Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrzewnica indukcyjna 1 kW

michal2666 23 Sep 2009 11:46 299309 427
Bosch
    User removed account
    User removed account  
  • Bosch
    mosfetkiler
    Level 21  
    Dla elementów już posiadanych:
    L=0,15µH
    C=1,41µF
    bez transformatora na wyjściu.

L=0,20µH
    transformator 1:6
    C=90nF.

W sterowniku z 3525 mogę zmieniać zarówno częstotliwość jak i szerokość impulsów.

Układ 555 też się znajdzie w razie czego chociaż trzeba by z niego zbudować potrzebny obwód.
    Sterownik high side raczej nie będzie potrzebny bo przecież zasilanie 12V będzie z oddzielnego źródła.
    User removed account
    User removed account  
  • Bosch
    User removed account
    User removed account  
    gabfi
    Level 10  
    witam robie nagrzewnice i mam problem z kondensatorami a mianowicie jakie mam urzyc mkt mkp fkp znalazłem taki temat na elektrodzie ale informacje tam podane róznia sie od innych informacji co tez znalazłem na elektrodzie wszedzie pisze co innego czasem podobnego a ja poprostu juz niewiem które zrodła sa wiarygodne lub bardziej wiarygodne prosze o pomoc
    gabfi
    Level 10  
    Dzięki już dość naczytałem się w tej sprawie i chyba wybiorę te fkp1.
    Lecz mam jeszcze jeden problem nie rozumiem co ma do zwarcia odwracalność układu
    TC4421 i TC4422 doradzałeś ''pio-kan''(na stronie 7) skoro wszystko jest odwrócone to jakim cudem będą one obydwa naraz przewodzić jestem trochę ciemny bo jeszcze 'raczkuje' :p proszę o pomoc no i poradę czy zastosować jeden ...21 drugi ...22 czy takie same obydwa układy jeśli tak to jakie czy tc4421 czy tc4422 ? Dzięki.
    mosfetkiler
    Level 21  
    No cóż, nie wiem jakie masz założenia co do częstotliwości pracy układu, osiąganej mocy itp. Ja najczęściej używam zestawienia:
    -sterownik PWM SG3525,
    -2 transoptory cyfrowe 6N137 podłączone przez rezystory do wyjść układu jw.
    -2 x dioda Zenera 5V+rezystor dla uzyskania napięcia 5V koniecznego do zasilania
    strony wtórnej transoptora,
    -2 x sterownik TC429 lub TC4421 lub podobny, koniecznie odwracający (invert!),
    -rezystory bramkowe, diody zabezpieczające wyjścia na bramki tranzystorów mosfet.
    Sterowniki zasilane są z dwóch niezależnych zasilaczy o napięciu 10-12V (transformatorek sieciowy+mostek prostowniczy+stabilizator trzykońcówkowy na napięcie jw).
    Sterownik zasilany z "dolnego" zasilacza - uwaga! układ jest pod napięciem sieci 230V!, lecz obudowa i ew. izolowany potencjometr nastawiania częstotliwości powoduje, że nie sprawia to kłopotu. Można zastosować ewentualnie trzeci izolowany zasilacz.
    Proponowany układ nie sprawia większych problemów przy pracy, przez dobór odpowiednich wartości Ct i Rt można uzyskać na wyjściu częstotliwość od 50Hz do ok. 300kHz.
    Układ zapewnia także czas martwy pomiędzy załączeniami kolejnych mosfetów przez dobór rezystora Rd.
    Możesz też spróbować zastosowania transformatora GDT sterującego bramki mosfetów - dużo wiadomości na ten temat jest w wątkach o spawarce inwertorowej oraz o cewce Tesli w wersji elektronicznej - SSTC i DRSSTC.
    Powodzenia!
    wmalczewski
    Level 15  
    Mam spawarkę Dedra 200 z tigiem , posiada ona na wyjściu 60V , pod obciążeniem 20-25V , częstotliwość 50kHz. prądu stalego impulsowego .
    Jak by można wykorzystać ją do zasilenia wzbudnika pieca indukcyjnego bez ingerencji w nią , tak by spawarka pozostała spawarką.

Jedyne co by pewnie należało zrobić to ingerencja w układ częstotliwości w celu uzyskania regulacji w pewnym zakresie.

Czy warto nad tym myśleć.

Pozdrawiam.
    mosfetkiler
    Level 21  
    Znalazłem taki przykład DIY nagrzewnicy indukcyjnej:
    http://www.mindchallenger.com/inductionheater/
    Dość szeroki opis, niestety po angielsku.
    Wygląda na układ z samosynchronizacją częstotliwości.

Następny link do opracowania nagrzewnicy indukcyjnej.
    Zwracam uwagę na dostępny na stronie plik Excela umożliwiający dobór elementów potrzebnych do budowy.
    http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=ihpll1
    pyszny
    Level 10  
    Witam, mam problem z nagrzewnicą. Generator działa mi poprawnie jednak jak go podłączę do układu mocy to na wejściu napięcia z autotransformatora mam zwarcie. Czym to może być spowodowane? Jako obciążenie mam na razie podłączoną żarówkę. Proszę o pomoc.
    mosfetkiler
    Level 21  
    Kolego "pyszny"!
    Przy tak obszernym zaprezentowaniu problemu to się chyba nie doczekasz żadnej pomocy...
    pyszny
    Level 10  
    nagrzewnice zbudowałem z tego schematu Nagrzewnica indukcyjna 1 kW
    odkryłem jeszcze jeden problem.na wyjscu sygnału w górnym driverze jest 8V na dolnym 12V zasilanie jest podłaczone tak jak na schemacie

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

czy moze to byc spowodowane róznica tych napiec co wychodza z "sterownika"??czy mogłem przesto uszkodzic którys z elemętów układu mocy w zasadzie wielkim napieciem go nietraktowałem (amperomiez wskazywał prawie 4A miedzy autotransformatorem a układem) wtedy zaprzestałem prób irfy lekko sie nagrzały
    mosfetkiler
    Level 21  
    GND1 musi być połączone z NEUTRAL - ze źródłem dolnego tranzystora, na schemacie
    wygląda, że nie jest.
    To zasilanie +15V i +12V to z jakich źródeł - jeżeli ze wspólnego, to będą kolidować, wystarczy wspólne zasilanie z jednego źródła +12V.
    Poza tym wygląda, że powinno być dobrze chyba, że są jakieś błędy montażowe, zwarcie lub uszkodzone np. tranzystory czy diody.

kolego pyszny-jeżeli popłynęły rzeczywiście tylko 4A to nie powinno się raczej nic uszkodzić; sprawdź czy przy wyłączonym generatorze bramkowym mosfety "trzymają" napięcie tzn. czy nie ma objawów zwarcia po podaniu zasilania na niewysterowane tranzystory - tylko ostrożnie, zalecana żarówka 230V w szereg z zasilaniem.
    kinio98
    Level 12  
    kolego pyszny:

Myślę ze powinieneś zastosować optoizolację między IR2153 a driverami i podać do nich osobne niezależne napięcia zasilające.
    mosfetkiler
    Level 21  
    kolega kinio 98:
    proponuję zajrzeć do PDF układu IR2153 i przekonać się po co on właściwie istnieje...
    mosfetkiler
    Level 21  
    I jeszcze jedno:
    sprawdź oscyloskopem kształt impulsów na bramkach tranzystorów-powinny być prostokątne.
    Jeżeli nie masz oscyloskopu to zmierz woltomierzem napięcia na bramkach przy włączonym sterowaniu-powinny być nieco niższe niż połowa napięcia zasilającego sterownik-tak ok. 4do4,5V przy zasilaniu 12V (wypełnienie impulsu ma być mniejsze niż 50%-to i napięcie mniejsze niż 1/2 z 12V).
    pyszny
    Level 10  
    No i nareszcie wszystko działa:D:D:niewytrzymałem do jutra i musiałem się zając tym dzis rzeczywiscie brakowało tego połaczenia GND z neutral no i problem z napieciem też zlikwidowałem na bramkach mam 6,1V:6,2V mam dalej zasilanie z 2 zrodeł,jedne zasilajace dolny driver pozostało bez zmian natomiast drugie musiałem nieco zwiekszyc zeby wyrównac napiecia na bramkach bo chyba musza one byc takie same chodzby podobne a przynajmniej tak mi sie wydaje.Teras zostaje jeszcze cewka zastanawiam sie czy nadał by sie gotowy układ rezonansowy(cewka,kondensatory,dławik) z innej nagrzewnicy a i mam jeszcze jedno nurtujace mnie pytanie czy kondensator filtrujacy napiecie z autotransformatora jest obowiazkowy przy takich układach jesli tak to jakiej pojemnosci by on musiał byc,idzie to z czegos wyliczyc??ja mam puki co 2000uf jednak niewiem czy to niebędzie za mało.
    pyszny
    Level 10  
    Zrobiłem układ rezonansowy, lecz chyba cos poszło nie tak myślę ze ma to coś wspólnego z dławikiem lub pojemnościom kondensatorów w bloku rezonansowym dobrałem elementy z innej nagrzewnicy pracującej w większych częstotliwościach no i załapała, lecz nie na długo podczas zmniejszania częstotliwości pad mi jeden irfp460 potem drugi a potem cała reszta z całego z układu mocy jak najlepiej dobrać kondensatorki i dławik? No chyba, że się mylę i powód mógłby być inny?
    mosfetkiler
    Level 21  
    No cóż, obliczenie parametrów dla konkretnego egzemplarza jest dość kłopotliwe.
    Polecałbym oszacować wstępnie indukcyjność cewki grzewczej (programik CEWKA),
    następnie dobrać wg wzoru pojemność dla częstotliwości rezonansowej gdzieś w połowie zakresu przestrajania generatora. Następnie przygotować dławik - kilkanaście zwojów na rdzeniu ferrytowym i przy małej szczelinie, na mocno obniżonym napięciu zasilania (tak ze 30V) obserwowac moment wejścia w rezonans - oscyloskop lub żarówka 12V podłączone do zacisków cewki grzewczej. Jeśli nie będzie rezonansu to trzeba korygować parametry dławika - zmiana wielkości szczeliny lub liczby zwojów, a gdy to nie da rezultatu - zmienić nieco częstotliwość generatora. Wkażdym razie przy minimalnej częstotliwości układ powinien być dość odległy od rezonansu - to dla bezpieczeństwa przy uruchmianiu. Przypominam, że układ z pustą cewką doprowadzony do rezonansu zachowuje się prawie jak zwarcie!
    Po dostrojeniu dławika (wielkość indukcyjności ma też duży wpływ na osiągany prąd obciążenia) można przeprowadzać próby nagrzewania przy coraz większym napięciu i obserwacji natężenia pobieranego prądu. Z doświadczenia wiem, że IRFP460 nie wytrzyma wiele ponad 3A mierzone za kondensatorem filtrującym.
    Dobre i tanie tranzystory można dostać tutaj:
    http://www.cybor-tech.com.pl/info.php?id=78350, wytrzymują do 4A.
    Kondensator filtrujący napięcie zasilania jest niekrytyczny, można się obejść nawet bez niego dając tylko polipropylenowy kondensator blokujący o pojemności 2,2µF/400V na wejściu możliwe blisko tranzystorów.
    Obecność dwóch źródeł zesilania obwodów bramkowych - może pozostać.
    Polecam dorobienie wyłącznika start-stop generatora przez zwieranie kondensatora czasowego Ct przy układzie IR - przydaje się przy manewrowaniu nagrzewnicą.
    pyszny
    Level 10  
    No widze ze mnie czeka troche pracy póki, co zostane przy irfp460, dlatego ze mam po prostu drugi komplet jak uporam się z blokiem rezonansowym to pomysle o zmianie no chyba ze mój 2 komplet również padnie jakies fotki tez postaram sie wrzucić...
    pyszny
    Level 10  
    Czy w prawej ramce "Work coil" oznacza indukcyjnosc samego wzbudnika czy wzbudnika i dławika no i jescze jedno pytanie czy w bloku rezonansowym moga byc rózne kondensatory inpulsowe bo mam takie czerwone to wiem jakie to sa no i mam te białe lecz nieumie nic na ich temat znalesc wiem tylko ze sa to kondesatory inpulsowe i maja zastosowanie głównie w telewizorach czy ma znaczenie to ze kondensatory choc sa inpulsowe to niesa tego samego "typu" ??(chodzi mi głównie oto jak sie ma sprawa strat na kondensatorach innych od siebie i czy ma to wielkie znaczenie jesli rózne kondensatory będą razem ze soba podłączone)

no i jeszcze foto tego co stworzyłem puki co panuje mały nieład ale jak skoncze to mysle ze bedzie duzo lepiej:D

mosfetkiler
    Level 21  
    witam!
    "Work coil" oznacza cewkę roboczą.
    Te białe kondensatory są nie do zabicia i szkoda, że nie można ich obecnie dostać ,
    u mnie wytrzymywały więcej niż WIMA.
    Sam używam ich w nagrzewnicy z tyglem opisanej i pokazanej kilka stron wcześniej.
    Co do układu elektronicznego to nie jest rzeczą pożądaną stosowanie tak długich połączeń pomiędzy tranzystorami a zasilaniem - indukcyjność pasożytnicza tych połączeń powoduje przepięcia.
    Dodaj kondensator polipropylenowy 1-2µF blisko końcówek tranzystorów, poskracaj jak
    najbardziej połączenia pomiędzy elementani mocy i zasilaniem.
    Pomyśł o separacji transformatorem ferrytowym generatora od układu grzejnego - jest on pod napięciem sieci i ze względu na mostek prostowniczy nie można go uziemić.
    sebazaz
    Level 13  
    Polecam kondensatory :
    Link
    Są dedykowane jako tłumiące do modułów IGBT ale dobrze spisują się jako kondensatory szeregowe w przetwornicach rezonansowych.
    Wytrzymują prądy dużo większe niż podawane przez producenta.
    Cena też jest przystępna, dokładnie nie wiem, bo dostaję je od zleceniodawcy.
    Pozdrawiam.
    pyszny
    Level 10  
    A jak zrbic ten transformator separujący gdzie moge znalecs na ten temat jakies info?? ma to byc trafo 1:1..? ma znaczenie jaki rodzaj rdzenia zastosuje? a co do kondesatorka 1-2uf to gdzie go mam konkretnie wpiąc? te białe kondesatorki mam od pewnego pana który chandluje podzespołami elektronicznymi jesli bedzie miał ich wiecej to zrobie tylko z nich blok z kondesatorami połaczenia też poskracam wiem ze sa za długie te kable ale niewiedziałem ze moze to miec wpływ na prace układu
    mosfetkiler
    Level 21  
    Kondensator 2µF należy podłączyć między źródło dolnego tranzystora a dren górnego.
    Ja zrbiłem taką nakładkę z laminatu, miedzią do dołu na tranzystory.
    Na nakładce jest ów kondensator, diody zabezpieczające bramki i rezystory bramkowe.
    Tranzystory przylegają do radiatora, na tranzystorach leży nakładka laminatowa przymocowana do radiatora śrubami przechodzacymi przez otwory w tranzystorach - czyli łącznie z nimi. Końcówki tranzystorów są dolutowane po lekkim przygięciu do laminatu od strony ścieżek.
    Transformator widać na zdjęciu nieco wyżej.
    Jest na rdzeniu Ferroxcube E71 przekładnia 3:1, uzwojenia z taśmy miedzianej 0,3mm.
    Pierwotne nawinięte 4 taśmami równolegle, wtórne-to pęk taśm złożonych równolegle na kształt litery Ω.
    Można też użyć np.: 6-8 kompletów rdzeni typu UU ze starych telewizorów, równolegle.
    Oczywiście pojemność rezonansowa będzie mniejsza w stosunku kwadratu przekładni, w tym przypadku - 9razy. Próbowałem też wyższych przełożeń, działa, ale widać wzrost napięcia na kondensatorach.
    Można też zastosować transformator na rdzeniu ferrytowym o przekładni 1:1, obliczony na najmniejszą częstotliwość występującą w układzie, na napięcie pierwotne 160V - rdzeń może wtym przypadku mniejszy niż w sytuacji jw.
    Diody zewnętrzne powinny być również bardzo blisko tranzystorów.
    Ja ich nie stosuję, wolę mosfety z szybką diodą, która może nie jest tak dobra jak te zewnętrzne, ale działa znośnie.
    pyszny
    Level 10  
    witam no i nie udaje mi sie doprowadzić sprawy do konca z tą nagrzewnica po ostatnim padzie mosfetów cos sie zepsuło w generatorze niewiem czemu czestotliwosc przed tc4422 jest ok lecz za nimi, czestotliwosc jest nierówna względem siebie i dotego jest 2 razy wieksza nieumię znalesc przyczyny juz z braku pomysłu wszystko wylutowałem i posprawdzałem, ir2153 jest ok(sprawdzałem wpinajac go do innego urzadzenia w którym działał poprawnie) i tc4422 dałem nowe ale nic to niedało no i dalej tosamo :/ jest jeszcze jedna sprawa bo na oscyloskopie przebieg jest jakby lustrzanym odbiciem a około 10-15mhz wiecej jest zupełnie odwrucony od siebie no i tak sie zmienia wras z zwiekszaniem czestotliwosci czy to normalne?? sprawdzałem przed i za tc4422 w obu przypadkach było tak samo..
    mosfetkiler
    Level 21  
    Posprawdzaj wszystkie diody, może któraś padła.
    Bramki mosfetów zabezpiecz najlepiej dużymi transilami 15-18V, 1,5KE przy padzie mosfetów ocaleją układy TC4422.
    Nie wiem jaką wybrałeś częstotliwość, ale rezystory bramkowe wydają się być za duże.
    Powinny być w granicach 4,3Ω lub 4,7Ω.
    Upewnij się, że mosfety są w porządku.