Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik elektronik czy Technik mechatronik?

mateusz-lot 24 Mar 2009 19:40 55991 105
  • #31 24 Mar 2009 19:40
    trip
    Poziom 9  

Witam, panowie (i panie, jeśli takowe są).
    Ja również stoję przed wyborem szkoły. Powiem tak, z matmy mam 4/5, ale jej nie lubię. Robię co mam zrobić - zadania, i to nie zawsze i tyle. Fizykę lubię - mam również 4/5, ale przy bardzo wymagającym nauczycielu. Z fizy jestem jednym z lepszych w klasie. Interesuję się informatyką, mam już zapewnione 6 na koniec roku. Widzę, że na mechatroniku i elektroniku jest dość ciężko. Nie chciałbym zgnić przed kompem jako informatyk, mam już okulary. Elektronik też powinien mieć dobry wzrok, podobno. Te dwa profile bardzo mi się podobają, aczkolwiek nie mam żadnego praktycznego przygotowania. Wiem tyle, co z lekcji. Pojęcia jak rezystor, kondensator, prawo Ohma, Kirchoffa nie są mi obce - dla mnie to pikuś, ale wiem, że to tylko podstawy. Ogólnie jestem humanistą, dlatego chcę iść na ten kierunek, żeby zdobyć jakąś praktyczną wiedzę. Po takim technikum rozważam kierunek AiR lub dziennikarstwo. Tak, nie pomyliliście się - dziennikarstwo. Jak ocenicie - trudno mi będzie tam wytrwać? Powtórzę, nie mam doświadczenia praktycznego. Mieszkam w małopolsce, niedaleko Gorlic. W Gorlicach właśnie otworzyli kierunek mechatroniczny - http://www.lukasiewicz.gorlice.pl/rekrutacja.php?pl=2 Wątpię jednak by mieli dobre pracownie praktyczne, skoro kierunek dopiero teraz się pojawił. Wolałbym mieszkać w internacie, by móc się poświęcić nauce oraz mojej pasji - kulturystyce. Czy znacie jakieś szkoły o profilu najlepiej mechatronicznym, a ewentualnie elektronicznym w Nowym Sączu lub Tarnowie? Przeszperałem prawie całe Google i mało znalazłem. Nie znam adresów, może dlatego. Już w Tarnowie prędzej idzie coś wyszukać, ale Sącz to już koszmar... Proszę, dajcie znać.

• SterControl
  • #32 24 Mar 2009 21:35
    1erni1
    Poziom 12  

Ogólnie jesteś humanistą? Radził bym Ci pójść do liceum, może jakiś profil techniczny, ale nie technikum. W technikum przedmioty takie jak J. Polski są zaniedbywane, a jeśli chcesz iść na dziennikarstwo to J. Polski wydaje mi się, że jest dla Ciebie ważny. Odbibasz rok krócej, lepiej przygotujesz się do matury może nawet rozszerzoną z polaka napiszesz i studia. Chodzę już drugi rok na mechatronika i odradzam Ci ten kierunek jeśli masz takie plany na przyszłość. Pozdrawiam

• #33 25 Mar 2009 13:48
    trip
    Poziom 9  

Ale mnie kręcą właśnie roboty, automaty, komputery - wszelka elektronika. Dziennikarstwo to ewentualność, gdym nie dał sobie rady na studiach AiR. Specjalnie nie pałam miłością do j. polskiego, jestem w nim po prostu dobry. Tu właśnie rodzi się pytanie: czy opłaca iść na łatwiznę?

• #34 25 Mar 2009 16:56
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Musisz jeszcze odróżnić dwie rzeczy:
    Lubisz to czy Ci się to podoba ? Sielanka taka to znowu nie jest, jeśli małą wiedzę masz w tym kierunku i sam jakoś się za specjalnie tego nie uczyłeś to będziesz miał sporo do nadrobienia i nie mówię tu o wykuciu regułek takich jak prawo Ohma czy tego podobne, trzeba znać tego zastosowanie i wiedzieć kiedy to się stosuje.

Robotyka to nie klocki lego, że połączysz jeden z drugim i coś tam masz, potrzebujesz trochę wiedzy, sporo praktyki i ogrom wyobraźni aby coś stworzyć co będzie działało.

Nie żebym straszył, ale takie są fakty niema co kryć, lepiej Cię teraz uświadomić.

• #35 28 Mar 2009 19:32
    trip
    Poziom 9  

Spoko, dlatego też pytam. Jeszcze się zastanowię. Do maja daleko. Prawdopodobnie spróbuję, ale jeżeli nie będzie mi odpowiadało to się przeniosę do liceum. Dzięki Wam za pomoc.

• #36 30 Mar 2009 21:49
    bandzi23baz
    Poziom 9  

Witam! Chodzę pierwszy rok do klasy mechatronicznej i przenoszę się na technika elektryka, gdyż stwierdziłem że skoro w tym roku egzamin zawodowy zdało tylko 14% to małe jest prawdopodobieństwo że dostanę zawód ;/ Technik elektryk zdecydowanie ;) Pozdrawiam!

• #37 01 Kwi 2009 13:30
    tomek-23
    Poziom 1  

Ja osobiście, jako egzaminator między innymi w zawodach technik mechatronik i technik elektronik (oprócz szkoły pracuję jeszcze w przemyśle) odradzam zawód technika mechatronika. Jeśli znajdę trochę czasu napiszę dokładnie dlaczego. Na dobry początek mogę podać to co Was najbardziej zainteresuje tj. fatalną zdawalność egzaminu z przygotowania zawodowego, a jak szacuje OKE z którym współpracuję od przyszłego roku będzie jeszcze gorzej, ponieważ w przyszłym roku mechatronik będzie zdawał po raz pierwszy część praktyczną egzaminu z tzw. wykonaniem . Wykonanie tzn. , że oprócz opracowania projektu tak jak jest w tej chwili, będzie jeszcze prawdziwe zadanie praktyczne (tak jak ma to w tej chwili min. technik informatyk, technik teleinformatyk,..). Rodzi to oprócz większych wymagań co do zdającego jeszcze inne problemy np. akredytacja ośrodków, zdawanie na sprzęcie, na którym uczniowie nie ćwiczą na co dzień itd.

• #38 05 Kwi 2009 11:06
    trip
    Poziom 9  

Nieciekawie, aczkolwiek zawód daje szerokie możliwości na dalszym etapie kształcenia. A jeśli zdawalność egzaminu będzie jeszcze niższa, to zawód albo wycofają, albo zmniejszą wymagania. Czyli jak na razie zawód dla elity. Ci, którzy zdadzą będą tylko niewielką cząstką na rynku pracy, dlatego moim zdaniem będą mieli możliwość zatrudnienia w zawodzie. Czyli trzeba będzie się przyłożyć.

• #39 05 Kwi 2009 11:26
    Pierek
    Poziom 12  

Heh a ja mam 15 czerwca egzamin techniczny na zawód technik mechatronik. Przeszukałem sieć i znalazłem tylko jedną prace egzaminacyjną z rozwiązaniem i objaśnieniem, co bardzo mnie martwi. Jako uczeń kończący technikum mechatroniczne muszę powiedzieć, że w szkole mamy fatalnych wykładowców. Tak jak napisał ktoś wcześniej nauczyciele przedmiotów zawodowych na tym profilu to ludzie nie za bardzo wiedzący coś o mechatronice. Jeden z moich jest elektronikiem, drugi 'ala' informatykiem a trzeci zaś to fanatyk mający w głowie tylko siłowniki. Praktycznie ZERO przygotowania do egzaminu zawodowego. Jednak ze względu na moje wyniki w nauce zostałem jednym z (niewielu) farciarzy którzy mieli sposobność odbycia praktyk w dobrej firmie jaką jest Toyota, przez 182 godziny praktyk nauczyłem się tam więcej niż w przeciągu 4 lat nauki w szkole. Ogólnie profil jest jeszcze "młody", wymaga wielu poprawek i co najważniejsze potrzebuje wykładowców z prawdziwego zdarzenia. (tutaj zadałem sobie pytanie jaki dobry fachowiec zgodziłby się uczyć w szkole za te śmieszne pieniądze jakie by zarabiał pracując w dobrym zakładzie).
    Jednego jestem pewien -- mam zamiar zdać tego technika i prosiłbym o wszelkie wskazówki które pomogły by mi w tym :)

• SterControl
  • #40 19 Kwi 2009 12:50
    woju252
    Poziom 10  

witam
    zastanawiam sie nad pójsciem do technikum mechatronicznego w zespole szkol samochodowych na borowskiej we wroclawiu. klasa mechatroniczna ma byc pierwsza powstala w tym technikum. (wczesniej byly klasy mechaaniczne i samochodowe) zastanawia mnie tylko czy mozna nauczyc sie mechatroniki tylko w warsztatach samochodowych? a co z elektronika? czy ta szkola nie bedzie w 80% dotyczyc mechaniki? slyszalem ze tak naprawde to kazdy profesor innaczej rozumie pojecie mechatroniki. warto na ten kierunek sie wybierac? nie chce potem skonczyc jako elektryk samochodowy. interesuja mnie komputery, ale nie za bardzo lubie programowac. co nie oznacza ze nie poradze sobie w CAD -ie. czy te egzaminy zawodowe sa naprawde az tak trudne? czy jednak z powaznym podejsciem do nauki mozna je zdac nie bedac geniuszem ;] to prawda ze dopiero w tym roku wprowadzaja egzamin praktyczny z tego kierunku? prosze o jakiekolweik rady ;]

• #41 21 Kwi 2009 10:30
    Pierek
    Poziom 12  

Woju252 proponuje zapoznanie się z informatorem:
    http://www.cke.edu.pl/images/stories/Informatoryzaw2005/tech_mechatronik.pdf

Co do tego, że w tym roku wprowadzają etap praktyczny to nie prawda, nastąpi to raczej w przyszłym roku. Moja szkoła przygotowywała się do tego aby przeprowadzić praktykę (kupiono więcej sterowników PLC oraz parę edukacyjnych zestawów pneumatyki festo) ale z bliżej nieokreślonych powodów nauczyciel oznajmił nam, że etap praktyczny się nie odbędzie czyli zostaje kartka, ołówek itp... ;-)

• #42 21 Kwi 2009 19:01
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

A gdzie słyszeliście że mają wprowadzić normalny egzamin praktyczny na sprzętach a nie na kartkach ?

• #43 21 Kwi 2009 19:57
    Electrical
    Red. Komputery FAQ

ADI-mistrzu napisał:
    Słyszeliście że mają wprowadzić normalny egzamin praktyczny na sprzętach a nie na kartkach ?

Ja nie słyszałem. I mam nadzieję ze ja będę zdawać "normalnie". W technikach jest dosyć mało praktyki więc nie wiem czy dobrym pomysłem by to było.

• #44 22 Kwi 2009 20:38
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Właśnie słyszałem że nie chcą wprowadzić normalnego egzaminu praktycznego, ponieważ mało szkół ma sprzęt aby nauczyć uczniów na nim pracować.
    To mi na myśl się na suwa, na jaką chol* one otwierają ten kierunek ? Przecież taka osoba nie będzie potrafiła nic zrobić w swoim zawodzie, nie będzie obeznana ze sprzętem, taki technik tylko z nazwy. A Ci który pracują na sprzęcie, znają się na nim, bezproblemowo budują różne urządzenia nie zdarzą tego egzaminu na kartce bo nie wiedza jak można w ogóle pisać egzamin praktyczne w teorii...
    Moim zdaniem to jest chore i Ci którzy powinni otrzymać papier technika go tak naprawdę nie dostają. Sądzę także że nawet jeśli szkoła nie posiada sprzętu, to osoba która by chciała zdać egzamin praktyczny (prawdziwy!) by się na niego przygotowała.

Ja startowałem ostatnio w okręgowej olimpiadzie mechatronicznej, zająłem (no zajęliśmy z kumplem bo we 2 osoby się startowało) 3 miejsce a dzień wcześniej tylko zobaczyłem jak wygląda sterownik PLC na którym mamy pracować i jak go zaprogramować... i to było na tyle. I jakoś rade daliśmy, nie znając programu, ucząc się sprzętu w trakcie.A egzaminu praktycznego raczej nie zdamy...

Więc pytanie brzmi: litować się nad szkołami które sprzętu nie mają, nie naucza uczniów i licho technik najprawdopodobniej z niego będzie, czy sprawdzać rzeczywistą wiedzę ucznia i to co potrafi ?

Bo jak tak dalej będzie, to kiedyś przyjdzie fachowiec do was do domu i naprawi wam lodówkę w teorii, i dostaniecie kartkę do sprawdzenia, ale z rachunkiem :D

Pozdrawiam

• #45 26 Kwi 2009 20:36
    pingers
    Poziom 2  

mam 16lat i własnie czeka mnie wybór szkoły, mam dylemat na jaki kierunek iśc aa zstanawiam się nad mechatroniką, elektroniką i elektryką.

czy mechatronika jest trudniejsza od pozostałych 2 kierunków??
    czy cieżko jest sie tam dostać??
    mam srednia 3.8 z fizyki 2/3 z matmy3 poza tym jest niźle(z testów bęndę miał bardzo mało punktów bo tylko 40 a wiec ogólnie, czyli testy+oceny wyjdzie mi jakieś 80punktów ;[ czy to wystarczy aby się dostać na te kierunki a zwłaszcza na mechatronikę??

• #46 26 Kwi 2009 23:52
    Zagłębiak
    Poziom 2  

Przyglądam się waszym wypowiedziom i w końcu nie wiem ,co lepsze.
    Na wstępie powiem,że przedmioty fizyka , matma czy informatyka nie przyprawiają mi większych problemów. Jedno już wiem ,że dobrzy wykładowcy , obeznanie na sprzęcie jest ważnym elementem ''prawdziwego'' technika. Drugie,co jest pewne - TRZEBA SIĘ UCZYĆ . Załóżmy ,że już mam tego technika mechatronika.
    Gdzie dalej mam się udać , wojewódzctwo : Śląskie - jaka szkoła? Jakie są podkierunki?

Na jakich stanowiskach mogę pracować i jakie są zarobki ? Krajowe czy w Europie?

Jak ktoś się orientuje:

Ile średnio zarabia mechanik lotniczy czy elektryk?

Powiem wam,że takie rzeczy jak automatyka ,robotyka , programowania mogą mnie zaciekawić.

• #47 27 Kwi 2009 22:28
    woju252
    Poziom 10  

pingers wyjasnij mi jakim cudem bedziesz mial okolo 80 pkt skoro masz 40 z egzaminu a za oceny mozna dostac max 40 pod warunkiem ze masz z czterech przedmiotow 6. z matmy piszesz ze bedziesz mial dst. czyli 4pkt fizyka dop/dst czyli 0/4pkt do tego polak i jezyk.
    z tego co mi wiadomo to raczej nie jest problemem dostac sie do technikum tylko je ukonczyc i napisac egzamin ;]
    tak apropo to zeszloroczne progi pkt we wroclawskich technikach wachaly sie miedzy 20-40pkt

sam nie jestem ekspertem bo tez w tym roku ide dopiero do technikum ale z tego co mi wiadomo to nauka mechatroniki w technikum jest dosc ciezka. jest to stosunkowo mlody kierunek. fizyka jest tu dosc wazna, trzeba znac wszystkie jej prawa i wiedziec jak one dzialaja w "zyciu" dopiero potem mozna mowic i jakichkolwiek ukladach mechatron.

• #48 28 Kwi 2009 13:42
    Richter
    Poziom 31  

Idz na co chcesz i gdzie chcesz jeśli masz tylko dobrze ustawionych rodziców załatwią ci pracę wszędzie taka jest polska prawda

• #49 28 Kwi 2009 16:10
    pingers
    Poziom 2  

no za oceny mozna mieć 100pkt w skad tego wchodza takze zachowanie, średnia, osiągniecia np. sportowe i oceny z ang,polskiego,matematyki oraz z jednego przedmiotu wybranego przez szkołę są mnożone razy 2

• #50 28 Kwi 2009 21:58
    woju252
    Poziom 10  

hmm chyba raczej jestes w bledzie.
    mozna zdobyc 100pkt rekrutacyjnych:

50 z egzaminu (odpowiednio 25 z czesci humanistycznej i 25 z czesci matematycznej)

40 pkt za oceny (odpowiednio:
    cel=10pkt
    bdb=8pkt
    db=6pkt
    dst=4pkt
    dop=0pkt)

10 pkt:
    2pkt= swiadectwo z paskiem czerwonym
    1pkt= wzorowe zachowanie
    7pkt= osiagniecia sportowe i konkursy na szczeblu powietowym i wojewudzkim

podsumowwyjac twoj wynik ma sie to tak:
    40pkt z egzaminu + fizyka4pkt + matma 4pkt + polski + jezyk

czy dalej jestes pewnien wyniku 80pkt?

nie kwestionuje twojej wiedzy tylko poprostu z ciekawosci pytam. jak mogles napisac egzamin na 40pkt majac z matmy i fizyki dopa I dost. ???

• #51 28 Kwi 2009 22:30
    pingers
    Poziom 2  

oj zapewniam ze moja wersia jest poprawna poniewaz nawet tak było napisane na uletce która otrzymałem z propozycja o szkole

• #52 28 Kwi 2009 22:36
    woju252
    Poziom 10  

skoro tak tak twierdzisz to pewnie i tak jest ;]
    przegladam plan lekcji pierwszego roku mechatroniki w technikum i widze przedmiot "tikm" moze ktos rozszyfrowac ten skrót?

• #53 29 Kwi 2009 10:05
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

TiKM - Technologie i Konstrukcje Mechatroniczne.
    ECiM - Elektronika Cyfrowa i Mikroprocesory
    PPUSM - Procesy Projektowania Urządzeń i Systemów Mechatronicznych
    PLC - zabawa na sterownikach PLC
    TNUiSM - Technologia Napraw Urządzeń i Systemów Mechatronicznych
    TMUiSM - Technologia Montażu Urządzeń i Systemów Mechatronicznych
    PM - Podstawy Mechatroniki
    KEM -Konstruowanie Elementów Mechatronicznych
    Specjalizacja - tutaj się wybiera na 2 lub 3 roku "obrabiarki CNC" lub "Automatyzację"
    JAZ - Język Angielski Zawodowy

Możliwe że coś tam jeszcze było ale już nie pamiętam.

Pozdrawiam

• #54 29 Kwi 2009 12:45
    woju252
    Poziom 10  

apropo specjalizacji skoro ide do technikum samochodowego to czy moja specjalizacja bedzie technik mechatroniki samochodowej? czy mozna sobie wybrac obrabiarki?

• #55 29 Kwi 2009 13:56
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Nie we wszystkich szkołach masz przecież wybór specjalizacji.

Po za tym sprawdź na stronie szkoły, tam masz napisane a jak nie to ich zapytaj.
    "Mechatronik samochodowy", nie sądzę aby coś takiego istniało, trochę głupkowato brzmi, raczej po prostu masz "mechanik samochodowy".

• #56 29 Maj 2009 18:12
    Pierek
    Poziom 12  

W mojej szkole istnieje osobny profil o właśnie takiej nazwie "Technik Mechatroniki Samochodowej" nauka w takiej klasie skupia sie głównie na "nowoczesnych"(jakie tam one teraz nowoczesne) skomputeryzowanych silnikach i systemach automatyki w samochodach ja osobiście byłem w samej klasie mechatronicznej w której nie było nawet mowy o tym.

• #57 18 Cze 2009 17:41
    mateusz-lot
    Poziom 12  

Witam wszystkich! Kończę 1 klase Technik mechatronik i muszę powiedziec że trochę sie zawiodłem ponieważ na przedmiotach zawodowych miałem samą mechanike, tzn na przedmiocie Technologie i konstrukcje mechaniczne była sama mechanika lecz nie powinno to nikogo dziwic. Na przedmiocie Podstawy Mechatroniki przez pierwsze 2 miesiące przerabialiśmy BHP , później była sama pneumatyka (zawory, silniki,siłowniki,układy pneumatyczne) oraz hydraulika (podobnie ja w pneumatyce). Idąc do tej szkoły na ten zawód myślałem ,że choc troche bedzie elektroniki np. sterowanie elektropneumatyczne , a jednak myliłem się. nauczyciel od PM powiedział nam że w 2 klasie bedziemy mieli elektryczno-mechaniczną a w 3 klasie bedzie sama elektronika?Chciałbym aby się ktoś wypowiedział kto chodził lub chodzi na T.mechatronik.

• #58 18 Cze 2009 18:34
    Ronni_92
    Poziom 9  

Ja chodze do klasy TMR (mechatronik). W mojej szkole jest w ogóle dziwnie jeśli chodzi o organizacje.

W 1 klasie powinniśmy mieć przedmioty zawodowe takie jak: Konstrukcje mechaniczne, podstawy mechatroniki, rysunek techniczny i tyle w pierwszej klasie. Ale także mamy w 1 klasie przedmiot Urządzenia i systemy mechatroniczne. W żadnej szkole nie ma 'urządzeń' w 1 klasie tylko u nas jest (chodzi mi o śląsk, ŚlTZN itd.)

Druga sprawa to, że na podstawach mechatroniki przerabiamy układy elektryczne a na urządzeniach już weszliśmy w pneumatyke.

Ja również się zawiodłem na tym kierunku. Raczej już nie ma sensu zmieniać profilu, szkoda tego roku.

• #59 18 Cze 2009 19:52
    Electrical
    Red. Komputery FAQ

Ronni_92 napisał:
    Ja również się zawiodłem na tym kierunku. Raczej już nie ma sensu zmieniać profilu, szkoda tego roku.

Jak w swojej szkole masz profil elektronika, elektryka itp to możesz się przenieś bez straty roku.

• #60 18 Cze 2009 20:25
    Ronni_92
    Poziom 9  

Nie, nie mam. Moja szkoła to samochodówka.

A wychowawczyni mówiła nam, że jak sie przenosimy to trzeba od nowa, od 1 klasy zaczynać...

Może się ktoś jeszcze wypowie :-)