Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stary telefon jako domofon

05 Sty 2004 12:55 7818 14
  • Poziom 10  
    Mam mozliwosc nabycia starego telefonu [1930 rok] i rozwazam mozliwosc podlaczenia go zamiast [ okropnego ] domofonu jaki mam w mieszkaniu [Standartowy domofon w blokach mieszkalnych] .
    Czy podmiana taka jest trudna, i jak rozwiazac otwieranie zamka przy drzwiach klatki.

• Specjalista od telefonów
    Jeśli mogę podpowiedzieć to to że taki stary telefon jest zabytkiem. Lepiej go odrestaurować i niech służy jako zabytekowy telefon niżeli domofon
    A co do przeróbki to dałoby się to zrobić ale czy warto.
  • Poziom 10  
    Jednak jestem za zmiana zastosowania telefonu.
    Czy ktos pomoze?
  • Poziom 25  
    Witka!
    Myślę,że nie ma większego problemu,ale musisz ustalić kilka rzeczy.
    1.Aparat musi posiadać dwa zespoły styków;przełączny i zwierny(po podniesieniu słuchawki)
    2.Jako wkładkę sluchawkową musi mieć elektodynamiczną(seria W,WD).
    Chodzi o głośność wywołania,jeśli będzie za mała skuteczność można użyć dodatkowego przetwornika.
    3.Jako wkładkę mikrofonową(wskazana MB),CB też pójdzie,w skrajnym przypadku może trzeba będzie dać elektreta ze wzm.
    4.Ustal typ centralki domofonowej(ile przewodowa)jeśli to jest dwuprzewodowa(cyfrowa)to możesz o przeróbce zapomnieć.Przekładanie całych bebechów może dać w kość.
    5.Podaj typ unifonu(przyda sie do przeróbki).

Jeśli aparat ma tarczę numerową,to ją można wykorzystać jako klucz otwierania zaczepu bramy(zespół styków zwiernych w tarczy,w chwili wybierania numeru zwiera układ rozmówny).
    Odpisz.
    Ja niestety bedę w necie dopiero 11.01.2004.
    HeJ.
  • Poziom 2  
    Witam, chciałbym odświeżyć ten temat.
    Posiadam telefon stacjonarny bardzo podobny do domofony (klawiatura numeryczna na słuchawce), natomiast potrzebuje domofonu.

Z tego co widze to przewód od domofonu posiada 4 żyły, więc podejrzewam że jest to istalacja analogowa.

Moje pytanie brzmi czy dałoby rade z tego stacjonarnego tel. zrobić domofon. Tzn. żeby dzwonił jak ktoś wybiera numer mieszkania, żeby po podniesieniu słuchawki słychać było głos osoby przed klatką i żeby można było otworzyć elektrozaczep (może być wybierając dowolny klawisz numeryczne na klawiaturze).

Skoro domofon jest analogowy i telefon także to czy dało by się zrobić z tego tel. domofon i czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to zrobić.

Ps. I jeszcze jedna ważna kwestia:
    Nie jestem orłem z elektroniki, jakąś tam wiedzę podstawową mam więc myśle że z waszą pomocą uda mi się przerobić ten tel. :D

PS.2 Nie chce mieć tel. i domofonu w jednym jak próbują zrobić w niektórych tematach na tym forum. Ja chcę zrobić znacznie prostszą rzecz. Tel. ma działać tylko i wyłącznie jako domofon.
  • Pomocny dla użytkowników
    Jeżeli masz instalację domofonową analogową i wywołanie twojego mieszkania następuje poprzez naciśnięcie konkretnego przycisku, to nie widzę problemu.
    Najprościej jest wyrzucić wszystko z telefonu i zrobić w nim unifon od podstaw.
    Bierzesz schemat jakiegoś unifonu np. Urmeta i budujesz go w obudowie telefonu. Zostawić możesz jedynie wkładkę słuchawkową, mikrofon, przełącznik obwodów (tzw. widełki). Co do przycisku otwierania, to wybierasz jeden dowolny klawisz ale montujesz pod nim np. microswitch lub jakiś dowolny, mały przycisk.
    Innym rozwiązaniem jest montaż płytki pozyskanej z jakiegoś unifonu i adaptacja jej w obudowie telefonu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Telefon i domofon realizują podobne zadania. Ich zasada działania z punktu widzenia zwykłego użytkownika zdaje się być podobna, czego nie można powiedzieć o telefonie i komputerze nawet analogowym, nawet (pewnie) ich interfejs zewnętrzy i gabaryty nie są podobne. :D

Pytanie to napisałem przed zapoznaniem się ze schematami domofonu i telefonu, czyli ocena podobieństawa obydwu polegała na obserwacjach zasady działania z punku widzenia zwykłego użytkownika obydwu urządzeń. Szczerze mówiąc myślałem że zmiana telefonu na domofon będzie polegała na odpowiednim połączeniu czterech kabelków do płytki w tel. Mimo, że gdzieś przeczytałem, że tel. ma znacznie większe napięcie niż domofon, myślałem że da się jakoś zaadoptować istniejący układ z tel.

Teraz poszukam jakiegoś schematu domofonu, zapoznam się z nim (telefonu także, z czystej ciekawości). Potrzeba stworzenia własnego układu analogowego wcale mnie nie zniechęciła, trochę bedzie więcej pracy ale też nowe doświadczenie... i pewnie dobra zabawa (przeplatana z chwilami wściekłości czemu to nie działa tak jak powinno :D ). Mając nawet obudowę, słuchawkę, głośnik mikrofon to już coś.... zawsze to będzie lepiej niż miałbym przywiesić na ścianę jakiś układ w wystającymi bebechami, przylutowanym głośnikiem i mikrofonem :).

Jak znajde jakiś układ i będe miał jakieś niejasności, wątpliwości jak coś działa lub co to jest, to wrzucę schemat i zasięgnę porady.
    Instalacja domofonowa u ciebie jest 4 żyłowa. Gdyby była dwu, to już byłoby coś podobnego do telefonu. Jednak po to są cztery żyły, aby unifon był jak najprostszą konstrukcją i w miarę niezawodną. Po jednej żyle masz wywołanie (dzwonek), po drugiej słuchawkę (jakby odbiór), po trzeciej mikrofon (jakby nadawanie) i wreszcie czwarta żyła jest wspólną masą dla w/w funkcji. W zwykłym telefonie wszystko odbywa się po dwóch żyłach, ale elektronika jest już bardziej rozbudowana, bo dochodzi m.in. wybieranie numerów.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Jak ktoś pamięta schemat np. aparatu RWT Aster to tam się dało tarczę odłaczyć, zmostkować i telefon też działał.
    Telefon od domofonu rózni to, że ma tzw. układ antylokalny.
    Po za tym jeden i drugi ma mikrotelefon popularnie nazywany słuchawką,
    choć słuchawka i mikrofon to akurat składniki mikrotelefonu.

Po za tym róznia się wywołaniem bo w telefonie był kiedyś dzwonek polaryzowany działający na prąd zmienny, a w domofonach albo brzęczyk na prąd stały (RWT)
    albo generator i głośnik obecnie.
    Po za tym jedna róznica jeszcze to ten kabel przyłączeniowy
    Telefon działa na 2 żyłach, a domofon analogowy na większej ilości, 4 lub 6.
    cartoon_20 napisał:

Teraz poszukam jakiegoś schematu domofonu, zapoznam się z nim (telefonu także, z czystej ciekawości).

Co do schematów unifonów, to możesz mieć kłopoty ze znalezieniem. Łatwiej znaleźć schematy aparatów telefonicznych.
    Schemat unifonu trzeba samemu sobie narysować oglądając płytkę konkretnego modelu.
  • Użytkownik usunął konto  
    R-MIK napisał:
    Trzeba jednak pomyslec jak rozwiązać problem otwierania elektrozaczepu. Może jakis dodatkowy przycisk?

Można wykorzystać dowolny klawisz z klawiatury numerycznej, ale podstawiając "konkretny" przycisk pod spodem. Gumki przewodzące klawiatury, mogą tu nie wystarczyć.
  • Poziom 2  
    zybex napisał:

Co do schematów unifonów, to możesz mieć kłopoty ze znalezieniem. Łatwiej znaleźć schematy aparatów telefonicznych.

No właśnie szukam, szukam i nie mogę znależć żadnego schematu (świetnie by było jakby jeszcze był w miarę prosty).

zybex napisał:
    Schemat unifonu trzeba samemu sobie narysować oglądając płytkę konkretnego modelu.

Może ktoś dysponuje takim schematem analogowego domofonu (najlepiej czterożyłowego)? Może ktoś serwisuje takie urządzenia?

R-MIK napisał:
    Ja bym kupił unifon za 30zl i przełożył bebechy do telefonu.

No właśnie fajnie by było wykonać taką płytkę samemu. Zwłaszcza że wszyscy mówią że to nie skomplikowany układ. Tylko trzeba mieć schemat takiego układu. I tu jest największy problem. Ja sam nie jestem w stanie takowego zaprojektować? A może jest na forum ktoś taki kto potrafi taki układ zaprojektować lub ktoś może już takie coś robił?

Już zainwestowałem w ten projekt tyle że kupił bym sobie nowy domofon. Ale dalej sie nie poddaję. Będzie uciecha jak sie uda :D
    cartoon_20 napisał:

Może ktoś dysponuje takim schematem analogowego domofonu (najlepiej czterożyłowego)?

To bardzo proste konstrukcje. Wkładka słuchawkowa jest podłączona bezpośrednio do linii (poprzez przełącznik obwodów), raz służy do słuchania rozmówcy, a w drugim przypadku służy jako dzwonek. Masa jest wspólna. Do ostatniej żyły jest przyłączony mikrofon ze wzmacniaczem na jednym tranzystorze i kilku innych elementach.
    Przycisk otwarcia ma swoje niezależne dwa styki, które to w przypadku instalacji 4 żyłowej trzeba zmostkować z masą i żyła mikrofonową. Najczęściej tak właśnie zrealizowane jest otwieranie zamka, tzn. przez zwarcie linii mikrofonu do masy.