Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewody instalacji elektrycznej 1,5mm czy 2,5mm ??

05 Mar 2008 07:36 3156 2
  • Level 1  
    Witam
    opcja szukaj nie pomogła wiec na szybko pytanko do fachowców:
    dzisiaj wchodzi do mnie elektryk kłaść instalacje w całym domku.
    Z tego co sie naczytałem to kładzie się przewody 1,5 na światło i 2,5 na gniazdka.
    On twierdzi ze wszędzie przewód 1,5 wystarczy... czy jest to możliwe ??? no poza kuchenka elektryczna itp..
    czy taka instalacja cała z przewodu 1,5 ma sens ? czy bezpieczniki nie będą wciąż wyskakiwać po załączeniu jakiejś mikrofali lub żelazka ??
    pilnie proszę o info
    pozdrawiam serdecznie
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 23  
    Dobrze się naczytałeś kładź 1,5 i 2,5 warto. Ja tak kładę.Największe trwałe natężenie prądu dla przewodu 1.5 jest 14A a dla przewodu 2.5 jest 20A.
  • Level 27  
    Witam
    Robi się instalacje gniazd wtykowych przewodem 1,5mm2 ale są pewne ale:
    maksymalne zabezpieczenie na przewodzie 1,5 to 10A bo nie będą spełnione warunki zwarciowe.
    maksymalna moc odbiornika wpiętego do obwodu to 2300W.
    Instalację kładzie się w układzie pierścieniowym tzn. przewód wychodzi z rozdzielni idzie przelotowo przez wszystkie gniazdka danego obwodu i z ostatniego wraca z powrotem do rozdzielni. Czyli jak mamy we wszystkich gniazdach połączone prawidłowo to zasilnie mamy z dwóch stron.
    no i liczba obwodów większa a i funkcjonalność instalacji.
    Nadrabiamy większą liczbą obwodów i tzw gniazd dedykowanych tylko do danego odbiornika. (tu nie dajemy pętli bo po co)
    Wiadomo ,że kuchnia(gniazda ogólne) osobny obwód, kuchenka elektryczna ( tu dajemy 5*2.5mm2), zmywarka,microwave na osobnych obwodach "eskach". Łazienka ( jak będzie pralka)a jak w innym miejscu będzie to dajemy osobny obwód na pralkę no i pokoje w zależności od liczby gniazd na danym obwodzie.
    Pozdrawiam.