skoro zamiast opinii i rozmów na temat dostaje zgłoszenia do moderatora, że reklamuję swoją stronę, że to nie DIY itp.... przecież ta strona to nie żadna dochodowa impreza tylko popularnonaukowy portal.

A tak wogóle to przepraszam, że to nie kolejny wzmacniacz, zasilacz czy wytrawiarka :!:

• #11 04 Mar 2008 13:57
    c4r0
    Poziom 36  

W ramach solidarności też się "zareklamuję" :P Tych, którzy nakręcili się na piec indukcyjny, do czasu aż autor upubliczni opis swojego pieca zapraszam do obejrzenia mojego -
    Piec indukcyjny
    - eksperymentalnego i mniejszej mocy :) Korzystajcie, dopóki ten post tutaj jest! :P A w ogóle to czy jest powiedziane, że opis prezentowanych tutaj urządzeń musi znajdować się na serwerze forum? Jeśli autor ma taki opis gotowy na swojej stronie to nie widzę sensu kopiowania go na forum...

• #12 04 Mar 2008 14:03
    cygan001
    Poziom 11  

Witam, podejrzewam że można zmniejszyć zakres pomiarowy, a tym samym zwiększyć dokładność dla mniejszych prądów poprzez kilkukrotne przeprowadzenie przewodu przez otwór (kilka zwoi). Czy mógłbyś to sprawdzić?

• #13 04 Mar 2008 16:28
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko.Może się czepiam,ale! jeżeli głównym tematem jest,, przetwornik pomiarowy prądu'' a autor twierdzi:trafiłem na znakomite! przetworniki firmy takiej a takiej.Na jakiej podstawie tak sądzi?Przepraszam,a może jest to tylko reklama samego pieca' ,,pal licho'' sam przetwornik.

• #14 04 Mar 2008 17:23
    michal2666
    Poziom 20  

No przecież napisałem na stronie dlaczego uważam, że są znakomite !. Tak tak mam świetny interes na reklamie zagranicznej firmy LEM :D :D

Dodano po 14 [minuty]:

Nagrzewnica już opublikowana !!!:D

• #15 04 Mar 2008 18:47
    c4r0
    Poziom 36  

michal2666 napisał:
    Nagrzewnica już opublikowana !!!:D
    Bardzo, bardzo, BARDZO ładnie :D Na prawdę jestem pod wrażeniem, solidna konstrukcja. Tylko te kondensatory trochę mi się nie podobają, na Twoim miejscu spróbowałbym je zamienić na impulsowe WIMA, takie czerwone prostokątne. No i jeśli nie próbowałeś to wsadź do wzbudnika coś większego (stalowa rura o trochę mniejszej średnicy niż cewka). Powinno grzać się znacznie lepiej ze względu na dopasowanie. Na jakiej częstotliwości chodzi ten piecyk?

• #16 04 Mar 2008 19:22
    michal2666
    Poziom 20  

kondensatory to fakt - te nie dają rady. W niedziele na wolumenie poszukam jakichś ceramicznych bo podejrzewam, że te vima też sie nie sprawdzą - za duże prądy. Założyłem nowy temat poświęcony tej nagrzewnicy więc tam piszmy na ten temat.