Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik, sterowanie i czujniki ;)

Shibo 05 Mar 2008 09:46 3234 10
SterControl
    Shibo
    Level 2  
    Witam,

Jak co roku wymyslaja nam na uczelni jakis projekt i tym razem padlo na jakis uklad z czujnikiem czyli np samochodzik co bedzie omijal przeszkody czy jakis manipulator potrafiacy reagowac na otoczenie ( korekcja polozenia czy cos ).

Wiadomo ze standardowo powinno to wygladac tak ze bierze sie odpowiedni sterownik, czujniki, serva, konstrukcje i sklada to do kupy.

Mnie natomiast interesuje samo zadanie sterownika. Sterowniki stosuje sie dlatego ze sa male i szybkie. Na szczescie do zaliczenia przedmiotu nie potrzebuje malego i szybkiego sterownika za XXX zlotych, moge miec cos wiekszego podlaczonego na kablu do urzadzenia ktorym ma to sterowac.

I teraz moje pytanie;) Czy ktos probowal zastapic sterownik komputerem?:) Nie znam sie na tym za bardzo ale zlacza komputerowe maja wiele wejsc i wyjsc do tego mozliwosci programowe sa nieograniczone i teoretycznie mozna by chyba podlaczyc wiele czujnikow i serw i komp spokojnie by tym mogl sterowac...

Co o tym myslicie? Ktos gdzies juz cos takiego probowal? Moze sa jakies gotowe przyklady/rozwiazania zwiazane z tym co opisalem?

Z gory dzieki za odpowiedz:)

Pozdrawiam!
  • SterControl
    zembol
    Level 24  
    Plc na Pc :)
    TwinCat od Beckhoffa ( http://www.beckhoff.pl )
    WinAc od Siemensa
    Proponuje to 1 darmowka do celow nie komercyjnych 6 jezykow programowania pieknie sie na tymm realizuje sterowanie osiami (osobiscie wole Siemens und SEW ) pelne wpsarcie dla IEC 61131-3
  • SterControl
    Shibo
    Level 2  
    Dzieki :) Mimo ze nie zrozumialem koncowki posta to mam nadzieje ze po przegooglowaniu hasel ktore podales bede juz wiedzial o co chodzi :)
    Shibo
    Level 2  
    Program sciagniety i minitutorial wykonany ( 2x in 2x out polaczenie z I/O device i sprawdzenie czy dziala ).

Sa do tego jakies tutoriale lub gotowe przyklady rozwiazan? Moze jakies pdfy itd itp ?:>
    Artik_b
    Level 15  
    Poszukaj pod hasłem SoftPLC. Są to programy które realizują program sterownika w kompie i komunikują się przez jego porty, lub przez specjalizowane karty na PCI (np. sieć Profibus).

Kiedyś Neuron (neuron.com.pl) miał takie coś i komunikował się po RS232.
    elezibi
    Level 17  
    Artik_b wrote:

Kiedyś Neuron (neuron.com.pl) miał takie coś i komunikował się po RS232.

nazywało sie hall2002 i było bardzo fajne
    soft friko płaciło sie tylko za zaprogramowany procek na którym robiło się swój sterownik pod konkretne zastosowanie.
    zrobiłem na tym sterowanie które chodzi już kilka lat bezawaryjnie
    (z RS232 "przeskoczyłem" na "RS422" i sterownik jest daleko od kompa)
    jak się przyłoży to soft pozwala zrobić naprawdę sporo

nic tylko pochwalić autora za ogromny wkład pracy
    niby na stronie nie ma w ofercie :(
    ale ponoć pracuje nad nową bardziej rozbudowaną wersją

http://hall2007.blog.onet.pl/

pozdrawiam
    elezibi
    Shibo
    Level 2  
    Ten TwinCAT calkiem fajnie wyglada;p Problem w tym ze jakiegokolwiek programu bym nie scianal to nie mam zielonego pojecia jak to ma ruszyc servem czy silnikiem krokowym ;) Nie ma gdzies opisanego przykladu jak to ktos zrobil ?
    merox
    Level 1  
    W sieci mozesz kupic gotowy sterownik serwo SK18 jest zrobiony na atmedze wiec mozesz nawet samemu sobie taki wykonac.
    neuron
    Level 13  
    Quote:
    nazywało sie hall2002 i było bardzo fajne
    soft friko płaciło sie tylko za zaprogramowany procek na którym robiło się swój sterownik pod konkretne zastosowanie.
    zrobiłem na tym sterowanie które chodzi już kilka lat bezawaryjnie
    (z RS232 "przeskoczyłem" na "RS422" i sterownik jest daleko od kompa)
    jak się przyłoży to soft pozwala zrobić naprawdę sporo

nic tylko pochwalić autora za ogromny wkład pracy
    niby na stronie nie ma w ofercie :(
    ale ponoć pracuje nad nową bardziej rozbudowaną wersją

http://hall2007.blog.onet.pl/

pozdrawiam
    elezibi

JUZ JEEEEST
    niestety czas jakos gumowy nie jest i mam po roku spoznienia ale nowy hall jest gotowy.
    zapraszam na http://www.neuron.com.pl/hall2007.html

pozdrawiam wojtek - neuron
    kenion
    Level 19  
    Jak masz dostęp do Labview i jakąs kartę pomiarową do tego to możesz wybrać takie roziwazanie. Pozdrawiam