Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden zestaw głośników dla CD i CB Radio

Faun77 03 Mar 2008 15:21 1769 8
  • #1 03 Mar 2008 15:21
    Faun77
    Poziom 2  

Witam forumowiczów.

Szukam układu automatycznego wyciszenia "mutt" radia CD kiedy np. włączy się głos w CB radiu.

Jednym słowem chce mieć jeden zestaw głosników w który mam wpięte 2 urządzenia Audio. Jednak zwrotnica musi być tak inteligentna że kiedy na
    wej 2 (CB radio) pojawia się sygnał to wej 1 (CD radio) automatycznie jest wycinane.

Czy ktoś się spotkał z takim układem ?
    Może jakieś pomysły ?

0 8
  • #2 03 Mar 2008 16:45
    wachcio
    Poziom 24  

Nie widziałem takiego rozwiązania i uważam, że pomysł jest niezbyt udany. Pewnie nawet jak jak znajdziesz i zamontujesz to szybciej to zdejmiesz niż tego szukasz. CB ma to do siebie, że zbiera bardzo dużo śmieci i jak za każdym razem miało by Ci się radio wyciszać to zapewniam, że szału byś dostał i nic byś nie usłyszał ani z radia ani z CB. Zrób sobie test - włączaj mute w radio za każdym razem jak coś (nie tylko rozmowy ale i każdy trzask) usłyszysz w CB. Szybko będziesz miał dość. Dla większego realizmu podgłośń CB tak jak radio :)

0
  • #3 03 Mar 2008 16:49
    herdi
    Poziom 23  

Faun77 napisał:
    Witam forumowiczów.

Szukam układu automatycznego wyciszenia "mutt" radia CD kiedy np. włączy się głos w CB radiu.

Jednym słowem chce mieć jeden zestaw głosników w który mam wpięte 2 urządzenia Audio. Jednak zwrotnica musi być tak inteligentna że kiedy na
    wej 2 (CB radio) pojawia się sygnał to wej 1 (CD radio) automatycznie jest wycinane.

Czy ktoś się spotkał z takim układem ?
    Może jakieś pomysły ?

Nie do zrobienia - układ musiałby być sterowany bezpośrednio z CB w zalezności od poziomu Squelch'a.

0
  • #4 04 Mar 2008 11:39
    Faun77
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź.

Nie zajmuje się elektroniką od kilku lat i sporo zapomniałem.
    Jednak zastanawiam się czy nie można zrobić po prostu układu który rozpoznaje poziom wejścia 1 i 2 przyjmujemy teraz że na wyjście zawsze jest podawane wejście 1 jedynie kiedy na wejściu 2 pojawi się odpowiedni poziom (ustawiany np. potencjometrem) to odcinane jest wejście 1 i na wyjście przekazywane wejście 2.

Strasznie to zamieszane ale jestem pewny że ktoś kto dobrze siedzi w analogowej jest wstanie zaprojektować takie cacko :)
    Dobre by było jeszcze opóźnienie reakcji przełączania.
    Bo sygnał dźwiękowy nie ma stałej amplitudy i pewnie mielibyśmy efekt ciągłego przełączania.

Gdyby dobrze wykombinować i wykalibrować takie cacko to jestem pewny że każdy kto ma CB kupowałby jak nic.

Dodano po 3 [minuty]:

wachcio napisał:
    Nie widziałem takiego rozwiązania i uważam, że pomysł jest niezbyt udany. Pewnie nawet jak jak znajdziesz i zamontujesz to szybciej to zdejmiesz niż tego szukasz. CB ma to do siebie, że zbiera bardzo dużo śmieci i jak za każdym razem miało by Ci się radio wyciszać to zapewniam, że szału byś dostał i nic byś nie usłyszał ani z radia ani z CB. Zrób sobie test - włączaj mute w radio za każdym razem jak coś (nie tylko rozmowy ale i każdy trzask) usłyszysz w CB. Szybko będziesz miał dość. Dla większego realizmu podgłośń CB tak jak radio :)

Fakt tej strony tematu dokładnie nie przemyślałem.
    Jest szansa że bym oszalał po jakims czasie i wyrwał bym to razem z kablami. :)
    No nic przemyśle to jeszcze ....

Dodano po 9 [minuty]:

herdi napisał:

Nie do zrobienia - układ musiałby być sterowany bezpośrednio z CB w zalezności od poziomu Squelch'a.

Popraw mnie jeśli się mylę, ale wydawało mi się że SQ służy do przycinania słabych sygnałów dochodzących do CB. Jak nim kręcę na max to mam cisze w radiu i oznacza to tyle ze usłyszałbym tylko kogoś kto jest bardzo blisko albo ma dobry nadajnik i dochodzi do mnie z dobrym sygnałem.

Czyli przy dobrym ustawieniu albo ASC mogę mieć praktycznie cisze w radiu CB ?
    I będę słyszał jedynie mocne sygnały. Resztę jako śmieci nie czytelne chce wycinać.

0
  • #5 04 Mar 2008 11:49
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

W CB radio musiałbyś poszukać PEWNIE działajacego sygnału stałego oferujacego PEWNE i stabilne napiecie stałe podczas interesujacego Cię procesu(rozmowa) sygnał ten poprowadzic do wejscia MUTE (poziom masy wiec musiałbys zastosowac klucz na tranzystorze )w radioodtwarzaczu CD (to daje Ci "milczenie" :D w audio jak nawijasz w CB) . Kolejnym krokiem to poprowadzenie tego sygnału do...cewki przekażnika która rozłaczy Ci głosnik od wzmacniacza radia a załączy go koncówki audio radia CB .
    reasumując nawet jak zrobiłbys taki "cwancyk" to... pozostałe "teoretycznie" wyciszone kanały przez funkcje MUTE radioodtwarzacza ... bedą "zbierały" sianie CB i ....... wyrwiesz i tak wszystko bo i tak bedziesz podczas rozmowy CB recznie wyciszał radio bo Cię [wymoderowano] ciezka bedzie brać.
    pozdrawiam

0
  • #6 04 Mar 2008 14:29
    Faun77
    Poziom 2  

Nikt nie mówił że będzie prosto :) Potrzeba matką wynalazku, gdyby nie ona tkwilibyśmy w epoce kamienia :)
    Ale przyznaje wam racje, problemy jakie mogą się pojawić nawet po skonstruowaniu takiego "cacka" mogą odebrać przyjemność z używania.

Reasumując, może lepiej założyć sobie słuchawkę do ucha od CB, a reszcie załogi samochodowej dać spokojnie słuchać radia CD.

0
  • #7 04 Mar 2008 14:44
    kfadrat
    Poziom 13  

albo po prostu dac zewnetrzny glosnik co cb, gdzies blisko Twojego ucha, a na tyle ukryty zeby nie bylo go slychac w calym aucie

0
  • #8 04 Mar 2008 14:56
    herdi
    Poziom 23  

Faun77 napisał:
    Popraw mnie jeśli się mylę, ale wydawało mi się że SQ służy do przycinania słabych sygnałów dochodzących do CB. Jak nim kręcę na max to mam cisze w radiu i oznacza to tyle ze usłyszałbym tylko kogoś kto jest bardzo blisko albo ma dobry nadajnik i dochodzi do mnie z dobrym sygnałem.

Czyli przy dobrym ustawieniu albo ASC mogę mieć praktycznie cisze w radiu CB ?
    I będę słyszał jedynie mocne sygnały. Resztę jako śmieci nie czytelne chce wycinać.

No dokładnie dlatego jak piszesz że: "Jednak zwrotnica musi być tak inteligentna że kiedy na wej 2 (CB radio) pojawia się sygnał to ..." to włśnie chyba to byłoby wyznacznikiem tego poziomu - prawda? więc tu miałbyś coś na kształt regulacji progu czułości urządzenia. Ale ogólnie jest to wynalazek prowadzący wprost do czubków :D

0
  • #9 19 Maj 2008 16:48
    rafcio363
    Poziom 30  

A mi chodzi po głowie pomysł aby się podpiąć pod diody z wskaźnika poziomu sygnału - np pod 4 diodę w unidenie i wtedy by wyciszało tylko przy mocniejszym sygnale odbioru, i przy nadawaniu.Kwestia ile diód ma jakie radyjko :)

0