Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewody instalacji elektrycznej 1,5mm czy 2,5mm ??

05 Mar 2008 07:36 2892 2
  • Poziom 1  
    Witam
    opcja szukaj nie pomogła wiec na szybko pytanko do fachowców:
    dzisiaj wchodzi do mnie elektryk kłaść instalacje w całym domku.
    Z tego co sie naczytałem to kładzie się przewody 1,5 na światło i 2,5 na gniazdka.
    On twierdzi ze wszędzie przewód 1,5 wystarczy... czy jest to możliwe ??? no poza kuchenka elektryczna itp..
    czy taka instalacja cała z przewodu 1,5 ma sens ? czy bezpieczniki nie będą wciąż wyskakiwać po załączeniu jakiejś mikrofali lub żelazka ??
    pilnie proszę o info
    pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 24  
    Dobrze się naczytałeś kładź 1,5 i 2,5 warto. Ja tak kładę.Największe trwałe natężenie prądu dla przewodu 1.5 jest 14A a dla przewodu 2.5 jest 20A.
  • Poziom 27  
    Witam
    Robi się instalacje gniazd wtykowych przewodem 1,5mm2 ale są pewne ale:
    maksymalne zabezpieczenie na przewodzie 1,5 to 10A bo nie będą spełnione warunki zwarciowe.
    maksymalna moc odbiornika wpiętego do obwodu to 2300W.
    Instalację kładzie się w układzie pierścieniowym tzn. przewód wychodzi z rozdzielni idzie przelotowo przez wszystkie gniazdka danego obwodu i z ostatniego wraca z powrotem do rozdzielni. Czyli jak mamy we wszystkich gniazdach połączone prawidłowo to zasilnie mamy z dwóch stron.
    no i liczba obwodów większa a i funkcjonalność instalacji.
    Nadrabiamy większą liczbą obwodów i tzw gniazd dedykowanych tylko do danego odbiornika. (tu nie dajemy pętli bo po co)
    Wiadomo ,że kuchnia(gniazda ogólne) osobny obwód, kuchenka elektryczna ( tu dajemy 5*2.5mm2), zmywarka,microwave na osobnych obwodach "eskach". Łazienka ( jak będzie pralka)a jak w innym miejscu będzie to dajemy osobny obwód na pralkę no i pokoje w zależności od liczby gniazd na danym obwodzie.
    Pozdrawiam.