Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przedłużyć impuls zamka centralnego?

młody88 03 Mar 2008 22:38 2805 4
  • #1 03 Mar 2008 22:38
    młody88
    Poziom 19  

Witam serdecznie czy potrafi ktoś podpowiedzieć mi jaki układ zbudować (czasówkę) który przedłuży mi impuls zamka centralnego tak aby domknęły się szyby??? Chce nim wysterować zwykły przekaźnik który poda napięcie zamiast impulsu. chodzi tu o golfa 3 szyby oryginalne zamek również wiec szyby mają zabezpieczenie przeciążeniowe wbudowane oryginalnie szyby domykają się po przytrzymaniu kluczyka, a ja chce domykać pilotem, centralka sterowana jest +.
    Poradzę sobie ze wszystkim oprócz zaprojektowania(dobrania) układu, proszę nie pisać że są gotowe układy domykające bo dobrze o tym wiem ale chce sam to zrobić bez gotowców.
    za wszelkie podpowiedzi serdecznie dziękuje

pozdro dla wszystkich z ambicjami i fantazją

0 4
  • #2 04 Mar 2008 00:09
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Może wystarczy taki prosty układzi
    Kondensator trzeba by dobrać doświadczalnie można zacząć od 100uF
    Tranzystor np.BD135, 137, 139
    Choć BC546 też mógłby wystarczyć zależy od przekaźnika.

ps.żeby nie było zamieszania tu tez zmieniłem schemat

0
  • #3 04 Mar 2008 01:03
    prezeswal

Kolego opel6,
    raczej nie sprawdzaj pomysłu joy_pl - natychmiast uszkodzisz tranzystor lub diodę. Jeśli sygnał wejściowy (we. sc) ma wartość 12V, a spadek napięcia zarówno na diodzie, jak i na złączu B-E tranzystora wynoszą po ok. 0,7V to inaczej być nie może. Jeśli chcesz zapobiec katastrofie włącz w szereg z bazą tranzystora rezystor (np. 10k).
    Osobiście radzę ci jednak wykonać multiwibrator monostabilny na timerze 555 - aplikację znajdziesz w każdym katalogu lub na stronach forum.
    pozdrawiam.:D

0
  • #4 04 Mar 2008 01:21
    joy_pl

:arrow: prezeswal
    no autor temau nie napisał jaki to sygnał oprucz +
    ale fakt jeśli mozna dać rezystor tak jak muwisz nawet trzeba moje niedopatrzenie...

Zapomniałem tylko o diodzie równolegle do przekaźnika ale to chyba oczywiste że trzeba ja dać

Dodano po 11 [minuty]:

Może teraz

0
  • #5 05 Mar 2008 21:55
    młody88
    Poziom 19  

dzięki za pomoc poradziłem sobie w inny sposób

0