Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trójfazowy regulator grupowy

05 Mar 2008 01:01 8237 24
 • Poziom 17  
  Poszukuje jakiegoś rozwiązania trójfazowego regulatopra grupowego. Może da się jakoś przerobić ten układ na 3 fazy http://www.elportal.pl/pdf/k07/78_18.pdf ?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 25  
  Takich układów jest dużo.Napisz na początek do czego to wykorzystasz.
 • Poziom 17  
  Sterowanie trzema grzałkami 3kW każda.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  W zasadzie ocenę czy można schemat przerobić na urządzenie 3 fazowe utrudnia zastosowanie mikroC.Po zastosowaniu większych triaków i przerobieniu układu przez dodanie dwu brakujących gałęzi na pozostałe fazy,układ miał by szanse na zadziałanie.Koledzy na pewna będą mieli więcej pomysłów.
  Ja najprostszy model widzę:trzy triaki,sterowane przez optotriaki z detekcja zera.Steruje tym jedynie np.NE555.Moc reguluje sie przez zmianę wypełnienia i częstotliwość.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  To ma być układ na uc z regulacją mocy od 0 do 100% ze skokiem co 1%. Układ z tego pdf co wysłałem by był odpowiedni dla mnie gdy był na 3 fazy. Myślałem żeby dać 3 optoriaki które będą sterować triakami dla każdej fazy, ale układ pobiera informacje o przejściu przez zero i na podstawie tego decyduje kiedy załączyć triak. Więc bym musiał wykonać jakby 3 takie układy dla każdej fazy osobno.
 • Poziom 30  
  Jeżeli ma to być regulacja grupowa to proponuję trzy optotriaki z przejściem przez zero i detekcję zera. Jeżeli regulacja nie musi być bardzo "szybka" to można się obejść bez detekji zera, wystarczy przyjąć najmniejszą "dawkę" na powiedzmy 100 mS, regulacja w okresie 10 sekund z rozdzielczością 100 mS - wtedy można załączać wszystkie optotriaki jednocześnie. Można też wykorzystać poprzedni schemat z dwoma optotriakami, jedna faza podłączona na stałe, ale to tylko wtedy gdy do obciążenia nie jest podłączony przewód neutralny, a wszystkie trzy elementy regulowane mają jednakową moc.
  Ogólnie rozwiązanie które należy wybrać jest podyktowane tym jak dokładna i szybka ma być regulacja, oraz czy do wszystkich obciążeń musi być dostarczona idealnie równa moc.

  Pozdr. Danel
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 25  
  Robert_ck napisał:
  To ma być układ na uc z regulacją mocy od 0 do 100% ze skokiem co 1%. Układ z tego pdf co wysłałem by był odpowiedni dla mnie gdy był na 3 fazy. Myślałem żeby dać 3 optoriaki które będą sterować triakami dla każdej fazy, ale układ pobiera informacje o przejściu przez zero i na podstawie tego decyduje kiedy załączyć triak. Więc bym musiał wykonać jakby 3 takie układy dla każdej fazy osobno.

  Ze względu na zakłócenia i duży poziom harmonicznych regulacja fazowa przy tak dużych mocach całkowicie odpada.Dzięki temu odpada też jedna z dwóch funkcji tego regulatora.A ,ze jest to urządzenie grzewcze nie ma nawet potrzeby aby upierać się ,wystarczy poprzestać na tej jednej grupowej regulacji.
  Nie ma potrzeby zastosowania trzech układów,po jednym na fazę. Wystarczy jeden µC.Ale konieczne będą trzy triaki (bądź dwa), i optotriaki zasilane z przerobionego odrobinę wyjścia PD2(INTO).
  Nie wiem natomiast czy do regulacji grupowej potrzebna jest detekcja przejścia przez zero. w postaci tranzystorów T2,T1 iQ1. Czy zaprogramowany AT90S2313 zlicza impulsy ? Z listingu dołączonego do płytki wygląda ,że raczej nie. Jedynie potrzebne to jest przy regulacji fazowej. Mogę się jednak mylić.
  Zachowana będzie jednak regulacja od 0 do 100% ze skokiem.W najgorszym wypadku 10% oznaczać będzie 30%.Wprawny informatyk ma pierwszy rzut oka potrafił by bez problemu rozwiać wątpliwości,być może całkiem nie zasadne.
 • Poziom 17  
  Mi sie wydaje, że zlicza impulsy. Listing 3 jest wykonywany przy każdym przejściu przez 0.

  Pozatym pd2 pracuje jako wejście, a nie wyjście.

  Układ ma działać z rozdzielczością 1/100s, czyli czasu trwania jednej „połówki” napięcia. Przy pracy z mocą 1% układ w czasie 1s ma załączyć triak na czas jednej połówki i na 99 się wyłączyć. Z jedną fazą to nie problem. Gorzej przy 3. Przy takim małym okresie może się zdarzyć, że pozostałe dwa triaki nie zostaną załączone, bo okład MOC nie pozwoli im się załączyć. Układy optotriaków mają mieć detekcje przejścia przez zero. Czyli układ tak jakby musiałby się zsynchronizować z każdą fazą osobno. A może wystarczy opóźnienie ok. 1/3ms?
 • Poziom 30  
  O ile dobrze liczę to po przejściu przez zero jednej fazy trzeba by załączyć wszystkie trzy triaki na 16,66 ms aby przeszły wszystkie trzy połówki we wszystkich fazach.
 • Poziom 25  
  Trzeba przeprogramować.Albo na sterowaniu triaków zwiększyć odrobinę czas załączenia.Aby brakujące fazy mogły się załapać na pełny cykl.
 • Poziom 17  
  Właśnie cały czas mi sie o to rozchodzi jak to zrobić żeby załapay wszytkie traki? Teoretycznie możliwe jest przedłużenie czasu, ale tylko wtedy jak układ będzie zsynchronizowany z pierwszą fazą.
 • Poziom 25  
  Synchronizować będą optotriaki z detekcją.Łapane będą pojedyńcze sinusoidy.
 • Poziom 17  
  Nie sądze. Spróbuj załączyć 3 fazy przez te optotriaki tylko na na czas jednej połowki. Zobaczymy czy sie załączą wszytkie triaki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Grzałki są połączone w gwiazdę, czyli między fazę a 0. Co do sprężenia to układ będzie posiadał czujnik temperatury i program będzie tak sterował mocą, aby uzyskać zadaną temperaturę. Jednak może się zdarzyć, że układ będzie musiał pracować z 1% mocą. Może ktoś ma schemat fabrycznego regulatora trójfazowego? A tak przy okazji, to, jeśli grzałki są połączone w trójkąt można je załączyć w zerze?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  ehh Dobra, inaczej napisze. Jak zrobić przekaźnik tójfazowy który załączy wszytkie 3 fazy tylko i wyłącznie na czas jednej połowki okresu?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 17  
  Czemu nie powinny być połączone z N i sterowane przez 3 triaki?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 30  
  Tu się kolega myli poneważ zapomina że te połówki sinusa są przesunięte o 120 stopni, i wypadkowa napięcia wszysykich trzech załączonych połówek wynosi 0V ! W nagorszym przypadku przejdą dwie połówki "dodatnie" i jedna "ujemna" lub odwrotnie.

  Najlepszym rozwiązaniem było by wydłużenie czasu otwarcia triaków na taki aby przeszła jednakowa liczba połówek "dodatnch" i "ujemnych".
  Swoją drogą regulacja mocy grzałek a tak dużą dokładnością i to przy sprzężeniu zwrotnym to po prostu przerost formy nad treścią. Myślę że regulacja w 16 krokach powinna swobodnie wystarczyć.
 • Poziom 27  
  Koledzy, jest to problem trywialny 3F sterowanie grupowe grzałek.Mając do tego obciążenie rezystancyjne i pod ręką optotriaki z wykrywaniem przejścia przez zero! A na dodatek ma być wprzęgnięty µP :)).
  Kolega Robert _ck powinien podać ważny parametr jakim jest dokładność utrzymania temperatury. Jeśli na poziomie 3 ÷ 5 °C, wystarczy sterowanie ON/OFF. Większa dokładność w zakresie 1 ÷ 0,5°C niestety sterowanie musi być proporcjonalne!
  Swego czasu ( dawno, dawno temu) zbudowałem taki sterownik bez µP tylko w oparciu o elementy średniej skali integracji; wzmacniacze operacyjne i jakąś prostą cyfrówkę. Podam źródła(o) na którym się oparłem ; książka "Łączenia bezzestykowe" J. Hermana wyd. NT 1982 r strona 141.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Oczywiście miałem na myśli sytację gdy wszystkie optotriaki załączane są jednocześnie. Przepływ prądu przez przewód zerowy wystąpi wtedy tyko na początku - dopóki nie załączy się trzeci triak, oraz na końcu - gdy będzie przewodził już tylko jeden lub dwa triaki. Przy założeniu że będzie to trwało maksymalne przez 1/100 okresu regulacji to prąd średni w przewodzie zerowym będzie znikomy.