Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?

Adrian_sekowski 03 Mar 2008 21:24 10072 24
  • #1 03 Mar 2008 21:24
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Witam
    Mam zamiar zrobić subwoofer na tym głośniku.

Dane katalogowe:
    http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=49
    Jeśli ktoś ma i umie wpisać te dane ale dokładnie i wszystkie w bazę WindISD to bardzo bym był wdzięczny.

Moje pytanie dotyczy konkretnej obudowy, jaka powinna być, w jakiej się najlepiej czuje ten głośnik, w jakiej najlepszy bass. Głośnik będzie napędzany końcówką TDA 1562Q z filtrem aktywnym takim jak tutaj jest zaprezentowany:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic812612.html

W programie do symulacji WinISD Pro oraz z biblioteką Tonsil też z forum zaczerpnięta pokazuje mi takie wykresy oraz dziwne pojemności:

Bardzo mnie interesuje czym się poszczególne obudowy różnią między sobą. Zastanawia mnie obudowa "4th order bandpass". Kolejne pytanie dotyczy charakterystyk symulacji WindISD. Jak poznać i dobrać najlepszą obudowę na bass i co to jest za częstotliwość pod pojemnością obudowy?

Czy częstotliwość rezonansowa głośnika to to co częstotliwość strojenia obudowy?

Na forum nie podajemy linków do aukcji internetowych.
    Regulamin p.10.11
    Link usunąłem.
    [Art]

• #3 04 Mar 2008 16:07
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Witam
    Ja własnie z tego tematu pobrałem dane głośnika. Proszę o podanie twojej objętości skrzyni lub jeśli nie znasz to chociaż wymiarów. Obudowa 70L wydaje mi się dość duża jak na głośnik 20cm i mocy 60W. Ogólnie ma mieć to zastosowanie w bagażniku auta jako subwoofer na filtrze dolnoprzepustowym aktywnym i końcówce mocy tak jak podałem wcześniej.

Proszę o jakieś objaśnienie chociaż tych charakterystyk co podałem oraz różnicę w brzmieniu obudowy zamkniętej a obudową "4th order bandpass"

• #4 04 Mar 2008 16:58
    bartek0141
    Poziom 12  

Witam.
    Moja skrzynia ma około 17l. Jest to skrzynia po kolumnie Tonsil Space 86' z wymienioną przednią scianką. Poniżej zdjęcie z charakterystyk jakie mi wyszły i zarazem jakie bym proponował.

• #5 04 Mar 2008 20:22
    mloteczek1
    Poziom 13  

Poszczególne typy obudów są bardzo dobrze omówione na http://diyaudio.pl/portal.php (po prawej stronie). Częstotliwość pod objętością to strojenie obudowy. Nie jest to to samo co Fs głośnika. Chodzi o rurkę bass reflex. Zmieniając jej długość możesz zmieniać charakterystykę suba według własnych upodobań.

Co do twoich dziwnych pojemności w band pass to program nigdy ci nie poda dokładnej objętości... Z tego co pamiętam to WinISD jest tak napisany, że dąży do płaskiej charakterystyki. W 90% przypadków obudowa wychodzi przepotężna. Głośnik traci całą wytrzymałość mocową. Ja zawsze zaczynam poszukiwania dla obudowy BR w 3/4 VAS głośnika (np VAS=40 to zaczynam kombinować w okolicach 30 litrów), dla skrzyni zamkniętej w 1/2. Trzeba kombinować, symulować i wyciągać wnioski, aż w końcu się dojdzie do prawidłowej wartości.
    Jeżeli chodzi o BP4 i BP6 to trzeba mieć już troszkę więcej wiedzy. Sam kiedyś próbowałem sie porwać na BP6 ale szybko zrozumiałem, że to nie tak ławo. Zrób porządnego BR jak napisał przedmówca i powinieneś być zadowolony.
    Pozdrawiam

• #6 04 Mar 2008 20:23
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Witam
    Ja przeprowadziłem też symulacje (przed nią przeczytałem drobny artykuł o tym co jak i dlaczego w tym symulatorze) tutaj żródło:
    http://audiomania.info/articles.php?id=10

Moja symulacja była na danych katalogowych głośnika GDN 20/60/11 podany link wyżej do producenta i danych. wprowadziłem je do WinISD. Są to trzy konfiguracje tego samego głośnika w dwóch obudowach. Bass-reflex (czerwona ch-ka), i zamknięte ale o różnych pojemnościach skrzyni (niebieski i zielony).

Co to znaczy że obudowa strojona jest np na 51,454Hz (zamknięta 76,57L) lub 78,968Hz dla zamkniętej 20L a dla 36,52Hz (Bass-reflex 78,75L) - Tuning freq.

Już wyjaśniam, chodzi mi o jak najlepiej wyeksponowaną częstotliwość ostrego basu _40-70 Hz. Poniżej podaje też impulsy z tego symulatora tzw. "Group Delay". Nie wiem co to jest podbicie basu i na czym polega ale chcę się dowiedzieć. Jeśli to jest to że bas jest bardziej miękki i głębszy to gdzie go mam szukać.

• #7 04 Mar 2008 20:34
    mloteczek1
    Poziom 13  

Obudowy zamkniętej się nie stroi. To jakiś inny parametr sam nie wiem jaki. Impuls oznacza czy sub będzie mulił czy będzie szybki. Do muzyki (np techno) lepiej mieć mały impuls, do kina większy (lepiej będą brzmiały wybuchy itp). Przyjmuje się że poniżej 15ms nie jest źle (do muzyki). Poczytaj na elektrodzie, jest masa tematów o projektowaniu obudów.

• #8 04 Mar 2008 22:56
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Powiem ostatecznie aby było w miarę jasne i proszę mnie poprawić jeśli robie duży błąd. Jestem bardzo nastawiony na obudowę bandpass ponieważ myślę że powinienem uzyskać dobry bass. Ale czy muszę mieć taka obudowę skoro mam wzmacniacz z filtrem aktywnym już do suba?

Proszę spojrzeć i skomentować czy w takiej konfiguracji coś grozi mojemu głośnikowi np wyrwanie lub oderwanie cewki?

• #9 04 Mar 2008 23:07
    mloteczek1
    Poziom 13  

Na BP sie nie znam wolę się nie wypowiadać :P Band pass to konstrukcja pasmo przepustowa, ale filtr zawsze się przydaje. Tylko żeby BP ładnie zagrał musi być bardzo dobrze dopracowane pudło, ponieważ ten typ obudowy jest wrażliwy ma błędy konstrukcyjne.

• #10 05 Mar 2008 21:19
    bartek0141
    Poziom 12  

Witam.
    Moim zdaniem nie ma sensu robienia obudowy BP do samochodu, poza tym nie powinno zajmować dużo miejsca w bagażniku chyba że ci nie zależy na miejscu. Ale jak powiedział przedmówca jest to dość trudny typ budowy. I dlaczego twierdzisz ze z budowy BR nie uzyskasz dobrego basu, większość subwooferów przecież tak jest zbudowana.
    Pozdrawiam

• #11 05 Mar 2008 21:23
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Witam
    Twierdze tak ponieważ głośnik jest przystosowany do obudowy zamkniętej ok 50-70L pokazuje program. Dlaczego BP jest trudna do zrobienia? przecież to chyba nic innego jak obudowa zamknięta i obudowa z BR. Co w tym takiego trudnego jeżeli ktoś wie to proszę o opis.

Ja sie natknąłem wczoraj na takie coś:
    http://www.bandpass.webpark.pl/teoria.html

• #12 06 Mar 2008 23:52
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

No więc ja już zdążyłem wzmacniacz zrobić a tu nikt mi nic konkretnego nie napisał o obudowie BP do tonsil gdn 20/60/11

Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?

Proszę o jakieś propozycje i szczególne uwagi dlaczego BP jest trudna do zrobienia. chodzi o to aby w obudowie zamkniętej i BR była ta sama częstotliwość czy o co?

• #13 07 Mar 2008 20:40
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Dobra odchodzę od tego tonsila gdn 20/60... prosze o jakieś informacje na temat innych głośników najlepszych do auta typu http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=109&catit=99&l=2&catg=1 lub GDN 20/80

Ma to być subwoofer do auta dobry miękki bas bo wzmacniacz już ma filtr dolnoprzepustowy całkiem niski z regulacją. 70W przy 4Ohm ale ewentualnie może być 8Ohm ok 45W

• #15 08 Mar 2008 21:43
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Proszę o szybką odpowiedz czy i co sądzicie aby zamiast GDN 20/60 zainwestować w GDN 25/80/1?

Dodano po 36 [minuty]:

Czy końcówka TDA 1562Q rozbuja mi ten głośnik 25/80/1 8Ohm. Mam watpliwość że ten wzmacniacz na tej końcówce nie da rady temu głośnikowi i okaże się że ten mniejszy 20/60 lepiej będzie chodził niż ten duży co sądzicie? Oczywiście Tuba Bass-reflex ponieważ Qts 0,41. Pomóżcie bo oba są praktycznie w tej samej cenie. Różnica tylko taka ze ten mały będzie nowy a ten duży podobno nowy raz podłączony rok na szafie leżał.

• #16 10 Mar 2008 21:46
    bartek0141
    Poziom 12  

Witam.
    Myślę że nie powinien mieć żadnych problemów z tym głośnikiem. Osobiście podłączałem GDN 30/60 bezpośrednio pod radio i nie było problemów.
    Pozdro

• #17 13 Mar 2008 16:18
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Proszę o zobaczenie na zdjęcia i skomentowania czy to może być oryginał czy raczej nie...

Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?

• #18 14 Mar 2008 22:21
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

A czy ktoś ma doświadczenia z głośnikiem skierowanym w dół? co to daje i czy lepiej dać go normalnie czy do ziemi? Ogólnie w domu sub ma do ziemi kierunek ale w aucie? Bagażnik i dywanik czy to nie wygłuszy jeszcze basu?

• #19 15 Mar 2008 22:12
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Czy coś jest nie tak jak końcówka się nie grzeje? Głosnik chodzi a jak dam głośno i wzmocnienie ma ful to charczy głośnik (ale tak na prawdę to końcówka). podłącze głośnik do wzmacniacza domowego 80W i pod głoszę na max i sie nic nie dzieje a tu nawet się nie grzeje końcówka z zdemontowanym chłodzeniem...

Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

Witam Zrobiłem wzmacniacz tak jak był w projekcie wcześniej, ale mam pytanie. Teraz sie doszukałem ze masa sygnału z radia nie powinna być wspólna z masą wzmacniacza. Czy to może być powód nie grzania się końcówki przy 8 Ohm? oraz charczeniu przy całkowitym dokręceniu potencjometru? Głośnik 80W

• #20 16 Mar 2008 12:19
    Tremolo
    Poziom 43  

CO do głosnika to nei mozna się nigdy sugerować tym co poda program do policzenia. On Wylicza optimum płąskiej charakterystyki częstotliwościowej, co nei idzie w parze z dobrymi jakościowo parametrami dynaminczymi - czyli właściwym ruchem membrany opóźnieniami czasowymi ITP.

Trzeba wziaśc pod uwagę 3 parametry i nie musisz wstawiac do żadnego programu.

Qts>0,5 należy zastosować obudowę zamkniętą lub iloraz Fs/Qes jeśli poniżej 50 to obudowa zamknięta. Co do wielkości obudowy to trzeba wsiąść po prostu pod lupę na chłopski rozum wielkość obudowy. Jeśli VAS=70 litrów to obudowa dobra to około 35-45 litrów. Jeśli sa to małe głosniki i Vas mają 16 litrów to też staramy się nie dawać więcej jak troszkę mniej niż Vas.

Ten Głośnik gra fajnie w obudowie 35 | 24 litrów BP 4TH z jednym BR w mniejszej komorze strojonym na 80 Hz. RObiłem coś takiego z dwoma głosnikami skierowanymi przodami do siebie na środkowej przegrodzie, wtedy mamy zysk objętościowy i starczy 18 + 12 litrów. Problemem są olbrzymie ciśnienia w środku.

Filtr aktywny jak najbardziej konieczny. Głośnik pamiętajmy że to kolumna BR to otwór podbijający bas, ale krótsze długości fal odbijają się w komorze i dają takie nieprzyjemne efekty rurowe, czego nie uwzględniają programy symulacyjne. Zakładają one idealną dobroć kolumny.

• #21 16 Mar 2008 22:45
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Tremolo napisał:

Ten Głośnik gra fajnie w obudowie 35 | 24 litrów BP 4TH z jednym BR w mniejszej komorze strojonym na 80 Hz. RObiłem coś takiego z dwoma głosnikami skierowanymi przodami do siebie na środkowej przegrodzie, wtedy mamy zysk objętościowy i starczy 18 + 12 litrów. Problemem są olbrzymie ciśnienia w środku.

Chyba masz na myśli GDN 20/60/3 pisząc o tym BP prawda. A czy jakieś sprawdzone pomysły na BP ale z GDN 25/80/1?

Więc mam dokładne dane. Obudowa ma wymiary wewnętrzne 40*41,5*38cm co daje ładne 63L. Zrobiłem tunel bass-reflex z rury PCV długość ok 11cm a jej średnica to ok 4,5cm. Niestety ja nie zauważyłem żadnej zmiany po zrobieniu tego otworu. Po jego wyjęciu i zostawieniu samej dziury też nic się nie zmienia więc chyba ta obudowa jest trochę za duża.

Czy coś sie polepszy gdybym zmniejszył obudowę? A może dwa bass-reflex ale jakie długie? Lepiej 4,8cm czy np 10cm średnica bass-reflex?

Dodano po 2 [godziny] 21 [minuty]:

Wow ale teraz daje to masakra.

Zobaczę jutro na ful głośność, bo dziś to już późno ale na wyrównanym basie a nie na max to dudni tak jak wtedy na dodanym.

A więc obudowa posiada 63L. Tunele bass-reflex - średnica rur 4,3cm długie ok 10,5cm każda i 4sztuki tak jak na foto. Dookoła uszczelnione klejem na gorąco.

Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?Głośnik Tonsil GDN 25/80/1 - jaka obudowa na subwoofer?

• #22 16 Mar 2008 23:33
    Tremolo
    Poziom 43  

Tak, mała pomyłka. ja bym zrobił BP 6 TH z przeróbki tej obudowy. Obudowa wygląda dość potężnie. 65 litrów to nie będzie za dużo. Fabrycznie 25 tonsile były w ok. 60 litrowych obudowach. Trzeba by przejrzeć symulacje. Przy takiej kolumnie szłoby prostokątnego BR zrobić. I to zintegrować z obudową. Wpływa na sztywność obudowy i mniej otworów potrzeba.

• #23 18 Mar 2008 14:19
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Hehe - Tremolo - tak myślałem że ten BP to do GDN 20/80 masz na myśli.

A tak w ogóle to mam nowe informacje które podważają twoja tezę że obudowa 60L to za dużo dla tego głośnika GDN 25/80/1. Zrobiłem dziś najmniejszą obudowę na jaką tylko mi moja prototypowa obudowa pozwalała (tunele bass-reflex). Zrobiłem prawie 37,5L obudowę (37,3436L) i patrząc razem z tymi tunelami bass-reflex oraz zakrywając po kolei każdy tunel aż do obudowy zamkniętej i w moim pokoju nie ma to praktycznie porównania z bassem uzyskanym w obudowie 63L strojonej w okolicy 44Hz.

W mniejszej obudowie bass jest płytszy taki jakiś nie wiem a w większej (63L) jest miękki. Więc może gdybyś napisał że obudowa 63L jest trochę mała to jeszcze bym się zgodził ale za mała - bzdura jak dla mnie. Fakt do samochodu 63L to spora przestrzeń ale w konfiguracji max dopasowanej do auta jakoś to się rozejdzie po kościach.

Obudowa gotowa (planowana) do auta będzie coś w kształcie kwadratu z pościnanymi odpowiednio rogami tak aby maxymalnie wpasować w budowę bagażnika auta i wycisnąć max litraż przy minimalnej zabudowie. Głośnik skierowany w podłogę. Dwa tunele bass-reflex 7cm i długie po 14cm. Obudowa ok 63-65L z wbudowaną przestrzenią na wzmacniacz za plexą 5mm)

• #24 18 Mar 2008 14:33
    RAFi X
    Poziom 28  

Dla tego głośnika bardzo dobrym rozwiązaniem jest buda 65L i strojenie na 40Hz.

• #25 20 Mar 2008 10:27
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Aha i mam uwagę co do mojej obudowy. Jeżeli ktoś będzie wykonywać to nie tyle tuneli bo powietrze hałasuje. Ja myślałem że to coś z głośnikiem sie dzieje a teraz sie dobrze wsłuchałem i to powietrze robi takie charczenie trochę więc może na dwóch bass-reflex nie będzie gwizdać.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo