Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to jest z tymi kontami w systemie XP i Vista

04 Mar 2008 18:20 1374 6
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich

Celem mojego pytania nie jest to iż posiadam jakis problem i szukam roziwazania, pytam dlatego iż sam chcialbym nieco dokladniej sie dowiedzieć od osób mądrzejszych ode mnie, i dla wlasnej satysfakcji uszczkanac troche wiedzy. A pewnie i wiele osób skorzysta na tym co tu przeczyta.
    Powiedzcie jak to jes z tymi kontami w systemach windows, a dokladnie chodzi o XP i sama Viste. Spotkalem sie juz z roznymi określeniami wiele osób mówilo tak czy inaczej. Ile jest kont administratora w windowsie. jedni mowia ze sa dwa, jedna jest ukryte aby do trybu awaryjnego, drugie jest jawne. Czy sa jeszcze dodatkowo do tego dwa konata: konto uzytkownika i konto gośc (czy raczej konto gośc i uzytkownik to jedno i to samo) Czy można w systemie utworzyc wiecej kont aministratorow niz jedno, czy nie można, czy też nadaje sie specjalnie uprawnienia dla użytkownika, czy też gościa na prawach aministratora??? Czy system XP i Vista posiadaja te same rodzaje kont i system nadawania uprawnien??

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witam
    Dzięki za szybka odpowiedz, cos wnosi juz do mojej wiedzy, ale mam pytanie, bo dzisiaj jeden pan w sklepie komputerowym starał mi sie wytłumaczyć, iż w systemie można założyć dowolna liczbe kont administratorskich. Wynikła między nami dyskusja, ja sie upieralem ze jest tylko jedno konto administratorskie, ktore jest de facto zakładane w momencie instalacji systemu, a dopiero później tak jak napisal kolega wcześniej, zakłądane jest konto gośc, i temu własnie "gościowi" są nadawane różne uprawnienia (łącznie z uprawnieniami nawet na poziomie administratora)
    Pan ze sklepu upracie twierdził jednak, ze można założyc w systemie nawet 4 konta administratora.
    Jak kto jest? Nie chodzi tu o przyznanie racji mnie czy Panu ze sklepu. Tylko chciałbym wiedzieć

Pozdrawiam serdecznie kolegów
  • Spec od komputerów
    Kazde kolejne standardowo zakladane konto ma od razu prawnienia administratora. Sprzedawca ma racje.

Twoja teoria to jakies wymysly.
  • Poziom 9  
    Witam

Kolego "Platon" to że sie pytam i zadaje pytanie, nie znaczy ze wymyślam jakieś niestworzone teorie.
    Jednak nadal bede sie upieral przy swoim.
    "Uwaga! W systemie Windows XP istnieje różnica między kontem o nazwie Administrator a kontem wyposażonym w uprawnienia administratora. Wbudowany Administrator jest przeznaczony do logowania do systemu w trybie awaryjnym. Podczas zwykłego startu, jeśli włączona jest opcja logowania Użyj ekranu powitalnego, nazwa "Administrator" nie pojawi się na liście kont dostępnych do logowania. Kontem mającym uprawnienia administracyjne jest to, któremu w Panelu sterowania po kliknięciu ikony Konta użytkowników przypiszesz typ Administrator komputera. Zarządzać systemem możesz za pomocą tych obu kont."

Tak wiec maja powyższe na uwadze oczywiście zgadzam sie z tym iż zwykły użytkownik zakładany w panelu sterowania pod jakas tam nazwa ma takie same uprawnienia jak administrator, lecz nadal nie jest to administrator tylko zwykły użytkownik o uprawnieniach administratora. A to wydaje mi sie jest zasadnicza różnica. Bo jeśli na przykład uruchomimy system w trybie awaryjnym i bedziemy chcieli wejsc i dokonac jakis zmian jako konto uzytkownik to niestety wiekszos funkcji nie bedzie dostepna lub nie bedzie mozna wykonac jakis tam opeacji.

Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Po części masz rację. Ale to jest "czepianie" się słów (nazewnictwa). Załóżmy, że ktoś nazywa się Kowalski i administruje systemem [budynkiem] (ma wszystkie prawa [klucze] do tego) więc jest administratorem czy nie?

Administrator i User o prawach administratora mają te same uprawnienia i możliwości. Różnica polega jedynie na ukrytych niektórych funkcjach w userze-administratorze. Ale taki user może sobie w każdej chwili sam "odkryć" widoczność funkcji przypisanych standardowo do konta Administrator i niczym "wizualnie" i funkcjonalnie nie będzie się różnić.
    Więc z technicznego (funkcjonalnego) punktu widzenia userzy o prawach administratora to to samo co konto Administrator. Mogą to samo. A to że konta Administratora nie widać w logowaniu z ikonkami - to też można zmienić.
  • Poziom 9  
    Witam

Dzieki wszystkim za pomoc i podpowiedzi w temacie kont, reszte interesujacych wiadomości i wiedzy znalazlem na www.microsoft.pl
    juz teraz wiem jak to jest :)

Pozdrawiam

Zamykam temat