Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować antene tv na kanały 21-60 lub 35-60

04 Mar 2008 16:10 6738 10
  • Poziom 9  
    Chciałbym zbudować samodzielnie Dobrą antenę o dużym zysku na kanały 35-60 lub 21-60 ale nie wiem jak się do tego zabrać, Może dysponuje ktoś gotowym projektem?? Mam możliwość wykonania tego praktycznie po 0 kosztach. Mieszkam w Mielcu mam w tej chwili antenę szerokopasmową i odbiór jest niezadowalający, antena ustawiona na nadajnik w Krakowie ( chyba) 120km konkretnie chodzi mi o odbiór polsatu i tvn chyba że mam szanse na coś jeszcze.
  • Poziom 26  
    Antena na kanały 21-60 też jest dość szerokopasmowa. Nie wiem czy tak łatwo będzie zdobyć wymiary takiej anteny. Raczej łatwiej dostępne są wymiary na jedną częstotliwość, bo można to sobie samemu obliczyć przy pomocy darmowych programów.
    Najłatwiej byłoby chyba pożyczyć od kogoś gotową antenę fabryczną i skopiować. Tylko czy nie będzie to kradzież technologii?
  • Poziom 24  
    Szanowny kolego poszukaj na stronach Telmora porządnych anten Tv
    najlepiej kierunkowych na konkretny kanał lub najwyżej 2-3 kanały .
    Zamówisz internetem anteny + wzmacniacz kanałowy do puszkowy,Tobie
    w Mielcu bez wzmacniacza się nie obejdzie.Po dokładnym zmontowaniu i
    ustawieniu powinno śmigać z kierunku Krakowa. Wykonanie samodzielne
    anteny jest możliwe ale pracochłonne i kłopotliwe a gotowa antena nie jest
    zbyt droga.Ja osobiście korzystam Tylko z anten Telmor Gdańsk.
  • Poziom 9  
    Nie chodziło mi tu o zmniejszenie kosztu zakupu anteny tylko chciałem zrobić to samemu z co najmniej 2 powodów. 1 satysfakcja jak sie uda , 2 chce dobrą antene na wąskie pasmo ( tvn polsat). A czasu i chęci na budowe mam aż nadto.
  • Poziom 26  
    fso223 napisał:
    ...chce dobrą antene na wąskie pasmo ( tvn polsat)...

No to dlaczego piszesz o budowie anteny na całe IV i V pasmo TV?
    To nie jest wąskie pasmo. Dowiedz się na jakich kanałach nadawany jest TVN i POLSAT i taką antenę wylicz i zrób. Tak jak napisał kolega przy dużej odległości od nadajnika musi to być antena wieloelementowa i jeszcze dodatkowo ze wzmacniaczem - najlepiej na dany kanał.
  • Poziom 9  
    a są jakieś gotowe programy którymi można sie w łatwy sposób posłużyć ??

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Polsat: Kraków Chorągwica k53 100kW, Tarnów g.Św Marcina k60 10kW, Rzeszów Baranówka k48 1kW
    TVN: Kraków Chorągwica k30 10kW, Tarnów g.Św Marcina k35 10kW, Rzeszów Baranówka k53 1kW
    i orientacyjne odległości Kraków 120km , Tarnów 40km, Rzeszów 60km. Na które radzilibyście się nastawiać??
  • Poziom 24  
    W Mielcu myślę że Masz dobry odbiór TVP 1 i TVP 2 a Polsat i TVN
    Musisz z Krakowa lub Tarnowa brać dobierając odpowiednią antenę .
    Najlepiej wąskopasmową i kierunkową , wieloelementową plus wzmacniacz
    do puszkowy i dobrej jakości /niskotłumienny /kabel.
  • Poziom 9  
    mam dobry odbiór tvp1 i tvp2 z Kielc reszta dość słabo a TVN w zasadzie nie ma
  • Poziom 31  
    Witam ! Jak już tak bardzo chcesz budować swoją antenę polecam książkę SP6LB Amatorskie Anteny KF i UKF . Nie ma tam gotowych wzorców do odgapienia ale wiedzy Ci tam u Nich dostatek . Niestety książka ta to biały kruk . Mogę polecić jeszcze Antenenbuch według DM2ABK . To również biały kruk ale dla chcącego ... Pozdrawiam !
  • Poziom 26  
    fso223 napisał:
    a są jakieś gotowe programy którymi można sie w łatwy sposób posłużyć ??

Są takie programy - poszukaj w necie, bo nie mam nic pod ręką. Nie zamierzam (na razie) budować żadnych anten yagi.
  • Poziom 16  
    Witam.W któryś ze starych''Radioelektroników'' był bardzo dokładny opis anten typu Yagi.Był to przedruk z czasopisma Węgierskiego.Z tego co pamiętam były tam podane bardzo dokładne wymiary, oraz konstrukcja mechaniczna. Jak go odgrzebię to podam bliższe namiary.

Pozdr.Andrzej.