Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Walkman-zewnętrzna antena

michalp33 05 Sty 2004 02:39 1874 6
  • #1 05 Sty 2004 02:39
    michalp33
    Poziom 12  

Mam wlkman(sony wm-gx330) z tunerem cyfrowym który chciałbym podłączyć sobie do wzmacniacza. Bezpośrednie podłączenie wyjsciem sluchawkowym do wzmacniacza powoduje, ze radio prawie praktycznie nie odbiera. Mam pytanie, jak można podłączyć zewnętrzną antenę do walkmana.

0 6
  • #2 05 Sty 2004 03:44
    JACHO
    Poziom 22  

Zapewne kabel słuchawkowy jest anteną i to jest cały powód .
    Po podłączeniu do wzmacniacza obciążasz wyjście i po drugie masujesz antenę znaczy wejście sygnału wcz w pewnym stopniu.
    musiałbyś odseparować wejście antenowe od wyjścia słuch. chyba to jakiś kondensator i doprowadzić tam sygnał antenowy bądż kawałek drutu.
    Anteną w orginale jest jeden z ekranów kabla słuchawek.A wiem to stąd ,bo kiedyś chciałem podłaczyć sobie lepsze słuchawki do podobnego radyjka i za chiny nie chciało grać.

Powodzenia.

0
  • #3 05 Sty 2004 04:53
    bobeer
    Poziom 28  

w najprostrzym wydaniu robisz tak
    od wtyczki zostawiasz parecentymetrowprzewodu
    potem dajesz rdzen ferrytowy najlepiej toroid
    owijasz kilka zwoi (odcinasz reszte od w.cz)
    ten fragment od ferrytu do gniazdka owijasz dosc dokladnie przewodem
    aby sprzezenie pojemnosciowe mialo choc z 50pF
    no i do tego drutu mozesz sobie podpiac antene
    jak potrzebujesz masy (w przypadku koncentryka), to wez ja z gniazda zasilania (wlasciwie wtyczki) skoro masz stacjonarnie to pewnie zasilasz zasilaczem

taka prowizorka ale napewno skuteczna (pomijam marne dopasowanie do koncentryka50ohm)

powodzenia

0
  • #4 05 Sty 2004 08:09
    Renegat_pol
    Poziom 20  

Jest też sposób bardziej skomplikowany. wymaga niestety ingerencji w elektronike walkmana. Przyjrzyj się płytce w okolicach gniazda słuchawkowego. Od masy słuchawek (gniazdo) do masy walkmana powinien być dławik (służy do separacji masy od sygnału w.cz.). Od punktu połączenia gniazda i dławika powinien być kondensator do wejścia głowicy. Wylutuj kondensator od strony gniazda i wyprowadź kawałekiem przewodu (najlepiej w ekranie) na zewnątrz, nie zapominając o podłączeniu masy Walkmana. Drugi koniec przewodu zakończ odpowiednim gniazdem i podłącz antenę. To powinno sprawę załatwić, ale ostrożnie. Nieumiejętne posługiwanie się lutownicą spowoduje więcej szkody niż pożytku. Powodzenia w przeróbkach.

0
  • #5 05 Sty 2004 08:55
    CKsrv
    Poziom 32  

bobeer napisał:

(pomijam marne dopasowanie do koncentryka50ohm)

A moze 75R? Jak w instalacjach antenowych.

0
  • #6 07 Sty 2004 03:29
    bobeer
    Poziom 28  

napisalem 50 z rozpedu
    25 om to praktycznie zadna roznica
    jezeli ma to byc dopasowane do kilkuset om

oczywiscie przerobka walkmana jest najlepszym z mozliwych rozwiazaniem
    wlasciwie to wustarczy wyciagnac z jednego punktu sygnal przez pojmnosc (wlasciwie to wpuscic tam sygnal z anteny)
    tyko trzeba wiedziec gdzie i tak jak mowie odciac sluchawki od wcz
    badzto wylutowujac pojemnosc sprzegajaca badz owujajac je na ferryt

wszystko zalezy jak bardzo decyduje sie przerabiac walkmana

0
  • #7 07 Sty 2004 13:10
    michalp33
    Poziom 12  

Dzieki wielkie za odpowiedzi, zastosowalem wersje z przeróbką walka i odbiera to teraz o niebo lepiej:)

0