Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik elektronik czy Technik mechatronik?

mateusz-lot 12 Maj 2010 12:03 57785 105
    Richter
    Poziom 31  
    Ja skończyłem Technikum Elektroniczne jestem zadowolony, to bardzo dobra podstawa na dalszych studiach technicznych jest łatwiej, studuję elektrotechnikę dzięki temu że byłem w technikum część rzeczy powtarzam i jest łatwiej.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    krecik324
    Poziom 10  
    Elo.
    Sorry ze moze odkopuje temat czy coś..
    złozylem papiery do mechatronika , wgl spoko niczym się nie przejmuje bo z matmy mam 44pkt na 50 i z fizy , matmy i infy mam 6.
    Chcialem zadać pytanie do postu kolegi , cytuje :
    ' poróbcie sobie dodatkowe uprawnienia (wózek widłowy, operator CNC...) '
    Otóż czy w szkołach są możliwe takie uprawnienia do zrobienia ? i jakie są wymagania ?
    mateusz-lot
    Poziom 12  
    Witam! Jestem również w technikum jako mechatronik obecnie 3 klasa. Są darmowe kursy na operatora CNC , kurs na wózek widłowy 450zł. Przynajmniej u mnie tak jest, jedynym wymogiem jest mieć ukończone 18 lat.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    marek885
    Poziom 9  
    W następnym roku kończę gimnazjum i myślę iść do technikum na mechatronika albo na elektronika.Na którym z tych kierunków będę miał lepszą praktykę?

Moderowany przez Jasiek690:

Scaliłem z już istniejącym.

fuutro
    Poziom 43  
    Chyba lepiej mechatronika, obecnie kształcenie i tak jest żałosne a mechatronik że tak powiem ma bardziej wszechstronne wykształcenie (nie twierdzę że lepsze bo tu ogólnie sprawa lipnie wygląda). Praktyki możliwe, że sam sobie będziesz załatwiał więc masz większe pole do popisu. Dobrze by było, żebyś miał smykałkę do takich rzeczy jak mechanika i elektryka/elektronika.
    mapauu
    Poziom 2  
    Witam ja od września zaczynam 3 gim i trzeba by się rozglądnąć za dobrymi szkołami. Mam ten sam dylemat co kolega wyżej choć odpowiedź rozwiewa nieco moje wątpliwości. Odpowiadała by mi szkoła gdzieś niedaleko miejsca zamieszkania bo ileż czasu można poświęcić na dojazd. Jeśli znacie,uczęszczacie lub uczęszczaliście do szkół w Bielsku ewentualnie Katowicach lub Bytomiu proszę was o opinie.

uff ale się rozpisałem :D
    12pawel
    Poziom 33  
    Osobiście polecam mechatronikę, gdyz teraz potrzebują więcej pracowników wszechstronnych a nie kształconych kierunkowo. Mechatronika łączy kilka dziedzin sprawiając ten zawód chodliwym na dzisiejszym rynku.
    Jest jedno ale, mechatronika to nowy kierunek kształcenia i nie każda szkoła jest na niego przygotowana, jest mało sprzętu i kadry nauczycielskiej.
    mapauu
    Poziom 2  
    Zastanawiam się jeszcze nad LO profil mat-inf i potem studia mechatroniczne ale w tedy mogą wystąpić braki podstaw więc nie wiem czy się opłaca. Z drugiej strony znowu prawie wszyscy kumple idą do Cieszyna a tam jest parę dobrych szkół.

ale dylemat ...
    TarzaN
    Poziom 13  
    Technikum mechatroniczne to może i dobry wybór ale trzeba dobrze sprawdzić poziom ich nauczania. LO przeważnia gwarantuje wyższy poziom matematyki, fizyki od techników. W technikum za to będziesz miał podstawy wszystkiego czego będziesz uczył się na studiach mechatronicznych.
    Jestem absolwentem mechatroniki (studia wyższe), wcześniej chodziłem do LO i dałem sobie radę. Wszystko zależy od zaanagażowania.

Kierunek nie jest łatwy, bo mamy praktycznie wszystko! Ale wg mnie warto. Zobacz sobie jeszcze tu http://www.mechatronika.eu/index.php/czym-jest-mechatronika/
    mapauu
    Poziom 2  
    myślę że Twoja wypowiedź a szczególnie ten link pomoże nie tylko mi.Jeszcze mam trochę czasu do podjęcia decyzji wstrzymam się co do tej decyzji czy iść do technikum czy LO. Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
    SIDII
    Poziom 11  
    Jeśli bardzo interesuję cię elektronika, myślę że lepszym wyjściem było dla ciebie liceum profil mat/fiz, elektroniki mógłbyś uczyć się po godzinach. No a potem polibuda..
    zigfi
    Poziom 1  
    Ja bym poszedł na mechatronikę. Coprawda elektronikę już skończyłem ale z tego co widzę, to niewiele się w kwestii faktycznej wiedzy studentów (uczniów) zmienia. a myślę tak dlatego że mechatronika stanowi uzupełnienie elektroniki która sama z sobą niewiele może. (nawet wykonanie obudowy ładnej to bardziej mechanika niż elektronika)
    blue_17
    Poziom 32  
    Może dorzucę kilka słów,

Elektronika zawsze mnie fascynowała, jest to nadal moja pasa :D i chyba na zawsze pozostanie :)

Osobiści skończyłem technikum Elektroniczne w niedużej miejscowości, jakichś luksów odnośnie super nowoczesnego oprzyrządowania nasza szkoła nie posiadała, część osób przychodząc do techniku miała już jakieś doświadczenia (czyli 3 na 30 :D ), a część nie, zajęcia były prowadzone przez osoby które zajmowały się elektroniką kilka lub kilkanaście lat więc nauka nie polegała tylko na suchej teorii ale również radach praktycznych, a jaka wiadomo widza wyniesiona z doświadczenia jest bardzo cenna.

Swoje zainteresowania mechatroniką na poważnie rozwijam dopiero od kilku lat moje predyspozycje związane z elektroniką rozwijam w kierunku napędów i sterowania, ponieważ na początku bardzie interesowała mnie mechatronika samochodowa lecz teraz bardziej skłaniam się do obrabiarek CNC i różnych zabawek do nich.

Co do wyboru szkoły to los potoczył się tak iż w mojej szkole można było wybrać specjalizację, moja szkoła wszpółpracuje z

Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie

http://www.ckp.krakow.pl/

Gdzie miałem zaszczyt mieć specjalizację, z fachowcami którzy byli otwarci na młodych ludzi i chcący dzielić się swoim doświadczeniem z innymi

To co mnie tam zaskoczyło to to że tam uczniowie dostawali przyrządy do rąk własnych, urządzenie za 20tys pln i każdy mógł na tym popracować, na początku emocje były :D

Co do pracy to bezpośredni po szkole nie dostałem żadnej oferty chociaż złożyłem CV w pewnej firmie i mogłem podjąć pracę lecz zostałem przyjęty na studia.

I gdy obecnie studiuję dostaje oferty pracy lecz na razie skupia się na nauce.

Moje zdanie jest takie że postawa człowieka, dążenie do zdobywania wiedzy, niezłomność i pokonywanie przeciwności losu i otwartość umysłu są kluczem do posiadnięcia jakiegoś interdyscyplinarnego zawodu, bo wiadomo że rynek pracy zmienia się dynamicznie ale posiadając cechy wymienione powyżej można szybko się dostosować.
    slawkucz
    Poziom 10  
    TarzaN napisał:
    ... Wszystko zależy od zaangażowania.

Kierunek nie jest łatwy, bo mamy praktycznie wszystko! Ale wg mnie warto. /

Kolega wyczerpał temat.
    Pozwolę dołożyć swoje dwa grosze. Technik mechatronik zawód naprawdę gody polecenia jednak wszystko zależy od nas. Podręczniki to tłumaczenia z niemieckich, gdzie np. wyjaśnienie II prawa Kirchhoffa pokazane jest na przykładzie układu z tranzystorem bipolarnym. W podstawowych rzeczach takie zamieszanie, że dla większości uczniów już robi się mętlik a dalej jest jeszcze ciekawiej. Czeka was duża praca jeśli myślicie poważnie.
    Zagłębiak
    Poziom 2  
    Siamano ,
    Jednak wybrałem elektronika, muszę powiedziec ,ze nie moge narzekac na zajęcia praktyczne. Mam je nonstop ,czy to cyfrówka,układy analogowe ,układy mikroprocesorowe (tutaj programujemy nonstop na DSM-51,zarąbisty sprzęt). Za niedługo dojdzie programowanie z automatyki sterownikow i zabawy w programie ELA.

Chodzę podobno do najlepszego technikum na Śląsku i muszę stwierdzic, kadra niezła ,w tej szkole uczą nawet absolwenci tej szkoły.

W 2 klasie mam 5 przedmiotów zawodowych, z czego mnie jeden nudzi,
    bo jest o budowie mierników,ale reszta ciekawa.

Układy analogowe ( mam jakiegoś gościa z 50 lat - gościu robi siekę z mózgu) Po jego zajęcia czasem wychodzę zmieszany ,że nie wiem co to jest te prawo Ohma, czy Kirchoffa. Nie wspomnę o tranzystorach czy wzmacniaczach. Zada ci proste pytanie ,ale je tak sformułuje ,ze nie wiesz o co chodzi , a jak nie odp. to cie wywala z sali i mowi ,panu dziekujemy prosze opusic zajecia.
    Przejebany typ.

Tak naprawdę wiele mnie ten gościu nauczył ,zwłaszcza myślenia.
    Muszę przyznac ,ze znanie regułek prawa Ohma ,czy Kirchoffa to NIC tylko umiejetnosc zastosowania tego.

Do dziś mam z tym problem,bo to cięzkie przy wiekszych ukladach.
    Mam ogromny problem z tranzystorami. Musze je ogarnac w malym palcu,bo przeciez kur tranzystor to prawie cała elektronika, wszedzie są.
    Głupia bramka logiczna w swojej budowie posiada tranzystory.

Elektronika to niełatwy kierunek, bo potrzeba dobrych nauczycieli, praktyk.
    Trzeba myslec i myslec. Ale z drugiej strony frajda z tego jest. Właśnię sobie robię minisygnalizacje świetlną z diod na mikor at89s52(assembler), włącznik akustyczny i musz jeszcze zrobic multiwibrator astabilny (z 10 diodami), i jakis uklad prosty z NE555(7855), zna ktoś jaki fajny układ?
    Wimdows
    Poziom 9  
    Od której klasy zaczyna się AutoCAD kompouterowe wspomaganie projektowania oraz CAM komputerowe wspomaganie wytwarzania na profilu technik mechatronik?