Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włączanie komputera po zaniku napięcia (układ)

05 Mar 2008 15:45 1235 3
  • Poziom 17  
    Witam!

Komputer u mnie chodzi 24/dobę. Ostatnio 2x w miesiącu energetycy wyłączali prąd na krótki okres czasu (5-10min) co powodowało wyłączanie PC.
    Dodam, że na 100% nie ma w nowym biosie opcji Power On After power failure.

Potrzebuję więc potrzebuje tą niedostępną funkcję biosu zaimplementować sprzętowo :) Wiec myślę nad dwoma rozwiązaniami:

1. Przy zasilaczu zewrzeć na stałe zielony z czarnym. Spowoduje to-jak dobrze myślę-iż zasilacz ATX zacznie pracować jak AT. W tym wypadku jedyną możliwością wyłączeni PC będzie wyjęcie wtyczki. Jakie są tego minusy? Czy zwarcie tych kabli wpływa negatywnie na prace zasilacza? Co w przypadku przytrzymania przez 5sek przycisku Power ON (zadziała jak reset?)?

2. Stworzyć układ na podstawie +5V SB z PC oraz przekaźnika 5V z kondensatorem i rezystorem.
    Działanie miałoby być następujące. Nie ma zasilania-na linii SB nie ma napięcia, pojawia się zasilanie-pojawia sie 5V na SB-następuje zwarcie styków przekaźnika na 1sek, po czym przekaźnik się rozłącza. Styki przekaźnika podłączone są pod wyprowadzenia do przycisku POWER na obudowie. Jak powinien wyglądać poprawny schemat tego układu?

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
    mariusz
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup używanego zasilacza UPS. sam kupiłem taki za 50 zł i jestem bardzo zadowolony :D. Dodatkowo nie trzeba sie martwić ze wyłączy sie nam komputer podczas pracy.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Też myślałem o UPS ale one potrafią podtrzymać (te z przedziału 50-100zł) na ok 10-20 min. A pc później i tak sam sie nie włączy.
  • Poziom 12  
    Może i tak ale 90 % zaników zasilania nie trwa dłużej niż 5-10 minut. Mam server na takim i czasy uruchomienia mam po 2-3 miesiace (dopuki sam nie zrobie restartu).